NBA Jam "XXX" - SNES proto

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Joined
10 Νοέ 2006
Μηνύματα
4.887
Αντιδράσεις
125
Αυτό πάλι ήρθε από το πουθενά κυριολεκτικά. :D

Μια "internal" έκδοση του NBA Jam για SNES, στην οποία αντί για τα συνήθη επιφωνήματα (ξέρετε εσείς, Boom Shaka Laka κλπ κλπ) υπάρχει ακατάσχετο υβρεολόγιο. Μια κίνηση με μπόλικο ρίσκο από πλευράς του developer, αφού εκείνη την εποχή η "F" word δεν ήταν μέρος της videogaming κουλτούρας και αν διέρρεε αυτή η εκδοχή, η Acclaim σίγουρα ρισκάριζε να χάσει το license του NBA. Δεν είναι να απορεί κανείς που του πήρε 20 χρόνια να εμφανιστεί. Η πρώτη μου υποψία ήταν ότι πρόκειται για μούφα, αλλά φαίνεται ότι οι developers έστω και εμμέσως αναγνωρίζουν ότι είναι το real thing.

http://www.youtube.com/watch?v=SuX7psH9PHY

Δεν βάζω link για την σελίδα που το δημοσίευσε, παρόλο που έχει ενδιαφέρον κείμενο και φωτογραφίες, γιατί περιέχει και download της rom. Αλλά ένα Γκούγκλισμα με το ονοματάκι "NBA Jam XXX" θα αποδώσει καρπούς πιστεύω. ;)
 
Δηλαδή άλλαξαν το "get that sh*t outta here" σε "get the (hell)'ll outta here"? To "No fu***ing way όλα τα λεφτά!!! ΧαΧα.
 
Χμμμ... Εδώ ο Kitzrow (ο εκφωνητής του παιχνιδιού) λέει ότι είναι fake, αλλά μετά εδώ ανακαλεί λέγοντας ότι μπορεί πράγματι να είχε ηχογραφήσει τις παραπάνω ατάκες, αλλά αν έγινε δεν το θυμάται και μπορεί να το έκανε απλώς για πλάκα με τους υπόλοιπους μετά από πολλές κουραστικές ώρες στο στούντιο και όχι φυσικά για να συμπεριληφθούν στο παιχνίδι. Κάτι τέτοιο θυμάται κι ο Turmel, αν και λέει ότι το "Get that s**t out of here!" προσπάθησαν να το βάλουν με το 'clean-cut' ΝΒΑ φυσικά να αρνείται...

Προσωπικά, θεωρώ πως ακόμα κι αν οι ηχογραφήσεις είναι όντως του Kitzrow, ισχύει αυτό που είπε, ότι επρόκειτο δηλαδή για χαβαλέ στο στούντιο και τίποτα παραπάνω και απλώς κάποιος είχε πρόσβαση στις ηχογραφήσεις. Το cartridge πιστεύω πως μάλλον είναι fake, ενώ αποκλείω εντελώς το ενδεχόμενο να υπήρχε περίπτωση να σκέφτηκαν στην Acclaim να το κυκλοφορήσουν έτσι. Πέραν του ότι θα έχαναν σημαντικό μέρος του ενδεχόμενου κοινού τους χωρίς σοβαρό λόγο, ήξεραν ότι δεν θα το δέχονταν η Nintendo και το NBA...

//Μου θυμίζει πάντως κάτι αντίστοιχες ηχογραφήσεις που έκανα με φίλους στο Worms στα 18 μου... Το τι βρισίδι έπεφτε... Ανωριμότητα στο φουλ, έκανε όμως το παιχνίδι τουλάχιστον 1315% πιο διασκεδαστικό... :cool:
 
Fake ξεfake και χαβαλες ξεχαβαλες δεν εχει την παραμικρη σημασια γιατι ειναι ολα τα λεφτα :cool:
 
Olorin είπε:
//Μου θυμίζει πάντως κάτι αντίστοιχες ηχογραφήσεις που έκανα με φίλους στο Worms στα 18 μου... Το τι βρισίδι έπεφτε... Ανωριμότητα στο φουλ, έκανε όμως το παιχνίδι τουλάχιστον 1315% πιο διασκεδαστικό... :cool:
Ω, ρε τι είπες τώρα. Αν και δεν κατάφερα ποτέ να το κάνω το είχαν κάνει κάτι φίλοι :diablotin: και πραγματικά είχαμε πεθάνει στα γέλια.
 
Πίσω
Μπλουζα