OLED TV Το μέλλον είναι εδώ (απο ποιον άλλον)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.852
Ω ρε τι βγαζει η "COMPANY" αμα εχει κεφια. :D

11 ιντσες προς το παρον μιας και ειναι πρωτη γενια και θα ειναι πανακριβες αλλα συντομα και σε 26", 32" ,42" και παει λεγοντας.

"It's here friends, Sony's Drive teaser is none other than their 3-mm thin, 1,000,000:1 OLED TV, just announced official with a December 1st Japanese retail date. The 11-inch SonyDrive XEL-1 set features a 960 x 540 pixel resolution, terrestrial digital tuner, 2x 1W speaker, and HDMI, USB, and Ethernet jacks in a package measuring 287 x 140 x 253-mm and 2-kg (3.3-pounds). How much? Well, ¥200,000 or about $1,740 -- That's about $160 per inch of OLED. Rich indeed, but so it goes for first generation technology."

sony-drive-xel-1_001.jpg


sony-drive-xel-1-3.jpg


sony-drive-xel-1-4.jpg


sony-drive-xel-1-5.jpg


sony-drive-xel-1-6.jpg
 
Πολύ εντυπωσιακή! Λογική και η τιμή της. Τόσα κόστιζαν και οι πρώτες 15" TFT πριν 10 χρόνια.
 
Tις OLED οι gadget-lovers τις περιμεναν χρονια τωρα μιας και διορθωναν ολα τα ελατωματα των plasma-lcd .

Θυμαστε που πριν μερικα χρονια λεγαμε "μπαουλα" τις CRT , ε τωρα ετσι θα λεμε τις plasma-lcd μολις βγουν αυτες.

Φανταζομαι η επομενη γενια για να ανταγωνιστει αυτες θα πρεπει να ειναι λεπτες κατι σαν "αυτοκολλητα" για τον τοιχο. :D

Μην το γελατε.
 
Τοσο λεπτη οσο ενα νομισμα.

SONY_XEL_1_TV_1.jpg


SONY_XEL_1_TV_2.jpg
 
Χλυδάτη..αλλά το μαραφέτι κάτω τι είναι TV?
 
akmakas είπε:
Χλυδάτη..αλλά το μαραφέτι κάτω τι είναι TV?
Το μαραφετι κατω απο την οθονη ουτε πισι ουτε λαπτοπ ειναι, κατα 80% ειναι ο ψηφιακος-αναλογικος δεκτης ,το τροφοδοτικο και διαφορα αλλα μαραφετια ,ειπαμε τις λεπτυναμε τις οθονες αλλα καπου επρεπε να χωρεσουν και αυτα που δεν παιρνουν αδυνατισμα. :D

Ισως καποιος να πει μειωσαν το παχος απο πισω και το βαλαν στο κατω μερος αλλα οπως ολα ειναι θεμα γουστου αλλα και το ελαφρυτερο-λεπτοτερο δεν ειναι τα μοναδικα πλεονεκτηματα της Oled.
 
Kουκλι ειναι το μωρο. :D

SONY_2.jpg
 
Δεν μου φαίνεται και τόσο περίεργο γιατί αν δούμε τις οθόνες των φορητών που είναι πολύ λεπτές τότε θα καταλάβουμε πως αυτά τα μοντέλα έπρεπε ήδη να είχαν βγει προ πολλού...Αλλά κάλιο αργά παρά αργότερα....
 
Το βασικό ατού των OLED στην πραγματικότητα είναι τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά και όχι τόσο το πάχος τους...Και οι τωρινές LCD- PLASMA αρκετά λεπτές είναι.

Ας μην παραβλέψουμε και το γεγονός πως αναγκαστικά θα βγουν και στο παραδοσιακό(και πιο παχύ) σχήμα που είναι και οι τωρινές τηλεοράσεις με ενσωματωμένα τα κυκλώματα για τον απλούστατο λόγο πως πολλοί επιλέγουν να κρεμάνε τις οθόνες τους στον τοίχο.
 
Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις σημερινές TFT οθόνες είναι ο φωτισμός τους.

Στην συντριπτική τους πλειοψηφία φωτίζονται εσωτερικα από CCFL λάμπες που είναι ενσωματωμένες μέσα στην οθόνη, και αυτό γίνεται λόγω κόστους.

Αν δεις το νέο Dell XPS1330 laptop που έχει οθόνη με LEDs αντί λάμπα για τον φωτισμό θα καταλάβεις πόσο λεπτή και καθαρή μπορεί να γίνει μια TFT οθόνη.

Οι OLED οθόνες φωτίζονται αυτόνομα από τα ίδια τα pixels. Δεν έχουν ανάγκη για επιπρόσθετο φωτισμό. ΑΛΛΑ το μεγαλύτερο πρόβλημά τους είναι ότι τα pixels έχουν μικρή διάρκεια ζωής σχετικά με τις TFT.

