Moto Racer

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Μεσα 1995 αποφασιζω με βαρια καρδια οτι η Amiga πεθαινει και οτι σε λιγο καιρο πρεπει να παω στα μισητα PC.

Ευτυχως εκατσε φανταριλικι και καθυστερησα την αγορα του συμβατοκουτου.

Μολις απολυθηκα το τσιμπησα.

Το πρωτο (περα απο τα κλασσικα) παιχνιδι που με εξεπληξε ηταν το Moto Racer.

Υπεροχα γραφικα, φοβερος ηχος, 24 αντιπαλοι και τρελες κοντρες χρονου με τον αδερφο μου και τον (μετεπειτα) μπατζανακη μου. Μιλαμε για τηλεφωνηματα στις 12 το βραδυ για να αναγγελεις οτι εριξες το ρεκορ κατα 0.02. Θα τους ρωτησω ποιος ηταν ο απολυτος χρονος τελικα.

Προσφατα ανεβηκε στο GOG. Το τσιμπησα αλλα μολις το εγκατεστησα δεν εβλεπε D3D!

Καρφωσα κατι parameters (-D3D) αλλα τιποτα. Θυμηθηκα ομως οτι και τοτε στον K6200 επρεπε να ριξω το desktop στα 16bit.

Ετσι ψαχνωντας βρηκα τη λυση εδω

Οσοι εχετε θεμα στο framerate προσθεστε την παραμετρο -alpha.

 
Πολύ καλό racer για εκείνη την εποχή, το θυμάμαι και εγώ.

Και επειδή υπάρχει πιθανότητα να το τσιμπήσω κάποια στιγμή από την GOG (δεν το ήξερα καν ότι είσαι μέλος) και εγώ, ευχαριστώ προκαταβολικά για το tip!
 
Πολύ καλό racer για εκείνη την εποχή, το θυμάμαι και εγώ.

Και επειδή υπάρχει πιθανότητα να το τσιμπήσω κάποια στιγμή από την GOG (δεν το ήξερα καν ότι είσαι μέλος) και εγώ, ευχαριστώ προκαταβολικά για το tip!
 
Wally είπε:
Το πρωτο (περα απο τα κλασσικα) παιχνιδι που με εξεπληξε ηταν το Moto Racer.

Υπεροχα γραφικα, φοβερος ηχος, 24 αντιπαλοι και τρελες κοντρες χρονου με τον αδερφο μου και τον (μετεπειτα) μπατζανακη μου. Μιλαμε για τηλεφωνηματα στις 12 το βραδυ για να αναγγελεις οτι εριξες το ρεκορ κατα 0.02. Θα τους ρωτησω ποιος ηταν ο απολυτος χρονος τελικα.
Με την Matrox Mystique επαιζε θεικα! Ενα απο τα ελαχιστα παιχνιδια που αγορασα original αφου το επαιξα αντιγραφο!

Η πλακα με τα ρεκορ ειναι οτι ελιωνες με τις ωρες για το 0.02 sec :award: και οταν εκανες αναβαθμιση τον υπολογιστη, εκανες στην ιδια πιστα χωρις προσπαθεια 3-4 sec λιγοτερο. :banghead:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχα, οντως!

Ο μπατζανακης παλευε σε ενα P133 και μολις εκανε ρεκορ εντος μισαωρου τον "ειχα" με AMD200.

Παντως λιγο που ασχοληθηκα στο τωρινο PC μου, δεν επιασα τους παλιους μου χρονους (αν και παιζω με το ιδio MS Sidewinder pad που επαιζα και τοτε).

Στη πρωτη πιστα ειμαι γυρω στα 36.5 sec.

Θα το πιασω για τα καλα να δω ποσο θα το κατεβασω...

Τι χρονους κανετε?
 
Εγώ το είχα λιώσει στο PSX μιάς και δέν είχα καλό PC τότενες, όμως μιάς και μου το θύμισες θα το παίξω και εγώ ! Θα ρίξω μιά ματιά στο PSN μπάς και το έχει, για να είμαι και εγώ πιστός στο παρελθόν (μου !)
 
Το εχω παιξει αρκετα σε ps1, ηταν ικανοποιητικα γρηγορο. Δεν μπορω να πω ομως οτι κολησα μαζι του.
 
Πλάκα πλάκα, υπάρχει και κατάστημα μοτοσυκλετών στα εξάρχεια αν δεν κάνω λάθος, το οποίο χρησιμοποιεί το λογότυπο του MotoRacer ! όταν το είχα δει είχα τρελαθεί (σε ένα Honda CBR 600 τότε !)
 
