Narrow Margin (1990)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Joined
18 Ιουν 2010
Μηνύματα
141
Αντιδράσεις
75
Ταινία του 1990, ,ριμέικ φιλμ του '50 με πρωταγωνιστές τον Τζιν Χάκμαν και την Ανν Άρτσερ. Ο Χάκμαν είναι εισαγγελέας που με τα πολλά πείθει την Άρτσερ να καταθέσει ως μαρτυρας σε δίκη αρχιμαφιόζου και επιβιβάζονται σε τραίνο. Μόνο που μαζί τους μπαίνουν και άνθρωποι της Μαφίας με σκοπό να σκοτώσουν τη μάρτυρα. Οπότε αρχίζει ένα συνεχόμενο κρυφτοκυνηγητό στο τρένο, που κρατά το ενδιαφέρον του θεατή ζωντανό. Υπάρχει σε dvd.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη ταινια μπορω να πω και προσωπικα μαρεσει παρα πολυ.Ξεχωριζω της πολυ καλες ερμηνειες του Gene Hackman και της Anne Archer οπως και ολη την σκηνοθεσια με υπεροχες φοτωγραφικες ληψεις απο το τρενο κτλ.Επισης ειναι ταινια με πολυ σασπενς και πολους ενδιαφεροντες χαρακτηρες που καποιες φορες σου δημιουργουν την απορια ποιοι ειναι οι καλοι και ποιοι οι κακοι.Εξαιρετικη ταινια.
 
Καλή ταινία, με ορεξάτο Χάκμαν. Νομίζω, οτι ο ελληνικός τίτλος ήταν " φρενήρης απόδραση"!
 
metalcandyman είπε:
Πολυ καλη ταινια μπορω να πω και προσωπικα μαρεσει παρα πολυ.Ξεχωριζω της πολυ καλες ερμηνειες του Gene Hackman και της Anne Archer οπως και ολη την σκηνοθεσια με υπεροχες φοτωγραφικες ληψεις απο το τρενο κτλ.Εξαιρετικη ταινια.
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο... Εκπληκτική η ερμηνεία του Hackman κατ' εμέ, παρόλο που απ' ότι είδα η ταινία βαθμολογήθηκε με 6.4 / 10 από το imdb.com

Περισσότερες πληροφορίες για την ταινία: http://www.imdb.com/title/tt0100224/
 
Εχω δει δυο φορες την πρωτη ταινια του 1952 με τον ελληνικο τιτλο Το εξπρες του Σικαγου. Την αλλη του '90 δεν την ξερω.
Θεωρειται ταινια δευτερας κατηγοριας, αλλα αξιζει σαν πρωτης και με ξετρελαινει το απροσμενο φιναλε της.
Οσο για αυτη την γυκαικαρα που ακουγε στο ονομα Marie Windsor, τι να πω; Οπου κι αν την εχω δει, παντα μοναδικη, υπεροχη και χαρμα οφθαλμων. Και ο Charles McGraw θαυμασιος για αλλη μια φορα και κατ' εμε πολυ αδικημενος. Τετοιος ηθοποιος επρεπε να ηταν πρωτο ονομα. Τον ειδα πολυ προσφατα και στο φιλμ Roadblock (1951) και με αφησε με ανοιχτο το στομα με την ερμηνεια του.
 
Πίσω
Μπλουζα