O πρώτος μου Atari ST

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.352
Αντιδράσεις
9.500
Εφόσον μετα την γενναιοδωρία των φιλων μου κατέληξα με τρια Atari ST, ειπα να αρχίσω να ασχολούμαι μαζι τους. Σαν PCας (και frustrated amiga lover εξ αποστάσεως) απο το 1987, δεν ειχα δει ποτέ απο κοντά Atari ST μεχρι το 2008 που απέκτησα το πρωτο μου Atari ST στην αστρονομική τιμη των €18(!) ολα μέσα απο Γερμανία. Για αυτο το ιλιγγιώδες ποσο πηρα εναν σχετικα καθαρό Atari 520 STFM με ελαττωματικό floppy, ενα εξωτερικό floppy Profex DL1314 σε λειτουργική κατάσταση, ποντικι STM1 boxed, μερικες δισκετες και manuals. Προμηθεύτηκα και ενα καλο SCART RGB καλώδιο και οταν ηρθαν, τα εβαλα ολα σε ενα συρτάρι και τα ξέχασα μεχρι πριν απο μερικες μερες!

2012-05-30-19h52m16.JPG

Το μηχάνημα άναψε με την πρωτη και μετα απο μερικες αποτυχημένες προσπάθειες να διαβάσει το floppy μπηκε στο TOS. Το ποντικι δουλεύει, αλλα το αριστερο πληκτρο ηθελε καράτε για να λειτουργήσει (περισσοτερα για αυτο μετα). Το TOS ομιλεί άπταιστα γερμανικά, μια ακομα γλωσσα που δυστυχώς δεν κατέχω. Δεν μπόρεσα να βρω καποιο αριθμό έκδοσης, ισως καποιος ειδικότερος να μας διαφωτίσει στο πως γίνεται αυτο.

2012-05-30-19h52m28.JPG

Συντομα επιβεβαίωσα οτι το εσωτερικο floppy δεν διαβαζει/γραφει/φορμαρει οτιδήποτε, ενω το εξωτερικο οντως λειτουργεί κανονικά.

Και μπαινω στο ψητο. Μια σειρα απο βιδες στο κατω μερος του υπολογιστη μας δινουν πρόσβαση στο εσωτερικο. Οι πρωτες εντυπώσεις ειναι οτι τα Atari ST ειναι εξαιρετικά over engineered. Ειναι φτιαγμένα σαν tanks. Ειδικά το συγκεκριμένο ηταν ολοκάθαρο εσωτερικά!

2012-05-30-19h55m28.JPG

2012-05-30-19h58m45.JPG

Αφαίρεσα το floppy το οποιο ειναι οσο δυο τυπικα floppy για pc και τα καλωδια δεδομενων και ρευματος ειναι αναποδα!

Συνδεσα τον HxC Floppy Emulator, εβαλα μια SD καρτα 8gb που ειχα προετοιμασει με μια καθαρισμενη εκδοση του TOSEC .ST GAMES archive.

2012-05-30-20h44m00.JPG

2012-05-30-20h44m09.JPG

Φορτωσα τον Manager και εκανα ενα μικρο test drive. Εχει καποια minor issues με το γερμανικο πληκτρολογιο, αλλα κατα τ'αλλα λειτουργησε ικανοποιητικοτατα.

2012-05-30-20h43m47.JPG

Gods

2012-05-30-20h33m18.JPG

Bomb Jack

2012-05-30-20h49m42.JPG

2012-05-30-20h50m12.JPG

Εκανα και ενα μικρο πειραμα και συνδεσα ενα floppy απο Amiga 500. Λειτουργησε αψογα.

2012-06-02-13h27m23.JPG

Ειπα τελος να ασχοληθώ λιγο και με το ποντικι. Δυο βιδες μας δινουν πρόσβαση στο εσωτερικο του, που οπως και αυτο του υπολογιστη ειναι πεντακάθαρο.

2012-06-02-13h09m38.JPG

2012-06-02-13h09m57.JPG

2012-06-02-13h11m03.JPG

Του έκανα ενα μικρο καθαρισμα και ενα μασάζ στους μικροδιακοπτες των πλήκτρων και πλεον λειτουργεί καπως καλύτερα, αλλα οχι τέλεια. Βεβαιως, εδω που τα λεμε δεν ξερω και ποσο καλο ηταν οταν ηταν καινουριο, οποτε δεν εχω μετρο σύγκρισης. Αφαιρώντας 2 βιδες ακομα αποκτούμε πρόσβαση στην πλακετα του ποντικιού. Οι μικροδιακοπτες ειναι κολλημένοι σε 4 σημεια ο καθενας. Ισως καποια στιγμη να τους αλλαξω θεση (αν υποθέσουμε οτι ο δεξια διακόπτης δεν εχει υποστεί την φθορα του αριστερού). Αν ξερει κανεις που μπορουν να βρεθουν οικονομικοί διακόπτες ας μας πει (ναι έχω βρει το kit που πουλαει το Best Electronics, αλλα 16€ ειναι μάλλον πολλά).

2012-06-02-13h14m45.JPG

Γενικα θα χαρακτήριζα την πρωτη μου επαφή με τον Atari ST ανώδυνη. Καποια στιγμη θα εξετασω και τους αλλους δυο atari της συλλογης μου. Μελλοντικά καποιος θα υποστεί το mod, για να τοποθετήσω μονιμα εναν floppy emulator.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραία πράματα!

Λοιπόν, αν σε παιδεύει το ποντίκι, μπορείς να πατάς το Alt και τα cursor keys όπως και το insert και clr home, για να εξομοιώσεις τις κινήσεις του ποντικιού.

Το insert ανταποκρίνεται σαν αριστερό κουμπί του mouse και το clr home σαν δεξί.

Όταν ανοίξεις τον ST και το drive δε δουλεύει ή δεν έχεις βάλει δισκέτα, τότε μετά από λίγα δευτερόλεπτα σε βγάζει στο Desktop, όπως ακριβώς έκανε στην περίπτωσή σου.

Το TOS φαντάζομαι οτι είναι το 1.0 ή το 1.02.

Για να δεις ποιά έκδοση είναι πήγαινε στο Desk menu και κάνε κλικ στο Desktop info.

Καλόπαιχτος και οτι άλλο θες, εδώ είμαστε... ;)
 
καλοδούλευτο φίλε...αν δεν είχα πρόβλημα χώρου θα έπαιρνα και εγώ ένα έτσι για λόγους νοσταλγίας
 
Αυτό θα στο κάνω δώρο εγώ... Λίγη υπομονή ακόμα... :D
 
Όπως πάντα, οι παρουσιάσεις σου είναι εξαιρετικές. Respect. :thumbup:

Περί γερμανικού μενού, ό,τι χρειαστείς & μπορώ να μεταφράσω, pm me.

Αυτά που βλέπεις, πάντως είναι:

DATEI = αρχείο (aka "file")

PAPIERKORB = σκουπίδια (ε, εδώ νομίζω βοηθάει και το εικονίδιο! ;) )
 
DINO είπε:
Λοιπόν, αν σε παιδεύει το ποντίκι, μπορείς να πατάς το Alt και τα cursor keys όπως και το insert και clr home, για να εξομοιώσεις τις κινήσεις του ποντικιού.

Το insert ανταποκρίνεται σαν αριστερό κουμπί του mouse και το clr home σαν δεξί.
Καλα αυτο το ειχα βρει, απλα ειναι λιγο αργο και πολυ ενοχλητικο (γιατι καθε πατημα πληκτρου στο πληκτρολογιο εχει ηχο!).

DINO είπε:
Το TOS φαντάζομαι οτι είναι το 1.0 ή το 1.02.

Για να δεις ποιά έκδοση είναι πήγαινε στο Desk menu και κάνε κλικ στο Desktop info.
Το εκανα αυτο αλλα δεν λεει εκδοση. Ηταν πανω κατω σαν αυτη την οθονη:

tosabout.jpg

DINO είπε:
Καλόπαιχτος και οτι άλλο θες, εδώ είμαστε... ;)
Κατα την αποψη σου, πια συνθεση εχει συμβατητοτα με τον μεγιστο αριθμο παιχνιδιων;

Εχεις πετυχει πουθενα τιποτα ανταλλακτικους μικροδιακοπτες για το ποντικι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το copyright στην οθόνη λέει μόνο 1985, οπότε είναι το 1.0.

Το TOS 1.02, έχει κατά τη γνώμη μου τη μέγιστη συμβατότητα. Αυτό το TOS έχει και ο ST που πήρα τότε...

Μικροδιακόπτες για ποντίκι δεν, αλλά δες μήπως μπορείς να βρεις loose, κανα λειτουργικό ποντίκι.

Επίσης, υπάρχουν χίλια μύρια προγράμματα (από accesories μέχρι Desktop enchanments), οπότε πες μου αν επιθυμείς κάτι και με τη πρώτη ευκαιρία θα σου ετοιμάσω καμιά δισκέτα.
 
DINO είπε:
Το copyright στην οθόνη λέει μόνο 1985, οπότε είναι το 1.0.Το TOS 1.02, έχει κατά τη γνώμη μου τη μέγιστη συμβατότητα. Αυτό το TOS έχει και ο ST που πήρα τότε...
Το 1.02 τι χρονιες θα πρεπει να λεει;

DINO είπε:
Μικροδιακόπτες για ποντίκι δεν, αλλά δες μήπως μπορείς να βρεις loose, κανα λειτουργικό ποντίκι.
Ειπαμε, σκοπος ειναι να επισκευασουμε τα παλια πραγμα. Και ειδικα αφου ειναι τοσο καθαρο και τα rollers ειναι σε εξαιρετικη κατασταση, ειναι αμαρτια να αχρηστευτει.

DINO είπε:
Επίσης, υπάρχουν χίλια μύρια προγράμματα (από accesories μέχρι Desktop enchanments), οπότε πες μου αν επιθυμείς κάτι και με τη πρώτη ευκαιρία θα σου ετοιμάσω καμιά δισκέτα.
Για την ωρα, τα σχεδια μου ειναι για gaming station (= ενα configuration μεγιστης συμβατοτητας + HxC Floppy Emulator με ολα τα games που εχουν βγει ποτε). Βεβαιως γνωριζω οτι υπαρχει μια νεα μοδα οπως το WHDLOAD στην Amiga, για να παιζει κανεις παιχνιδια απο τον σκληρο δισκο, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι για μενα (τουλαχιστον μεσοπροθεσμα).
 
Για μέγιστη συμβατότητα θες τουλάχιστον 1MB RAM. Απ' όσο ξέρω επίσης το HxC επιτρέπει εξομοίωση και σκληρού δίσκου, αν και με ταχύτητες floppy.

P.S. Για τους μικροδιακόπτες πάνε σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών, λογικά κάτι αντίστοιχο θα έχουν.
 
ChrisTOS είπε:
Για μέγιστη συμβατότητα θες τουλάχιστον 1MB RAM. Απ' όσο ξέρω επίσης το HxC επιτρέπει εξομοίωση και σκληρού δίσκου, αν και με ταχύτητες floppy.
Εχω εναν 1024STFM, καποια στιγμη θα δω σε τι κατασταση ειναι. Οσο για το HxC mount, το εχω δει. Βεβαιως ειχα τσακωσει και ενα UltraSatan οταν ειχαν πρωτοβγει μονο και μονο για να υπαρχει, αλλα δεν εχω αμεσα σχεδια να το χρησιμοποιησω.

ChrisTOS είπε:
P.S. Για τους μικροδιακόπτες πάνε σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών, λογικά κάτι αντίστοιχο θα έχουν.
Ισως, αλλα θα πρεπει να εχω την πλακετα μαζι μου για να το μετρησω.
 
DINO είπε:
Αυτό θα στο κάνω δώρο εγώ... Λίγη υπομονή ακόμα... :D
το δώρο είναι ότι το γράφεις και το εννοείς...αλήθεια σου λέω αυτό το θεωρώ σημαντικότερο φίλε!

#)
 
Ωραίος! Ελπίζω να έχεις χώρο για να στήσεις όλα τα μηχανήματά σου. Γενικά τα όλα τα disk drives με ρύθμιση d0 δουλεύουν σε amiga, st, cpc κλπ. Απλά μετά το 2000 αυτά τα drives άρχισαν να εκλείπουν.
 
Καλως ήρθες στον κόσμο του Atari ST :)

cauldron είπε:
Ωραίος! Ελπίζω να έχεις χώρο για να στήσεις όλα τα μηχανήματά σου. Γενικά τα όλα τα disk drives με ρύθμιση d0 δουλεύουν σε amiga, st, cpc κλπ. Απλά μετά το 2000 αυτά τα drives άρχισαν να εκλείπουν.
με την ευκαιρία cauldron θελεις να πεις και μερικα λόγια για την ρύθμιση που αναφερεις ;

Εχω ενα νεκρό drive στον Atari moy :cry:
 
Αν δεις καλώδιο floppy σε PC είναι αντεστραμμένο ενώ αντίθετα στα ST είναι κανονικό. Επειδή τα περισσότερα φλόπυ βγαίναν για pc, ήταν κατασκευασμένα με την επιλογή D1 (κάτι αντίστοιχο του master/slave). Στα ST θέλουμε D0 οπότε πρέπει να βρεις κάποιο floppy με jumpers ή κάποιο που να σου επιτρέπει να κάνεις αυτή την αλλαγή με λιγη κόλληση όπως το sony mpf920 που έχω εγω.
 
υπαρχει κάποια φωτο ή κάποιο λινκ για το πως γινεται η μετατροπη ? βρηκα το συγκεκριμενο μοντέλο οποτε

με ενδιαφερει η μοντιφα
 
Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει μια μουφα στο καλωδιο του atari και να συνδεσει ενα καλωδιο floppy απο pc (twisted) και ενα μοντερνο floppy;
 
geok είπε:
υπαρχει κάποια φωτο ή κάποιο λινκ για το πως γινεται η μετατροπη ? βρηκα το συγκεκριμενο μοντέλο οποτεμε ενδιαφερει η μοντιφα
Αυτά είναι μερικά ακόμη μοντέλα που σου επιτρέπουν να τα ρυθμίσεις ως ds0. Επίσης αυτά που είπε ο ChrisTOS ισχύουν. Δεν είναι δύσκολο, απλά φαντάσου ότι το ds0 είναι μία θέση πάνω στην πλακέτα για jumper, χωρίς Jumper. Δηλαδή πρέπει να ρίξεις κόλληση για να ενώσεις τα δύο σημεία.

EPSON SMD 1300

ALPS ELECTRIC DF534H090F

SAMSUNG SFD-321B
 
Αυτος ο οδηγος ειναι για να δουλεψει το floppy σαν high density. Βασικα αυτο που ελεγα εγω να δουλεψει σαν σαν double density (οπως το αυθεντικο floppy). Για αυτο μαλλον (ενα μεγαλο μαλλον γιατι δεν εχω ακριβως εμπειρια πανω στο αθλημα) δεν χρειαζεται τιποτα παρα να το κανεις ds0 αν γινεται ή να καρφωσεις ενα pc floppy cable (twisted).
 
Απλά το πρώτο κομμάτι του οδηγού λέει:

"2)And as already noted a floppy to read 1.44mb,moddified to be drive 0,i like the Sony MPF920,cheap and plentiful"

Δεν ξέρω πως μπορείς να βγάλεις το καλώδιο χωρίς να σπάσεις την μητρική!
 
Πίσω
Μπλουζα