Odyssey Megademo

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.726
Οταν ημουν υπερηφανος κατοχος Αμιγκα 500, ασχολιομουν με παιχνιδια ΜΟΝΟ. Ακομα και οταν επαιρνα Πιξελ, διαβαζα μονο τα reviews και μετα πηγαινε στην αποθηκη :xm:

Demoscene εμαθα τί είναι πολύ αργότερα, και η μονη μου επαφη ηταν τα trailer των σπαστηριων πριν φορτωσει καποιο σπασμενο παιχνιδι :)

Ομως σε μια στηλη του Πιξελ με παρουσιασεις demo, μου ειχε τραβηξει το ματι ενα screenshot απο το λεγομενο Odyssey. Η περιγραφη της παρουσιασης δεν ελεγε τιποτα, παρα μονο οτι το φορτωνεις και χανεσαι στο ταξιδι.

Σε ενα ξεφυλισμα των παλιων Πιξελ ξαναεπεσα πανω σε αυτες τις εικονες οποτε μου ξαναρθε η περιεργεια και λεω... "this is the internet era, dammit". Και ναι! Το youtube ειχε τις απαντησεις :D

Οπως ειδα προκειται τελικα για εικονες και animations που εφτιαξαν καποιοι μαγκες μαλλον για εξασκηση στον προγραμματισμο, και κατοπιν ενωμενες με μορφη που να φτιαχνει μια ιστορια, οντας ενα τεραστιο cutscene. Η ιστορια προωθείται απο αφηγηση text σε απαραδεκτα Αγγλικα επιπεδου φροντιστηριου :D Η υποθεση λεει για την αποστολη του Ζορκ (!?!?) να κατασκευασει ενα οπλο με το οποιο θα καταστρεψει κατι εξωσυμπαντικους εισβολεις.

Το animation περιλαμβανει πολυγονικα διαστημοπλοια, οι στατικες εικονες ειναι πολυ καλα δειγματα Amiga art οπως τα βλεπαμε στα παιχνιδια, ενω η μουσικη ειναι επικη και πορωτικη

(Με την παιδικη μου φαντασια νομιζα οτι τα screenshots στο Πιξελ ηταν φανταστικα animations και οχι στατικες εικονες, τελος παντων :) )

Απο οτι ειδα απο τα σχολια, το demo ειχε κανει θραυση εκεινη την εποχη και μπορει να ξυπναει πολλες αναμνησεις. Οποτε το μοιραζομαι :flower:
 
Στο 4:14 και μετά σε αυτό το demo ακούγεται ένα απο τα πιό όμορφα μουσικά κομμάτια στην Amiga...

'Ολο το soundtrack έχει γίνει remix απο τον μάστορα του είδους Daxx....

οπότε πάρτε και την hidef remixed version του demo !!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπο τα αγαπημένα μου demos !! :thumbup:

Θα συμφωνήσω με τα όσα ειπώθηκαν και περί μουσικής (μία παλιότερη αναφορά, εδώ).

Το συγκεκριμένο demo έτυχε να το δω πριν κάνει την εμφάνισή του στο Pixel.

Το είχα πετύχει κάποιο καιρό νωρίτερα σε παρουσίαση στην εκπομπή του... "ξανθού" στο Κανάλι 29 !! (και αμέσως μετά έσπευσα να το ζητήσω απο γνωστό μου "προμηθευτή" :D )
 
Πίσω
Μπλουζα