Βλέποντας την 22άρα μου αυτή τη στιγμή δεν με ενδιαφέρει κάτι λεπτότερο. Αν είναι η οθόνη να είναι εξαιρετικά λεπτή και να έχω τροφοδοτικά και πλακέτες σε βάση, όπως στην οθόνη της φωτό, πάνω στο γραφείο, μένω με τις TFT. Μια χαρά είναι σε σχέση με τα μπαούλα που πρόσφατα έριξα στον κάλαθο της ανακύκλωσης.
 
Yeap,το κακo ειναι οτι ζουν λιγο ~5000 ωρες max και αμα πεσει νερακι επανω game over.

Το καλο ειναι οτι δειχνουν πραγματικο μαυρο και ειναι πιο "γρηγορες"
 
5000 ώρες τα κόκκινα και πράσινα pixels. Τα μπλέ ζουν 2000 περίπου.

Αν θες true black σε tft δες το νέο Dell XPS 1330. Θα πάθεις πλάκα. Τηλεφώνησα στη DELL εδώ για διαθεσιμότητα και μου είπαν ότι αυτή τη στιγμή δεν είναι διαθέσιμο.

Είδομεν. Αυτή τη στιγμή ψάχνω για ένα laptop που θα είναι σχετικά μικρό (13 ίντζες οθόνη) και θα μπορεί να πάιζει τα παλιά παιχνίδια.

To XPS είναι ιδανικό και με τέλεια εγγύηση. Η τιμή του τζούζει βέβαια μια και κάτω από 1700 ευρώ δεν το βλέπω με τίποτε να έρχεται εδώ, αλλά για 4 χρόνια έχεις ξενοιάσει από PC ότι και να τύχει.
 
--------- Hijack mode on -----------

Μόλις τηλεφώνησα στη Dell πάλι και ένας ευγενικότατος εκρπόσωπος θα μου στείλει mail με τιμή και χαρακτηριστικά.

Απλά θέλουν 35 εργάσιμες (2 μήνες) για να έρθει το μηχάνημα από το εργοστάσιο της Ιρλανδίας.

Αν και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ με ενδιαφέρει ότι και να πάθει να έρθει κάποιος σπίτι και να το αντικαταστήσει ή να το επισκευάσει no questions asked, γιατί με τις άλλες αντιπροσωπείες στην Ελλάδα έχω δει τον Ιησού στρατιωτικό.

------Hijack mode off ----------

H Οθόνη Oled θα ήταν εκπληκτική σε υπερφορητά laptops αλλά πρέπει να λυθεί το πρόβλημα της διάρκειας ζωής.

Δυστυχώς 5000 ώρες είναι πολύ λίγες για ένα μηχάνημα που θα μένει αναμένο πάνω από 15 ώρες τη μέρα........
 
ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ-ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ-ΜΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. :eviltongue:

Ισως και να μιλατε για μαρκα προερχομενη απο το southeast pakistan για αυτο και οι 5000 ωρες. :D

Τεςπα η ΣΟΝΥ δινει 30.000 ωρες.

"As a standard of life, “30,000 hour”” it has explained from the notion that where “one day 10 hour, 10 years you can use".


________________


Εδω και το link.

http://66.249.91.104/translate_c?u=http://www.watch.impress.co.jp/av/docs/20071001/sony.htm
 
Ισως και να μιλατε για μαρκα προερχομενη απο το southeast pakistan για αυτο και οι 5000 ωρες. :D
Τεςπα η ΣΟΝΥ δινει 30.000 ωρες.
Γιατι η ΣΩΝΕΙ που τις φτιαχνει ? :biglaugh:
 
H sony τις φτιαχνει downtown pakistan σε ενα πολυτελεστατο εργοστασιο στο Islamabad.

Καμμια σχεση με southeast pakistan . :tsktsk:
 
Εχεις δικιο ειμαι απροσεχτος....:nervous:
 
Επειδή είπε η SONY ότι έχουν 30.000 ώρες λειτουργίας αυτό τι σημαίνει;

Εδώ διατείνονται ότι το PS3 είναι φτηνό, είναι;

Εδώ διατείνονται ότι το PS3 είναι κονσόλα, είναι;

Εδώ διατείνονται ότι δεν έχουν βάλει χέρι στο Wiki, δεν έχουν;

Εδώ έχουν πει τόσα και τόσα ψέματα και ανακρίβειες είναι δυνατόν επειδή και μόνο έχουν βγάλει μια ανακοίνωση να ισχύει κιόλας;

TFT all the way.

Δώστε 1200 ευρώ για 11άρα. Και έχετε το μπαούλο στο γραφείο (την βάση εννοώ).

Κατανοείστε ότι πιά το πάχος μιας οθόνης ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Αυτό ίσχυε με τις CRT, όχι με τις TFT, οπότε για τι στο καλό μας μιλάει η SONY;

Αυτή τη στιγμή πάνω στο γραφείο μου παίζουν 4 οθόνες (τέσσερεις) TFT μαζί με την οθόνη του φορητού και έχω χώρο για τα πάντα, πριν από ένα χρόνο έπαιζαν μετά βίας 2 CRT και όχι στις διαστάσεις που έχω τώρα.

OLED? No thanks.
 
pooky είπε:
Επειδή είπε η SONY ότι έχουν 30.000 ώρες λειτουργίας αυτό τι σημαίνει;
Σημαίνει ότι είναι ο κατασκευαστής. Δηλαδή αυτός που έχει κάνει μέχρι στιγμής τα μόνα tests. Επειδή είναι μια νέα τεχνολογία πολύ πιθανόν να πέφτουν και έξω, άλλα αυτό είναι κάτι που θα δούμε σε βάθος χρόνου.

pooky είπε:
Εδώ διατείνονται ότι το PS3 είναι φτηνό, είναι;

Εδώ διατείνονται ότι το PS3 είναι κονσόλα, είναι;

Εδώ διατείνονται ότι δεν έχουν βάλει χέρι στο Wiki, δεν έχουν;
Υπάρχει το αντικειμενικό και το υποκειμενικό. Αντικειμενικά είναι πάμφθηνο όχι γιατί το λέω εγώ άλλα γιατί μόνο το blueray να υπολογίσεις έχεις την κονσόλα τσάμπα. Υποκειμενικά τώρα είναι θέμα του καθενός. Στον Πάνο μπορεί να φανεί πανάκριβη γιατί δε θα τον ενδιαφέρει ίσως το blue ray. Σε οποιαδήποτε περίπτωση όμως ένα " Εδώ διατείνονται ότι το PS3 είναι φτηνό, είναι;" είναι τουλάχιστον άδικο.

Πιο άδικο είναι βέβαια το "Εδώ διατείνονται ότι το PS3 είναι κονσόλα, είναι; ". Θες να πεις κάτι για τις OLED και με 2 λέξεις βγάζεις κάτι άλλο άχρηστο έτσι για την ελαφρότητα της κουβέντας. Δε ξέρω αν εσένα σου φαίνεται σωστό. Όσο για το wiki μέχρι να βρεθεί κάτι όπως έχω ξαναγράψει, όλα τα άλλα είναι εικασίες και καλό είναι να μην τα γράφουμε ελφρά τη καρδία.

pooky είπε:
Εδώ έχουν πει τόσα και τόσα ψέματα και ανακρίβειες είναι δυνατόν επειδή και μόνο έχουν βγάλει μια ανακοίνωση να ισχύει κιόλας;
:confused:

pooky είπε:
TFT all the way.

Δώστε 1200 ευρώ για 11άρα. Και έχετε το μπαούλο στο γραφείο (την βάση εννοώ).

Κατανοείστε ότι πιά το πάχος μιας οθόνης ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Αυτό ίσχυε με τις CRT, όχι με τις TFT, οπότε για τι στο καλό μας μιλάει η SONY;
Το ότι δεν ενδιαφέρει εσένα δε σημαίνει ότι με τη μία είναι άκυρη μια τεχνολογία. Το ότι οι OLED έχουν ΠΟΛΥ καλύτερη εικόνα από τις TFT δε χρειάζεται να μας ενδιαφέρει; Ούτε ότι είναι εύκαμπτες; Το ότι μπορούν να πάρουν το σχήμα ενός κυλίνδρου για παράδειγμα ή να κολλήσουν πάνω σε κάποια επιφάνεια; Εσύ βλέπεις τα ηλεκτρονικά από κάτω τα οποία σε πολλές εφαρμογές δεν χρειάζεται να είναι ακριβώς δίπλα. Φαντάσου OLED στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου στη θέση του καθρέπτη. OLED σε βιτρίνες και πάει λέγοντας.Και φυσικά όταν θα πέσουν οι τιμές, που φυσικά είναι υψηλές γιατί με κάποιο τρόπο πρέπει να βγει το R&D θα μπουν περίσσότερο στη ζωή μας.

Όχι δεν έχω κάτι με την Sony αλλά δεν έχω καταλάβει εσύ τι έχεις και όπου βρεθείς και όπου σταθείς γράφεις ότι γράφεις. Είναι κάποιο παιχνίδι που παίζετε και δε μου έχετε πει? :)
 
Πίσω
Μπλουζα