Nintendo 2DS

Επιτέλους... Πάντα αναρωτιόμουν πως θα ανοίξω το δύσχρηστο 3DS μου και πως θα απενεργοποιήσω τη λειτουργία 3D... Ευχαριστούμε NINTENDO !
 
Πολυ καλη κινηση. Δεν μπορω με τιποτα την ολη τρισδιαστατη τεχνολογια, και κατι τετοιο θα το προτιμουσα σιγουρα. Ειμαι περιεργος για το αν θα εχει και αυξημενη ζωη η μπαταρια του, οντας μετεπειτα κυκλοφορια του 3DS. Το μοναδικο μειονεκτημα που βλεπω, ειναι πως δεν προσαρμοζεται η κλιση της οθονης, σε αντιθεση με τους προκατοχους του. Αν και εδω που τα λεμε, η οθονη αφης θα επρεπε να ηταν στο ιδιο μεγεθος με την πανω οθονη.
 
Ρε παιδιά, πλάκα κάνετε με το 3D; Κανονικότατα ενεργοποιείται και απενεργοποιείται στο 3DS/3DS XL από διακόπτη στη συσκευή!
 
Dr. SLUMP είπε:
Ρε παιδιά, πλάκα κάνετε με το 3D; Κανονικότατα ενεργοποιείται και απενεργοποιείται στο 3DS/3DS XL από διακόπτη στη συσκευή!
Οντως, ωστοσο το συγκεκριμενο θα κοστιζει περιπου τα μισα χρηματα, και υπαρχει μια περιπτωση να εχει ακομα μεγαλυτερη ζωης η μπαταρια.
 
Αν κοστίζει τα μισά (~100 ευρώ δηλαδή; ) τότε ίσως έχει νόημα για όσους αντιπαθούν το 3D και στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι και εγώ. Ίσως πρόκειται και για την έμμεση παραδοχή της Nintendo ότι το 3D ήταν gimmick που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα...

Το design πάντως το βρίσκω απαίσιο. Ένα πράγμα που ήταν ωραίο στα φορητά της Nintendo ήταν το clamshell design, κάτι που εδώ δεν το βλέπω και αναρωτιέμαι γιατί δεν το διατηρήσανε.
 
Έχει πάντως μια "Game Boy" νότα αυτός ο σχεδιασμός. Πάντως φαίνεται λιγάκι άβολο, χωρίς να είμαι σίγουρος.
 
Kαλα το σκεφτηκαν πολυ???Το ασχημοτερο μηχανημα της nintendo που εχω δει!
 
Μάλιστα, ήρθε οπότε και η ανατροπή του βασικού μάρκεντινγκ χαρακτηριστικού του 3DS. Τελικά πράγματι υπήρξε gimick, αν και ορισμένα παιχνίδια έκαναν πολύ καλή χρήση του 3D χαρακτηριστικού, όπως το Super Mario 3D World και το (port) του Donkey Kong Country.

Σε κάθε περίπτωση, η Nintendo φαίνεται να πειραματίζεται με μία φθηνότερη έκδοση του 3DS, ώστε να πιάσει και αγοραστές που δεν θέλουν πάνω απο 120? για μία φορητή κονσόλα. Να δούμε και την τελική τιμή.

Αδιάφορο νέο πάντως για όσους έχουν ήδη 3DS.
 
Doctor...

Dr. SLUMP είπε:
Ρε παιδιά, πλάκα κάνετε με το 3D; Κανονικότατα ενεργοποιείται και απενεργοποιείται στο 3DS/3DS XL από διακόπτη στη συσκευή!
...μάλλον, ειρωνικά το γράφει ο Fred.

Είναι ψιλοάσχημη η κονσόλα, πάντως και αν προσωπικά ήθελα ένα Nintendo handheld, σίγουρα δεν θα έπαιρνα αυτό. Για δώρο σε παιδάκι πάντως, που είναι και το target group των handhelds, μην ξεχνιόμαστε, θα το τοποθετούσα ψηλά στη λίστα, λόγω της μειωμένης τιμής και της αυξημένης αντοχής. Τα clamps εμπνέουν πάντα έναν φόβο.
 
Κάπου είδα ότι το μηχάνημα θα έχει μονοφωνικό ήχο και ο μόνος τρόπος για να ακούσεις στερεοφωνικά θα είναι τα ακουστικά. Μεγάλο φάουλ.
 
Imgema είπε:
Κάπου είδα ότι το μηχάνημα θα έχει μονοφωνικό ήχο και ο μόνος τρόπος για να ακούσεις στερεοφωνικά θα είναι τα ακουστικά. Μεγάλο φάουλ.
Ισχυει το διαβασα και εγω. Αλλα αυτο το μηχανημα ειναι η φτηνη εκδοση του 3DS απο καπου πρεπει να κοψουν περα του 3D. Οποιος τα θελει ολα ας παρει 3DS...
 
Capture.JPG

.....................................................
 
Διαβασα λιγο για την παρουσιαση του μηχανηματος... και εμεινα λιγο αμηχανος (να μην πω με το στομα ανοικτο).

Ρε σεις στην Νιντεντο, δεν εχετε με τι να παιξετε και βγαζετε συνεχεια νεα μηχανηματα? Δεν εχετε τιποτα καλυτερο να κανετε? Να σας πω εγω με τι να παιξετε (αυτολογοκρισια). Τωρα αυτο τι ειναι? θα μου πειτε "ενα 3DS, χωρις το 3D, και πιο φθηνο". Δηλαδη θα παιζω 2D. Και ολα αυτα τα DS, DSlite, DSi, XL κτλ που πουλατε δεν ειναι απλα 2D ? "ναι αλλα αυτο θα παιζει τα παιχνιδια του 3DS" θα μου πειτε. Δηλαδη παραδεχεται η Νιντεντο, οτι τα παιχνιδια που θα κυκλοφορουν θα ειναι για 3DS (αρα και 2DS) ενω για τα υπολοιπα δεν θα βγαινουν? δηλαδη μεχρι χθες πουλαγατε ταυτοχρονα με το 3DS και το DSi, εαν εγω αγοραζα χθες το DSi, σημερα θα μου λεγατε "παρε το 2DS, γιατι σε κοροιδεψαμε, δεν θα βγαλουμε παιχνιδια για DSi". Και στην τελικη, γιατι να παιξω 2D παιχνιδια σε 2DS και να μην βγουν κατευθειαν 2D εκδοσεις για ολα τα DS, DSlite, DSi ?

Και για να αλλαξω λιγο υφος και να ηρεμησω (!), αναρωτιεμαι τι νοημα εχει το μηχανημα αυτο. Στα handheld η νιντεντο παιζει μονη της, ειναι ο απολυτος κυριαρχος. Εχει καλα μηχανηματα, εχει τεραστειο brand, ειναι η πρωτη επιλογη που θα σου ερθει στο μυαλο. Δεν νομιζω να απειλειται απο το PSvita ή τιποτε αλλο. Αρα αφου εισαι κυριαρχος, ολοι (οσοι θελουν) θα παρουν απο εσενα. Οι πωλησεις θα εξαρτηθουν απο το ποσοι θελουν να παρουν handheld. Εαν δεν θελουν καποιοι να παρουν, δεν θα παρουν ουτε το 2DS. Ασχετα οτι ειναι πιο φθηνο. Γιατι εαν ηταν θεμα τιμης, γιατι πουλας ακομα το DSi, που ειναι πιο φθηνο απο 3DS ?

Απο ενα διαστημα και μετα απογοητευτημα με τη νιντεντο, εβγαζε και βγαζει τα μηχανηματα, σχεδον καθε χρονο. Τρεχω να παρω το DSlite, μου βγαζει το DSi, αρα εχω πια το "παλιο", μολις παρω το DSi, μου βγαζει DSiXL, παλι εχω το παλιο. Να παρω το 3DS-XL ή θα εχω του χρονου το "παλιο" ? Δεν μπορει σε μια δεκετια να εχει βγαλει 10 μοντελα, δεν ειμαστε και τοσο πλουσιοι (ή ηλιθιοι) να αγοραζουμε καθε χρονο καινουργιο handheld.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρα το "3D" χαρακτηριστικο, εγκαταλειπεται επισημως...

Βλεπω και η μπαταρια, μια απο τα ιδια

0NO657J.png


0NO657J.jpg
 
mike είπε:
Απο ενα διαστημα και μετα απογοητευτημα με τη νιντεντο, εβγαζε και βγαζει τα μηχανηματα, σχεδον καθε χρονο. Τρεχω να παρω το DSlite, μου βγαζει το DSi, αρα εχω πια το "παλιο", μολις παρω το DSi, μου βγαζει DSiXL, παλι εχω το παλιο. Να παρω το 3DS-XL ή θα εχω του χρονου το "παλιο" ? Δεν μπορει σε μια δεκετια να εχει βγαλει 10 μοντελα, δεν ειμαστε και τοσο πλουσιοι (ή ηλιθιοι) να αγοραζουμε καθε χρονο καινουργιο handheld.
Εγώ πάντως έχω ακόμα το παλιό DS fat και δεν με πείραξε ιδιαίτερα το ότι έβγαλε νέα μοντέλα... εφόσον το μηχάνημά μου λειτουργεί ακόμα κανονικά (και λογικά θα λειτουργεί για πολύ καιρό ακόμα) δεν έχω κανέναν λόγο να στεναχωριέμαι, εξάλλου δεν με αναγκάζει η Nintendo να αγοράσω τα πιο νέα μοντέλα...

Αντίθετα όταν αγόρασα το 360 falcon μόνο και μόνο για να μάθω μετά ότι τελικά δεν διόρθωσαν το RROD οπότε έβγαλαν και τρίτο revision εκεί τα πήρα στο κρανίο γιατί ήξερα ότι αγόρασα προβληματικό μηχάνημα. Σε αυτήν την περίπτωση σε αναγκάζει να αγοράσεις το καινούριο γιατί ξέρεις ότι θα χαλάσει το δικό σου σύντομα και θα μείνεις με ένα μάτσο άχρηστα games στο χέρι, όπως την έπαθα κι εγώ (και πολλοί άλλοι φαντάζομαι που δεν έχουν χρήματα να αγοράζουν το ίδιο μηχάνημα συνέχεια). Εκεί ναι, θέλουν κράξιμο κανονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εγκαταλειπεται το 3D, δεν ειναι αντικαταστατης αλλα συμπληρωμα,συμπληρωμα γιατι το handheld της Νιντυ απευθυνεται σε μικρες ηλικιες,ηλικιες που κατω απο 6-7 ετων μολις πανε να το αγορασουν οι μαμαδες βλεπουν απαγορευτικο warning στην συσκευασια λογω 3D και πιθανον βλαβων στα ματια,τωρα με το 2DS το προβλημα λυνεται για τους "αδαεις" γονεις που δεν προχωρανε στο οτι εχει και οff το 3D.


Εμενα σε ασχετη τελειως φαση με την πλειοψηφια με αρεσει το σχεδιο και πιθανον να το προτιμουσα αλλα θελω και το 3d και δεν βλεπω το λογο γιατι να μου το φανε ,οποτε παω με το καλο οταν ερθει η ωρα και η καταληλη τιμη στο 3DSXL.



Τωρα για το 3D ναι ,οταν βγηκε το 3DS ητανε το next big thing,τωρα το βλεπουμε να ξεφουσκωνει...



Κατα τα αλλa στο ποστ του Mike και να συμπληρωσω και το αξεχαστο


 


slidepadofficial530pxheaderimg.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΩΧ! Δεν θελω να φανταστω Circle Pad Pro στο 2DS :p

Παντως το 3D παντα ηταν προαιρετικο σε μερικα παιχνιδια ηταν πολυ εντυπωσιακο σε αλλα οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
In 15 years somebody is going to post a photo of their gamer shelf & will get so much upvote cred for featuring the rare collectible 2DS.

 


Nintendo-2DS-2.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα