Netbook - ποιο λειτουργικό σύστημα;

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
199
Σκέφτομαι να προμηθευτώ ένα netbook, για τον απλό λόγο ότι ζηλεύω παράφορα όσους το έχουν.

Θα προσανατολιστώ σε μια οικονομική λύση, αφού δεν με απασχολούν καθόλου οι δυνατότητες που θα έχει. Στο κάτω κάτω, θα είναι ο 5ος υπολογιστής μου κι έχω και smartphone, δεν έχω ανάγκη από "ιπποδύναμη" σε ένα gadget.

Εκείνο που με έχει προβληματίσει είναι το τι λειτουργικό σύστημα να του βάλω. Για XP δεν το συζητάω φυσικά λόγω μεγέθους και απαιτήσεων, ενώ αν και αναγνωρίζω ότι το Linux θα ήταν η καλύτερη λύση, μου είναι απαραίτητο να τρέχω εφαρμογές Windows οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να την επιλέξω. Σκέφτομαι για Windows 98, αλλά προβληματίζομαι για το αν θα βρω drivers.

Εσείς τι λέτε;
 
Αλκη ακόμα και Office και Photoshop μπορείς να τρέξεις μέσα από το Linux.

Στα παιχνίδια έχει πρόβλημα.
 
Το γνωρίζω, δεν είμαι εντελώς άσχετος από Linux, αν και έχω πολύ μικρή πείρα αποκλειστικά σε user level. Αλλά υπάρχει κι άλλο software που με ενδιαφέρει πέραν των παιχνιδιών που δυστυχώς είναι αυστηρά Windows.
 
Μην το σκέφτεσαι καν για win98. Λειτουργικό τρύπιο από παντού και φυσικά δεν πρόκειται καν να υποστηρίξει σωστά το hardware του υπολογιστή, τον σκληρό που θα είναι είτε ssd είτε sata δεν πρόκειται καν να τον δει.

Το linux είναι σαφώς η καλύτερη λύση, αλλά μάλλον για σένα η βασική ερώτηση είναι: Ποιές εφαρμογές windows θέλεις να τρέχεις ακριβώς;
 
Κυρίως εφαρμογές που έχω φτιάξει εγώ ώστε να με εξυπηρετούν ακριβώς για αυτό που θέλω στη δουλειά μου. Οπότε είμαι βέβαιος πως δεν τρέχουν σε Linux.

Αυτό για τον σκληρό δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. :(
 
Για δοκίμασε τις εφαρμογές σου με το wine. Μην είναι σίγουρος ότι δεν θα δουλέψουν, το wine κάνει θαύματα.
 
Τι είναι το wine ακριβώς; Το πρόβλημα είναι ότι κάποιες από τις απαιτήσεις των εφαρμογών είναι MDAC και SQL server.
 
XP και Linux.

Αν και με 2 giga σε MSI Wind έχω δει να τρέχει άνετα και Vista.

Πρόσεξε πιό μηχάνημα θα επιλλέξεις.

Έχουμε και λέμε:

1). Acer Aspire One. Καλό κατασκευαστικά και οικονομικότατο. Αλλά αν πας να κάνεις upgrade χάνεις εγγύηση και πρέπει να λύσεις όλο το μηχάνημα σε επίπεδο ανταλλακτικών.

2). MSI Wind. Το δουλεύω 5 μήνες, άψογο. Αλλά αν πας να το ανοίξεις χάνεις την εγγύηση μια και σκίζεις το αυτοκόλλητο από κάτω.

3). LG. Οπτασία. Πανέμορφο. Αλλά είναι το MSI Wind στην ουσία. Διαφορά; Δεν χάνεις εγγύηση αν το ανοίξεις αλλά δεν υπάρχει θέση για επέκταση μνήμης!!!! Οπότε 1 giga αναγκαστικά.

4). Lenovo. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, δεν μου άρεσε το πληκτρολόγιο. Το είδα χτες στo Saturn.

5). Fujitsu Siemens. Μόνο ένα χρόνο εγγύησης και δίσκο IDE 60 giga 4200 rpm, 1,8 ιντσών. Πάναργος και δεν αξίζει τον κόπο.

6). ASUS: Επιλέγεις μέσα από πολλά μοντέλα. Δεν χάνεις εγγύηση αν τα ανοίξεις αλλά δεν με ικανοποιίησε καθόλου το πληκτρολόγιό τους. Μεγάλη μπαταρία μέχρι 7 ώρες.

7). Toshiba. Πανάκριβο στα 500 ευρώ. Ποιός ο λόγος;

8 ). Multirama. Rebranded MSI Wind. 3 χρόνια εγγύηση αλλά μόνο ο πρώτος πλήρης. Στον δεύτερο δεν χρεώνουν ανταλλακτικά αλλά σκας 65 ευρώ κάθε φορά που το αφήνεις.

9). Medion Akoya. Φίρμα των Aldi (κάτι σαν τα Lidl), rebranded MSI Wind.

10). ADVENT. Rebranded MSI Wind.

11). Turbo-X. Δεν μπορώ να σου πω τίποτε παραπάνω. Δεν το έχω δει από κοντά.

Όπως βλέπεις υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις να επιλλέξεις. Πας και τα βλέπεις σε λειτουργία και όποιο σου κάνει κλικ.

Linux θα βρεις στα Acer, ASUS (όχι στα 1000ρια πάντως από ότι είδα) και σε τιμές από 240 ευρώ περίπου το φτηνότερο Acer μέχρι 500 το ακριβότερο Toshiba. 399 ευρώ είναι η τιμή της πλειοψηφίας.

Εγγύηση έχουν όλα δύο χρόνια με on-site παράδοση παραλαβή, εκτός από Acer και Siemens.

Καλή αγορά ότι και να επιλλέξεις να ξέρεις θα κολλήσεις και θα το λατρέψεις.
 
Το wine είναι ένα compatibility layer για windows (όχι emulator). Κοινώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις περισσότερες εφαρμογές windows στο linux χωρίς να έχεις εγκατεστημένα τα ίδια τα windows. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://winehq.org/

Αυτό που δεν ξέρουν οι περισσότεροι είναι ότι το wine τρέχει και στα ίδια τα windows! :D Δηλαδή μπορείς να δοκιμάσεις αν δουλεύει με τις εφαρμογές σου πριν βάλεις linux.
 
Ευχαριστώ παιδιά, πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Για Asus προσανατολίζομαι αλλά θα ψάξω κι άλλα από τη λίστα, και οπωσδήποτε θα δοκιμάσω το wine.
 
Στη λίστα του Pooky να προσθέσω το 7" Asus που κοστίζει 189 ευρώ και είναι το μικρότερο και ελαφρύτερο από όλα τα παραπάνω. Επίσης σε μια βόλτα που έκανα στα multirama αυτή τη βδομάδα είδα ότι είχαν ένα ακόμα μικρότερο 7" του οποίου δεν θυμάμαι κατασκευαστή στα 199 ευρώ! Μην τρελένεστε, είχε επεξεργαστή via στα 366 αν θυμάμαι καλά και 128 MB μνήμη και ssd του οποίου δεν θυμάμαι χωρητικότητα. Αλλά ήταν πολύ μικρότερο και από το 7" Asus! Το λειτουργικό ήταν linux και ο firefox μια χαρά δούλευε πάντως.
 
Πάντως μπορείς να βάλεις ΧΡ στο Asus EEE PC701 αρκεί να τα κάνεις "lite". Οδηγίες εδώ και εδώ.
 
Αλκη για το wine έλεγα (εννοούσα) αλλά όσο θαύματα και να κάνει δεν είμαι σίγουρος ότι ένα netbook με τόσο αδύναμο επεξεργαστή και περιφερειακά είναι το κατάλληλο μηχάνημα για αυτό που ζητάς.
 
Πίσω
Μπλουζα