Neo Geo MVS βραχυκύκλωμα jamma pins

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Μετά απο ένα απωλεσθέν λόγο διαρροής μπαταρίας MVS 1A (δεν υπήρχε σωτηρία) , πήρα νέο, το οποίο...δεν έχει πεθάνει ακόμη και πιστευω οτι υπάρχει ελπίδα !

Το πρόβλημα βρίσκεται στα pins του motherboard, όπου σε 2 πλήκτρα (2P Start και 2P button 1) βγάζει πρόβλημα στο hardware test και φαίνονται μονίμως πατημένα, ακόμη και όταν είναι στον αέρα τα καλώδια των μπουτόν, και βγαλμένα τα αντίστοιχα καλώδια απο την jamma φυσα. Δοκίμασα την φύσα μηπως βραχυκυκλώνει αυτή, όμως το σήμα με πολύμετρο φθάνει κανονικά στα αντίστοιχα pins, έτσι μάλλον κατέληξα στην motherboard.

Τώρα, τί θα μπορούσα να κάνω πάνω στην ίδια τη μητρική για να ξε-βραχυκυκλώσω τα εν λόγω pins, δεν βρίσκω τίποτα στο internet, όλοι αναφέρονται σε χαλασμένα μπουτόν/μικροδιακόπτες, κανείς όμως σε αντίστοιχο πρόβλημα πάνω στην πλακέτα. Φυσικά δοκίμασα και με άλλα cartridge, χωρίς cartridge, backup ram clear κλπ μπάς και αλλα τίποτα. Οποιαδήποτε ιδέα απο καμπινομάστορα ευπρόσδεκτη, έχω παρατήσει το 161 in 1 να με κοιτάει λυπημένα !
 
Μάλλον έχει βραχυκυκλώσει το ολοκληρωμένο που ελέγχει τα χειριστήρια. Προσπάθησε ν' ακολουθήσεις τις πίστες απο το jamma μέχρι να βρεθείς σε κάποιο ολοκληρωμένο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ανταλακτικά απο τη χαλασμένη MVS.
 
Αυτό είναι που φοβόμουν, το chip που ελέγχει τα χειριστήρια είναι για δεξιοτέχνες και υπομονετικούς, πάρα πολλά ποδαράκια και δύσκολο το έργο. Kάτι έμαθα τηλεφωνικά απο ενα γνωστό, παλιό μάστορα σε ουφάδικα, μου είπε κάτι μυστήριο, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα

Τουλάχιστον οι mobo είναι ίδιες (Euro MV1A) κάτι είναι και αυτό
 
Αυτο που λεει ο asic θα σου ελεγα και εγω...κανε και αυτα που σου ειπε ο γνωστος σου και μας λες..
 
Δεν ειναι απαραιτητα προβλημα στο ολοκληρωμενο. Μπορει να ειναι προβλημα και στην πλακετα. Για να καταλαβεις την λογικη, δες κατι παρομοιο που μου ειχε τυχει με ενα Turbografx.

Το ολοκληρωμενο που ελεγχει τις εισοδους του joystick ειναι το NEO-C1. Δες εδω περισσοτερα για ενα προβλημα παρομοιο με το δικο σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
H πρώτη απόπειρα ήταν αποτυχημένη. Ο γνωστός πρότεινε το γεφύρωμα του προβληματικού pin με +5V και μια αντίσταση 200Ω, κάτι που δεν απέδωσε. Στην πορεία φαίνεται να έχει ξεκολλήσει το 2ο πλήκτρο (P2 button 1), οπότε έχει μείνει μονάχα το 2P Start. Τελικά δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο εκτός απο το Neo 1C, το controller δηλαδή, αφού εξετάζωντας την mobo έχω μείνει έκπληκτος για το πόσο καινουργια είναι όλα πάνω της ! Είναι πραγματικά πεντακάθαρη, λες και βγήκε απο το εργοστάσιο της SNK χθές. Και γι'αυτό στεναχωριέμαι ίσως λίγο περισσότερο για τη βλάβη.

H αντικατάσταση του με το chip απο την άλλη mobo εκτός του οτι δεν ειναι ευκολη, δεν ξέρω αν θα πιάσει, γιατί δυστυχώς η μπαταρία που έκανε την διαρροή στην προηγούμενη, είναι ακριβώς δίπλα απο το εν λόγω chip (άμα δεν σε θέλει....). Βέβαια τα controls λειτουργούσαν θυμάμαι, είχε απώλεια ήχου και σκουπίδια στην εικόνα , ενώ στο service menu τα γράμματα ήταν distorted. Το μόνο καλό στην υπόθεση είναι οτι η mobo ξαφνικά αποφάσισε να μην ξεκινάει διπλό σε κάθε παιχνίδι (παρόλο που είναι κολλημένο το 2p start) , οπότε μπορώ να παίξω μονό κανονικότατα. Tί να πείς !
 
Παντως θα ελεγα να σηκωσεις το pin 71 απο το NEO-C1 για να δεις αν το βραχυκυκλωμα ειναι την πλακετα ή στο ολοκληρωμενο.
 
Το σκέφτηκα και αυτό (φοβάμαι λίγο μην το σπάσω να σου πώ την αλήθεια) , πρώτα θέλω να ξαναρίξω μια ματιά στα traces, στους πυκνωτές και στις αντιστάσεις που τις έχει μαζεμμένες, έπειτα αυτό που λές, και για τέλος φυλάω το δυσκολότερο. Απλά επειδή τώρα πάμε σε "μαστροδουλιές" θα πρέπει να πάω στο εργαστήριο του πατέρα μου γιατί με το κολλητήρι, και τις "τσιποδουλειές" δεν το έχω, έκανα όλα τα ευκολάκια και πάμε στα βαριά τώρα !
 
freaktmp είπε:
Παντως θα ελεγα να σηκωσεις το pin 71 απο το NEO-C1 για να δεις αν το βραχυκυκλωμα ειναι την πλακετα ή στο ολοκληρωμενο.
Aλλη λυση ειναι να κοψεις το track της πλακετας ωστε να μην χρειαστει να σηκωσεις το Pin (εξαρταται και απο ποσο κοντα ειναι τα tracks)
 
Πίσω
Μπλουζα