netbook και mame32

Amigos

RetroMasteR
Joined
15 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.505
Αντιδράσεις
46
καλησπέρα, αγόρασα πρόσφατα ενα asus eee pc 900 όμορφο μηχανάκι και πολύ πρακτικό. Εχω ομως ενα πρόβλημα, συνδεσα επανω εναν εξωτερικό που εχω που περιέχει μεσα και τα mame πάτησα να παίξω αλλα δυστυχώς σε ολα τα παιχνίδια που δοκίμασα πανε λιγο αργα.. αυτο που θελω να ρωτήσω αν κάποιος ξερει τίποτα ρυθμίσεις στο mame για να το ελαφρύνω λιγο και παίζει νορμαλ τα παιχνίδια, ευχαριστώ

Προβολή συνημμένου 52788
 
To eee 900 εχει επεξεργαστη celeron στα 900Mhz οποτε πες μας πιο ΜΑΜΕ εχεις βαλει γιατι ισως να χρειαζεσαι καποια παλαιοτερη εκδοση..
 
Έχω κι εγώ το ίδιο μηχάνημα και την έκδοση 0.80 κάτι. Ποιο παιχνίδι προσπαθείς να παίξεις? Εγώ όταν παίζω ας πούμε το Metal Slug μου πάει τέλεια. Ο 900ρης επεξεργαστής είναι νομίζω αρκετός για το 90% των 2D παιχνιδιών στο MAME. Όταν όμως δεν το έχω συνδεδεμένο στην πρίζα και παίζω με την μπαταρία τότε αρχίζουν τα κολλήματα γιατί δεν χρησιμοποιεί όλη την ισχύ του για οικονομία. Όταν το ξαναβάζω στην πρίζα όλα παίζουν και πάλι σωστά, χωρίς κολλήματα.

Δεν έχω δοκιμάσει πιο καινούρια έκδοση πάντως οπότε μπορεί αυτό να είναι το πρόβλημά σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε μου δεν εχω της τεχνικες γνωσεις των παιδιων παραπανω αλλα θα σε πω την αποψη μου.Εχω και γω ενα Αcer aspire D250 και οποια εκδοση mame του εχω βαλει οτιδηποτε και αν εχω παιξει ολα ετρεχαν και τρεχουν τελεια.Μια φορα ομως που συνδεσα εναν εξωτερικο σκληρο που ειχα μεσα mame για να παιξω ειχα παρατηρησει και γω κοληματα.Θα σε προτεινα να βαλεις τα mame στον κανονικο δισκο του netbook και κανα δυο παιχνιδια που σε κολανε και να δεις τι θα γιννει.Ισως φταιει και σε σενα ο εξωτερικος σκληρος.
 
ευχαριστώ παιδια.. μια πρωτη παρατήρηση ειναι οτι μολις εβαλα ο βιντεο σε GDI αρχισε να πηγαίνει σφαίρα... μετα το γύρισα παλι direct3d και παρέμεινε γρήγορο.. :eek: ίσως να ειναι και θεμα του εξωτερικού αλλα και το ρευμα που το τσέκαρα Imgema, ίσως να ειναι και μερικα προγραμματα που έσβησα απο το μενου εναρξης .. τι να πω θα το ψαξω και αλλο σας ευχαριστω παρα πολυ αδερφεια :thanx2: :bow:
 
Πίσω
Μπλουζα