MSX: rom-cartridges που αγόρασα

nikodr

Retro Member
Joined
19 Οκτ 2006
Μηνύματα
181
Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα!Αυτές τις roms για msx τις αγόρασα πρόσφατα και μου ήρθαν σήμερα!Είπα να κάνω post μερικές εικονούλες!Εγώ θέλω να αποκτήσω όλα τα game της Konami για msx.Σιγα σιγά θα το κάνω.Αυτες ειναι 5 απο τις 11 που αγόρασα σήμερα.Μore to follow



 
Ωραία δεν λέω αλλά δεν κάνεις και ένα resize τις φωτογραφίες; :)
 
Τα roms ωραια αλλα αφου την εχεις την "τρελα" με τα(o) msx κανε ενα ωραιο review στα(ο) msx μηχανηματα να μαθουμε και εμεις τι ειναι. :confused:
 
Σκεφτόμουν να ζητήσω από τους moderators εδώ να μου κάνουν ένα νέο thread που να κάνω review στα msx μηχανήματα από τότε που βγήκανε μέχρι τώρα.Σε ποιον admin να στείλω μήνυμα?

Γενικά θα ήθελα να κάνω κάτι καλό γιατί πάντα ήμουν msx maniac.Οπότε αρχίζω να γράφω και όποτε oi moderators μου δώσουν το οκ μπορώ να τα κάνω post.

Τι λέτε?
 
Στο μεταξυ αλλαζω τον τιτλο του thread απο "Msx roms που αγορασα" σε Msx rom-cartridges που αγορασα" , οχι οτι ειναι λαθος ο προηγουμενος τιτλος (τα cartridges ειναι μνημες rom) απλα να μην αφηνουμε λαθος ιδεες στον πιθανο αναγνωστη.
 
Εδώ είναι άλλα 15 μου ήρθαν χτες και τα είχα παραγγείλει από έναν ολλανδό συλλέκτη τα είχα κάνει post και σε άλλο thread.Σύντομα θα κάνω post εικονούλες πιο κοντινές και θα κάνω και review σε πολλά απο αυτά με πρώτο το Metal Gear 1 (το αγαπημένο μου game).

img4512bk5.jpg


img4513io2.jpg
 
Nikodr εχεις δικιο και μακαρι να μπορουσα να σου απαντησω κατι της προκοπης...δεν εχουμε ξεχωριστο section για 8bit MSX (και λοιπα 8bit μηχανακια). Προς το παρον postαρε εδω και συντομα θα τα μεταφερουμε ολα εκει που πρεπει.

Για τις φωτο τωρα...οταν τις ανεβαζεις στο imageshack στη σελιδα που σου δινει τα links , βγαζει και ενα που λεει thumbnail για forums. Χρησιμοποιησε αυτο καλυτερα.
 
nikodr θελουμε reviews τωρα που θα τα κανεις θα σου πουν οι αρμοδιοι.
 




6 games konami tennis,circus charlie,road fighter,king's valley 1,Yie ar kung fu 2,Hyper Sports one.

Telamonas έκανα remove τις τεράστιες φωτογραφίες και έβαλα τα thumbnails από το image shack.
 
Και εδώ έχουμε την απόλυτη ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ METAL GEAR 1.Το αυθεντικό για msx2 μηχανήματα που ο ίδιος ο Hideo Kojima σχεδίασε το 1987.Η μεταφορά για nes δεν ήταν τόσο πετυχημένη.Όμως το αυθεντικό για msx2 είναι το απόλυτο.Την πρώτη φωτό ήθελα να την βάλω σε full image size.

dsc00218bv9.jpg




Και ΝΑΙ για όποιον αναρωτιέται οι προγραματιστές προφανώς το πήραν απο τον terminator.Ο Solid snake στην φωτό μοιάζει εντελώς στον Kyle Reese του terminator.Δείτε και αυτή την φωτογραφία κάτω κάτω http://en.wikipedia.org/wiki/Metal_gear
 
Bubble bobble gia msx2.Σχεδόν καλύτερο ακόμα και από της amiga την version (ακούγεται λίγο υπερβολικό αλλα αν το δείτε θα πάθετε πλάκα!)



