O παραμυθένιος κόσμος του δάσους (Tony Wolf) [Εκδ. Στρατίκη]

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
607
οι περισοτεροι (ιδιως τα κοριτσια) θα θυμαστε αυτην την σειρα αποτελουνταν απο 6 βιβλια με της περιπετειες των ζωων ενος δασους που αργοτεραν συναντησαν καποιους νανους νομιζω οτι πρεπει να κυκλοφορουν μεχρι σημερα

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=148925&d=1450890981[/img]"]
attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=148926&d=1450890981[/img]"]
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α ρε Στρατίκη αθάνατε με τις εικονογραφήσεις σου!! Τα είχα τούτα δω! Που να'ναι τώρα άραγε... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
η συλλογη ειναι απο 8 τευχη του παραμυθενιου κοσμου.

σορρυ η σειρα ηθελα να πω!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα είχα όλα! Μου τα πέταξάααανν... :cry:
 
Εκπληκτικός εικονογράφος. Εγώ έχω το "παράξενη χώρα" και ο αδερφός μου έχει ένα άλλο ακόμα καλύτερο, που ταξιδευουν με ένα πράγμα που μοιάζει με zeppelin. Δεν ξέρω αν ανήκει στην ίδια σειρά πάντως με τους νάνους είναι. Θυμάμαι την εικόνα με την τομή του Zeppelin που εξηγουσε πως δουλευει, πως ειναι τα δωμάτια μέσα κλπ. Θυμάμαι που χάζευα όλες τις λεπτομέρειες.

Edit: Μολις το βρήκα και το έχω μπροστά μου. Λεγεται "Το μικρό - Μεγάλο βιβλίο των θαυμάτων: Ενα καταπληκτικό ταξίδι" και είναι πολύ μεγαλύτερο σε μέγεθος (όχι σε αριθμό σελίδων) από τα άλλα. Δυστηχώς δεν έχω τρόπο να ανεβάσω φωτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικές φωτο από τη Χώρα των νάνων και τους Κατοίκους του δάσους

DSC05964.jpg

DSC05974.jpg

DSC05973.jpg

DSC05970.jpg

DSC05969.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαθετεις εξαιρετικο αρχειο!
 
Φοβερός εικονογράφος. Είχα κάποια από τις εκδόσεις στρατίκη, αλλά δεν θυμάμαι να επιβίωσαν. Μπράβο φίλε.
 
HELP! Ψάχνω κάποια παιδικά βιβλία με Νάνους/Ξωτικά που έμεναν στο δάσος!

Καλημέρα σε όλους!

Εδώ και κάποια χρόνια έχω βαλθεί να βρω κάποια βιβλία που είχα μικρός (στα 90's) και τα είχα λατρέψει.

Τα βιβλία αυτά ήταν για κάποιους νάνους (αυτούς τους νάνους με τα λευκά μούσια και τα κόκκινα καπέλα) που ζούσαν στο δάσος μαζί με τα ζώα μέσα σε δέντρα κ.λ.π. Θυμάμαι ειδικά μια έκδοση που είχε βγει η οποία ήταν βιβλίο/βαλιτσάκι δηλαδή είχε μια λαβή τύπου βαλίτσας πάνω. και ήταν και μια ιστορία που το δάσος είχε πλημμυρίσει σε αυτό αν θυμάμαι καλά.

Ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει επειδή είναι μια ανάμνηση της παιδικής μου ηλικίας που θα ήθελα να ζωντανέψει και πάλι. δυστυχώς δεν γλίτωσε από το κλασικό χάρισμα πραγμάτων που έκανε η μητέρα μου επειδή "μεγάλωσα" :p
 
Πρέπει να είναι το 'Ο παραμυθένιος Κόσμος του Δάσους' του Tony Wolf.

Στο 2ο τόμο με τίτλο 'Στη χώρα των Νάνων' εξιστορείται το περιστατικό που αναφέρεις με την πλημμύρα στο δάσος.

Πράγματι ήταν πολύ όμορφη σειρά βιβλίων με μαγευτικές ζωγραφιές.

nanoi1.jpg

nanoi2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια κλαιω! τι απιστευτες αναμνησεις! εδω και καιρο σκεφτομουν οτι ηθελα να βρω να αγορασω αυτα τα βιβλια γιατι ηταν τα αγαπημενα μου ειδικα για την υπεροχη εικονογραφηση και δεν θυμομουν πως τα ελεγαν. ευτυχως με μια αναζητηση τα βρηκα! ελπιζω να υπαρχουν ακομα στα βιβλιοπωλεια να παω να τα παρω! ποσες αναμνησεις....
 
Δυστυχώς είναι δύσκολο να τα βρεις.. Μόνο σε κάποια συνοικιακά που έχουν ξεμείνει...
 
Εχω τις ''Νεραιδες του δασους᾽᾽ αλλα τα εχω δει συχνα σε παλαιοβιβλιοπωλεια. Φετος το καλοκαιρι τα πετυχα καμποσες φορες. Μαλιστα ειναι και φτηνα.

Γενικα τα βιβλια με εικονογραφησεις του Tony Wolf τα πετυχαινω καθε φορα που παω στα παλαιοβιβλιοπωλεια (μεχρι και φετος τον Σεπτεμβρη ολα αυτα του κεντρου τα ειχαν) καθως και καποια οπως π.χ. τα παραμυθια ή οι ''Η ζωη του Χριστου᾽᾽ κυκλοφορουν και σε κανονικα βιβλιοπωλεια.

Παντως αυτο με τις νεραιδες με χαλασε τοσο (ολες σχεδον παθαινουν κατι κακο) που δεν ηθελα ως παιδι να τα βλεπω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α! Για παλαιοβιβλιοπωλεία δεν εχω ιδέα, πιθανόν να έχεις δίκιο, εγώ μίλαγα μόνο για καινούρια σε βιβλιοπωλεία!
 
Υπαρχουν αλλα λιγο ταλαιπωρημενα-ριξτε μια ματια!

Και σε συνοικιακα εχω δει σε σχετικα καλη κατασταση.

Νομιζω πως στις αγγλικες εκδοσεις επισης πρεπει ευκολα να μπορουν να βρεθουν.

Οπως ξαναειπα γενικα ο Τονυ Γουλφ κυκλοφορει. Φοβερες εικονογραφησεις, εχω διαφορα παραμυθια επισης.

Αν εχει κανεις την ᾽᾽Ζωη του Χριστου᾽᾽ παρακαλω ας κανει ενα κοπο να σκαναρει κατι διοτι το ειχα αλλα δεν θελω να το αγορασω ξανα.

Μια απορια εχω: Επειδη οι ᾽᾽Νεραιδες᾽᾽ μου εκοψαν καθε διαθεση να αποκτησω τα υπολοιπα υπάρχει καπου χαπυ εντ ή διαφορα αλλα πλασματακια παθαινουν διαφορα φρικτα στο μαγεμενο δασος?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αδερφή μου κάνει συλλογή από παραμύθια και τα είδα μετά από καιρό αυτά τα παραμύθια. Οι νάνοι σαν εικόνα μου είχαν αποτυπωθεί στη μνήμη μου. Πάντως η εικονογράφηση είναι φοβερή.
 
Φέτος το καλοκαίρι κατάφερα να συμπληρώσω τη σειρά! Καμιά εικοσιπενταριά χρόνια αφού μου είχαν χαρίσει τον πρώτο τόμο!

Το τελευταίο που μου έλειπε ήταν το "΄Ερχονται οι γίγαντες" και το βρήκα στα Ιωάννινα! Είχα πάει κι άλλες φορές σ' αυτό το μαγαζί αλλά δεν το είχα κοιτάξει. Ένα και μοναδικό όμως.

Θα έβαζα φωτο αλλά τον έναν τόμο τον έχω στο εξοχικό και θέλω να τον φέρω.

Αγαπημένα βιβλία :)
 
Πληροφοριακά να σας πω ότι η σειρά αυτή κυκλοφορεί μέχρι και σήμερα! Θα μπορούσατε όσοι το αγαπήσατε να το πάρετε για τα παιδιά σας!

http://www.stratikis.gr/parea_tou_dasous.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα