Nicky Boom

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
78
Nicky Boom

picture.php


Έπαιζα στο PC το πολύ ωραίο αυτό platform παιχνιδάκι που βγήκε το 1992. Η εμφάνιση του θύμιζε τον Beatlejuice.

Ο ήρωας μας πέταγε μηλαράκια φαγωμένα και σκότωνε τα ζωάκια ή τερατάκια, καθώς μπορούσε να τα φάει πηδώντας πάνω τους (κάτι σαν το Mario). Εκτός από μηλαράκια είχε και βόμβες, μια που την άφηνε στο έδαφος και έσκαγε, και μια που την πέταγε στον αέρα και σκότωνε όποιον εχθρό ήταν στην οθόνη. Έχει πολλές πίστες, κάθε μια με δικό της θέμα.

Το δύσκολο είναι όταν το ακουμπάει ένας εχθρός ή ένα σημείο που χάνει (καρφιά, νερό, κτλ) η ζωή του μειώνεται γρήγορα και μπορεί να χάσει τελείως ακόμα και από έναν μικρό εχθρό.

picture.php


Χρησιμοποιεί βόμβες να ανοίγει σκάλες, κλειδιά να ανοίγει πόρτες, ξυλαράκια να χτίζει γέφυρες, όλα τα παίρνει στο σωστό σημείο, τη σωστή στιγμή για να προχωράει το παιχνίδι. Ασπίδες για να μπαίνει στο νερό, μπαλίτσες με το γράμμα "Τ" να τηλεμεταφέρεται, και πολλές φορές η πίστα γινόταν γρίφος. Έπαιρνε και όπλα, όπως ολόκληρα μηλαράκια και μπλε μπαλίτσα που γύριζε στην οθόνη. Οι σκαλίτσες, οι γκρεμοί, τα "νησάκια" στον αέρα, οι πολλοί διαφορετικοί εχθροί, έκαναν το παιχνίδι απολαυστικό.

picture.php


Άλλο πράγμα που μου άρεσε πολυ ήταν η μουσική του. Υπάρχει μέσα στα αρχεία σαν mid αλλά δεν δουλεύουν με κανέναν player. Κάθε πίστα είχε και διαφορετική μουσική, φλάουτο, κιθάρα, μπάσο και κρουστα. Η μουσική του, όπως και όλα τα σκηνικά, μου φαίνονταν μελαγχολικά και γκόθικ. Θα υπάρχει κάπου άραγε αυτή η μουσική;

Προτείνω να απολαύσετε όλοι το παιχνίδι που θα το βρείτε εδώ.

Το είχα τερματίσει, οι μεγάλοι εχθροί στο τέλος κάθε πίστας δεν ήταν τρομερά δύσκολοι. Δύσκολη όμως ήταν μια πίστα σε κάστρο προς το τέλος που ήταν γεμάτη τηλεμεταφορές και δωμάτια, σκέτος λαβύρυνθος, είχα κάνει όμως με audiodee-υπομονή (είναι μεγάλη!) ένα σχεδιάγραμμα-χάρτη σε χαρτί και τη πέρασα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλα το 1992 επαιζες παιχνιδια στο PC??

Πλακα κανω...ωραιο review!
 
Φιλε audiodee,παρα πολυ καλο το review σου και το παιχνιδακι το ειχα παιξει τοτε το μακρινο 1992-1993 και μου αρεσε πολυ..!!

Ειχε βγει και Νο 2 θυμαμαι....

Anyway,καλως ηρθες και στο retro review section...!! :thumbup: :thumbup:
 
Το 1992 βγήκε το παιχνίδι, στα χέρια μου έφτασε το 1994-1995, σε 286 PC με VGA και Sound Blaster.
 
Tοτε θυμαμαι τα καλα platforms στο PC τα κυνηγουσαμε με το τουφεκι...:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Πολύ καλο review...

Ευγε audio :thumbup:

Το παιχνιδάκι δεν το έχω παίξει, επειδή τότε έλιωνα την 500αρα.

Αλήθεια , είχε βγει στην Amiga?
 
μοιάζει κάτι μεταξύ rick και mario!
 
πολύ καλό game το έπαιζα αρκετά... το είχα ξεχάσει βασικά κάτσε να δω που μπορώ τώρα να το παίξω

το βρήκα το έχει η amiga και θα το δουλέψω μέσα από το lemonade... και ναι υπάρχει και το ΙΙ
 
Ποπό, σόρρυ που ξεθάβω αυτό το thread αλλά το Nicky Boom ήταν το πρώτο παιχνίδι που "έτρεξε" στον καινούριο (τότε) 486 μου! Μάλιστα θυμάμαι ότι μου το χε γράψει μια γειτόνισσα... Συγκινήθηκα!
 
Πίσω
Μπλουζα