Old Skool Anime

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.328
Αντιδράσεις
1.343
Rant...

Ειμαι ενας απογοητευμενος Anime φαν, ο οποιος εχει πλεον σταματισει να ασχολειται με το θεμα.

Την δεκαετεια του 80 - 90 μου άρεσαν πολύ. καταρχας το animation και η λεπτομερια στα σχεδια ηταν πολυ ανωτερα (περιεργως). Δεν υπήρχε το ψυχρό CGI και καποιοι τιτλοι (οπως Akira kai Ninja Scroll) εχουν ακομα αξεπεραστο animation στο χέρι. Πολλες σκηνες που λόγω δυσκολιας σημερα θα τις εκαναν με CGI, τοτε τις εκαναν στο χερι και παρολα αυτα, το αποτελεσμα ηταν πολυ πιο εντυπωσιακο απο οτι το CGI θα μπορουσε ποτε να ειναι.

Υπήρχαν περισσοτερες ταινιες και μικρα ΟVAS με προσεγμενο animation ενω τωρα εχουμε πηξει στα ΤV series με τα filler τους. Υπήρχαν Adult τιτλοι οι οποιοι ηταν "Cyberpunk" πραγματικα βιαοι και σκοτεινοι. Θυμαμαι μια σειρα, το GENO CYBER kai to ANGEL COP οπου οι σκηνες βιας ειχαν πολυ λεπτομερεια και οι χαρακτηρες ηταν σχεδιασμενοι πιο ρεαλιστικα. Ενω τωρα βλεπεις το Claymore και το Elfen lied, με τους χαρητωμενους πολυχρωμους χαρακτηρες οι οποιοι ειναι βγαλμένοι απο καλουπι και δεν ξεχωριζουν απο αλλα anime, ενω οι σκηνες βιας ειναι γελοιες χωρις λεπτομερια και πολλα animation frames.

Η τελευταια καλή σειρα που ειδα ηταν το Evangelion. Απο τότε αρχισε ο κατήφορος.

για να μην μιλησω για το Naruto και τους κλωνους του. Δεκαδες χαρακτήρες στρημωγμενοι, σχεδιασμενοι στην τυχη, να παλευουν μεταξύ τους με εντελως ηλίθιες "δυναμεις". Κατι σαν Ποκεμον.

Το ξερω οτι καποιοι θα με μισησουν γι αυτα που λέω αλλα πραγματικα, αν δειτε πως ηταν τα anime παλιοτερα θα καταλαβετε την διαφορα:

3x3 eyes

Street Fighter: the animated movie (οχι τα απαισια τα καινουρια)

Genocyber

Neon Genesis Evangelion

Akira

Ninja Scroll

Urotsukidoji 1

Devilman

Vampire Hunter D: Bloodlust

Bubblegum Crisis

Angel Cop

Berserk

Perfect Blue

Project A-ko (η πρωτη ταινια)

Lodoss War

Appleseed (Το παλιο αυθεντικο απο Masamune Shirrow)

Dominion Tank Police (Παλι Masamune)

Και πολλα αλλα που δεν μπορω να θυμηθω τωρα.....

Δεν ξερω... σημερα τα anime εχουν γίνει πολυ mainstream και τεχνικα ειναι προσαρμοσμενα για παραγωγη και οχι ποιοτητα.

...end of rant, move along nothing to see here.
 
Bγαζω απο τη ληθη το παρον θεμα για να πω οτι συμφωνω απολυτα μαζι σου.Ειμαι κι εγω ενας απογοητευμενος anime fan.Δυστηχως σημερα η μια στις εικοσι δουλειες να αξιζουν προσοχης.Και πολυ λεω.Βλεπω αποκλειστικα οτι βγαινει απο τη σειρα Macross η οτι βγαζει ο Leiji Matsumoto.Θυμαμαι μικρος ποσο με συναρπαζαν εμβληματικοι χαρακτηρες οπως ο Καπτεν Χαρλοκ.Θυμαμαι ολα εκεινα τα psychic battles με εκεινα τα ενεργειακα γαλαζια κοκκινα και μωβ χρωματα.Θυμαμαι ολους τους πραγματικους emo (emotional) χαρακτηρες λες και το εσκασαν απο συναυλια τον Motley Crue και θελαμε μικροι να ντυθουμε τις αποκριες ετσι.Δεν ξεραμε τοτε οτι το ελεγαν cosplay...Ενα εχω να πω οσοι βαζουν ως κριτηριο ποιοτητας το ποσο φρεσκο η ποσο παλιο ειναι ενα ανιμε ε τοτε κακο του κεφαλιου τους.

Μακαρι το θεμα να αποκτησει και αλλους επισκεπτες για επικοδομιτικη συζητηση αλλα χλωμο το κοβω.Τα περισσοτερα που εχεις αναφερει φιλε Imgema τα εχω δει και ειναι πραγματικα μνημειωδη.Ας αναφερω κι εγω καποια απο τα αγαπημενα μου τα οποια στην κυριολεξια τα εχω λιωσει.

Fight!Iczer One

Iczer Girl Iczelion

Adventures with Iczer3

Gunbuster μονο του '88 φυσικα

Detonator Orgun

Macross Plus με καλοστεκουμενα SGI γραφικα το '95

Dangaioh-Hyper Combat Unit

Hades Project Zeorymer

S.D.F. Macross 2:Lovers Again

S.D.F. Macross Do You Remember Love?

Baoh

Ai City

Neo Tokyo

Robot Carnival

Dominion Tank Police

New Dominion Tank Police

Sol Bianca

Galient

Crusher Joe

Cosmo Police Justy

A.D. Police


Tokyo Babylon


Και πολλα αλλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΩΩΩ, μετα από τόσο καιρό, ένα reply! :)

Μου θυμισες μερικά ωραία anime που είχα ξεχάσει.
 
χαρη στα replies σας βρηκα και αυτο το thread :D . εχει και καποια καλα anime πιο τελευταια. Ας πουμε το deathnote ηταν πολυ καλο!

Αγαπημενα ανιμε getta robo , plawres shanshiro και φυσικα dragonball απο τα παλια :p

υγ. Ξεκινησα να διαβαζω το Berserk σε manga φαινετε πολυ καλο.
 
και εγω ενας απο αυτους που εχουν καιρο να δουνε anime, θυμαμαι πολυ καλα το Basilisk!
 
Mε χαρα βλεπω οτι το thread ''τσουλαει'' :D .Το Death Note ειναι οντως πολυ καλο.Προτεινω τα Macross Frontier απο την ιστορικη σειρα, Gun Frontier, Captain Herlock:Endless Odyssey και Cosmo Warrior Zero απο τον Leiji Matsumoto φυσικα.
 
Το Macross frontier μπορει να το παρακολουθησει καποιος που δεν εχει δει τα προηγουμενα;; ειχα δει καποια αποσπασματικα και παρα πολυ παλια ... αλλα δεν μπορω τωρα να τα δω απο την αρχη...(δεν εχω και χρονο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eγω δεν εχω πολλες γνωσεις απο αυτα αλλα plawres sanshiro,Getta robo και Dragonball τα εχω λιωσει.Οπως επισης και sailor moon εβλεπα καποτε για πολλους και διαφορους λογους:dribble:

Γενικα παντως εχω δει δεκαδες τετοια παιδικα αλλα δεν ξερω αν συγκαταλεγονται στα Anime.Το Voltron πχ ειναι Anime η οχι;
 
Δε ξερω αν ειναι ανιμε ο voltron αλλα ηταν πολυ καλο!!
 
-Ajax87 Tο Μacross Frontier μπορεις να το δεις ανεξαρτητα απο τα αλλα αν και η καθε σειρα ειναι συνεχεια της αλλης.

-metalcandyman Oτι ανεφερες ειναι ολα ιστορικα ανιμε συμπεριλαμβανομενου και του Voltron φυσικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω σημειώσει μια λίστα με 17 animes που έγινε αναφορα σε αυτό το thread ώστε να τα δώ. Thanx guys για την ενημέρωση.

Η άποψή σας για τo, "Lodoss War" σε σχέση με το "Cristania" ποιά είναι? Γιατί εδώ μόνο ξύλο που δεν παίζουμε (διότι ένα φιλαράκι είναι τρελαμένο με τον Sir Ashram!!!).
 
To Legend of the Lodoss War το βρισκω πολυ καλο.Μαλιστα ειχα αγορασει και τα dvd που ειχαν κυκλοφορησει στα ελληνικα.Ειχαν φερει και τη σειρα και τα οva με πολυ ωραια εξωφυλλα bonus κλπ.Αυτο μου εκανε πολυ καλη εντυπωση.Δυστηχως τα δανεισα και εγιναν αγυριστα :animangry: :animangry:.Το Legend of Crystania δεν το εχω δει αλλα ξερω οτι μοιαζει αρκετα με το Lodoss.
 
