[NILCO] / [PARKER] Cluedo

thouvou21

RetroWannaBe
Joined
7 Οκτ 2010
Μηνύματα
55
Αντιδράσεις
11
Εταιρεία: Nilco


Παιχνίδι: Cluedo



Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/1196

Εταιρεία: Parker


Παιχνίδι: Cluedo



Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/1197




Ακομα ενα παλιο παιχνιδι το γνωστο cluedo που ψαχνεις να βρεις τον δολοφονο...Δυστυχως δεν εχω οδηγιες..Θυμαμαι οτι το ειχα και στον amstrad 6128 εκεινης της εποχης και επαιζα(Δυστυχως ο amstrad δεν υπαρχει) το επιτραπεζιο εχει ενθουσιασει την 7 χρονη βαφτιροανηψια και θελει να παιζουμε συνεχεια.. Η καρτες με τους χωρους(οπως η Αιθουσα Μπιλιαρδου) με ειχαν εντυπωσιασει πολυ οπως τα ονοματα πχ Καθηγητης Δαμασκηνος η Κυρια Παγωνη!!!!Ωραιο παιχνιδι που επανακυκλοφορει αλλα τα παλια εχουν αλλη γητεια οπως και να χει γιαυτο ειμαστε και εδω....Προβολή συνημμένου 67670Προβολή συνημμένου 67671
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτη φορά τη βλέπω αυτή την έκδοση του παιχνιδιού. Το έχω κι εγώ, αλλά στην έκδοση του 2000, οπότε δεν είναι τόσο ρετρό.

Μου αρέσει, πάντως, η απλότητα στο σχεδιασμό αυτής της έκδοσης. Το σκοινί είναι κανονικό κορδόνι;;;
 
Επειδη αυτο ειναι απο τα λιγα που δεν εχω οδηγιες δεν ξερω ποτε ειναι η εκδοση.Εγω το ειχα παρει καπου αρχες 90 και η καρτες γραφουν 1986 οποτε καπου εκει ειναι η χρονια.Ναι απλο σκοινι που ηταν μαζι με τα αλλα αντικειμενα (πιστολι,κηροπηγιο,μαχαιρι κλπ) ειναι ωραιο παιχνιδι μονο που τα χαρτακια με τις σημειωσεις ντετεκτιβ εχουν τελειωσει και τωρα τα γραφω σε δικα μου :)
 
Μπορεί να είναι 1989/1990, γιατί κάπου κει είχε κάνει το μεγάλο "μπαμ" η Nilco και έβγαζε επιτραπέζια της MB.

Αυτό με τα χαρτάκια είναι όντως ένα θέμα. Όταν πήρα πριν κάτι χρόνια πολυμηχάνημα, έβγαλα αρκετά σε φωτοτυπία για να χω.
 
nwntas είπε:
Αυτό με τα χαρτάκια είναι όντως ένα θέμα. Όταν πήρα πριν κάτι χρόνια πολυμηχάνημα, έβγαλα αρκετά σε φωτοτυπία για να χω.

Το ιδιο κι εγω τοτε .Θυμαμαι τα κολλησα 4 μαζι σε μια σελιδα Α4 (ταιριαζανε ακριβως) και τα φωτοτυπισα επισης αρκετες φορες .....
 
Nemo είπε:
Το ιδιο κι εγω τοτε .Θυμαμαι τα κολλησα 4 μαζι σε μια σελιδα Α4 (ταιριαζανε ακριβως) και τα φωτοτυπισα επισης αρκετες φορες .....
Έτσι ακριβώς κι εγώ! Και κατάφερα να βγούνε και μπρος πίσω, αν θυμάμαι καλά.

Είναι θέμα γιατί και με μολύβι να γράψεις, όσο και να σβήσεις πάλι μπορεί να σε μπερδέψουν τυχόν σημάδια στο χαρτί.

Πάντως το Cluedo είναι από τα καλύτερα επιτραπέζια που παρά το απλό και σχετικά γρήγορο gameplay, παραμένει διαχρονικό και ενδιαφέρον.

Το μόνο κακό με το Cluedo είναι ότι παίζεται με τρείς παίκτες και πάνω. Αν δεν τύχει μάζωξη, ώστε να υπάρχει η παρέα για να παίξεις άνετα, με δυό άτομα δε γίνεται να παίξεις άνετα, οπότε είναι από τα επιτραπέζια που δε μπορώ να παίξω συχνά. Είχαμε προσπαθήσει με μια ξαδέρφη μου να παίξουμε οι δυό μας Cluedo, αλλά όσο κι αν προσπαθούσαμε να αγνοήσουμε το γεγονός ότι λίγο πολύ όποιος είχε προτεραιότητα στο ζάρι κέρδιζε (γιατί θα ήταν ο πρώτος που θα έκανε την τελική διαπίστωση), κάπου το παρατήσαμε γιατί έχανε σε αγωνία και σασπένς.
 
Δεν εχεις αδικο σαυτο με 2 παιχτες ειναι δυσκολο να παιχτει αλλα οπως και να χει οταν παιζεις με ενα 7 χρονο και βλεπεις οτι τρελενεται τοτε σου δινει μια ευχαριστηση αυτο.Οσο για τα χαρτακια 1 μου εχει μεινει σβησμενο ολο οποτε και να θελα δε μπορω να φωτοτυπησω....Παντως ενα χαρτακι απο αυτα τον σημειωσεων σε κυβακια μπρος πισω κανει δουλεια....Ασχετο σχετικο μηπως θυμαται κανεις αν παιζουν 3 κ πανω παιχτες αυτος που παιζει κανει την ερωτηση σε 1 η σε ολους?(λογικα σε 1 παιχτη απλα δεν εχω οδηγιες και δε πολυθυμαμαι.Αν καποιος εχει οδηγιες και μπορει να τις σκαναρει η να γραψει τα βασικα θα του ημουν υποχρεος.
 
thouvou21 είπε:
.Οσο για τα χαρτακια 1 μου εχει μεινει σβησμενο ολο οποτε και να θελα δε μπορω να φωτοτυπησω....



(ανασυρμενο απο καποιο backup απο καποιο σκληρο δισκο)

Απλα με το καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας αλλαξε/αντικτεστησε τα ονοματα

cluedo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άντε κι αυτό στην Ark! :)




Να κλαφτώ για λίγες ακόμα photos? :flower:

Χρειαζόμαστε:

-Φωτό από τα περιεχόμενα του παιχνιδιού

-Φωτό από το πίσω μέρος του κουτιού!

Επίσης, αν κάποιος έχει οδηγίες, είμαστε υπόχρεοι! :)
 
Θα ανεβασω κι αλλες μονο που το πισω μερος του κουτιου δεν εχει ουτε σχεδια ουτε κατι σημαντικο παντως αν ειναι το βγαζω και τανεβαζω.Και ευχαριστω για την ΑΡΚ

Nemo είπε:
(ανασυρμενο απο καποιο backup απο καποιο σκληρο δισκο)
Απλα με το καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας αλλαξε/αντικτεστησε τα ονοματα
Να εισαι καλα σε ευχαριστω παρα πολυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Χάρη στην παρέμβαση του φίλτατου Νέμο, έχουμε και τις οδηγίες χρήσης! :flower:
http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2322

Τις οδηγιες (απο το Cluedo της Parker) τις ειχα ηδη scanναρισμενες και backupαρισμενες,- εδω και πολυ καιρο-, και καταχωνιασμενες καπου στο καποιο σκληρο δισκο και το μονο που εκανα ηταν με αφορμη το τοπικ-και την Ark-να τις βρω και να τις ανεβασω.

Αλλωστε πριν χρονια τις ειχα ξαναανεβασει σε αλλο φορουμ .
 
Καλώς ήρθες στην παρέα! Διακρίνω στη δεύτερη φωτογραφία τα πιόνια που είναι, αν δεν κάνω λάθος, σκοινί, πιστόλι, μαχαίρι, μικρόφωνο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3 Νεεες φωτογραφιες.Στο δικο μου cluedo περα απο τους χωρους που τα ονοματα οι χαρτακτηρες και τα αντικειμενα ειναι τα εξης

1 Συνταγματαρχης Μουσταρδας(κιτρινο πιονι),2 Καθηγητης Δαμασκηνος(δαμασκηνι πιονι),3 Κυρια Παγωνη(μπλε πιονι), 4 Κυριος Πρασινος(πρασινο πιονι), 5.Δεσποινις Φλογα(κοκκινο πιονι),6 Κυρια Ασπρου(λευκο πιονι) και τα αντικειμενα ειναι τα εξης 1,Μαχαιρι,2 Κηροπηγιο,3 Κλειδι,4 Σκοινι,5 Μολυβενιος Σωληνας,6 ΠιστολιDSC00622.jpg

DSC00623.jpg

DSC00625.jpg
 
Updated, με τις νέες φωτός! :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :flower:
 
Η πλάκα είναι ότι ενώ το ξέρω αυτό το παιχνίδι εδώ και πολλά χρόνια μόλις πέρσι το έπαιξα για πρώτη φορά σε έναν φίλο που είναι πωρωμένος με επιτραπέζια και μάλιστα ο κακομοίρης προσπαθούσε να καλύψει τυχόν κενά/προβλήματα του παιχνιδιού από την χρήση, με προσωπική δουλειά!
 
[PARKER] Cluedo

_MG_2100_zps14f03728.jpg

Καλησπέρα.Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος τις οδηγίες χρήσης απο αυτή την έκδοση?

Κάντε ένα σκανάρισμα..θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο!Ευχαριστώ πολύ :)
 
katerinak είπε:
Μηπως ειναι ιδιες μ αυτες που προσθεσε ο NEMO στο αλμπουμ του;
Ειναι όντως αυτές για αυτή την συγκεκριμένη έκδοση? Τις έχω χάσει και θυμάμαι αν είναι αυτές..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bamagiotis είπε:
Ειναι όντως αυτές για αυτή την συγκεκριμένη έκδοση? Τις έχω χάσει και θυμάμαι αν είναι αυτές..
Αν εψαχνες καλυτερα λιγο καλυτερα >>>> Cluedo /parker http://retrodb.gr/ark/?q=node/1197

http://retrodb.gr/ark/?q=node/1197

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα