O επισκέπτης (1973)

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.346
Αντιδράσεις
3.594
Μια ελληνική ταινία του 1973,που προβάλλονταν αρκετά συχνά τα απογεύματα στο Mega (κυρίως την πρώτη χρονιά λειτουργίας το 1990 σχεδόν κάθε μήνα μάλιστα) ήταν "Ο επισκέπτης" σε σενάριο Ντίνου Κατσουρίδη και σκηνοθεσία Γιώργου Μιχαηλίδη (του γνωστού θεατρικού σκηνοθέτη).Έπαιζαν οι Χρήστος Καλαβρούζος (στο ρόλο του επισκέπτη),Μηνάς Χρηστίδης,Μαρία Μαρμαρινού,Νίκος Κούρος (ναι ο κυρ Χρήστος του Ρετιρέ) και σε ένα μικρό ρόλο συναντάμε τον Λευτέρη Βογιατζή αρκετά νέο σε ηλικία,ίσως στην μοναδική του εμφάνιση σε ταινία του παλιού ελληνικού κινηματογράφου (αν και την ταινία αυτή την κατατάσεις κάπου ανάμεσα στον παλιό και στον νέο κινηματογράφο).Αρκετά ενδιαφέρουσα μου φάνηκε σαν ταινία (παρα την αργή ροή της και ότι περνάνε σχεδόν 10 λεπτα στην αρχή που δεν ακούς διάλογο).Μου άρεσε πολύ η φωτογραφία και στο ότι σε 2-3 σκηνές ακούμε κομμάτια από Neil Young,War κάτι σπάνιο σε ελληνική τανία της εποχής.Σαν υπόθεση έχει την φιλοξενία ενός μυστήριου τύπου (Χρήστος Καλαβρούζος) σε μια πολυτελή βίλα όπου διαμένει η αδελφή της αρραβωνιαστικιάς του με τον σύζυγο της (Μαρία Μαρμαρινού και Μηνάς Χρηστίδης αντίστοιχα).Το όνομα του επισκέπτη δεν θα το μάθουμε ποτέ ενώ η διαμονή του θα επηρεάσει την σχέση του ζευγαριού που τον φιλοξενεί.Αρκετά σπάνια ταινία πλέον να προβληθεί από κανάλια,ενώ είχα διαβάσει ότι είχε γιουχαιστεί σκληρά στην εποχή της.Πάντως με την ροή της και κάποια άλλα στοιχεία μου θύμισε πολύ ταινία του λεγόμενου "greek weird cinema"...
 
Την ειδα κι εγω την ταινια πριν απο μερικα χρονια. Θυμαμαι που ειχα σοκαριστει απο τη Μαρια Μαρμαρινου σε κατι γυμνοστηθες σκηνες της ταινιας γιατι εμενα η γυναικα αυτη ηταν παντα στο μυαλο μου σαν τη σεμνη Ελεγκακη της Λωξαντρας.

Κουλτουρε ταινια, αργοοσυρτη και εκνευριστικη, οπως ειναι συνηθως οι ταινιες του ειδους της. Δεν ξερω γιατι εφαγε γιουχαϊσμα, καθοτι τετοιες ταινιες βλεπονταν πολυ ευχαριστα απο τους κουλτουριαρηδες. Δεν ξερω τι τους συνεβη και αυτη ειδικα δεν τους αρεσε. Θα μπορουσα να την παρομοιασω μαλιστα και με το Θεωρημα, του Παζολινι, αλλα βεβαια στο πολυ μακρινο της.
 
H Μαρια Μαρμαρινου topless??
Ναι, εξ' ου και το σοκ που επαθα. Το ιδιο ακριβως ενιωσα και με την Καιτη Γρηγορατου που την εβλεπα ενω ημουν παιδακι ως φρονιμη, καλη και ντροπαλη Θοδωρουλα στους Παραστρατημενους και ξαφνικα ενω εβαλα να δω την ταινια Ο βαλτος, την ειδα να τρεχει γυμνοστηθη στην εξοχη σε ερωτικο κυνηγητο με τον εραστη της.

Δεν ειναι να εμπιστευεσαι κανεναν! ??
 
δεν ξερω παροτι δεν ειμαι των αργοσυρτων ταινιων ουτε τοσο του νεου ελληνικου κινηματογραφου,αυτη μου φανηκε ψιλοενδιαφερουσα... (μαλλον λογω της καλης φωτογραφιας,των καλων ηθοποιων και της χρησης 2-3 τραγουδιων που πρωτοανεφερα -ισως -τελικα)..ναι παρα πολυ παραξενο που εφαγε κραξιμο απο σινεφιλ...αν και δεν την βαζεις ακριβως στο νεο ελληνικο σινεμα ουτε στο εμπορικο...γενικα ειχαν βγει πολλες τετοιες ταινιες λιγο προς το τελος της χουντας,ξεκαρφωτες σε ρευματα δηλαδη  που δεν ανηκαν ουτε στο παλιο ουτε στο νεο ελληνικο σινεμα...οπως και μια αλλη ταινια που ανεφερα σε αλλο forum   ''το τραγι του τρελου'' ,ουτε αυτη την κατατασεις καπου,οπως και τις ''Μεταμορφωσεις'' του Κοκκολη (που και αυτη εχει αναλυθει εδω)

...αλλα θυμαμαι στο τηλεοπτικο πρόγραμμα που διαβαζα απ την εφημερίδα,σχεδόν κάθε μήνα έβλεπα "απόγευμα στις 19,30  "Ο Επισκεπτης" του Γιωργου Μιχαηλίδη) και λόγω Νίκου Κούρου το φανταζόμουν κάτι σαν το "Ρετιρε" σε χώρους ...χαχαχαχ...(δεν το ειχα δει ποτε γιαυτο τότε  :) ... και στους πρωτους μηνες λειτουργιας του Mega δεν το πιάναμε όλοι στην Λαμία)...

Την ειδα κι εγω την ταινια πριν απο μερικα χρονια. Θυμαμαι που ειχα σοκαριστει απο τη Μαρια Μαρμαρινου σε κατι γυμνοστηθες σκηνες της ταινιας γιατι εμενα η γυναικα αυτη ηταν παντα στο μυαλο μου σαν τη σεμνη Ελεγκακη της Λωξαντρας.

Κουλτουρε ταινια, αργοοσυρτη και εκνευριστικη, οπως ειναι συνηθως οι ταινιες του ειδους της. Δεν ξερω γιατι εφαγε γιουχαϊσμα, καθοτι τετοιες ταινιες βλεπονταν πολυ ευχαριστα απο τους κουλτουριαρηδες. Δεν ξερω τι τους συνεβη και αυτη ειδικα δεν τους αρεσε. Θα μπορουσα να την παρομοιασω μαλιστα και με το Θεωρημα, του Παζολινι, αλλα βεβαια στο πολυ μακρινο της.
παντως bambinella 100,ειμαι σιγουρος πως η ταινια αυτη αν επανακυκλοφορουσε σημερα στο φεστιβαλ θεσσαλονικης θα ειχε αποθεωθει απ τους σινεφιλ ως ο προδρομος των Λανθιμων,Οικονομιδη και γενικά του greek weird wave (όπως το λένε οι κριτικοι το ρευμα αυτο των νεων ελληνικων ταινιων)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παντως bambinella 100,ειμαι σιγουρος πως η ταινια αυτη αν επανακυκλοφορουσε σημερα στο φεστιβαλ θεσσαλονικης θα ειχε αποθεωθει απ τους σινεφιλ ως ο προδρομος των Λανθιμων,Οικονομιδη και γενικά του greek weird wave (όπως το λένε οι κριτικοι το ρευμα αυτο των νεων ελληνικων ταινιων)...
Α, μπα; Greek weird wave αποκαλουνται σημερα οι "ταινιες" αυτου του ειδους; Δεν το γνωριζα αυτο.

Εγω νομιζω πως ταιριαζει καλυτερα μια πολυ πιο συντομη και ευκολη ονομασια: Διαστροφικες.
 
Α, μπα; Greek weird wave αποκαλουνται σημερα οι "ταινιες" αυτου του ειδους; Δεν το γνωριζα αυτο.

Εγω νομιζω πως ταιριαζει καλυτερα μια πολυ πιο συντομη και ευκολη ονομασια: Διαστροφικες.
ναι ετσι τις εχουν ονομασει οι κριτικοι ....
 
Α, μπα; Greek weird wave αποκαλουνται σημερα οι "ταινιες" αυτου του ειδους; Δεν το γνωριζα αυτο.

Εγω νομιζω πως ταιριαζει καλυτερα μια πολυ πιο συντομη και ευκολη ονομασια: Διαστροφικες.
κι όμως ο σκηνοθέτης της ταινίας αυτής Γιώργος Μιχαηλίδης,λίγα χρόνια αργότερα μας παρέδωσε μια απ' τις καλύτερες τηλεοπτικές σειρές,τον "Συμβολαιογράφο".
 
κι όμως ο σκηνοθέτης της ταινίας αυτής Γιώργος Μιχαηλίδης,λίγα χρόνια αργότερα μας παρέδωσε μια απ' τις καλύτερες τηλεοπτικές σειρές,τον "Συμβολαιογράφο".
Σ' αυτη την περιπτωση η διαστροφη ειναι ακομα μεγαλυτερη και ο νοων νοειτω.
 
Σ' αυτη την περιπτωση η διαστροφη ειναι ακομα μεγαλυτερη και ο νοων νοειτω.
Όντως δεν έχεις κι άδικο, γιατί αυτές τις μέρες που έβλεπα τον συμβολαιογράφο και με είχε βάλει μέσα η πλοκή, κάποια στιγμή συνειδητοποιω ότι ο ίδιος άνθρωπος έκανε αυτή την ταινία και ένα σοκ μου ήρθε
 
το τελος με αφησε αφωνο η ταινια ηταν κουραστικη αλλα το τελος με δικαιωσε
 
Πίσω
Μπλουζα