Εμένα τα λίγα καινούρια anime που μου αρέσουν είναι τα καινούρια Evangelion movies που έχουν την ίδια υποδειγματική σκηνοθεσία των παλιών (αφού τα φτιάχνει ο ίδιος δημιουργός), το Dead Leaves που μου έκανε εντύπωση το στιλ και το animation και το RED LINE για τον ίδιο λόγο. Γενικώς δεν αντέχω να βλέπω τα ίδια και τα ίδια character designs και το φτηνιάρικο animation με τα απλοϊκά cells που έχουν τα σύγχρονα anime. Τουλάχιστον τα 2 τελευταία που ανέφερα είναι κάτι διαφορετικό και τα cells είναι χορταστικά στο μάτι, όπως στα παλιά anime.
 
Tα Dead Leaves και Red Line τα τσεκαρα λιγο και φαινονται παρα πολυ καλα.Θα τα δω σιγουρα.Εγω παλι τους τελευταιους δυο μηνες βλεπω παλια καλα ανιμε οπως Baoh, Detonator Orgun και Dangaioh-Hyper Combat Unit.

Nα κανω και μια μικρη διορθωση απο το πρωτο μου ποστ...δεν υπαρχει ανιμε Babylon A.D.Κατα λαθος συγχωνευσα δυο πολυ καλα τα A.D. Police και Tokyo Babylon.
 
Ξεθαβω το thread μια και το πετυχα ψαχνοντας κατι ασχετο :p . Εγω ξαναβλεπω τωρα το Kabamaru με Ελληνικη μεταγλωτιση και που και που ριχνω και κανα επεισοδιακι Fist of the North Star (Hakuto no Ken). Τα παλια Anime ειναι αλλη φαση εντελως και το λεω γιατι κουτσοβλεπω και μερικα καινουργια αυτη την περιοδο(συνηθως καλοκαιρι με ποιανει να δω anime γενικα :D ) .
 
Καλησπέρα από έναν φαν του DragonBall! Όπως και πολλοί της ηλικίας μου, είχα τη μανία του να μη χάσω επεισόδιο, τότε, στα ωραία πρωινά Σαββατοκύριακων, που τα κανάλια είχαν ακόμα παιδικές ζώνες υψηλής αξίας (αααχ...). Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα υπόλοιπα manga-anime από τότε, που ακούω για αρκετά πολύ καλά λόγια. Μόνο το Deathnote μου κέντρισε πραγματικά το ενδιαφέρον και εξεπλάγην από την πολύ καλή ποιότητα σεναρίου του manga και σκηνοθεσίας του anime! Εξαιρετική η δουλειά των ανθρώπων!
 
Καλησπέρα από έναν φαν του DragonBall! Όπως και πολλοί της ηλικίας μου, είχα τη μανία του να μη χάσω επεισόδιο, τότε, στα ωραία πρωινά Σαββατοκύριακων, που τα κανάλια είχαν ακόμα παιδικές ζώνες υψηλής αξίας (αααχ...). Παρεμπιτόντως, βλέπω αυτόν τον καιρό τα επεισόδια του DBZ, στο saga του Freeza (και ουχί "Frizer" - τι πραγματικά ηλίθιες μεταγλωττίσεις...). Θέλω να δω ολοκληρωμένη τη σειρά, έχω ξεκινήσει από το 1ο του DB και θα το φτάσω μέχρι το τέλος του GT, έχω υπομονή και μανία, βέβαια!!!

Κατά τα άλλα, δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα υπόλοιπα manga-anime από τότε, που ακούω για αρκετά πολύ καλά λόγια. Μόνο το Deathnote μου κέντρισε πραγματικά το ενδιαφέρον και εξεπλάγην από την πολύ καλή ποιότητα σεναρίου του manga και σκηνοθεσίας του anime! Εξαιρετική η δουλειά των ανθρώπων!
 
Παρεπιτώντως, αυτό τον καιρό βλέπω τα επιεσόδια του DBZ, στο saga του Freeza (και ουχί... "Frizer" - τι πραγματικά ηλίθιες μεταγλωττίσεις...). Θέλω, επιτέλους, να δω ολοκληρωμένη τη σειρά. Έχω ξεκινήσει από το 1ο του DB και θα φτάσω ως το τέλος του GT, ήτοι 508 επεισόδια! Έχω υπομονή και "μανία", βέβαια! Ειδικά τώρα που βγήκε και το "Battle of Gods" = μεγάλη επιστροφή του Akira Toriyama!
 
Πίσω
Μπλουζα