Netbook και μεγαλος δισκος..

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Μιας και οι αναιμικοι μικροι δισκοι των netbook δεν επαρκουν, ποσο μεγαλο δισκο υποστηριζει το hardware των μικρων? Απο οσο εχω δει, ο μεγαλυτερος εσωτερικου upgrade δισκος που διαθετει το πλαισιο ειναι 640GB (στα περιφερειακα των notebook). Με απλη τοποθετηση σε ενα Τurbo X, Asus Eeepc η Acer Aspire One στην θεση του παλιου θα δουλευει σωστα? Θα τον βλεπει ολοκληρο το συστημα η υπαρχουν περιορισμοι? Μπορει να υποστηριξει και μεγαλυτερο 1 - 1.5ΤΒ (αν και δεν εχω δει πουθενα διαθεσιμο σε ελληνικη αλυσιδα κατι τετοιο)?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο MSI Wind μου έχω βάλει μέχρι 320 7200rpm. Παραπάνω, σώνει και καλά, δεν βλέπει.

Αλλά μέχρι και 500 έχουν βάλει με επιτυχία.

Βάλε το τελευταίο bios και ψάξε στα fora για πληροφορίες. Δεν πιστεύω πάντως να έχεις πρόβλημα μέχρι 500.
 
Thanks ρε συ pooky.. θα ριξω ενα ψαξιμο να δω τι γινεται..

Με 500 μπορει να μην εχω προβλημα λειτουργιας, αλλα τo θεμα ειναι οτι θα εχω τρελο προβλημα χωρητικοτητας!! Και μεχρι τα 640 θα επρεπε να γινουν πολλες θυσιες στο τι θα εμπαινε μεσα, ποσο μαλλον σε ακομα μικροτερο! :(
 
OK, μην ξεχνάς ότι ένα netbook δεν είναι αντικαταστάτης ενός κανονικού υπολογιστή, πάντως.

Εγώ προσωπικά, το MSi Wind που κράτησα (γιατί μια εποχή έπαιζαν 3.... ) του έβαλα και πάλι τον 80άρη που είχε από την αρχή. Πια το έχω σαν μηχάνημα που θα το κουβαλήσω μαζί μου αν χρειαστεί να πάω κάπου (κανένα σαββατοκύριακο ή καμιά βδομάδα μακριά από το σπίτι) και είναι μόνιμα στη τσάντα έτοιμο για βόλτες.

Το μηχάνημα το είχα πάρει για να το χρησιμοποιήσω στο πολιτιστικό κέντρο που ήμουν κάποτε σαν stage, όπου δεν υπήρχε internet ή υπολογιστής. Δούλεψε ενάμιση χρόνο άψογα είτε με ADSM είτε με "δανεικό" internet από τις διπλανές πολυκατοικίες.

Με έβγαλε παλικάρι, αν και σήμερα δεν θα έδινα μία για αγορά νέου, αν τα έφτυνε.
 
Οι sata δεν είναι σαν τους IDE, ότι μέγεθος και να βάλετε θα το δει κανονικά.
 
Πίσω
Μπλουζα