MSU-1

Getta Robo

RetroNuts!
Joined
27 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.280
Αντιδράσεις
398

Καιρος να μιλησουμε για μια απο τις καλυτερες προσθηκες στο SNES. Το τσιπακι MSU-1.

msu1.png



Εχει ηδη υπαρξει αναφορα απο τον φιλτατο 1@Nemo[/USER] εδω, αλλα πλεον υπαρχουν αρκετοι τιτλοι που το αξιοποιουν, οποτε μπορει να υπαρξει και ξεχωριστο θεμα.

Το MSU-1 ειναι πολυ κοντα σε αυτο που ειχε υλοποιηθει απο την αρχη της ζωης του SNES, με τα βοηθητικα τσιπακια στα παιχνιδια. Το συγκεκριμενο, βασιζεται πανω σε λειτουργιες που θα προσθετε το ακυκλοφορητο SNES CD, οπου μεταξυ αυτων ειναι ο κρυσταλινος ηχος ποιοτητας CD, εως και 4gb αποθηκευτικος χωρος, καθως και FMV στα παιχνιδια. Υποστηριζεται πληρως απο τους συγχρονους καλους εξομοιωτες, καθως και απο το flashcard SNES2SD.
Για περισσοτερες πληροφοριες, δειτε εδω:
http://helmet.kafuka.org/msu1.htm
 

Πλεον υπαρχουν περισσοτεροι απο 25 τιτλοι, με νεους να αναπτυσονται και να κυκλοφορουν διαρκως.

https://www.romhacking.net/?page=hacks&genre=&platform=&game=&category=&perpage=100&title=MSU-1
https://www.youtube.com/playlist?list=PL-Wb6XCSaUvTJ2AdQQoITZZn-Y8z5i0cl

Το πρωτο παιχνιδι που αναπτυχθηκε για το συγκεκριμενο τσιπακι, ειναι το Road Blaster, και συγκριτικο του SNES με την αντιστοιχη Sega-CD εκδοση μπορειτε να δειτε παρακατω.




Υπαρχει εδω και καιρο μια πληθωρα ανθρωπων, που αναπτυσει και κυκλοφορει παλιους αλλα και νεους τιτλους για το μηχανημα. Σχεδον 30 χρονια απο την αρχικη κυκλοφορια του SNES, η αγαπη και η ενασχοληση με την κονσολα, δεν σταματησε ποτε. Το MSU-1, ειναι απο τις τρανοτερες αποδειξεις για τις δυνατοτητες, αλλα και φυσικα για την εκτιμηση του κοσμου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέροντα όλα αυτά. Σίγουρα θα το ψάξω να κάνω emulate μερικούς τίτλους. Ομως αυτά τα soundtracks του "Shiryu" δεν ακούγονται τελικά. Αν εξαιρέσω 1-2 κομματάκια στο Super Metroid (τα αρχικά ατμοσφαιρικά mixes είναι καλά) όλα τα υπόλοιπα (τα πιο upbeat) είναι τα κλασσικά κακά/μέτρια remixes που ακούς απο randoms στο youtube. Ειδικά τα F-Zero... άουτς!

Κάτι θα ήθελα να ακούσω στο F-Zero




Δηλαδή από ότι κατάλαβα πρέπει να ψάξεις κάποιο rom με ένα Remix που να ταιριάζει στο γούστο σου... Και στα Remix εγώ είμαι πολύ δύσκολος :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω δει να κυκλοφορούνε replicas του SNES2SD σε αρκετά καλύτερη τιμή απο αυτή του krikzz.

Τις έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εντυπώσεις;
 

1@Imgema[/USER] ισως να μην ειναι και τα καλυτερα του συγκεκριμενου, ωστοσο υπαρχουν αρκετες ομαδες που ασχολουνται με την δημιουργια μουσικης, ηχογραφησεις και δημιουργια FMV για υπαρχων αλλα και νεους τιτλους. Στο rom hacking αν σε ενδιαφερει, μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες.

1@ASiC[/USER] δεν εχω δοκιμασει τους κλωνους, αλλα εχω διαβασει τα εξεις. Υπαρχει επισημη εκδοση του SNES2SD για την Κινα, σε πολυ χαμηλοτερη τιμη, αλλα με οχι τοσο καλα υλικα. Ειναι πληρως συμβατο ομως με τις επισημες αναβαθμισης κτλ. Δεν μπορεις να το αγορασεις απο εκει, με εξαιρεση καποιους που κανουν τους μεσαζοντες, ειναι αποκλειστικα για την δικη τους αγορα. Επειτα, υφιστανται κλωνοι του, οπου διαβαζω για διαφορα προβληματα, και δεν δεχονται τις προσφατες αναβαθμισεις. Αν θες τωρα να παιζεις τα υπερβασικα παιχνιδια, και εισαι αποδεχτεις πως δεν θα δεις νεοτερα χαρακτηριστικα, τοτε ισως και να ειναι καλη αγορα.

 
Πίσω
Μπλουζα