O Pontium έκανε το "θαύμα" του!

zoro

Retro Member
Joined
20 Φεβ 2008
Μηνύματα
177
Αντιδράσεις
5
Αγαπητοί φίλοι

Ο 6128 που είχα χαλασμένο, τώρα «ζει και βασιλεύει», με την βοήθεια του εξαιρετικού και πρόθυμου pontium!

Χωρίς να με γνωρίζει, δέχθηκε να με εξυπηρετήσει. Μόχθησε επί μέρες κάνοντας "μικροχειρουργική", έφτιαξε «by-pass» σε όσα μέρη του κυκλώματος της πλακέτας είχαν υποστεί οξείδωση, αντικατέστησε όσα chips είχαν επίσης οξειδωθεί στην ίδια περιοχή, και το μόνο που έμενε, ήταν η αντικατάσταση της Rom της Basic και των χαρακτήρων. Αυτό επετεύχθη με την αγορά ενός άλλου 6128 (παλαιότερης όμως version από του δικού μου), από τον οποίο πήραμε αυτά που θέλαμε.

Ο Αmstrad έχει τώρα την έκδοση (v3) και Basic την (1.1). Όταν τον είχα αγοράσει (το 1987 αν θυμάμαι καλά), θα είχε μάλλον νεώτερη Basic από αυτή που έχει τώρα. Αυτό το διαπίστωσα, όταν ζήτησα να κάνει Read σε αριθμητικά Data λιγότερα από το For-Next loop της σχετικής υπορουτίνας. Έβγαλε αναφορά (με Break) ότι τα Data τελείωσαν πριν ολοκληρωθεί το loop, ενώ στην version της Basic του δικού μου δεν θα έκανε Break, αλλά θα έδινε μηδενική τιμή (πολύ χρήσιμη για εκμετάλλευση) σε όσα Data έλλειπαν.

Είδα επίσης το εξής: Το drive του δικού μου δεν έχει αυτόν τον πείρο (που επιτρέπει την εγγραφή στην δισκέτα), αλλά ένα μικρό φωτοκύτταρο που εξακριβώνει αν η δισκέτα είναι προστατευμένη ή όχι.

Όσο για το Drive του «δότη», ήταν με τον πείρο, ο οποίος έλλειπε. Για να το κρατήσω ως εφεδρικό, πήρα έναν μεταλλικό συνδετήρα, τον έκοψα σε μήκος ενός εκατοστού (σε ένα σημείο που κάνει «Γ» για να διαθέτει κάποιο είδος «κεφαλής») και τον έβαλα στην τρύπα. Το drive αυτό μπορεί τώρα να γράψει. Μόνο, που έπειτα από μερικές δοκιμές «νέκρωσε», και ο υπολογιστής έδινε αναφορά πως το drive δεν υπάρχει. Κοίταξα το λαστιχάκι και είδα ότι ήταν σε κακά χάλια. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή «κάηκε» κάτι άλλο, αλλά σταμάτησα προσωρινά να ασχολούμαι με αυτό το drive.

Το ευχάριστο όμως τέλος της ιστορίας, είναι το AM-DRIVE των 3.5’’ που κατασκευάζει ο pontium. Μπορεί κανείς να απαλλαγεί από τον βραχνά των δισκετών των 3’’ και να κάνει τα πάντα σε δισκέτες των 3.5’’. Εξαιρετική προσφορά του Γιώργου προς τους φίλους του Amstrad!
 
υπέροχα.... αλλά δεν είναι "podium" το nickname του, pontium είναι!
 
ΟΚ, έκανα λάθος, θα δω πως θα το διορθώσω...
 
το ειδα ολα οκ , και μεγεια για το drive και τον 6128 σου :)
 
Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι οτι το drive είχε φωτοκύτταρο για να βλέπει αν η δισκέτα έχει προστασία, και όχι αυτον τον πείρο που είχαν οι παλαιότερες εκδόσεις. Προφανώς, είχαν ακούσει πολλά "Μπιν....κια", και το είχαν διορθώσει.

Επί τη ευκαιρία, έχω (από εκείνη την εποχή) ένα πρόγραμμα, το Art Studio, το οποίο το δούλευα τότε. Το έτρεξα στον υπολογιστή χθές, αλλά στην αρχή μου ζητά έναν κωδικό (Εnter Code). Αν κάποιος φίλος θυμάται ακόμα τι κάνουμε, ας μου το πει.

Ευχαριστώ
 
Μπράβο ρε pontium, το GRM απέκτησε Amstrad doctor :D
 
Πίσω
Μπλουζα