O βασιλιάς και το πουλί - Le Roi et L'Oiseau (1980)

Τωρα οτι κ να πω θα ειναι λιγο!!!!!!Να πω οτι ειστε φοβεροι????!!!!!!

Για αλλη μια φορα μπραβο!!!!!!!!! :D :D:D:D:D:D:D:D:D

Ειστε απιστευτοι ευχαριστω!!!!!!

Απλα υποκλινομαι!!!!!!!! :bow:

Φανταστικο σας ειμαι πολυ ευγνωμων που το βρηκα!!!!!!Απιστευτες εικονες τρομερες λεπτομερειες κ γενικως πολυ αξιοπροσεκτο!Μονο που στο youtube που ειδα λιγο του εχουν κανει ψηφιακη επεξεργασια κ με ξενερωσε λιγο γιατι εγω θυμαμαι εκεινα τα ξεθωριασμενα χρωματα που ειχαν αλλη μαγεια!!!!!!!!!

Τελος παντων που μπορει να το βρει κανεις σε dvd γιατι οι vhs εχουν εξαφανιστει.....!!!!!!!!

Απιστευτο κ εγω θυμαμαι σαν χανος το κοιταζα!!!!! ;) ;) ;)

Εψαξα αλλα εχει κυκλοφορησει μονο η γαλλικη εκδοση(κ ειναι πολυ super γιατι εχει πολυ extra υλικο!)

Εχει ακουσει κανεις για προγραμματισμενη αγγλικη κυκλοφορια???

Η γενικα αν την εβρισκα σε vhs δεν εχω προβλημα γιατι κατι λεγατε οτι την ειδατε σε καποιο μαγαζι...... :cool: :cool:!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπότε η συζήτηση συνεχίζεται στο θρεντ που παρέθεσε ο Wally :D
 
Αν και αγνοούσα εντελώς την ύπαρξη αυτής της ταινίας, εφόσον διάβασα τα σχόλια όσων την είχαν δει, αποφάσισα να την παρακολουθήσω στο YouTube. Τα σχέδια είχαν μια αίγλη των κινουμένων σχεδίων, παραγωγής της δεκαετίας του 40 ή του 50. Ίσως επειδή κατάφερε να ολοκληρωθεί ύστερα από 3 ολόκληρες δεκαετίες!!! Για ποιο λόγο άραγε;

Ένα υπέροχο παραμύθι, πλαισιωμένο με μια απλή αλλά μαγευτική μουσική υπόκρουση και σκηνικά τα οποία ενώ σε ξενίζουν, δημιουργούν την ιδιαίτερη αυτή ατμόσφαιρα! Ο σχεδιασμός του παλατιού είναι άκρος σουρεαλιστικός και το πολιτικό μήνυμα σαφές! (Μου θύμισε το Metropolis). Έχω την εντύπωση πως τα σημερινά παιδιά, δεν θα μπορούσαν να την παρακολουθήσουν. Έχω ένα συνάδελφο στη δουλειά που η μικρή του κόρη βλέπει τα σημερινά 3D, και όταν της έβαλε να δει την Μάγια τη μέλισσα δυσανασχέτησε!
 
Κανεις για την vhs............................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :please:

Για το dvd δεν εχω πολλες φιλοδοξιες γιατι ειναι σπανιο κ στα γαλλικα αλλα ας μου πει οποιος ξερει σε ποιο μαγαζι μπορω να βρω την κασετα!!! :help: :help:
 
Έχω την αυθεντική έκδοση της ταινίας σε βιβλίο.

BTW μακάρι να έβγαινε σε DVD με ήχο Dolby Surround 5.1 για να μπορούμε να τα απολαύσουμε μπροστά στο home cinema του σαλονιού μας!
 
sparklingeagle είπε:
Έχω την αυθεντική έκδοση της ταινίας σε βιβλίο.
BTW μακάρι να έβγαινε σε DVD με ήχο Dolby Surround 5.1 για να μπορούμε να τα απολαύσουμε μπροστά στο home cinema του σαλονιού μας!

Εχει βγει σε dvd αλλα ειναι πανακριβο...............:mad:!!!!!!!!!!!!!

Κ χωρις αγγλικους υποτιτλους...... :rant:

Αν κ δεν λενε πολυ δυσκολα πραγματα οποτε καπως καταπινεται!! :xm:
 
Την είδα πρόσφατα μετά από τόσα σχόλια γενικά που έχω διαβάσει..

Αν και πολύ ωραίο το σχέδιο, βαρέθηκα από την πλοκή.

Φαντάζομαι είναι επειδή δεν την είχα δει μικρός, και την είδα τώρα για πρώτη φορά , οπότε δεν είχε κάποια συναισθηματική αξία για μένα..
 
Βασικα οταν το ειδα ουτε εμενα μου αρεσαν κάποια σημεία. Είχε κάποια στοιχεία που ενώ φαίνονταν οτι θα είναι σημαντικά στην πλοκή, ούτε εξηγούνται ούτε παίζουν κάποιο ρόλο γενικά.

Πχ δεν κατάλαβα γιατι επρεπε οι τρεις πρωταγωνιστές (ο βασιλιας, ο καπνοδοχοκαθαριστης και η βοσκοπουλα) να είναι πίνακες που, χωρίς καμιά εξήγηση, ξεπήδησαν στη ζωή, αντί να είναι απλά ο πραγματικός βασιλιάς και 2 υπήκοοι 8) γενικως δεν υπαρχει τιποτα μεταφυσικο στην ιστορια, ουτε παιζει ρόλο στο σενάριο το οτι οι πρωταγωνιστές είναι πίνακες, ούτε δίνεται μια εξήγηση για το πώς ζωντάνεψαν, και όλο αυτό μου φάνηκε απο άσχετο εως άκυρο.

Επίσης με χάλασε οτι οι διάλογοι ηταν εντελώς θεατρικοί, με πολλούς μονολόγους. Όταν έβγαινε το πουλί απλά έβγαζε "λόγο" που θύμιζε παιδικά ποιηματάκια

Αυτα φανταζομαι ειναι στοιχεια του Γαλλικου χιούμορ, που θα ενθουσίαζαν τα γαλλάκια. Όμως εγώ και όποιος έχει μεγαλώσει με γιαπωνο-αμερικάνικα καρτούν, λογικά να νιώσει χαμένος με αυτή την τεχνική της αφήγησης.

Πάντως σε καποια σημεια ειχε πολυ πλακα ενω το σχέδιο και η κίνηση ήταν απίστευτα.

Δείγμα του χιούμορ της ταινίας: Εκει που περπατάει ο βασιλιάς, περνάει απο κάτι φυλακές ενώ το μεγάφωνο λέει "φυλακές κλεφτών, φυλακές εγκληματιών, φυλακές του κράτους" όμως επειδη στα γαλλικα το κράτος είναι état, και το καλοκαιρι ειναι été, το μεγαφωνο συνεχίζει "φυλακές του φθινοπώρου, φυλακές του χειμώνα, φυλακές της άνοιξης" :D
 
Λογικες οι παρατηρησεις του Rakeesh - σαφως παιζει ρολο η εποχη που πρωτοειδε καποιος την ταινια. Στα μεσα των 70ς μεχρι και το 80-81 οι επιρροες απο τα ευρωπαικα καρτουνς ηταν πολυ πιο εντονες απο οτι στα αμεσως επομενα χρονια.
 
@Rakeesh,

Έχει αλληγορικό χαρακτήρα με κύριο θέμα τη καταστροφική αλλαζωνία και ηλιθιότητα του βασιλιά. Σαφώς και δεν είναι παιδικό animation.

BTW, το amazon το έχει σε πολύ καλή τιμή.
 
Πάντως είναι μια ταινία που και εγώ θυμάμαι με αγάπη και την έψαχνα για χρόνια.
 
ευχαριστω!το εψαχνα πολλα χρονια!μου θυμιζει τα παιδικα μου χρονια!απο τα ααγπημενα μου
 
κι εγω το χα δει μικρος.με εκνευριζε η φατσα του βασιλια
 
Είχα πάθει σοκ όταν ο βασιλιάς απο το κάδρο είχε πατήσει ένα κουμπί και εξαφάνισε τον πραγματικό.

Υγ: Την έχω σε dvd :) :)
 
Η ταινία βγαίνει σε Bluray!!

αλλά όπως γίνεται συνήθως με τους Γάλλους δε νομίζω να έχει αγγλικούς υπότιτλους!

Remasterisation image et son haute definition


Contient :



- le Blu-ray du film + bonus



- le DVD du film + bonus



- le DVD des bonus de l'ancienne ιdition



- copie digitale offerte



- 5 illustrations de Paul Grimault



- 5 ιphιmιrides de Jacques Prιvert



- 1 partition pour piano



- 1 affiche originale



- 1 CD d'extraits de la bande originale du film



- 1 livret sur le film



Blu-ray :



Documentaires :



- "La Table tournante" : documentaire sur la carriθre de Paul Grimault (1988 - 74'53")



- "Paul Grimault, image par image" : portrait de Paul Grimault (2003 - 56')



- "S'il n'en reste qu'un"



DVD du film:



"La Table tournante" : documentaire sur la carriθre de Paul Grimault (1988 - 74'53")



DVD des bonus :



"Paul Grimault, image par image" : portrait de Paul Grimault (2003 - 56')



Bande-annonce de "La table tournante" (1'15")



"Drτle d'oiseau" : interview de Paul Grimault (2003 - 21'21")



Court mιtrage : "Les passagers de la Grande Ourse" (1943 - 9')



Films publicitaires et interview de Jean Aurenche (7'22")



4 films publicitaires de Paul Grimault (5'36")





-blu-ray-le-roi-et-l-oiseau-3738032.jpg


http://www.blu-ray.com/movies/Le-Roi-et-lOiseau-Blu-ray/79225/]http://www.blu-ray.com/movies/Le-Roi-et-lOiseau-Blu-ray/79225/

79034_large.jpg


79034_large.jpg

-blu-ray-le-roi-et-l-oiseau-3738032.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελπιζω να εχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Αγγλικους υποτιτλους διοτι αποτελει και εξαιρετικο δωρο για παιδια. Ευχαριστω για τη πληροφορια!
 
Μην ελπίζεις και πολύ.

Δεν ξέρω τί γίνεται με τους Γάλλους και τους Γερμανούς, αλλά σε δικές τους παραγωγές που βγαίνουν σε BLuray δε βάζουν ποτέ αγγλικούς υπότιτλους!

Μάλλον δε θέλουν να τα χαρεί και ο υπόλοιπος κόσμος αλλά μόνο αυτοί.

(τους έστειλα μήνυμα. θα ενημερώσω εδώ όταν με βεβαιώσουν για την ύπαρξη ή μη υποτίτλων)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα