O πρώτος μου καφές

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.287
Αντιδράσεις
3.336
Ε μετά το πρώτο τσιγάρο ας έρθει και ενας καφές :D . Ο,τι καφές να'ναι, αρκεί να ανήκει στα καφεδοειδή.

Η αλήθεια είναι οτι δε θυμάμαι ακριβώς το πότε ήταν η στιγμή που ήπια καφέ δικό μου (και όχι από τράκα). Θυμάμαι όντας πιτσιρικάς γύρω στα 12-13 που η μάνα μου έφτιαχνε φραπέ χωρίς γαλα σχεδόν γλυκό και αν ηταν βραδι και δεν τον ειχε τελειώσει, τον αφηνε στο πσυγείο για την επόμενη μερα. Εγώ άνοιγα το ψυγείο να πιω νερό και όπως έβλεπα το σέικερ με το καλαμάκι, τράβαγα μια τζούρα. Μ΄άρεσε η γεύση του σε συνδυασμό με τη ζάχαρη. Δεν ηταν πετιμέζι αλλα ούτε και μέτριος. Καμιά φορά που ηταν μερα και την έβλεπα να πίνει, τραβαγα και γω μια ρουφηξιά με της συνοδεία της καταλληλης παρατήρησης ότι ειμαι μικρός. Θυμαμαι πάντως χαρακτηριστικά μια σκηνή που θα μπορούσα να τη θεσω ορόσημο. Πασχα του 89 μετά το τσίκνισμα, πηγαμε βολτα όλο το σόι στην Αιδηψό (εχω καταγωγή από Λίμνη μεριά). Κατσαμε για καφε καπου και παρήγγειλα φραπέ με παγωτό!! Μου το είχε προτείνει ενας ξαδερφός μου να το δοκιμάσω. Και δεν είχε άδικο! Από τότε στις εξόδους μου, αν πιω φραπέ ζητάω και μια μπαλα βανίλια μεσα. Οσοι με ξέρετε, εχει δει ότι στις καλοκαιρινές συναντήσεις μας έτσι τον πίνω (το φραπέ). Και βέβαια μου τον χρεώνουν σα παγωτό και όχι σα φραπέ :D :D. Από εκείνη τη μερα λοιπόν παντα με παγωτό, και μαλιστα θυμαμαι οτι εκείνο το καλοκαίρι (του 1989) ήπια αρκετούς τέτοιους. Θα μπορούσα για το τυπικό και μόνο, να βαλω ως επίσημο ορόσημο εκείνο το Πασχα. Εξυπακούεται πως δεν τον έχω κόψει, αλλα πίνω πολύ αραιά γιατί με πειράζει όπως και όλοι οι καφέδες (σε σημείο που να νομίζω ότι εχω στομάχι μικρού κατσικιού :baby2: :D :D)

Για πείτε μου εσάς πότε θυμάστε να ηταν στο περίπου η πρώτη σας φορά.

Αφτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχαχαχα μια το τσιγαρο μια ο καφες γενικα τα πραγματα που δεν μαρεσουν.Δεν πεινω καφεδες δεν εχω πιει ποτε εναν ολοκληρο καφε στην ζωη μου παρα μονο καποιες τζουρες απο απο το καφε της καθε κοπελας που τα ειχα στην ζωη μου ετσι για να σπασει η γευση.Ωραιο θεμα παντως.
 
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αυτό. Οκ το τσιγάρο το καταλαβαίνω, αλλα ο καφές;;; Φλώρε! :p

Από τις τζουρες που έχεις κάνει, υπολόγισε περίπου πόσα φλυτζάνια βγαίνουν, να σου πώ πόσες κοπέλες είχες :D :D:D:D
 
στο δημοτικο εβλεπα τους γονεις και το θειο μου να πινουν καφε φραππε και μου εφτιαξαν κι εμενα με 2/3 κοκκους (ισα ισα για να παρει γευση),μπολικο γαλα και ζαχαρη.Μου αρεσε αρκετα μπορω να πω αν και δεν τον επινα συχνα.Παντως εδινε μια διαφορετικη νοτα στο σκετο γαλα :) Μετα ομως σταματησα να πινω καφε,τωρα πλεον πινω πολυ σπανια,μπορει και μια φορα το χρονο κι αυτο μονο αν τυχει..
 
Ο πρώτος μου καφές δεν ήταν ούτε στο σπίτι, ούτε σε καφετέρια, αλλά από μηχάνημα σ' ένα βενζινάδικο (!) κοντά στο φροντιστήριο που πήγαινα στο λύκειο.

