O PC δεν αναβει

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Εχω ενα PC με Asus motherboard Phenom x4 64,4gb 800mhz,9800GT 450w τον χρησιμοποιω μονο για παιχνιδια εδω και ενα χρονο χωρις κανενα προβλημα.

Τα τρελα αρχισε να μου τα κανει μολις εβαλα το Alien breed οπου μεσα στο μισαωρο απλα εκλεισε και δεν αναβε.

Το Psu περα το μονο σημειο ζωης που εδειχνε ηταν το λαμπακι τις μητρικης,δεν ξαναλειτουργησε παρολο που μετρησα τα volts στα καλωδια της psu και δειχνουν κανονικα.

Αποφασισα και πηρα μια καινουργια psu 600w την εγκατεστησα και λειτουργησε επαιξα για αρκετη ωρα red alert 3 χωρις προβλημα,αλλα παλι στο μισαωρο που επαιξα Alien Breed ξαναεκλεισε μονο χωρις να ανοιγει8)8).

Εβγαλα την Μπαταρια της μητρικης μηπως "κλειδωνει" το μηχανημα και ξαναλειτουργησε αλλα αυτη την φορα μου εσκασε το καινουργιο τροφοδοτικο (και δεν ηταν ζεστο) εβγαλα την καινουργια psu και ειδα οτι παει περα δωθε ο ξεκολλημενος πυκνωτης. :xm: μεσα στο τροφοδοτικο

Λετε να τα εχει παιξει μητρικη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά τα τροφοδοτικά που έχεις πάνω πρέπει να είναι της απόλυτης συμφοράς.

Όταν σκάει τροφοδοτικό συνήθως παίρνει μαζί του και άλλα υποσυστήματα.

Για δώσε μάρκα τροφοδοτικού. Αν δω κανένα LC power ή κανένα Yinchai, σταματώ εδώ......
 
το παλιο τροφοδοτικο ειναι chaintech δεν ειχε παρουσιασει ποτε προβλημα,τωρα μου τα εκανε αυτα,το καινουργιο πεταξε πυκνωτη αλλα συνεχιζει και δουλευει
 
Οπως λέω σε όλους, όλα τα πράγματα λειτουργούσαν κανονικα πρίν χαλάσουν.

Πάρε ενα thermaltake απο 700 και πάνω
 
Saulot είπε:
Οπως λέω σε όλους, όλα τα πράγματα λειτουργούσαν κανονικα πρίν χαλάσουν.Πάρε ενα thermaltake απο 700 και πάνω
Εγω δεν διαφωνω για αυτο που λες,απλα ρωταω μηπως και φταιει κατι αλλο γιατι μου φαινεται περιεργο ο pc μου μετα απο ενα χρονο λειτουργ,ιας σε 2 μερες να "χτυπησει" δυο τροφοδοτικα φοβαμαι μην μου καψει τσαμπα και τον 800w που σκεφτομαι να παρω, εδω 1μερας 600αρης και του εγινε ζημια.
 
Τι 700αρια ρε παιδιά και ένα ποιοτικό 450αρη αρκεί για αυτό το PC σιγά την κατανάλωση πια. Πάρε 500 πες για να είσαι καλλυμένος για το μέλλον.

Απλά πάρε κάτι ποιοτικό όχι Premier, L&C και σχετικά.
 
Ωραιο link statusgr, μου εβγαλε Minimum PSU Wattage:444 W, Recommended 494w αρα με το παλιο τροφοδοτικο ημουν στα ορια
 
Εμένα μου βγάζει στο ένα μηχάνημα 1250 watts κατανάλωση και στο άλλο 1000. Δηλαδή το τροφοδοτικό του πρώτου έπρεπε να έχει τιναχτεί εδώ και καιρό.

Μάστα. Πολύ καλό εργαλείο. :p :p
 
Αν βαλεις πιο ρεαλιστικες τιμες στο cpu utilization και στο system load απο αυτες που προτεινει, τοτε τα αποτελεσματα ειναι πιο φυσιολογικα.
 
pooky(1) είπε:
Εμένα μου βγάζει στο ένα μηχάνημα 1250 watts κατανάλωση και στο άλλο 1000. Δηλαδή το τροφοδοτικό του πρώτου έπρεπε να έχει τιναχτεί εδώ και καιρό.
Μάστα. Πολύ καλό εργαλείο. :p :p
χρειαζεσαι πυρηνικο αντιδραστηρα :p
 
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
joe είπε:
χρειαζεσαι πυρηνικο αντιδραστηρα :p
Γιατί νομίζεις ότι έχω ονομάσει το ένα μηχάνημα "Nuclear Meltdown".......

Οι κάρτες αισίως χτύπησαν 100άρες πριν από λίγο. Χωρίς κλιματισμό βέβαια, αλλά τι να λέει!!!!!!!!!!!

Oh well έχουν 3 χρόνια εγγύηση δεν θα σκάσω κιόλας................ ;)
 
έλα ρε! 100αρα η Trio 32 ;;;; ΛΟΛ
 
Είδες; :p :p

Τι απέγινε ο OP με το πρόβλημα άραγε; :xm:
 
μάλλον άλλαξε psu/mobo/something , θα μάθουμε
 
πηγα και πηρα ενα coolmaster 550w ,θα τον εγκαταστησω το απογευμα να δω τι θα γινει,οι πιο μεγαλοι ειχαν καπως τσουχτερες τιμες 150e και ανω
 
τελικα παλι τα ιδια δεν αναβει, περα το λαμπακι της μητρικης δεν δειχνει κανενα σημειο ζωης
 
βασικα εβγαλα την μπαταρια και την εβαλα,δεν ειναι το ιδιο;
 
Πίσω
Μπλουζα