My Amstrad, Finally Complete !!

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.852
Aπο που να αρχισω,ας αρχισω ακριβως 25 χρονια πριν ,ισως να ηταν και καλοκαιρι ,οταν θαυμασα το εξωτερικο disk drive του Amstradακου μου στην βιτρινα ενος μαγαζιου μα ελα που οι 30.000δρχ που ζηταγε ο πωλητης ηταν απαγορευτικες για το χαρτζηληκι ενος πιτσιρικα,τα ονειρα να τρανσφορμαρω τον cpcακο μου σταματησαν εκει ...


Αυτο δεν με σταματησε την ιδια εποχη απο το να δωσω 12.000 για να μπορεσω να θαυμασω τα αγαπημενα μου παιχνιδια στην μεγαλη εγχρωμη TV μεσω ενος modulator.



Φτανουμε στο σημερα οπου τεθηκε ενα μη διλλημα,με τα ιδια λεφτα αγορα 2 Terrabyte εξωτερικου σκληρου για το pc η επιτελους να κλεισω τα περιφερειακα μου για ενα μηχανημα που περασα καποια θαυμασια χρονια μαζι του...,φυσικα και το 2ο.



Και λεω επιτελους γιατι απο τοτε που πρωτομπηκα στο ιντερνετ αρχες της προηγουμενης δεκαετιας η φωτο του DDI-1 FDD ηταν σωσμενη σε ολους τους σκληρους απο τα Pc που περασαν στα χερια μου..


 


Προβολή συνημμένου 113109

 


Λοιπον εχουμε



Amstrad MP1/MP2 modulator--Check



Amstrad TV-Tuner--Check



Amstrad DD1 FDD--Check



Λειπει η DK-Tronics εξωτερικη μνημη αλλα μεχρι να την αποκτησω ας πουμε οτι ηθελα τα μασινακια μου να εχουν το logo της
Amstrad !!

 

 


Προβολή συνημμένου 113110


 
Καλοριζικο!!

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ομως , πια ακριβως ειναι η χρηση του; αφου ο amstrad cpc 6128 εχει ηδη πανω drive για δισκεττες.
 
Δεν χρειαζόταν να κάνεις αλλαγή δισκετών έτσι στα παιχνίδια ενώ έκανες και αντιγραφή κατευθείαν στο Β!

Αργότερα με τα εξωτερικά 3,5 και πλέον με τα drive emulator που υπάρχουν δεν έχει νόημα η κατοχή του πέραν της ρετρο αξίας του, όμως τότε είχε! Μάλιστα είχαν βγάλει και 5 1/4 external drive!

Είναι ωραίο να τα έχεις όλα για το αγαπημένο σου μηχάνημα!
 
Ευχαριστω για τις διευκρινησεις :D .
 
Ωραιος Aardy!!Βλεπω μαζι και extra τυρογαριδακια και κυβος του ρουμπικ!! :D
 
Ψαρωτικο. Ωραιος και πληρης
 
πρόκειται για ένα από τα σπάνια μηνύματα όπου ο wally δηλώνει ότι του άρεσε ένα amstrad :p
 
Θα χουμε βαρυ χειμωνα lol.
 
Α πολύ ωραία συσκευή! Και μου'χε χαλάσει η τοστιέρα! Τώρα ξέρω που θα πσήνω τα ντόστ μου. :p
 
Πολύ ωραίο Αάρντυ, αλλά να κάνω μια χαζή ερώτηση:ποιο είναι το interface του drive, αυτή η φαρδιά καλωδιοταινία (γκρι) που φαίνεται στην φωτογραφία; Γιατί σίγουρα στα '80ς δεν υπήρχαν σειριακά interface για drive! (αν και θυμάμαι το commodore που ήταν ένα απλό 8πολικό καλώδιο με ένα παράξενο βύσμα DIN, αν θυμάμαι καλά).
 
Uskoke νομίζω μπερδεύεις το βύςματα με το πρωτόκολλο επικοινωνίας. Το drive του c64 χρησιμοποιούσε σειριακό πρωτόκολλο και ας είχε άλλο βύσμα.
 
To "interface" είναι το κουτάκι που φαίνεται στην πρώτη φωτό, πάνω στο drive. Αυτό περιέχει τον controller και χρησιμεύει μόνο με τον 464 (σε 664/6128 το drive καρφώνεται απ'ευθείας στον CPC)

@Aardvark, δεν θα είσαι πλήρης μέχρι να πάρεις και το CT-1 (ραδιορολόι) :) Με γειες όμως!!
 
Ναι σωστα , αλλα ας πουμε ηθελα να τα'χω ολα ενσωματωμενα στο κορμο,δυο με την ιδια δουλεια περισευει καποιο.


Cool θα ητανε να εβρισκα ενα modulator γαλλικο με scartακι.
:D
 
Α ναι, θέλω κι εγώ ένα τέτοιο... :)

Πάντως το tuner είναι φοβερό - ήταν εκπληκτικό το να βλέπω (από media player) Game of Thrones στο μόνιτορ του Amstrad :D :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα