NAOMI

CountRaven

Retro Member
Joined
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
14
Καλησπέρα!

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να παίξω παιχνίδια του NAOMI Board στον υπολογιστή μου.

Είχα δοκιμάσει παλιότερα το NullDC NAOMI 1.03 σε ένα τετραπύρηνο PC με μπόλικη μνήμη και NVdia κάρτα γραφικών και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Είχα δοκιμάσει Guilty Gear Solid XX -ή κάποιο παρεμφερές τέλος πάντων- -η δοκιμή έγινε κάτω από Windows 7 64 Bit-.

Αποφάσισα να το δοκιμάσω και σε ένα Apple Mac Mini i5 μοντέλο 2011 που απέκτησα πρόσφατα ξάνα κάτω από Windows 7 64 Bit. Ο υπολογιστής έχει την HD 3000 της Intel και 2 giga RAM.

Αν και ο εξημερωτής -NullDC NAOMI 1.03- ξεκινάει κανονικά και τα παιχνίδια φορτώνουν -δοκίμασα Guilty Gear Solid XX και Capcom Vs SNK 2- το πληκτρολόγιο δεν ανταποκρίνεται, Δοκίμασα με άλλο USB keyboard -αλλάζοντας το Apple πληκτρολόγιο που έχω και κάνοντας επανεκκίνηση τον υπολογιστή- αλλά τίποτα.

Βρήκα και κάποιες νεότερες optimized εκδόσεις του NullDC NAOMI μα δυστιχώς τρέχοντας της παίρνω το μήνυμα λάθους The Application Can Not Be Started -το έτρεξα και σε κατάσταση Windows XP μα τίποτα-.

Τέλος δοκίμασα και τον emulator MakaronEX 4.0 διαπίστωσα όμως ότι οι ROMS ποτ δέχεται είναι διαφορετικές από αυτές του NullDC, δεν έχω καταφέρει αν βρω ROMS στο Format του MakaronEX αλλά μάταια -είναι ή σε .zip ή σε .bin αρχεία-. Σαν τελική λύση δοκίμασα κάποιες MAME ROMS τις οποίες αναγνωρίζει μα τελικά ο εξομοιωτής δεν ξεκινάει βγάζει κάτι εντελώς κουλά μηνύματα λάθους. Θα τραβήξω στιγμιότυπο αν θέλετε.

BIOS & ROMS είναι στις σωστές διαδρομές.

Σε κάθε περίπτωση θέλω να παίξω NAOMI παιχνίδια σε Win7 64 bit και ζητάω τα φώτα σας.
 
Δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα, ο nullDC, με το keyboard input...

...η έκδοση 1.04 r136, σε Windows 7 64bit, δέχεται κανονικά αλλαγές, στο keyboard config, μέσω του Options-->Maple-->Port A-->Config keys for Player 1. Μόνο που δυστυχώς, δεν υποστηρίζει joystick inputs...

Προσωπικά, χρησιμοποιώ dat/lst ROMs, που τρέχουν με την επιλογή "Normal Boot". Εσένα, τι ακριβώς σου εμφανίζει, γράφει "Waiting for key ...5" μετρώντας αντίστροφα και δεν δέχεται inputs ή βγάζει μήνυμα λάθους;

Αν δεν δέχεται καθόλου το πλήκτρο που πιέζεις, δοκίμασε να τον εγκαταστήσεις απευθείας σε έναν φάκελο, στο root του C: ή σε μια ύστατη προσπάθεια, χρησιμοποίησε το joy2key, για να αντιστοιχίσεις τα preconfigured keyboard inputs, αν έχει, στο joypad σου.

Επίσης, μπορείς να επεξεργαστείς και το nullDC.cfg, βάζοντας εκεί, απευθείας τις τιμές που θέλεις και παρακάμπτοντας εντελώς, το GUI του nullDC.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
Εσένα, τι ακριβώς σου εμφανίζει, γράφει "Waiting for key ...5" μετρώντας αντίστροφα και δεν δέχεται inputs ή βγάζει μήνυμα λάθους;
Αν δεν δέχεται καθόλου το πλήκτρο που πιέζεις, δοκίμασε να τον εγκαταστήσεις απευθείας σε έναν φάκελλο, στο root του C: ή σε μια ύστατη προσπάθεια, χρησιμοποίησε το joy2key, για να αντιστοιχίσεις τα preconfigured keyboard inputs, αν έχει, στο joypad σου.
Αναγνωρίζει ότι αλλαγές και να κάνω στο GUI, επίσης βλέπει κανονικά το mapping του πληκτρολογίου αν αλλάξω κάποιο πλήκτρο -βγάζει το νούμερο 160- μετά το Normal Boot όμως -χρησιμοποιώ όπως πολύ σωστά λες lsst/dat ROMS- ότι πλ΄κτρο και να πατήσω δεν συμβαίναι απολύτως τίποτα, το παιχνίδι έχει φορτώσει μα δεν μπορώ να βάλω coins, να πατήσω start κτλ.

ε τον χέρι τον εγαθηστώ τον emulator έτσι και αλλιώς -σε ένα φάκελο στην επιφάνεια εργασίας-, θα δοκιμάσω να τον βάλω και αλλού, θα ρίξω μια ματιά και στα config αρχεία.

Ευχαριστώ για την συμβουλή φαίνεται ότι το κατέχεις το άθλημα, θα επανέλθω.!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστώ! Εσύ την έχεις δοκιμάσει σε Win 7 / 64 bit?
 
Ναι, βέβαια...

...την δοκίμασα με CVS2 Millionaire Fighting 2001 & Millenium Fight 2000 Pro και Ikaruga, τα οποία, όσον αφορά τα inputs, δούλεψαν άψογα, σε Windows 7 64bit, όπως προανέφερα.
 
Προσωπικά...

...η τελευταία έκδοση του DEmul, εκτός του ότι είναι πιο αργή, αφότου κατάργησαν την επιλογή "multithreaded GPU", μου δημιουργεί προβλήματα, κατά την μετάβαση από full screen σε window, διότι παγώνει και πρέπει να κάνω Ctrl+Alt+Del-->Kill Task
 
Δοκιμάζοντας την έκδοση που προτείνεις δυστυχώς όμως δεν δουλεύει. Δεν ξεκινάει καν.
 
Επόμενο βήμα, λοιπόν...

...DirectX. Εγκατέστησε την τελευταία έκδοση από εδώ.
 
Ace είπε:
...DirectX. Εγκατέστησε την τελευταία έκδοση από εδώ.

δεν θα υπάρξει πρόβλημα με δεδομένου ότι τα 7 έχουν την 11 έκδοση από default?

Installing as we speak! Thanks!
 
Όχι...

...εάν έχεις την default, των Windows 7, τότε είσαι πολύ πίσω. DirectX 11 είναι και αυτό που έβαλα στο link, αλλά πολύ νεώτερη revision. Αυτή, χρησιμοποιώ και εγώ.

Το ίδιο πρόβλημα, παρουσιάζει ας πούμε και ο SSF (SEGA Saturn Emu), αλλά και άλλοι emulators. Χρειάζονται την τελευταία έκδοση DirectX, για να τρέξουν...
 
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Το πρόβλημα παραμένει. The Application Was unable to start correctly, (0x000007b). Click OK to close the application.

Αναρωτιέμαι μήπως τρέχει κάτι με τα αρχεία msvcr100.dll & msvcp100.dll νομίζω ότι μου τα ζήτησε στην αρχή και τα εγκατέστησα με update βάζοντας τα και στα 2 φάκελα System και στο φάκελο του προγράμματος. Από ότι έψαξα έχουν να κάνουν με runtime βιβλιοθήκες της C κατέβασα ένα σχετικό update από το site της Microsoft, ίσως να μην έκανα σωστά.
 
Ωραία...

...μην απογοητεύεσαι καθόλου, διότι τα βήματα που κάνουμε εδώ, θα σου χρειαστούν και μελλοντικά σε άλλους emulators, όταν με το καλό ασχοληθείς...

Κατέβασε τις Visual C++ 2010 Runtimes και εγκατέστησέ τες, από εδώ.
 
Καμιά απογοήτευση. Νομίζω κάτι τέτοιο κατέβασα, ξανά τσεκάρω και επανέρχομαι. Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αν τρέξει σου χρωστάω κέρασμα!

Το έχω κατεβάσει το Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x64) από ότι βλέπω. Και από εκεί με το χέρι έβαλα τις βιβλιοθήκες σε όλους τους φακέλους καλού κακού. Μήπως να κατεβάσω και την χ86 έκδοση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εννοείς...

...έβαλες με το χέρι τις βιβλιοθήκες, σε όλους τους φακέλους; Σε ποιους φακέλους;

Εν πάση περιπτώσει, μην βάλεις τίποτα χειροκίνητα, βγάλε βασικά ότι έβαλες, κάνε κανονικό install την x64 έκδοση, επανεκκίνηση τα windows -καλού κακού- και λογικά, θα τρέξει ο nullDC.

Υ.Γ: Να είσαι καλά και να σου δουλέψει ο emulator φίλε μου και καμία κούραση, δεν μου προξένησαν οι πολλές ερωτήσεις σου, αλίμονο, μια παρέα είμαστε εδώ!
 
Αντέγραψα τα 2 dll στους φακέλους System 32 και 64 καθώς και στον φάκελο του προγράμματος, να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν μου έβγαζε η συγκεκριμένη έκδοση το λάθος με τα dll μιας και δοκίμασα διάφορες. Όπως και να έχει κάνω uninstall, διαγράφω και με το χέρι τις βιβλιοθήκες, και προσπαθώ ξανά, θα επιμείνω στην συγκεκριμένη όμως! Μιλάω για την nullDC_NAOMI_104_r136.
 
Βεβαίως...

...για αυτή την έκδοση μιλάμε, που είναι και NAOMI dedicated, διότι είναι σχετικά ελαφριά και θα σου τρέξει αρκετά παιχνίδια, κοντά στο 100% της ταχύτητας!

Πάντως, αν τρέξει αυτός ο emu, δεν θα έχεις πρόβλημα, να χρησιμοποιήσεις αργότερα και τον DEmul, που ανέφερε παραπάνω ο φίλος, για παράδειγμα, η τελευταία έκδοση του οποίου όμως, είναι αρκετά απαιτητική και έχει και κάποια θεματάκια με το full screen. Επίσης χρειάζεται και τα ROMs του, να είναι σε άλλο format, από αυτό του nullDC...
 
Έπαιξε!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΉΣΩ!

Το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να εγκαταστήσω την x86 έκδοση -32bit-του Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package. Με την 64 bit υπήρχε θέμα προφανώς!

Και πάλι ευχαριστώ.!

υγ. Έχεις δοκιμάσει καθόλου τον MakaronEX, ψάχνω την έκδοση 3.3, έχω πολλά παιχνίδια σε φορματ που το αναγνωρίζει -από το MAME- και θέλω να δοκιμάσω!
 
Να λοιπόν, που...

...η υπομονή μας ανταμείφθηκε!

Δυστυχώς, τον Makaron, δεν τον έχω πιάσει καθόλου, ακόμα και μάλιστα κάποτε που δοκίμασα, με δυσκόλεψε αρκετά, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά νομίζω πως, κάποια από τα παιχνίδια, που αναγνωρίζει το MAME, τα αναγνωρίζει και ο προαναφερθείς, DEmul, οπότε μπορείς, να δοκιμάσεις και αυτόν...
 
Πίσω
Μπλουζα