My first love.

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Η πρώτη μου αγάπη. Δυστυχώς άνηκε σε κάποιον άλλο.

Ευτυχώς ήταν αρκετά ευγενικός ώστε να μου επιτρέπει να την μοιράζομαι μαζί του (όχι πάντα βέβαια). :) .

myfirstlovefm5.jpg


Δυστυχώς μικρός δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να αγοράσω δικό μου μηχάνημα. Ευτυχώς ο κολλήτός μου είχε μία άνεση παραπάνω και έτσι είχα και εγώ μία διέξοδο.

Έτσι ήρθα σε επαφή με τα:

Amstrad CPC 464

Amstrad CPC 6128

Amiga 500

Πρώτα μου παιχνίδια:

Friday the 13th / Oh! Mummy

Frontier Elite

Defender of the Crown

Ενώ αργότερα δούλεψα σε:

Amstrad PC1512

IBM PC: 8086 / 8088 / 286

Πρώτη μου αγορά:

Imbetus AMD 386DX40 / 4MB Ram / HD WD 120 MB / Cirus Logic: 512Κ Svga Graphics Card, που αργότερα του πρόσθεσα μία soundblaster συμβατή και ένα 4Χ CD-Rom Drive (Mitsumy?).

Πραγματικά ήταν μαγεία/κόλλημα καθότι τον είχα ολόδικο μου και μάλιστα σε pure black χρώμα ενώ το σηματάκι του ήταν με τα χρώματα του ουράνιου τόξου (!).

(τον έχω ακόμα πλην της οθόνης που μόλις φέτος "τίναξε τα πέταλα" σε μία μεταφορά πλοίου - βέβαια τώρα είναι Pentium 200... παρόλα αυτά τα εντός του, όλα υπάρχουν ακόμη).

Πρώτο μου παιχνίδι σε αυτόν: Castle of Wolfenstain από την id.
 
βλέπω ότι η πορεία Amstard, Amiga, Pc είναι κοινή σε πολλούς... :)
 
Δηλώνω και εγώ ακόλουθος της συγκεκριμένης πορείας :

Amstard 464, Amstrad 6128, Amiga 500, Sega Mega Drive, Home PC.
 
Λίγο διαφορετική αν και παρόμοια:

Sinclair ZX-Spectrum, Amiga, PC.

Ενδιάμεσα και άλλα μηχανήματα που ποτέ, όμως, δεν αποτέλεσαν τον κύριο κορμό πώρωσης!!!!!!
 
Amstrad 6128--->> Amiga 500------>>PC :D

κι εγώ το ίδιο. Μιλάμε για απίστευτη πόρωση να πηγαίνεις στα ουφάδικα να μη μπορείς να παίξεις και να γυρίζεις σπίτι να φορτώνεις στον αγαπημένο σου CPC games και να κάθεσαι με τις ώρες..Άλλες εποχές...Τότε ήταν μαγεία να έχεις ένα home computer και έστω και h χαζή conversion του bubble bobble στο CPC σου φαινόταν super..
 
Zx Spectrum->Amiga->PC... klasiki poreia

distixws den eixa kataferei na vrw kai na agorasw ton SAM (anamesa se Spectrum-Amiga era)
 
Amstrad 6128 ( Color :D ) -> Amiga 500 -> PC

Το σίγουρο είναι οτι όλοι περάσαμε απο την Amiga (δεν γινόταν να μήν περάσεις νομίζω, όποιος την έβλεπε τότε - την αγόραζε κιόλας :p )
 
Amstrad cpc 6-128-------Amiga 500--------PC

Απο τον μαγικο πρασινο 6128 με το μεγαφωνακι,στην πλανευτρα Α500 με χρωμα και stereo ηχο και τελος στα αψυχα ΡC.Παλια δεν ειχαμε ουτε εκβιασμους στα upgrades (για να γινονται πιο πλουσιες οι εταιριες) ουτε κρασαρισματα ουτε "ασυμβατοτητες"(λες και μιλαμε για μοσχευματα).Τωρα πια ειμαστε με το χερι στη τσεπη και με τα ματια στο internet για να βρουμε το patch ωστε να καταφερουμε τελικα να παιξουμε τους σημερινους ημιτελεις τιτλους των 5 ωρων.ΟΥΦ τα ειπα και ηρεμησα
 
Όχι και άψυχα τα PC, φίλε Shadowdancer2501.