Wally είπε:
Παντως λιγο που ασχοληθηκα στο τωρινο PC μου, δεν επιασα τους παλιους μου χρονους (αν και παιζω με το ιδio MS Sidewinder pad που επαιζα και τοτε).
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά και τα αντανακλαστικά σου είναι 15 έτη πιό "γέρικα". Αν ήσουν επαγγελματίας οδηγός αγώνων, θα είχες βγει στην σύνταξη προ πολλού. :p
 
δηλαδή Maddog εννοείς ότι ο Wally έχει 2-3 frames lag στη διαδρομή μάτι->επεξεργασία->χέρι; Θα έχει κανα 2 ακόμα λόγω οθόνης... πολύ lag μαζεύεται!!! :p :p :p :p :p :p :p
 
Oυ γαρ έρχεται μόνον ,δυστυχως .

Ευκαιρια να παραδειγματιστε απο τον Wally Και να συμβιβαστειτε με την ιδεα.
 
Έχει παραπάνω!

Παππούς gamer, σαν και μένα, τι να σου κάνει!!!!! Άσε που έχει καεί με το 360!!!! :p :p

Οι μηχανές δεν με ενθουσίασαν ποτέ, όσο και αν γουστάρω τα driving games. Θα του ρίξω μια ματιά όμως!!!!!!

Πάνω thanks και από μένα για τα tips!!!!!
 
Ο Wally εχει zero input-output lag. Σιγουρα θα φταιει η TFT οθονη :)
 
Σε πιστεύω!!!! :p :p :p :p :p :p :p
 
Amigovios είπε:
Πλάκα πλάκα, υπάρχει και κατάστημα μοτοσυκλετών στα εξάρχεια αν δεν κάνω λάθος, το οποίο χρησιμοποιεί το λογότυπο του MotoRacer ! όταν το είχα δει είχα τρελαθεί (σε ένα Honda CBR 600 τότε !)
Γιατί εγώ θυμάμαι Αγίας Γλυκερίας; (η προέκταση της Βεϊκου μετά τη Γαλατσίου)

ή μήπως Μιχαλακοπούλου;;
 
Μιας και αναβαθμισα σε 10 και βγηκε και στο Steam...ξανα-ασχοληθηκα.

Ακολουθησα αυτον τον φρεσκο οδηγο εδω

Ειμαι σε σημειο οπου εχω 60 καρε (ηταν 30 capped το original) και τα μενου ειναι κρυσταλλο. Ομως στο κυριως παιχνιδι ενω τα καρε ειναι 60, η απεικονιση δεν μου φαινεται ουτε υψηλοτερης αναλυσης, ουτε με ΑΑ.

Χρησιμοποιει το dgVoodoo για να διορθωσει τα γραφικα/αναλυση.

Οταν στο μενου ΔΕΝ εχω ενεργοποιημενο το Disable and passthrough to real DirectX-> εχω το logo του dxVoodoo κατω δεξια, εχω 60 καρε, εχω κρυσταλο μενου, εμφανιζεται το AfterBuner application [που μου δειχνει καρε, CPU/GPUutilization,αν ειναι DX ή GL κτλ) αλλα φτωχη in-game απεικονιση

Οταν στο μενου ΕΧΩ ενεργοποιημενο το Disable and passthrough to real DirectX-> ΔΕΝ εχω το logo του dxVoodoo κατω δεξια (αρα δεν λειτουργει), εχω 30 καρε, εχω ΟΧΙ κρυσταλο μενου, ΔΕΝ εμφανιζεται το AfterBuner application [που μου δειχνει καρε, CPU/GPU utilization,αν ειναι DX ή GL κτλ) και εχω την φτωχη in-game απεικονιση

Εχει χρησιμοποιησει κανεις το dgVoodoo? Πρεπει ή οχι να εχω τσεκαρισμενο το Disable and passthrough to real DirectX?
 
Πετυχα αυτο το video στο youtube και πραγματικα με εκανε να χαμογελασω.

Το cutting edge high end triple A παιχνιδι Forza Horizon 5 πασχει απο το ιδιο ακριβως προβλημα με τους χρονους και το hardware που ειχε και το Moto Racer...


Αυτο με κανει να αναρωτιεμαι, ποσο διαδομενο ειναι το προβλημα γενικοτερα και ποσο ψευτικα και λαθος ειναι ολα αυτα τα online multiplayer leaderboards;

fetchimage.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα