O Πρίγκηπας της Ζαμούντα - Coming to America (1988)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.934
Ο Έντυ Μέρφι είναι γιος του βασιλιά ενός φανταστικού κράτους κάπου στην Αφρική. Ζει μέσα στα πλούτη και στη χλιδή. Όπου περπατάει τον ραίνουν με ροδοπέταλα. Μπουχτισμένος από τη ζωή εκεί στο βασίλειο του πατέρα του και μάλλον λόγω αντίδρασης αποφασίζει να πάει στην Αμερική και να κάνει τη ζωή του. Εκεί, θα το "παίξει" φτωχός που ζει σε ένα απλό σπίτι και θα ερωτευτεί μια κοπέλα η οποία τον αγαπάει για την απλότητα του. Η έκπληξη θα είναι όταν σκάσουν μύτη οι βασιλικοί γονείς τους με τα χλιδάτα αμάξια όπου η κοπέλα του παθαίνει την πλάκα της.

Ο Έντυ Μέρφι σε άλλη μια ωραία ταινία με τον ήρωα να υποδύεται ξανά πολλαπλούς ρόλους. Μας έχει συνηθήσει άλλωστε σε αυτό.



Η αφίσα της ταινίας

Προβολή συνημμένου 98718

πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Good Morning my new Neighbors.... :D

Μου αρέσει πολύ το σημείο, που προσπαθούν να γνωρίσουν στο κλαμπ , διάφορες περίεργες κοπέλες....
 
"The Royal p....s is clean your highness" :diablotin:
 
Το έπαιζε πάλι σήμερα.

Η αγαπημένη μου σκηνή από την ταινία που δε σταματάω ποτέ να γελάω όσες φορές και αν τη δω:

 
Eπεσε το ματι μου στο παρακατω βιντεο τυχαια και μιλαμε εμεινα κλαρινο.Στης 5 μαρτιου μολις σε ενα μηνα πανω κατω κυκλοφορει 30 και χρονια μετα το Sequel της ταινιαρας και το Coming to America 2 ειναι γεγονος.Το μαματο της υποθεσης ειναι πως επιστρεφει και ολο το Cast της πρωτης ταινιας.H ταινια θα κυκλοφορησει στο Amazon Prime Video.

Παρακατω το trailer.

 
Ανυπομονώ να δω το διάλογο στο μπαρμπέρικο!! Οι σκηνές εκείνες του 1988, που συνέκριναν το Μοχαμεντ Αλι με το Τζο Λουις και τον Τάισον για μένα ήταν η πιο αστεία (αν δούμε όλες τις σκηνές ως μία ενιαία) που εχω δει ποτέ εκείνη τη δεκαετία.

 
Ποτε δεν μπορεις να ξερεις με αυτα τα trailer και εχουμε καει και τοσες φορες με sequels, reboots κλπ που δεν ειναι καν αστειο...

Θελω ομως να πιστευω οτι θα ειναι καλο.

818k1CLbUbL._AC_SL1500_.jpg
 
Ενδιαφερον τριβια: οι ηθοποιοι του βασιλικο ζευγουυς (οι γονεις του Χακιμ) εκαναν παλι το βασιλικο ζευγος (τους γονεις του Σιμπα) στο Βασιλια των Λιονταριων
 
Πίσω
Μπλουζα