Κατά τα πρώτα χρόνια της καφετέριας έπινα αποκλειστικά φραπέ γλυκό με γάλα. Σήμερα το γάλα το απεχθάνομαι στον καφέ, ενώ πλέον πίνω μόνο ντεκαφεϊνέ. Στην πορεία εκτίμησα αρκετά τον ελληνικό καφέ που κάποτε τον θεωρούσα μπανάλ, ενώ με ευχαριστεί αρκετά κι ένας δυνατός εσπρέσο (ο οποίος λειτουργεί και ως χωνευτικό, παρεμπιπτόντως).

Όσο για τον φραπέ - παγωτό, είχε γίνει μόδα στα τέλη του '80, κάπως ξαφνικά κι απότομα μας είχε έρθει, θυμάμαι μάλιστα ορισμένες «κυριλέ» καφετέριες που σέρβιραν αποκλειστικά φραπέ - παγωτό και δεν σέρβιραν καθόλου τον παραδοσιακό! Ευτυχώς έφυγε πολύ γρήγορα η μόδα του.

Πότε θα σπάσουν επιτέλους τα ταμπού στο retromaniax ώστε να γράψουμε για την πρώτη φορά που κάναμε sex;
 
Ο πρωτος μου καφες ηταν οταν ημουν 7 ετων, αν θυμαμαι σωστα. Εκει γυρω παντως.

Εβλεπα τη μαμα να πινει καθε απογευμα και καποια στιγμη βουτηξα το φλυτζανι της και δοκιμασα. Δεν μου αρεσε και τον αφησα για καμποσα χρονια.

Στην εφηβεια, η μαμα παλι, μου εφτιαξε να πιω καφε με γαλα. Κατι δε μου πηγε καλα στη γευση και προσθεσα κι αλλο γαλα για να το φερω στα ισα του. Υστερα κι αλλο, κι αλλο, ωσπου μετατραπηκε σε γαλα με καφε!

Για καναδυο μηνες τοτε, επινα γαλα με καφε, αλλα τελικα καταλαβα οτι ο καφες που λατρευεται παγκοσμιως και πινεται καθε ωρα και στιγμη απο ολη την ανθρωποτητα, δεν ειναι για μενα. Ετσι τον εγκατελειψα δια παντος.

Μια, δυο φορες το χρονο επιχειρω να δοκιμασω καμια γουλια μπας κι εχουν αλλαξει τα γουστα μου και δεν το ξερω, αλλα μεχρι τωρα βραχος! :)

Για το πρωι προτιμω γαλα και.......φρουτοκρεμες, Rygar! :D
 
Rygar είπε:
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αυτό. Οκ το τσιγάρο το καταλαβαίνω, αλλα ο καφές;;; Φλώρε! :p

Από τις τζουρες που έχεις κάνει, υπολόγισε περίπου πόσα φλυτζάνια βγαίνουν, να σου πώ πόσες κοπέλες είχες :D :D:D:D
Μουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D .δεν πεινω καφεδες αλλα γενικα δεν πεινω τιποτα το πρωι και περιμενω να παει 12 η ωρα να αρχισω της μπυρες και τα τσιπουρα :D
 
bambinella 100 είπε:
Για το πρωι προτιμω γαλα και.......φρουτοκρεμες, Rygar!
tinysmile_fatgrin_t2.png

:D :D:D

Ο χειρότερος καφές που έχω πιει ήταν ...ελληνικός με γαλα! :eek:
 
Και μια επισημανση για οσους δεν το προσεξαν:

Δεν πινω καφεδες, δεν καπνιζω.....Ειδατε τι καλο κοριτσι που ειμαι; :p :D
 
Ήταν Β' Γυμνασίου (1996-1997) στη διάρκεια της πολύμηνης απεργίας των καθηγητών όταν εγώ μαζί με άλλα 2 παιδιά πήγαμε και πήραμε Fiesta Frappe από το mini market που ήταν απέναντι από το σχολείο. Το έβαλα στο στόμα μου και το έφτυσα. Και για τους 3 ήταν η πρώτη φορά που δοκιμάζαμε καφέ. Έκτοτε και μέχρι το πρώτο έτος σπουδών μου δεν ξαναήπια καφέ, ούτε κατά τη προετοιμασία για Πανελλαδικές Εξατάσεις.