Κονταροχτυπήθηκα στο ebay με έναν τύπο αλλά τελικά το κέρδισα στα 51 ευρώ συν άλλα 6.5 για μεταφορικά.(δυστυχώς πολλά cartridge-roms για msx άμα τα θες με box,manual σε καλή κατάσταση πρέπει να πληρώσεις πολλά,τα σκέτα cartridges δίχως manual και κουτί είναι σε πολύ πιο φυσιολογικές τιμές!)
 
nikodr είπε:


Και ΝΑΙ για όποιον αναρωτιέται οι προγραματιστές προφανώς το πήραν απο τον terminator.Ο Solid snake στην φωτό μοιάζει εντελώς στον Kyle Reese του terminator.Δείτε και αυτή την φωτογραφία κάτω κάτω http://en.wikipedia.org/wiki/Metal_gear
Μπαα ποιο πολυ μοιαζει με εμενα οταν ημουν μαχιμος στο στρατο.

Νikodr θελουμε και review για τα μηχανηματα μην το ξεχασεις. :thumbup:
 
Ήδη ξεκίνησα να γράφω ένα FAQ για τα MSX μηχανήματα,κάποια στιγμή θα το κάνω post αύριο.
 
Nikodr, το metal gear έχω ακούσει πως είναι σχετικά σπάνιο και πιάνει καλές τιμές στο ebay. Το δικό σου πόσο το πήρες?
 
theoritikos είπε:
Nikodr, το metal gear έχω ακούσει πως είναι σχετικά σπάνιο και πιάνει καλές τιμές στο ebay. Το δικό σου πόσο το πήρες?
Το πήρα 33 ευρώ.Βασικά όχι μόνο του!Αν πας στην προηγούμενη σελίδα θα δεις μια φωτογραφία που δείχνει 15 παιχνίδια.Έδωσα 535 ευρώ για όλα αυτά μαζί.Πάντως το έχω δει στο E-bay να πιάνει 100 και 150 ευρώ.To metal gear 2 που βγήκε το 1990 το έχω δει να πουλιέται και 200 λίρες!
 


F1 spirit (της Konami).Αυτό το παιχνίδι όπως και τα περισσότερα μετά το 1987 είχαν πάνω στο cartridge και την SCC που ήταν μια εξτρά κάρτα ήχου που έδινε +5 κανάλια στον ήχο του msx οπότε μαζί με τα 3 της psg είχε 8κάναλο ήχο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Konami_SCC

"The SCC is a primitive wavetable sound chip. There are five channels. Each channel can be controlled by an on/off bit, volume, frequency and 32 bytes wave. Channel 4 and 5 share the 32 bytes wave, so there is 128 bytes memory built-in."

Ο ήχος σε όσα παιχνίδια είχαν scc είναι εξαιρετικός.Θα σας πω περισσότερα στο review για την scc και τους msx.
 
Qbert ένα κλασσικό παιχνίδι της Konami

 
SNATCHER



Ενα σχετικά ΠΟΛΥ σπάνιο παιχνίδι για να βρεις σε πλήρη κατάσταση με όλα τα manuals,δισκέττες και το cartridge.Snatcher.1988 ένα παιχνίδι του Hideo Kojima.Cyberpunk adventure.Το αγόρασα 120 ευρώ.(και λίγα είναι!).Υπόθεση το κάτι άλλο.Αν και δυστυχώς στα γιαπωνέζικα μόνο.Ωστόσο έχει μεταφραστεί απο Fans και στα Αγγλικά.To cartridge που βλέπετε είναι η SCC+ μια βελτιωμένη version της SCC κάρτας ήχου της Konami.

Σίγουρα μόλις βρω χρόνο όλα αυτά τα games θα μπουν σε review.Βασικά και το MSX FAQ καλά πάει αλλα δυστυχώς δεν το έχω τελειώσει ακόμη!Τα msx μηχανήματα σε αντίθεση με τα άλλα 8bit μηχανήματα, ήταν σαν τα pc συμβατά.Δηλαδή δεν είναι βάλαμε μια φωτο και τελειώσαμε.Πρέπει να υπάρχουν εκατοντάδες msx συμβατά μηχανήματα που το κάθε ένα εχει την δικιά του εμφάνιση (κάτι σαν τα σημερινά pc φανταστείτε!).

Όμως σύντομα όλα θα γίνουν.
 
nikodr,εχεις μεγαλη αγαπη για το msx και αυτο ειναι ευχαριστο..!

Αναμενουμε τα reviews σου λοιπον..! :)
 
κορυφαιο για την εποχη του μηχανημα με τιτλους φανταστικους αλλα το αδικισαν οι πωλησεις του (ειδικα στην ευρωπη)
 
Πίσω
Μπλουζα