O ATARI ST μέσα απο dot matrix printer.

Turrican

RetroManiaC
Joined
28 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
139
Τρομερές εποχές τότε με τους dot matrix printers!!!!

Μπορεί να ήταν λίγο θορυβώδεις και αργοί στην εκτύπωση , αλλά οι περισσότεροι από αυτούς ήταν τέρατα αντοχής!!!!

Στην δική μου περίπτωση η διάταξη που ανέλαβε χρέη γραμματικού στον ATARI μου ήταν ένας STAR LC 200 ο έγχρωμος!!

Συνεργάστηκε άψογα με τον ST όλα αυτά τα χρόνια!!! (Τύπωσε και πολλά δελτία προ-πό.) Η αντοχή του παροιμιώδης....ακόμη αφηγούνται ιστορίες για STAR που "φύγανε" επάνω από το σκαμνί κατά την ώρα της εκτύπωσης και δεν καταλάβανε τίποτα!!!!! Να 'ναι καλά το μηχανάκι το χάρηκα πολύ.

Ψάχνοντας στο αρχείο μου βρήκα παλιά νοσταλγικά ντοκουμέντα που αποδεικνύουν το αρμονικό της μεταξύ τους συνεργασίας. (ST - STAR).

picture.php


Ο Robocop μέσα απο τον Atari. H φωτογραφία έγινε rip απο το παιχνίδι με το Degas Elite....

picture.php


Εκτύπωση demo από το φημισμένο Deluxe Paint.....

picture.php


Harlekin και τα μυαλά στα κάγκελα...

picture.php


Deluxe Paint πάλι και τύποι γραφής.....τι άλλο να έγραφα τότε;

Να είμαστε καλά και να τα θυμόμαστε παιδιά!!! :cool:
 
Φοβερο! τι μου θυμισες, ειχα citizen μονοχρομο και STAR έγχρωμο εκτυπωτη,ωραιος Turrican με πηγες αρκετα χρονια πισω.
 
Τελικά, μας ενώνουν ακόμα περισσότερα πράγματα, φίλε μου... :bow:

picture.php


STAR LC-200 COLOUR DOT MATRIX PRINTER
 
Ολη τη σειρά LC την έχω φάει με το κουτάλι. Από 8πινους μεχρι 24-πινους, π.χ. τον LC100-24. Εχω αλλάξει άπειρες κεφαλές αλλά μιλάμε για εκτυπωτές που δούλευαν από το πρωί μέχρι το βράδι χωρίς σταματημό. Μέχρι και ακίδες που έφυγαν από τη θέση τους, έχω μοντάρει. Είχα και στενές επαφές με την InfoQuest τότενες, που μας προμήθευαν με ανταλλακτικά. Μετά ήρθαν και οι ΟΚΙ (βλέπε CPI). Ωραίες εποχές, ωραία μηχανήματα. Προ 12 ετίας... :cry: Τώρα στη δουλειά τους πετάμε για πλάκα. Τέρμα οι κρουστικοί, ας είμαστε ειλικρινείς. Μονο όσοι έχουν AS/400 τους δουλεύουν ακόμα και φυσικά στις τράπεζες.
 
Τι βρηκες ρε συ Turrican!! Κλεισε τα αμεσως σε κρεμαστα καδρακια και με καρφια/σφυρι, τρεχα στο σαλονι κατευθειαν!!

Τι μελανοταινιες ειχα αλαξει στον LC10 Color!! Στην αρχη ειχα παρει ενα Hyundai (δεν εβγαζε αμαξια ακομα τοτε!), το οποιο δεν εκτυπωνε λεξη (ασυμβατοτητα μεχρι αηδιας οσο και αν πειραξα τα pin σε καθε πιθανη θεση τους), και καθως το πηγαμε πισω, αλαχθηκε με εναν STAR!

Περιτο να αναφερω οτι η εκτυπωση ηταν απαγορευμενη στις ωρες "κοινης υσηχιας" στο σπιτι!! ΚΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΚΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ και το κλασικο ΓΝΤΟΥΠ στις ακρες!!!!

Φρικη μιλαμε!!
 
ωραίος!!

εμείς έχουμε στην δουλεία έναν LCκάτι τρελός θόρυβος
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά! :thanx2:

DINO.... Alter ego πραγματικά!!! :eek:

Phil θα κάνω έκθεση στο σπίτι μου!!! :p

Rygar πρέπει να γράψεις συγκριτικό!!! :rolleyes:

vagosgta3 εγώ να δεις τι παθαίνω όταν βλέπω το avatar σου! :animeek:

rigardie βλέπω ότι όλοι έχετε κάτι από τα παλιά!! :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτέ δεν είχα dot matrix printer. Inkjet. Epson stylus color 600.
 
Τι πήγες και θυμήθηκες ρε Turri....Είχα αγοράσει θυμάμαι τον δικό μου τον Star LC-10 Colour 100.000δρχ και θυμάμαι πως το πρώτο πράγμα που τύπωσα ήταν ο "Phoenix" από το Deluxe Paint σε έγχρωμο (που έχεις βάλει 2η εικόνα)...Είχε ένα φοβερό τρόπο να ανεβοκατεβάζει την μελανοταινία σε 4 θέσεις για να αποτυπώνει το αντίστοιχο χρώμα Η συνδυασμό χρωμάτων πάνω στο χαρτί!!! Τον έχω ακόμα και δουλεύει ΑΨΟΓΑ. Και απο θόρυβο...Σαν πριονοκορδέλλα σε ξυλουργείο κάνει!!!Φοβερές εποχές....
 
Ήταν ο άτιμος η χαρά του Προποτζή!!!!! :p

Και πολύ γουρλίδικος !!!!
 
phil_vr είπε:
Περιτο να αναφερω οτι η εκτυπωση ηταν απαγορευμενη στις ωρες "κοινης υσηχιας" στο σπιτι!! ΚΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΚΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ και το κλασικο ΓΝΤΟΥΠ στις ακρες!!!!

Φρικη μιλαμε!!
Ημαρτον ρε παιδια...εδω μιλαμε για βιτσιο! Ακους εκει να καταστρεφει την ησυχια η εκτυπωση :rofl:
 
Πίσω
Μπλουζα