Από τα 18 και μετά έναν Nescafe την ημέρα δεν τον αποχωρίζομαι, και ας μου τεντώνει τα νεύρα. Μέχρι πρόσφατα στο φραπέ έβαζα γάλα, αλλά κόπηκε γιατί με έστελνε πύραυλο στη τουαλέτα για τα περαιτέρω... :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να ήμουν 6-7 ετών, όταν δοκίμασα μια γουλιά από τον "ελληνικό" του παππού μου. Κανονικά, άρχισα να πίνω καφέδες γύρω στα 16.
 
Mαλλον και εγω θα μπω στο club με την bambinella και τον metalcandyman αφου ουτε εγω πινω καφε..οι μονες φορες που μπορει να πιω ειναι σε...μνημοσυνα :eek: ...σαν φοιτητης ειχα δοκιμασει μερικες φορες αλλα δεν ειχε καμμια επιδραση πανω μου (ασε που..νυσταζα περισσοτερο).Ετσι σταθερα καθε πρωι πινω το...γαλατακι μου #)
 
εγώ επαφή με το καφέ είχα από πολύ μικρός,συγκεκριμένα με "ελληνικό" :D ,μην φανταστείτε τίποτα το ιδιαίτερο,καμιά γουλιά μερικές φορές (μου άρεσε οπότε τον επιζητούσα όταν έβλεπα κάποιον να πίνει) μόνο και μόνο για να μην τους πρήζω (γονείς,παππούδες,συγγενείς) :D .

καφέ άρχισα να πίνω πιο τακτικά από το γυμνάσιο (πρώτη ή δευτέρα δεν θυμάμαι) και συνεχίζω έως τώρα με τη διαφορά ότι πλέον τους πίνω τις περισσότερες φορές σκέτους (ποτέ όμως με ζάχαρη)
 
Εγω μικρος (μιλαμε για 6-7 χρονων) πηγαινα στην γιαγια μου πολλες φορες να μεινω εκει 1 βραδυ ετσι για να με χαρει και να την χαρω :D . Το πρωι που ξυπνουσαμε εφτιαχνε ελληνικο καφε και για τους 2 και τον πειναμε με συνοδεια απο παξιμαδακια και μελι! Τωρα κατα ποσο ηταν καλο να πεινει ενα παιδι 6 χρονων καφε δεν ξερω ισως τον δικο μου να τον εκανε νεροζουμι αλλα δεν μπορω να ξερω αφου δεν ηξερα πως ηταν η κανονικη γευση!!
 
Κανονικά ( φραπέδες ) άρχισα στα 15-16. Ελληνικό κλασσικά, μικρός από καμιά γουλιά στο σπίτι...
 
Καφέ δεν έχω πιει ποτέ στη ζωή μου. Γιατί να πετάω τα λεφτά μου την στιγμή που υπάρχει ζεστή και κρύα σοκολάτα; :p

Το χαζό είναι ότι την έκφραση την χρησιμοποιώ "πάμε να πιούμε κανέναν καφέ;" και η στάνταρ απάντηση είναι "το αποφάσισες επιτέλους;":cool:

@dimitrissss έτσι και πιάσουμε όλες τις άλλες "πρωτιές" έχει να πέσει αυτολογοκρισία σύννεφο... #)
 
Συμφωνω απολυτα με τη retrofan.

Κι εγω θεωρω τη σοκολατα και το σοκολατουχο γαλα, ασυγκριτα καλυτερα απο τον καφε. Οποτε τωρα γινομαστε πεντε: retrofan, metalcandyman, katerinak, angel_grig, bambinella.

Κι εγω που νομιζα οτι θα ημουν το φαινομενο του θεματος!
 
Τελικα ειμαστε πολλοι!

Ουτε εμενα μου αρεσει ο καφες. Εχω πιει φυσικα και εχω δοκιμασει αρκετες παραλλαγες. Οσο πιο ελαφρυς η γεματος με αλλα πραγματα (σοκολατα, γαλα, σαντυγι κλπ) τοσο πιο υποφερτος αλλα στην τελικη... οτι πινω και εχει καφε μεσα ειναι πιο ωραιο χωρις τον καφε!

Εγω ειμαι ο μονος που ξερω που δεν καπνιζει, δεν πινει καφε, δεν πινει αλκοολ και δεν ασχολειται με μπαλα. Αν ξερετε και αλλον θελω να τον γνωρισω!
 
bspus είπε:
Εγω ειμαι ο μονος που ξερω που δεν καπνιζει, δεν πινει καφε, δεν πινει αλκοολ και δεν ασχολειται με μπαλα. Αν ξερετε και αλλον θελω να τον γνωρισω!
Mαλλον εγω ειμαι αυτος!
 
Πίσω
Μπλουζα