Ξέρεις πόσα έχουν ξεψυχήσει στα χέρια μου? :)


(δεν είναι πολλά, ακόμα και ένα όμως, αποδεικνύει την ύπαρξη της ψυχής)


Η αλήθεια είναι ότι εκτός από τα home micros (με τα οποία λόγω των οικονομικών την περίοδο εκείνη, είχα έρθει σε επαφή μαζί τους μέσω των φίλων μου ή των καταστημάτων), στα PC τρέφω μεγάλη εκτίμηση και είναι νομίζω άδικο να τα κακοχαρακτηρίζουμε. Άλλωστε, και μόνο η δυνατότητα να τους βάλεις/βγάλεις ένα σωρό κάρτες και περιφερειακά και αυτά να συνεχίζουν να δουλεύουν αδιαμαρτύρητα (ή σχεδόν αδιαμαρτύρητα) είναι μία απόδειξη της αξίας τους.
 
Θυμάμαι την εποχή που έβαλα voodoo II στο celeronάκι που είχα τότε. Ξεκίνησα το Hexen II σε OpenGL και είχα πάθει την πλάkα μου με τα γραφικά που έβλεπα μπροστά μου!

Έχουν και τα PC τις στιγμές τους, αλλά φυσικά δεν συγκρίνεται η κατάσταση με την εποχή των home micros!!!!!! Αν και πιστεύω πώς και στα PC αν έχεις το μυαλό και δεν παρασύρεσαι από το κύμα της εποχής μπορείς να την βγάλεις και άνετα, και γρήγορα και φτηνά!! Να είστε πάντα πίσω από "ψώνια" που αλλάζουν hardware σαν πουκάμισα. Τα παίρνετε σχεδόν χάρισμα και αφήστε τους άλλους να ξηλώνονται κανονικά για να αγοράσουν το bleeding edge της εκάστοτε εποχής.
 
Ναι φιλε Ambu.Απο αυτη την αποψη εχεις δικιο.Το σιγουρο ειναι οτι εχουν δικη τους προσωπικοτητα,οταν μουλαρωνουν ειδικα χαχαχα.Μετα απο ενα σημειο αναπτυσουν χαρακτηρα και θελουν συγκεκριμενη αντιμετωπιση.Δεν το διατυπωσα σωστα ισως.Δεν εχω προβλημα με το pc,αλλα με τους θιασωτες ενος φαυλου κυκλου χρηματος Ati nvidia intel amd windows.Οι εταιριες αυτες "εκβιαζουν" τον μεσο καταναλωτη,δεν υποστηριζουν τα πιο παλια τους προιοντα και παρουσιαζουν την συνεχη αναβαθμιση ως αναγκη.Αυτο ηθελα να πω.Το θεμα ειναι να μην πεφτουμε στη παγιδα τους.Θυμαμαι οταν ειχα την voodoo 3000 καταφερα και επαιζα το medal of honour αψογα με κατι εξοτικους drivers,που εκαναν ομως τη δουλεια τους.Τι να κανουμε ομως...ετσι ειναι η αγορα
 
@ pooky(1) ακριβως φιλε και γειτονα -αυτο ηθελα να πω αλλα παρασυρθηκα
 
Shadowdancer2501 είπε:
.Δεν εχω προβλημα με το pc,αλλα με τους θιασωτες ενος φαυλου κυκλου χρηματος Ati nvidia intel amd windows.Οι εταιριες αυτες "εκβιαζουν" τον μεσο καταναλωτη
Γείτονα γειά σου!!!!

Το είπες και μόνος σου και είσαι 100% μέσα!!! Τον ΜΕΣΟ καταναλωτή. Εμείς, περάσαμε από την εποχή των home micros την παλεύαμε την φάση.!!!! Τίποτε δεν ήταν δεδομένο και τίποτε εγγυημένο. Μάλιστα την παλεύαμε σε μια εποχή όπου δεν είχαμε καν Internet για να έχουμε έτοιμη τη λύση κάθε φορά στο πιάτο!!!!! Σήμερα ενώ οι πληροφορίες για τα πάντα είναι δίπλα μας πολλοί από εμάς δεν κάνουν τον κόπο να κάνουν ένα απλό κλικ για να τις βρουν.

Ακόμα και σήμερα υπάρχουν ανεξάρτητοι που συνεχίζουν να υποστηρίζουν τις Voodoo κάρτες, φτιάχνουν drivers και παίζουν παιχνίδια που ούτε κατά διάνοια δεν θα μπορούσαν να παιχτούν. Τσέκαρε το

http://www.3dfxzone.it

και κοίταξε τι παιχνίδια οι τυπάδες κατάφεραν να παίξουν με Voodoo II καρτούλες!!!!!

Ξέρω κόσμο που στην κυριολεξία πούλησε το μηχάνημά του για ένα κομμάτι ψωμί γιατί δεν θα έπαιζε, λέει, το Oblivion και έφτιαξαν καινούργιο. Εγώ το Oblivion μέχρι και χτες το έπαιζα σε μια κάρτα γραφικών που δεν υποστηρίζεται και με ένα μηχάνημα που υποτίθεται ότι ούτε στο όνειρό μου δεν θα μπορούσα να το ξεκινήσω. Και όλα αυτά γιατί υπήρξε μια ομάδα ασυμβίβαστων που έγραψαν ένα μικρό προγραμματάκι που σου επέτρεπε να κάνεις απερίγραπτα πράγματα!!!!!!

Εμείς δεν είμαστε μέσοι καταναλωτές (η λέξη καταναλωτής με εκνευρίζει αφάνταστα και σαν χροιά και σαν έννοια), είμαστε ένδοξοι poorangers (το poor και για το φτωχοί και για το πουρά) την παλεύαμε και θα την παλεύουμε όσα χρόνια και αν περάσουν.!!!!!

Άσε τα Αμερικανάκια να ξηλώνονται κανονικά! Εμείς το χαβά μας!!!!!
 
Τώρα να πω ότι έπαιζα Mp3 και divx3 σε DOS σε 486/120Mhz ? :) ... Κι'εγω της ίδιας λογικής... βγάλε όλο το ζουμί πριν την επόμενη, κότα...

η μπριζόλα, κάτι είχε μέσα....
 
Amstrad CPC 6128----->PeeCee------->Mac
 
Εγω αρχισα το ταξιδι με ZX Spectrum ZX Spectrum+ Amstrad 464(Δανικος)

Αmiga 500 amiga 2000 amiga 1200 και στα μεσα του 96 και οταν ημουν

φανταρος αγορασα ενα μεταχειρισμενο 386 αλλα για πολυ λιγο!!

Επομενη αγορα P100 με καρτα γραφικων trident 1 MB!!!!!Λιγο αργοτερα

αγορασα 60 χιλιαδες (Πανακριβη τοτε)Την diamond viper 330 direct 3d

και ξεκολλησαν τα αρ....δια μου απο την διαφορα!!!
 
ego ksekinisa me ..... spectravideo kai Ti99/4A :eek: me to illigiodes poso tou ...1KB ram :rolleyes:

meta irthe enas C64 apo to america, kai argotera h agapi mou h megali :rolleyes: o 6128 kai meta Amiga 1000/500/2000 kai Atari 1040 ST

ekeini tin epoxi eitan tis modas ta demos tis phrozen crew stin amiga (grammena se assembly) kai ta mod files me Aegis sonix

stin Amiga trexame mexri kai video toaster me Lightwave se ena topiko stathmo TV

ston de Amstrad kai atari eixame kanei montifes na pezoun psifiaka effe opws pezoun simera ta jingles sta radiofona. meta giname pio sovaroi me ena 486Dx/33 kai mods / mp3

orees epoxes de lew.

ta ta akoune oi pitsirikades pou exoun ta dual core kai geforce me miso giga mnimi.

emeis perimename 40 lepta na fortosei to kasetofono to Barbarian!!

gia na min pw gia to Daley thomson super test pou ekanes to stavro sou an tha faei tin kaseta ap to poly mpros-pisw ..... :biglaugh:
 
Καλώς ήρθες φίλε Crazywaters στο φόρουμ και καλό ταξίδι στις αναμνήσεις!
 
AA+ είπε:
Τώρα να πω ότι έπαιζα Mp3 και divx3 σε DOS σε 486/120Mhz ? :) ... Κι'εγω της ίδιας λογικής... βγάλε όλο το ζουμί πριν την επόμενη, κότα...
η μπριζόλα, κάτι είχε μέσα....
Mpxplay & Jukemp3 RULEZZZZZZZZZZZZ!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα