Oδύσσεια του Διαστήματος (Ulysses 31)

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
244
Oδύσσεια του Διαστήματος (Ulysse 31, 1981, Γαλλικής - Ιαπωνικής παραγωγής, 26 επεισόδια), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 18/9/1982



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Oδύσσεια_του_διαστήματος

...μαζί με την νεότερη σειρά "Το μυστικό του Ορείχαλκου", σίγουρα τα δύο καλύτερα Γαλλικά καρτούνς που εξασφάλισε η ΕΡΤ.

Πρόκειται για μεταφορά της γνωστής σε όλους μας Οδύσσειας, στο μακρινό μέλλον.

Ο Οδυσσέας παλεύει να γλυτώσει απο την οργή των Θεών, και ειδικότερα του Ποσειδώνα, ενώ στην Γη, η Πηνελόπη περιμένει. Οι σύντροφοι του Οδυσσέα έχουν πέσει σε ένα είδος νάρκης (βρωμοδουλειά του Ποσειδώνα) και οι μόνοι που μπορούν να τον βοηθήσουν είναι ο γιός του Τηλέμαχος, η Τεμίς (θα μπορούσαν να την μεταφράσουν "Θέμις", αλλά απ' ότι θυμάμαι δεν το έκαναν), ο μικρός Νονό (ένα ρομποτάκι - δώρο στον Τηλέμαχο για τα γενέθλιά του) και η Συρκά, ο υπολογιστής που ελέγχει το διαστημόπλοιο του Οδυσσέα.

Θυμάμαι ότι το εισαγωγικό τραγουδάκι (αλλά και το τραγούδι στους τίτλους τέλους) ήταν φοβερό, αλλά ήταν στα γαλλικά (αντίθετα με το "Μυστικό του Ορείχαλκου", όπου είχαν βάλει ελληνικό στίχο και τραγουδούσε η Βίσση).

Ο Οδυσσέας συνήθιζε να λέει την φράση "Μα τον μεγάλο γαλαξία!" για να εκφράσει θαυμασμό ή έκπληξη. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι ότι το εισαγωγικό τραγουδάκι (αλλά και το τραγούδι στους τίτλους τέλους) ήταν φοβερό,
To ίδιο ισχύει και για την επιβλητική μουσική των Θεών. ;-)

Το σενάριο (επρόκειτο αν δεν κάνω λάθος για γαλλοιαπωνική συνεργασία) ήταν όντως πολύ αξιόλογο - για παιδική σειρά πάντα. Έδειχνε ότι οι δημιουργοί είχαν μελετήσει αρκετά την Οδύσσεια και έτσι η μεταφορά σε ένα διαστημικό έπος είχε αρκετά πετυχημένες αναλογίες προς το πρωτότυπο, σεβόμενη το κεντρικό του μήνυμα.

Προχωρημένα γραφικά και υπόθεση για την εποχή του και συνολικά μια καλοδουλεμένη παραγωγή.

Για αγορά ολόκληρης της σειράς (δυστυχώς στα αγγλικά μόνο) μπορείτε ρίξετε μια ματιά εδώ: http://www.play.com/play247.asp?pa=srmr&page=title&r=R2&title=169955

169955m.jpg
 
...το ότι συνεργάστηκαν και Ιάπωνες στο όλο πρότζεκτ δεν το γνώριζα, αλλά έχεις δίκιο !! (Το τσέκαρα στο link που έδωσες)

Ισως να βοήθησαν περισσότερο στο animation, διότι τουλάχιστον το σχέδιο δεν δείχνει να έχει Ιαπωνικές επιρροές.

...πάντως αυτή την μουσική των Θεών, σπάω το κεφάλι μου, αλλά δεν μου έρχεται τίποτα !! ...με πήρανε τα χρόνια μου φαίνεται !! :p
 
To σχέδιο και το animation είναι εξ ολοκλήρου ιαπωνικά, και η σειρά υπήρξε αρχικά παραγελλία για το Γαλλικό, το Βελγικό και το Καναδικό κοινό. Εξαιτίας της επιτυχίας που γνώρισε, μεταφράστηκε αργότερα σε περισσότερες γλώσσες. Περισσότερες πληροφορίες για αυτό εδώ:

http://www.sfxb.co.uk/animated/ulysses31.html

Για την μουσική τώρα μπορεί να την ανεβάσω αργότερα, αν και θα σου συνιστούσα αν μπορείς να αγοράσεις ολόκληρη τη σειρά σε DVD από το Play.com. Με 29 Ευρώ η αγορά τόσων DVD αποτελεί άλλο ένα κελεπούρι.

Μερικά links ακόμα από sites αφιερωμένα στην "Οδύσσεια του Διαστήματος":

The Kingdom of Hades: http://www.idi.ntnu.no/~torgerk/ulysses31/

The Ulysses 31 Information Resource Centre: http://www.fortunecity.com/skyscraper/networking/282/
 
...thanks. :cool:

...τις διάφορες σειρές σκοπεύω όντως να τις αγοράσω.

Οχι άμεσα, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα το κάνω.
 
το έχει το Extra 8:30 κάθε Σάββατο πρωί!!

By the way

δεν μπορώ να εντοπίσω πουθενά τον 'Μυστικό "σιδηροδρομο"'

Πάμε Σάιμον!!!
 
Καλά που μου το θύμησες Wally :)

Μόλις δημιούργησα την αντίστοιχη ενότητα. Μπορείς να γράψεις για τον "Μυστικό Σιδηρόδρομο" εκεί.

Το ίδιο ισχύει και για το "Μυστικό του Ορείχαλκου"!
 
Οδύσσεια του διαστηματος (το ανιμέ οχι αυτη του κιούμπρικ εε, με την θεα Σιρκα τον υπερυπολογιστη του σκαφους -τι σκαφος εε- ΟΔΥΣΣΕΑ ΤΗΝ [deleted] ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΗ, ΣΒΗ-ΝΩΩΩΩ, Ο τηλέμαχος, η μικρούλα μπλε στο δέρμα και με λευκά μαλλία Τεμίς απο τον πλανήτη Ζοτρα με τις μεταφυσικές ανυσηχίες, ο αδερφός της Νουμαγιος που είναι σε αιώρηση και ύπνωση μαζί με όλο το crew του Οδυσσεα και είναι επίσης μπλε και φτυστος η αδερφή του, το κοκινο ρομποτακι νονο ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΑ ΚΑΡΦΑΚΙ Η ΚΑΝΑ ΣΦΗΝΑΚΙ, οι αχώνευτοι θεοι με τις απόκοσμες φωνές ΟΔΥΣΣΕΑΑΑΑ ΤΗΝ [deleted] ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!!! Το έπαιζε η ΕΡΤ γύρω στα 1983-85 τότε που πήραμε την 1η μας έγχρωμη τηλεόραση (Σονυ). Η μεταγλώτιση τέλεια με τις φωνές των Μάνο Βενιέρη (Οδυσσέα) Πέρυ Ποράβου (Τηλέμαχος) Αργύρη Παυλίδη (Νουμαγιος) και επίσης φωνές των Τάσου Κωστή, Ματίννα Καρρά (έκανε την Κάντυ Κάντυ) Υββόνη Μεταξάκη...αλλά τους θεους και τον ΝΟΝΟ δεν θυμάμαι ποιος τους έκανε. Γαλλική συμπαραγωγή του 1981 (Το φοβερο animation απο To studio Tokyo Movie Shinsa (υπέυθυνο και για το ανιμε ΑΚΙΡΑ) σκηνοθεσία Shingo Araki. H μουσική της σειρας επίσης φοβερή!!!!

[edited by TS]
 
ΟΔΥΣΣΕΑ ΤΗΝ [deleted] ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΗ, ΣΒΗ-ΝΩΩΩΩ
LOL!!! :D :D:D
Mπράβο βρε Dominion. Κινητή database των 80s είσαι (ή κρατάς πολύ καλές σημειώσεις!). Μου έδωσες μπόλικο υλικό για περαιτέρω διερεύνηση..ειδικά σχετικά με τους ηθοποιούς.

himeno_2_big.jpg


[edited by TS]
 
Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια ΑΕΟΝ!!!

Είμαι γεννηθής το 1979 (11-6)

Απλά έχω πολύ καλή μνήμη και είμαι εικονογράφος/animator

οπότε...σαν παιδί των 80s, της έγχρωμης τηλεόρασης και του vhs και τέλος σαν animator εεεε είναι ΧΡΕΟΣ ΜΟΥ. διαθέτω και κάποια από αυτά που γράφω σε Vhs κασσέτες απο εκείνη την εποχή (με τις αυθεντικές μεταγλωτισεις) αλλά αν δεν τα ψηφιοποιησω γρηγορα μάλλον θα χαθουν (ήδη μερικά απο αυτά έχουν αρχίσει να χάνουνε το χρώμα τους) :(
 
Κατάφερα και βρήκα όλη τη σειρά στα αγγλικά όμως και χωρίς υπότιτλους [edit]. Τι να πω; Και μονο που την ξαναείδα με έπιασε η νοσταλγία για αυτά τα χρόνια που περάσανε. Ήταν και θα είναι η Οδύσσεια του διαστήματος από τα καλύτερα καρτούν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά, έχει κανείς επεισόδια σε DVD ?
 
exetlaios είπε:
Ρε παιδιά, έχει κανείς επεισόδια σε DVD ?
Απο οτι βλεπω exetlaios τα παιδια σε βαλανε στην μπριζα :)

μην βιαζεσαι!! κατεβαζουμε πραμα σιγα σιγα stay tune φιλε και μολις εχω εγω νεοτερα θα σου πω :D
 
[edit]

Όντως μπήκα στην μπρίζα !

Όταν με πρόσφατα έπιασε αυτό το κόλλημα με την παλιά τηλεόραση των 80's,

νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος "τρελός" !

(άντε και 2-3 γνωστοί μου ακόμα).

Τελικά (ευτυχώς) υπάρχουν κι αλλοι !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαστε όλοι εδώ γεμάτοι αναμνήσεις...
 
Ευτυχως που υπαρχει και αυτο το φορουμ και μαζευομαστε σιγα σιγα!!

01007uh.jpg
 
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΣΕ VHS.
 
Παιδιά σήμερα μου ήρθε από play.com τέλεια!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα