Mortal Kombat Trilogy

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.937
Μπορεί το καλό να γίνει καλύτερο; Φυσικά και μπορεί. Το Mortal Kombat Trilogy είναι το τελευταίο 2D παιχνίδι της σειράς ύστερα από τα 1,2,3, Ultimate MK3. Περιέχει ένα μείγμα από παίκτες που συμμετέχουν σε όλα τα προηγούμενα ΜΚ ακόμη και στις 2 τους μορφές όπως ο Kano και o Subzero. Πέραν των πολλών μαχητών, το παιχνίδι διαθέτει και πολλές διαφορετικές εναλλακτικές στον τρόπο των μαχών, προσφέροντας έτσι μέχρι και μάχες με 8 μαχητές οι οποίοι εναλλάσσονται μέσα στο παιχνίδι. Ένα ακόμη νέο στοιχείο είναι η λέξη AGRESSOR που εμφανίζεται κάτω αριστερά στην οθόνη όταν ο χαρακτήρας σας έχει κάνει συνεχόμενα κάποια combo. Μόλις η λέξη ολοκληρωθεί, ο παίκτης σας γίνεται δυνατότερος και τα χτυπήματα του είναι ποιο ισχυρά. Η συγκεκριμένη έκδοση για το Saturn είναι αρκετά καλή για τα γούστα μου με κάποιες μικροατέλειες φυσικά όπως την μη ανακοίνωση των γύρων και την καθυστέρηση λόγω φορτώματος όταν ο Shang Tsung αλλάζει μορφή το οποίο είναι ελεεινό να διακόπτεται το παιχνίδι. Ευτυχώς προέβλεψαν να υπάρχει επιλογή να μην αλλάζει ο Tsung μορφές ή τέλος πάντων μόνο λίγες. Είναι ένα σπάνιο και ακριβό παιχνίδι το οποίο όμως σαν λάτρης των ΜΚ δεν θα μπορούσε να έλειπε από τη συλλογή μου :) .

Προβολή συνημμένου 99353

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως καλη εκδοση ητανε του saturn αλλα αυτο που λες με την μην ανακοινωση των γυρων ητανε ατελεια και του PS1. Αμα το Saturn πηγαινε καλα το 98 θα ητανε καλη φαση να χρησιμοποιουσανε και rom cart για να μειωθουν τα loadings, ισως να μιλουσαμε και για "arcade perfect". Αλλα να μην ημαστε και αχαριστοι που το βγαλανε στο Saturn οπως και τα Courier Crisis και Maximum Force απο την GT Interactive.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια παρουσιαση Johnny!

Για μενα η μεγαλη διαφορα σε σχεση με το Ultimate 3 ηταν οτι μπορουσες να παρεις τους overpowerd Αρχηγους και ειχε πολυ πλακα :D (kintaro,goro,montaro και shao kahn).

ps.Επειδη ειπες για καινουργιους παιχτες στην αρχη να πω οτι τους Rain,Noob Saibot, Ermac κτλ τους εχει και στο Ultimate 3 δεν βγηκαν στο Trilogy.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Πολυ ωραια παρουσιαση Johnny! Για μενα η μεγαλη διαφορα σε σχεση με το Ultimate 3 ηταν οτι μπορουσες να παρεις τους overpowerd Αρχηγους ειχε πολυ πλακα :D (kintaro,goro,montaro και shao kahn).

ps.Επειδη ειπες για καινουργιους παιχτες στην αρχη να πω οτι τους Rain,Noob Saibot, Ermac κτλ τους εχει και στο Ultimate 3 δεν βγηκαν στο Trilogy.
Ευχαριστώ "Αίαντα" να΄σαι καλά. Ναι έχεις δίκιο με τους Rain, Noob Saibot. Μπερδεύτηκα έχοντας στο μυαλό μου το ΜΚ3 επειδή το Ultimate (το έχω για Mega Drive και ίσως ακολουθήσει review) δεν το έχω παίξει και πολύ παρά μόνο στο DS όταν το είχα και δεν επέλεγα ποτέ κανέναν από αυτούς.
 
Από τους πολύ καλούς και δυνατούς τίτλους και αυτός!

Πολλοί οι διαθέσιμοι χαρακτήρες, πολύ αίμα, πολύ ωραίο gameplay, πολύ ωραία έκδοση ΜΚ της "παλιάς" σχολής. :)
 
@Johny Για μενα μετα το 2 , το Ultimate 3 εχεται ως το 2ο αγαπημενο μου και 2ο πιο πολυπαιγμενο MK :D .
 
Ειχε θεματακι με το loadings αλλα ητανε πολυ δυνατο στο saturn ..Αν θυμαμαι καλα απο τα πρωτα παιχνιδακια του saturn που ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω στο κονσολαδικο της γειτονιας μου ..Γενικα εμεινε στην μνημη μου σαν πολυ καλος τιτλος
 
Ajax87 είπε:
@Johny Για μενα μετα το 2 , το Ultimate 3 εχεται ως το 2ο αγαπημενο μου και 2ο πιο πολυπαιγμενο MK :D .
Το έχεις στο SNES να υποθέσω; Παρεμπιπτόντως στο DS είναι τέλεια μεταφορά και με επιπλέον χαρακτηριστικά.

Υ.Γ. Μια ακόμη λεπτομέρεια που ξέχασα να γράψω είναι ότι όταν ο χαρακτήρας πάει να κάνει Fatality, το μουσικό θέμα είναι ημιτελές. Παρατηρήστε αυτό που λέω στο βίντεο και στο 11:15.

Δείτε το παρακάτω βίντεο και πηγαίνετε στο 1:18 για να ακούσετε το υπόλοιπο μουσικό θέμα.

http://www.youtube.com/watch?v=YeaNQt2SFAc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικα εκεινη την περιοδο βγηκανε αρκετες εκδοσεις MK για 16 και 32 bit κονσολες. Το UMK3 στο MD και στο Saturn τα ειχα λιωσει.

@johnny19818 : Την DS εκδοση την επαιξα αρκετα και μαλιστα πολυ στο online. Το εχεις γνησιο;
 
DarkSynbios είπε:
@johnny19818 : Την DS εκδοση την επαιξα αρκετα και μαλιστα πολυ στο online. Το εχεις γνησιο;
Το είχα. Το είχα φτάσει όσο δεν πήγαινε άλλο. Είχα ξεκλειδώσει τους πάντες (δεν μιλάω για το Puzzle Kombat καθώς δεν ασχολήθηκα και πολύ) από κρυφούς παίκτες και επιπλέον χαρακτηριστικά ώσπου το βαρέθηκα και το αντάλλαξα. Και ναι, και online έπαιζα. Λες να παίξαμε και καμιά φορά αντίπαλοι;
 
Μπορει και παιξαμε! χαχα! Επειδη το εχω μονο σε rom, εχω ακομα μια απορια σχετικα με κατι slowdowns σε καποιες πιστες και ιδιαιτερα σε αυτην με το ποταμι που ειναι γκρεμισμενη η γεφυρα. Ειχες παρατηρησει στο γνησιο κατι τετοιο;
 
DarkSynbios είπε:
Μπορει και παιξαμε! χαχα! Επειδη το εχω μονο σε rom, εχω ακομα μια απορια σχετικα με κατι slowdowns σε καποιες πιστες και ιδιαιτερα σε αυτην με το ποταμι που ειναι γκρεμισμενη η γεφυρα. Ειχες παρατηρησει στο γνησιο κατι τετοιο;
Δεν θυμάμαι να κολλάει το παιχνίδι σε κάποια πίστα. Έτρεχε αψογα. Πλάκα πλάκα θυμήθηκα ότι το έχω κι εγώ σε rom στην R4. Θα το δοκιμάσω να δω τι συμβαίνει. Πάντως κι ένα Trilogy δε θα με χαλούσε στο DS :dribble:
 
Το αγαπημενο μου mortal kombat το οποιο πραγματικα του εχω βγαλει την ψυχη στην ps1 εκδοση.Φανταστικο παιχνιδι και τρελα διπλα με φιλους.
 
Καθώς ο χρόνος μας είναι περιορισμένος είπα το ΣΚ να παίξω λίγο το ΜΚΤ. Πήρα τον Boon Tobias εεε τον Noob Saibot εννοώ και έχοντας ενεργοποιήσει το "easy fatalities", μετά το αγαπημένο "finish him" πήγα όλος χαρά να κάνω κάποιο finishing move. Τίποτα ο φίλος μας. Κανένα κουμπί δεν έκανε τίποτα. Συμπέρασμα. O Noob Saibot δεν έχει finishing moves (?).
 
johnny19818 είπε:
Καθώς ο χρόνος μας είναι περιορισμένος είπα το ΣΚ να παίξω λίγο το ΜΚΤ. Πήρα τον Boon Tobias εεε τον Noob Saibot εννοώ και έχοντας ενεργοποιήσει το "easy fatalities", μετά το αγαπημένο "finish him" πήγα όλος χαρά να κάνω κάποιο finishing move. Τίποτα ο φίλος μας. Κανένα κουμπί δεν έκανε τίποτα. Συμπέρασμα. O Noob Saibot δεν έχει finishing moves (?).
Απο οσο θυμαμαι εχει fatalities. Μηπως κανεις καποιο λαθος;
 
DarkSynbios είπε:
Απο οσο θυμαμαι εχει fatalities. Μηπως κανεις καποιο λαθος;
Ε, τότε μάλλον δεν ισχύει γι'αυτόν το cheat easy fatalities διότι 3 φορές προσπάθησα και δεν. Μήπως θέλει συγκεκριμένη απόσταση για να πετύχει? Τι να πω?
 
Να σου πω την αληθεια δεν μου ερχεται στο μυαλο κανενα Fatality του Noob Saibot...
 
DarkSynbios είπε:

Χμμμ το 1ο κατι μου λεει το 2ο του δεν πρεπει να το ειχω ξαναδει! Αρα τα fatalities υπαρχουν κυκλοφορουν αναμεσα μας :p

ps. Τα Fatalities του Reptile ειναι απο τα καλυτερα και στο 2 και στο Ultimate-Trilogy :D . Γενικα ο Reptile ειναι ο αγαπημενος μου χαρακτηρας στο 2!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα