Nintendo making mod-proof Wiis

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Tuesday, May 29, 2007 13:05
Tokyo Japan - Nintendo could be sticking it to the mod-chip makers by rolling out new Wii motherboards that are supposedly tamper-proof. The boards have been neutered of three essential pins that are commonly used in attaching the mod-chips.

According to the gamer website Wii-News, the pins of the new Wii motherboards have been physically cut from the board. The cut eliminates the connection from the motherboard to the integrated chip and appears to be physically irreversible because there are no leads coming out from the IC.

Presumably it will take several weeks for the new consoles to make it to the retail chain so modders can, for the time being, pick up a moddable Wii.
Να δούμε τι ψάρια πιάνουν οι χακεράδες της N τώρα :D :D

... ή αλλιώς - πως θα παίζετε παιχνίδια οέο;; :tease:

Πάντως, μέχρι να έρθουν στην Ελλάδα αυτά θα περάσει λίγος καιρός ... προλαβαίνετε ;)
 
Να μια εταιρεια που εμπρακτα παιρνει μετρα κατα του hacking.

Οχι σαν κατι αλλες που τη 2η μερα της κυκλοφοριας της consolας στην αγορα κατεβαζες το "σπαστηρι" απο το net...
 
Μπα, από πότε έγινες υποστηρικτής των εταιριών telamon; :D

Είχα την εντύπωση ότι ήσουν fan του public domain :p
 
Απλά πρόκειται για νέα version της πλακέτας που δεν έχει τις απαραίτητες κολλήσεις για το mod chip. Τίποτε το νεότερο, τίποτε που να μην έχουμε δει και στο παρελθόν. Και πάλι η ιστορία επαναλαμβάνεται, και πάλι θέλμα χρόνου είναι, άσε που στο τέλος θα πέσει και soft mod από ότι καταλαβαίνω.
 
Καλά, σε όλες τις κονσόλες κατά καιρούς κάνουν revision στην πλακέτα και καλά για να μην μπορούν να τσιπαριστούν με τα υπάρχοντα modchips...

Αποτέλεσμα μηδέν...το modding συνεχίζεται με αναβαθμισμένα-καινούρια-ανανεωμένα τσιπάκια... :D
 
....που έχουν και καλύτερη συμβατότητα με παιχνίδια και πάει λέγοντας.

The never ending story guys.........
 
Γεγονος ειναι οτι ο φιλος Tel οταν προκειται για Nintendo ξεχναει το κυνηγητο που εριχνε η συγκεκριμενη εταιρεια στους προγραμματιστες για να επιβαλει τη γραμμη της στον κωδικα ΤΟΥΣ,τα μετρα "προστασιας" που λαμβανει ειναι αγια και καλα ,καλα κανουν και εχουν πολλα κουμπια,καλα κανουν και εχουν λιγα κουμπια κτλ...
 
Δεν προκειται να ξανακανω τετοια κουβεντα εδω Wally - με το τι εχει κανει η ταδε εταιρεια και το τι εχει κανει η αλλη - το θεμα παντως το ανοιξε ο keeper και φανταζομαι μπορω να γραψω την αποψη μου.
 
δεν στο απαγορευσε κανεις...

Μηπως παρα-αποστειρωνεις το τι θεωρεις ανεκτο? (Δικαιωμα σου φυσικα 1000%)
 
Λογικο να το βλεπεις ετσι μιας και σε threads με κοντρες μεταξυ λειτουργικων πχ, δεν απαντησες ποτε σοβαρα στα οσα σου γραφουν οσοι δεν εχουν τα ιδια πιστευω με σενα - δεν αυτομαστιγωνομαι φυσικα αλλα δεν ειναι δυνατον να γραφεις καπου και ολοι να απαντουν σε κατι αλλο (!!) αλλα οχι σε αυτο που ειπες...ειναι τουλαχιστον βαρετο και μου χαλαει και τα λιγα κεφια που εχω τελευταια.
 
μουα χα χα χα χα χα χα...

telamonas.stokos είπε:
Να μια εταιρεια που εμπρακτα παιρνει μετρα κατα του hacking.
Οχι σαν κατι αλλες που τη 2η μερα της κυκλοφοριας της consolας στην αγορα κατεβαζες το "σπαστηρι" απο το net...
wtf2hy0.gif
WFT? Υποθέτω ότι είναι κάποιου είδους αστείο;;;

telamonas.stokos είπε:
Δεν προκειται να ξανακανω τετοια κουβεντα εδω Wally - με το τι εχει κανει η ταδε εταιρεια και το τι εχει κανει η αλλη - το θεμα παντως το ανοιξε ο keeper και φανταζομαι μπορω να γραψω την αποψη μου.
Μάλλον όχι !!!!!!.....

suicideanimld6.gif
 
LOL :biglaugh: :biglaugh:

Έτσι , δημοκρατία έχουμε :p

Και μιας και αποφασίζω εγώ (όντας ο ιδιοκτήτης του thread :p ) , λέω οτι μπορείτε να γράψετε ότι θέλετε αρκεί να είναι τόσο καλό όσο τα παραπάνω :D :D :D

P.S. Το hacking-modding-security bypassing (or whatever) έχει και την θετική του πλευρά . Φανταστείτε οτι χωρίς αυτό εμείς οι αμοιροι ευρωπαίοι δεν θα είχαμε δει το Ikaruga ( στο DC ) ;)
 
Διαγράφηκε το ανούσιο περιεχόμενο...
 
Ambu δεν ξεκινησαμε καλα σημερα...στο παρων thread δεν εγραψα τιποτα σχετικο με εσενα - την αποψη μου ειπα για τη κινηση της Nintendo - μεχρι που αρχισες τις ειρωνιες και τις εξυπναδες , και τωρα το τραβας χωρις κανενα πατημα και λογο και το μετατρεπεις σε προσωπικη κοντρα.

Μαζεψου σε παρακαλω και αλλαξε το υφος σου στο προηγουμενο post.
 
Aγαπητέ ambu, λίγο περισσότερο σεβασμό παρακαλώ απέναντι στους moderators. Δεν είναι ούτε τρόπος συμπεριφοράς, ούτε στυλ ομιλίας αυτό. Τους κανόνες του forum τους γνωρίζεις πολύ καλά. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να ζητήσεις συγγνώμη από τον telamonas για το εριστικό ύφος και το θέμα να λήξει εδώ.

Aπό εκεί και πέρα αν έχετε να λύσετε "ιδεολογικές διαφορές" για το Nintendo ή για το Linux (ήμαρτον δηλαδή!), παρακαλώ μόνο μέσω pm.
 
3 μερες μετα απο το περιστατικο, δεν περιμενω και δεν δεχομαι καμια συγνωμη απο κανεναν. Λυπαμαι αν σας κουρασα τις τελευταιες βδομαδες με τα pms μου για οσα πραγματα εκρινα οτι επρεπε να ειπωθουν ή να αλλαχθουν - αλλα αυτα ειναι παρελθον. Μπορειτε πλεον να βολταρετε πιο ανετα :)
 
Θα σε παρακαλουσα να το ξανασκεφτεις...εχεις βοηθησει τρομερα το φορουμ απο τη θεση του SuperMod
 
Βρε παιδιά τι έγινε;

Τι έχασα; Τι παίχτηκε;

Τελαμονάκο τι εννοείς; Πάντως εγώ δεν έλαβα κανένα pm.

Από που στο καλό ξεκίνησε αυτή η κόντρα τόσο έντονα;
 
Χωρίς να θέλω να γίνω κακός το προκλητικό ύφος του ambu απένατη στο Super Mod telamonas τροποποιήθηκε και τα ποστ περί επιθέσεων διαγράφηκαν...

παρακαλώ τα μέλη να επιστρέψουν στα ήσυχα και χαλαρά ποστς επί του θέματος που άνοιξε ο keeper7k και να επιστρέψει η ηρήνη στο χωριό του GRM Αμήν!
 
Πίσω
Μπλουζα