Oι 3 σωματοφύλακες - Space Three Musketeers/ Starland trio/ Byeolnara samchongsa 1979

STG

RetroWannaBe
Joined
28 Ιαν 2008
Μηνύματα
36
Αντιδράσεις
2
Έχω πεντακάθαρες εικόνες αλλά δε θυμάμαι κανένα απολύτως όνομα για να με βοηθήσει στο search, οπότε θα προχωρήσω σε μία περιγραφή:

Τρεις συμμαθητές:

Ο πρώτος ο έξυπνος, αθλητικός και συγκρατημένος. Στην αρχή νομίζω έλεγε ότι το όνειρό του ήταν να κάνει ένα διαστημικό ταξίδι. Φορούσε πράσινο αμάνικο μπλουζάκι.

Ο δεύτερος μάλλον ουδέτερος. Κοντόχοντρος με μαύρα κομμένα σύρριζα, έδινε έμφαση στη μυική του δύναμη και φορούσε κόκκινο μπλουζάκι που μάλιστα του ήταν κοντό και φαινόταν η κοιλιά του.

Ο τρίτος ο φοβητσιάρης που φυσικά στο τέλος ξεπερνάει τον εαυτό του. Η μητέρα του την οποία σκεφτόταν συχνά ήταν άρρωστη. Εμφανισιακά ήταν λεπτός ψηλός, φορούσε άσπρο πουκάμισο και γυαλιά.

Μια νύχτα στο δάσος βλέπουν ένα διαστημόπλοιο, μπαίνουν μέσα παρόλες τις αρχικές επιφυλαξεις και γνωρίζουν την Πριγκίπισσα και το πλήρωμά της. Εκείνη στην αρχή εμφανίζεται φορώντας τη στολή της και φαίνεται πολύ γλυκιά και μυστήρια. Έχει λεπτά χαρακτηριστικά και ξεχωρίζουν τα κόκκινα χείλη της (και αργότερα όταν τη βλέπουμε χωρίς στολή αποκαλύπτονται τα ξανθά μακριά μαλλιά της). Ο πρώτος τύπος φαίνεται να την έχει ερωτευτεί.

Εν πάση περιπτώση νομίζω ότι τους προσκαλεί στον πλανήτη της και εκείνοι δέχονται (ο πρώτος ενθουσιώδης, ο τρίτος τρέμει στην ιδέα). Μάλιστα πριν φύγουν συναντιούνται στο δάσος και ο φοβητσιάρης τους λέει ότι είπε στη μάνα του πως θα πήγαινε κατασκήνωση κι εκείνη του έδωσε λίγα χρήματα (τα είχε σε ένα μαντήλι) και μια ομπρέλα. Και τον ψιλοκορόιδευαν οι άλλοι για το τι θα κάνει την ομπρέλα στο διάστημα! Μπαίνουν στο διαστημόπλοιο, τους βάζουν να καθίσουν σε τρεις διαφορετικές θέσεις και με τεράστια ταχύτητα και μερικούς κραδασμούς φτάνουν εκεί που είναι να φτάσουν. Από δω και πέρα μπλέκονται οι κακοί. Έχω την αίσθηση πως είχαν καταλάβει τον πλανήτη της Πριγκίπισσας και αρχίζει ένα αγωνιώδες θρίλερ!

Λοιπόν; :D
 
Μιλάμε για ποιό έτος περίπου;

Ήταν γιαπωνέζικης τεχνοτροπίας; ( Anime δηλαδή; )
 
Μμμ εδώ δεν μπορώ παρά να κάνω υποθέσεις. Μέσα '80 θα έλεγα. Από άποψη τεχνοτροπίας τώρα -δεν έχω και τις γνώσεις δυστυχώς- δεν ήταν το κλισέ το anime (όπως ο καμπαμαρού ή ο σανσίρο) αλλά νομίζω ότι ήταν γιαπωνέζικο (πράγμα που το στηρίζω πιο πολύ στη γενικότερη αίσθηση και στο σπίτι του ενός παιδιού που πρέπει να ήταν παραδοσιακό γιαπωνέζικο, ξύλινο και περπατούσαν με κάλτσες. Ελπίζω να μη με απατάει τόσο πολύ η μνήμη μου).
 
να συμπληρώσω εγώ οτι πήγαιναν σε ένα πλανήτη (στης πριγκήπισσας) και παίρναν σε κάποια φάση ένα κλειδι απο το αυτί ενός γίγαντα και βρίσκονταν σε μια καταδίωξη σε ένα τρένο με ένα ρομπότ που ανατινάχτικε για να τους σώσει. άλλη μια σκηνή ήταν με ένα απο τα τρία παιδία που το είχαν βάλει να κρατάει ένα κουβά με νερό για τιμωρία.
 
H σειρά για την οποία λέτε πρέπει να είναι το Starland trio ή Time machine

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=5320

Oρίστε και το πρώτο επεισόδιο

[edit] This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πωω συγκινηση...σε ευχαριστώ πολύ
 
Να 'σαι καλά, sofiakosm! :)

(Τελικά οι εικόνες που είχα στο μυαλό μου δεν ήταν και τόσο καθαρές, χε!)
 
Μεγάλος καημός αυτή η σειρά...την ψάχνω εδώ και καιρό και δεν βρίσκω τίποτα :icon_cry: :icon_cry:

Αν και μίλησα με το παιδί που έχει ανεβάσει τα επεισόδια στο youtube και με ενημέρωσε ότι έχει βρει και άλλα επεισόδια, αλλά ότι έχει, είναι σε VHS..
 
ψαχνω τον τίτλο ενος παιδικού [starland Trio - Space Three Musketeers]

λοιπον αυτο το εδειχνε παλια στο νιου τσανελ και νομιζω πως υπηρχε σε βιντεοκασετες ηταν 2 ταινιες στιν πρωτη ηταν κατι παιδια που πηγαιναν στο διαστημα ενας με καφε μαλια ενας χοντρος και ενας με γυαλια και στην δευτερη ταινια παλι οι ιδιοι πηγαιναν πισω στην εποχη των δεινοσαυρων και αυττος με τα γυαλια γνωριζε μια κοπελα τιν νορα που πεθαινε μετα και ειχε ενα τραγουδι που ελεγε ολοι μας το πιστευουμε οτι πρεπει στα σωστα να ζηταμε το δικιο φωναχτα αν ξερει κανεις ποιο ειναι πλιζ απαντηστε ευχαριστω
 
τελικα κανεις δεν το ξερει αυτο?
 
Φαίνεται εύκολο:

Starland Trio

και

Space Three Musketeers

BESTANIME%2Btim001.jpg


http://bestanime.co.kr/newAniData/aniInfo.php?idx=1742
 
Αναζήτηση τίτλου: The Starland Trio / Space Three Musketeers (1979)

Παιδια υπηρχε ενα καρτουν που ηταν 3 παιδια που μεσα απο ενα τηλεσκοπιο ειδαν ενα διαστημοπλοιο να πεφτει (νομιζω ηταν σαν φωτακια που πυροβολαγαν ενα αλλο φωτακι και αυτο επεσε) και πηγαν εκει, βρηκαν το διαστημοπλοιο με μια πριγκιπησσα μεσα και πηγαν μαζι της στο διαστημα να τη βοηθησουν εναντια σε... καποιον κακο που τη κυνηγουσε, δεν θυμαμαι ακριβως. Τα παιδια ηταν ενας χοντρος με μια χαρακτηριστικη ελια στο προσωπο, ενας ψηλος αδυνατος με γυαλια και ενας... να το πω cool τυπος? Ηταν ο αρχηγος της παρεας ο οποιος ερωτευτηκε και τη πριγκιπησσα. Σας θυμιζει κατι???
 
To διαστημοπλοιο τους ηταν σαν γαλερα?
 
joe είπε:
To διαστημοπλοιο τους ηταν σαν γαλερα?

οχι νομιζω ηταν σαν κανονικο UfO (στρογγυλο δηλαδη). Αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο, ισως να ειχε κατι σαν καταστρωμα. Ποιο εχεις στο μυαλο σου?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποια εποχή το έβλεπες περίπου?Αν είναι πριν 5 χρόνια,δεν είναι retro.Εκτός κι αν ήταν επανάληψη και κανονικά είναι δεκαετίας 80 ή 90.
 
thebest20 είπε:
Ποια εποχή το έβλεπες περίπου?Αν είναι πριν 5 χρόνια,δεν είναι retro.Εκτός κι αν ήταν επανάληψη και κανονικά είναι δεκαετίας 80 ή 90.
Μιλαμε σιγουρα για δεκαετια του 80, ισως αρχες του 90. Ημουν πιτσιρικι τοτε... Γιαυτο δεν θυμαμαι αλλα

Edit

Λεγεται starland trio! Ευχαριστω τον megistias που μου εστειλε PM και μου το ειπε... Και ολους φυσικα που ασχοληθηκαν με το θεμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως την πριγκιπισσα την ελεγαν Aurora;;;;;
 
η ταινια εχει ανεβει για οποιον θελει να την δει οριστε λοιπον [edit] This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement from claimant:

 


Warner Bros. Entertainment [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναζητώ καρτούν [starland trio the three musketeers]

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω ένα παιδικό που πρέπει να παιζόταν στην τηλεόραση γύρω στο '95 με '98 (συγνώμη δεν θυμάμαι, υπολογίζω βάση ηλικίας). Δεν θυμάμαι πολλά, σχεδόν τίποτα. Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν σε διάφορα επισόδεια ή αν ήταν κάτι σαν "καρτούν-ταινία"... Το λέω αυτό γιατί θυμάμαι ότι είχα δει το ίδιο "επισόδειο" 2+ φορές. Οπότε ίσως να ήταν ένα αυτοτελές πράγμα που το έπαιζαν μονοκόματα. Αυτό που ξέρω είναι πως ήταν στο διάστημα/πλανήτης, υπήρχαν διάφοροι χαρακτήρες και άνθρωποι αλλά και κάποια ρομπότ. Μια σκηνή που έχει χαρακτεί στο μυαλό μου είναι προς το τέλος της "ταινίας" αυτής που έχουν πάει όλοι αυτοί σε κάποιο μέρος και για κάποιον λόγο (νομίζω επειδή το μέρος καταστρέφεται) κάποιος πρέπει να θυσιαστεί και ένα από τα ρομπότ αποφασίζει να το κάνει και ανεβαίνει πάνω σε κάτι που μοιάζει με κιτρίνο κυλιόμενο διάδρομο και χάνεται στο βάθος... Δε ξέρω αν σας λέει κάτι αυτό. Γενικότερα δεν ήταν ένα ανάφλαρο καρτούν αλλά είχε δράση και τέτοιες στιγμές όπως αυτή που περιέγραψα κάπως τραγικές δηλαδή.
 
Καλώς μας ήρθες! :)

Δε με λέει κάτι αυτό που ζητάς! (space fic γενικού περιεχομένου μου φέρνει στο μυαλό! :D )

Θυμάσαι μήπως σε ποιο κανάλι παιζόταν? Ιδιωτική ή κρατική τηλεόραση?
 
Πίσω
Μπλουζα