O Mικρός Πρίγκηπας - The Adventures of the Little Prince (1978)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
O Mικρός Πρίγκηπας (The Adventures of the Little Prince, 1978-79, Ιαπωνικής παραγωγής, 26 ή 39 επεισόδια), ΕΤ2


Πρεμιέρα: ?/1989?


Ιαπωνική Σειρά κινουμένων σχεδίων του 1988. Παίχτηκε απο ετ-2 για 1η φορά το 1989.

Παίζετε σε επανάληψη σε κάποιο κανάλι τελευταία.

[edit]


Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικό anime, το θυμάμαι ακόμα!!!:rolleyes:
 
Υπήρχε σε anime αυτό; Ούτε που το είχα δει ποτέ!

Αλλά θυμάμαι κάτι άλλο που δεν ήταν σε κινούμενα σχέδια και είχε ως θέμα το βιβλίο του Σ. Εξυπερύ.
 
Αν είδα σωστά, έχει σήμερα στο κανάλι Βουλή Τηλεόραση Μικρό Πρίγκηπα στις 14:40...Ελπίζω να δίνω σωστή ώρα.. :)
 
Θυμαμαι ηταν ενα καλουτσικο 'γλυκαναλατο' μικιμαου στο αγαπησιαρικο πνευμα του βιβλιου....

Αξιο αναφορας ειναι οτι ο πριγκηπας ειναι σχεδιασμενος συμφωνα με τα σκιτσα του ιδιου του συγγραφεα, που υπαρχουν σε ολες τις εκδοσεις του βιβλιου

Και ενα επεισοδιο ηταν απευθειας παρμενο απο το βιβλιο
 
στην μεταγλώτηση της ΕΤ2 το 89 τον μικρο πρίγκηπα επαιζε η φωνή της κατερίνας πετούση.Αφηγητής Μάκης ρευματάς.
 
Από τις πιο τρυφερές σειρές των 80ʼs! Τότε χάζευα μόνο τις εικόνες στο βιβλίο. Πριν από μερικά χρόνια που το αγόρασα κατάλαβα το τι έχανα! Αν και δεν είμαι σίγουρος πως σε εκείνη την ηλικία θα το καταλάβαινα πλήρως!
 
Σιγουρα θα ειδατε οτι το Τηλεραμα βαζει σε dvd τα επεισοδια!!!!!!!!!!!!!!

Ξεκινησα να το αγοραζω κ εγω!!! Ολα μαζι ειαναι 8 dvd ομως δεν μπορω να καταλαβω αν εχουν κρατησει την παλια μεταγλωτιση γιατι δεν τη θυμαμαι!!

Οποτε καποιος που το εχει παρει ας μου το διελευκανει!!!!!

Ευτυχως η εικονα ειναι παλια!!!!!!!

Κ μετα απο αυτο λετε να μεριμνησουν κ για τον Nils?????????...................... ;) !!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άντε, πότε;

Έχει αρχίσει;
 
Πάρα πολύ ωραίο πρέπει να είναι...και 8 dvd είναι λίγα,οπότε παίζει να το πάρω!
 
filmmusic είπε:
Άντε, πότε;Έχει αρχίσει;
Offtopic

Ποια εννοεις τα dvd του Nils Holgerson ?

Οχι ετσι το ειπα το υπεθεσα δαλαδη μιας κ φαινεται να εχουν παρει καπως φορα!!
 
argy είπε:
OfftopicΠοια εννοεις τα dvd του Nils Holgerson ?

Οχι ετσι το ειπα το υπεθεσα δαλαδη μιας κ φαινεται να εχουν παρει καπως φορα!!
Εννοούσα για τον μικρό πρίγκηπα! ;)
 
filmmusic είπε:
Εννοούσα για τον μικρό πρίγκηπα! ;)
Α!!!! Ναι εχει αρχισει απο την Παρασκευη 15/10 !!Κ θα ολοκληρωθει σε 8 dvd!! Οποτε λογικα το τελευταιο θα ειναι 3/12 !!!!!!!

Εγω περιμενω καποιον να μου επιβεβαιωσει αν εχουν κρατησει την παλια μεταγλωτιση!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Argy ρώτησα κάτι φίλους μου που το αγόρασαν για την αυθεντικότητα της μεταγλώττισης.

Δεν αναφέρονται πουθενά οι ηθοποιοί που δανείζουν τις φωνές τους αλλά μόνο ότι η επεξεργασία έχει γίνει στα στούντιο goodbrothers. Η σειρά αγοράστηκε εκ νέου από την clipart films οπότε πιο πιθανό είναι να μην είναι οι ίδιες φωνές.

Ένα πάντως είναι σίγουρο. Την φωνή του μικρού πρίγκηπα δεν την κάνει ο Μπιμπίλας. ;)
 
Retrospectiva είπε:
Argy ρώτησα κάτι φίλους μου που το αγόρασαν για την αυθεντικότητα της μεταγλώττισης.Δεν αναφέρονται πουθενά οι ηθοποιοί που δανείζουν τις φωνές τους αλλά μόνο ότι η επεξεργασία έχει γίνει στα στούντιο goodbrothers. Η σειρά αγοράστηκε εκ νέου από την clipart films οπότε πιο πιθανό είναι να μην είναι οι ίδιες φωνές.

Ένα πάντως είναι σίγουρο. Την φωνή του μικρού πρίγκηπα δεν την κάνει ο Μπιμπίλας. ;)
Μαλιστα σε ευχαριστω retrospectiva!! Τουλαχιστον δεν πειραξαν την εικονα!!! Περιμενω να βαλουν και το τελευταιο για να τα δω ολα μαζι!!!
 
Αγόρασα και τα 8 DVD, αλλά η μεταγλώττιση είναι χάλια, δεν βλέπετε...Δεν συγκρίνετε με την αυθεντική μεταγλώττιση! Αλλά εντάξει από το τίποτα :p
 
Masquerade είπε:
Αγόρασα και τα 8 DVD, αλλά η μεταγλώττιση είναι χάλια, δεν βλέπετε...Δεν συγκρίνετε με την αυθεντική μεταγλώττιση! Αλλά εντάξει από το τίποτα :p
Πραγματικα πιο χαλια δεν γινοταν ωρες ωρες οταν το παρακολουθω κατανταει ενοχλητικο. Λαθος φωνες εβαλαν! Αλλα σιγουρα απο το να μην το εβαζαν παλι καλα ( ευτυχως που εβαλαν και ολα τα dvd! )
 
Ναι ευτυχώς που έβαλαν όλα τα DVD χαχα Τελικά η μεταγλώττιση είναι το παν! Αν δεν είναι καλή η μεταγλώττιση, δείχνει τόσο παιδικό και χαζό, ξέρεις σαν τα σημερινά χαζοχαρούμενα παιδικά που είναι για 8 χρονών παιδιά! Πάντως είμαστε από τις λίγες χώρες που δεν κυκλοφορούν όλα αυτά τα ωραία παιδικά του 80 σε DVD, άσε που και να κυκλοφορούν η μεταγλώττιση θα είναι χάλια...
 
μπορεί κάποιος να μου πει για ποιό λόγο κάνουν νεες μεταγλωττίσεις και δεν κρατουν τις παλιές?
 
Πίσω
Μπλουζα