OS X 10.8 Mountain Lion: Πιο iOS-like ΔΕ γίνεται! :)

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
570
Αν και την τιμητική του εδώ, έχει ο φίλος μου ο Αντώνης (noxrider), είπα δειλά-δειλά να ποστάρω κι εγώ! :)

Αφορμή το tweet ενός άλλου Αντώνη (Shock) που έμελλε να συνειδητοποιήσω πολλές ώρες αργότερα (ε, είχα και μια δύσκολη μέρα χθες! :p )

Από χθες λοιπόν, έχει βουΐξει όλο το internet (να μην σας πω τι γινόταν στο twitter!) με το επερχόμενο λειτουργικό σύστημα της Apple, το οποίο πλησιάζει όλο και περισσότερο σε ένα unification με το iOS.

Πολλοί (και μάλιστα επικριτικά) είχαν αναφέρει ακριβώς το ίδιο πράγμα και στην κυκλοφορία του Lion, που με την προσθήκη του Launch Pad & του Application Store, έκανε το πρώτο βήμα.

Ας δούμε συνοπτικά τις αλλαγές, έτσι όπως τις ανακοίνωσε η μαμά-Apple, στο site της!

Προβολή συνημμένου 46285

1. Messages! (πάει το iChat - το είχα και αδυναμία! :( )

Προβολή συνημμένου 46281

Γενικά περνάμε σε μια ενοποιημένη πλατφόρμα στο messaging, που θα περιλαμβάνει το iChat, το Facetime & το iMessage. Τα καλά νέα είναι ότι (α) θα μπορεί να επικοινωνεί και με iOS devices & (β) θα αλλάξει η λειτουργία του facetime, που σε κάποιους users ήταν παντελώς άχρηστη (προσωπικά, αν και έχω φίλους με facetime & iphone 4, δεν το δούλεψα ποτέ!)

2. Notification Center

Προβολή συνημμένου 46282

Πιο iOS-like από ποτέ... Το Gizmodo μιλάει για πλήρη αντικατάσταση του Growl, που υπήρξε το notification framework για σειρά ετών. Δε νομίζω ότι θα με αγγίξει ιδιαίτερα σαν χρήστη αυτή η αλλαγή!... Μάλλον προς το καλό την βλέπω! ;)

3. iCloud


Από τότε που έγινε η εισαγωγή του iCloud σαν υπηρεσία, σε κάθε έκδοση (iOS ή OSX) παρατηρούμε βελτιώσεις! Πλέον υποστηρίζεται το uploading των εγγράφων, αλλά όπως αναφέρουν τα δημοσιεύματα, ακόμα δε μπορεί να δει ο χρήστης τι αρχεία έχει στους iCloud servers. Ίσως σε επόμενη έκδοση?


4. Airplay Mirroring


Οκ, αν έχετε Apple TV τότε αυτά είναι καλά νέα για εσάς. Αν όχι, δεν ξέρω σε τι ακριβώς βοηθάει! :D

Στην ουσία είναι η δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων από το mac σας, στην HD τηλεόρασή σας, μέσω του Apple tv!

5. Reminders


Με τον ίδιο και τον αυτό τρόπο που εισήχθησαν και στο iOS! Απλά λείπει η δυνατότητα του GPS, η οποία ούτως ή άλλως δε θα είχε και μεγάλη χρηστικότητα (εκτός ίσως αν μιλάμε για Mac Book Pro ή Mac Book Air - την γκάμα των φορητών της Apple). Γενικά, είναι μια πιο συμπαγής έκδοση των "To do list" & του "iCal"... Αυτό θα ήθελα πολύ να το δω, μολονότι είμαι ανεπίδεκτη οργάνωσης! :D

6. Notes

Προβολή συνημμένου 46283

Αυτό νομίζω ότι το φτιάξαν ακριβώς για μένα! :D Έχω το συνήθειο να κρατάω άπειρες σημειώσεις για το οτιδήποτε και από τότε που απέκτησα το iPhone, το κίτρινο sketchbook των "Σημειώσεων" έχει αναστενάξει! Το χρησιμοποιώ και συνδυαστικά με τον Γούγλη, οπότε έχω παντού τις σημειώσεις μου! :)

Στην ουσία υπάρχει interaction μεταξύ των notes του iOS και του OS X! Γράφω εγώ ένα note στο iphone & εμφανίζεται στο Mac μου. Πολύ έξυπνη κίνηση - δεδομένου ότι το μόνο αντίστοιχο utility (τα stickies), τα είχαν αφήσει σε δεύτερη μοίρα στις εκδόσεις 10.6 & 10.7 (τα έστειλαν στο widget's layer, που προσωπικά ζήτημα να το χρησιμοποίησα 2-3 φορές!)....

7.Gatekeeper


Νομίζω ότι περνάει στα "ψιλά" γράμματα σε όλες τις ειδήσεις, αλλά τελικά είναι ίσως το πιο σημαντικό... Η προσθήκη αυτού του προγράμματος δίνει έμφαση στην προληπτική ασφάλεια του Mac & έχει 3 ρυθμίσεις:

1. Download anything

2. Download Mac App Store only

3. Download Mac App Store only & trusted developers.

Στην ουσία δεν κάνει κάτι το τρομερό (κανονικά θα έπρεπε να είχε γίνει πολύ νωρίτερα). Αυτό όμως δείχνει ότι αρχίζει και γίνεται ένα πιο δημοφιλές OS και εφόσον απευθύνεται σε μεγαλύτερη μερίδα κόσμου, προσπαθεί να προλάβει και τους όχι-τόσο-έμπειρους χρήστες.

8.Gamecenter

Προβολή συνημμένου 46284

Ε, δεν έχει να πω κάτι! :) Να ελπίσω μόνο ότι αφού έρχεται το Gamecenter στο Mountain Lion, τότε λογικά (?) και οι κατασκευαστές παιχνιδιών ίσως δώσουν περισσότερη βάση και στους Mac Gamers! (pretty-pretty please?! :D )

Ιδού κι ένα βιντεάκι!


Πηγές εικόνων:

http://www.geek.com

http://www.madfortech.com

http://gizmodo.com
 
Τέλος καλοκαιριού λοιπόν, αναμένουμε. Θα συνδυαστεί και με τα νέα μηχανήματα με επεξεργαστές Ivy Bridge αλλά κυρίως με το νέο Mac Pro. Εξαιρετικά νέα.
 
Λογικό είναι, Mac-bro! ;)

Κι εγώ περιμένω εναγωνίως να δω τι μας επιφυλάσσει το επερχόμενο καλοκαίρι! :)
 
[video=youtube;SAEH1H-4Siw]

Μια μικρή - μικρή γεύση. ΟΕΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ωραιότατο φαίνεται!!!

Άλλα κάτι μου λέει να μείνω ακόμα στο Snow Leopard....
 
Νομίζω ότι τα Notifications είναι το πιο σημαντικό όσον αφορά το frontend. Όσον αφορά τον gatekeeper δε μπορώ ακόμα να πάρω θέση.

Από τη μια δυσκολεύει τη ζωή στους προγραμματιστές με το sandbox και τα δικαιώματα, από την άλλη δε θέλει να γίνει ο κακός χαμός με viruses.

Η Ερώτηση είναι: είναι καλό να "πιέζει" με αυτό τον τρόπο τους προγραμματιστές να πηγαίνουν προς το AppStore ή όχι;

Και ναι και όχι.

Ναι γιατί για τον τελικό χρήστη είναι ότι καλύτερο. Αγοράζεις ΜΙΑ φορά το software και το εγκαθιστάς σε όσα μηχανήματα διαθέτεις. Είσαι σίγουρος ότι είναι ελεγμένο και η όλη αναζήτηση προγραμμάτων είναι παιχνίδι. Επίσης εκεί υπάρχει ανταγωνισμός και τα προγράμματα είναι πιο φθηνά. Ειδικά της "μαμάς" οι τιμές είναι εξαιρετικές.

Από την άλλη για τους developers που θέλουν να βγάλουν χρήμα η Apple θα τους πάρει το 30%. Για κάποιους είναι καλό για άλλους όχι. Συνήθως κάτι που αξίζει θα πουλήσει (πολύ) περισσότερο μέσα στο AppStore απ ότι έξω, οπότε και συμφέρει και τους developers, αλλά οι υπόλοιποι... το γνωστό.

Περιμένω πως και πως πάντως το νέο λιοντάρι όχι μόνο για τα features του αλλά και για τα bugfixes.
 
Υπάρχει, έστω σαν πρώτη φήμη, κάποια ένδειξη για το πόσο θα κοστίζει; Ελπίζω να μην αλλάξει η πολιτική της εταιρείας ως προς τον αριθμό των μηχανημάτων που μπορείς να εγκαταστήσεις το λειτουργικό άπαξ και το αγοράσεις.

Αναμένουμε λοιπόν. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τα σχόλια στο Internet είναι παραπάνω από θετικότατα!
 
Η μαμά Apple μας εξέπληξε χθες με την επίσημη ανακοίνωση του Mountain Lion.Πάμε για περαιτέρω unification,αναμένουμε το OS X 10.8 (τέλος στην ονομασία Mac OS X) τέλη του καλοκαιριού.Μία καλή ευκαιρία να πάρω καινούργιο iMac 27-because size does matter-αν και ο 24αρης με υπηρετεί ακόμα πιστά μετά από 4 χρόνια σκληρής χρήσης.


Υ.Γ.Με συγκίνησες παλιοκόριτσο που άνοιξες Mac thread,well done! :flower:
 
pooky(1) είπε:
Μια μικρή - μικρή γεύση. ΟΕΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κι αν έχω τραβήξει των παθών μου τον τάραχο σε εκθέσεις, όπου χρειάζεται να στήνω laptops, καλωδιώσεις, ήχο, τηλεοράσεις, projectors....

Μπορείς να φανταστείς πώς νιώθω τώρα που βλέπω ένα από τα μεγαλύτερά μου όνειρα να γίνεται πραγματικότητα?

No cables, no worries! :)

Και μόνο γι' αυτό, έχω συγκινηθεί απίστευτα!....

circleag είπε:
Ωραιότατο φαίνεται!!!
Άλλα κάτι μου λέει να μείνω ακόμα στο Snow Leopard....
Κι εγώ γενικά είμαι κατά των πειραματισμών! Ένα γερό backup με το Time Machine & με το καλό να το δεχτούμε! ;)

Shock είπε:
Νομίζω ότι τα Notifications είναι το πιο σημαντικό όσον αφορά το frontend. Όσον αφορά τον gatekeeper δε μπορώ ακόμα να πάρω θέση.Από τη μια δυσκολεύει τη ζωή στους προγραμματιστές με το sandbox και τα δικαιώματα, από την άλλη δε θέλει να γίνει ο κακός χαμός με viruses.

Η Ερώτηση είναι: είναι καλό να "πιέζει" με αυτό τον τρόπο τους προγραμματιστές να πηγαίνουν προς το AppStore ή όχι;

Και ναι και όχι.

Ναι γιατί για τον τελικό χρήστη είναι ότι καλύτερο. Αγοράζεις ΜΙΑ φορά το software και το εγκαθιστάς σε όσα μηχανήματα διαθέτεις. Είσαι σίγουρος ότι είναι ελεγμένο και η όλη αναζήτηση προγραμμάτων είναι παιχνίδι. Επίσης εκεί υπάρχει ανταγωνισμός και τα προγράμματα είναι πιο φθηνά. Ειδικά της "μαμάς" οι τιμές είναι εξαιρετικές.

Από την άλλη για τους developers που θέλουν να βγάλουν χρήμα η Apple θα τους πάρει το 30%. Για κάποιους είναι καλό για άλλους όχι. Συνήθως κάτι που αξίζει θα πουλήσει (πολύ) περισσότερο μέσα στο AppStore απ ότι έξω, οπότε και συμφέρει και τους developers, αλλά οι υπόλοιποι... το γνωστό.

Περιμένω πως και πως πάντως το νέο λιοντάρι όχι μόνο για τα features του αλλά και για τα bugfixes.
Χμ!... Σε περίμενα να γράψεις - ήθελα να δω και τη γνώμη σου... :)

Κατά την ταπεινή μου γνώμη (και προσπαθώντας να προσεγγίσω το θέμα τόσο επαγγελματικά, όσο και προσωπικά), από άποψης frontend, περισσότερο αξίζει το feature του Airplay, το iCloud (γιατί το DropBox δε με συμπαθεί πια!...) και το Messaging (γιατί, κακά τα ψέμματα - η άμεση επικοινωνία είναι το παν. Πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να αφήνει ανοιχτό το Gtalk, ενώ είμαι με 3G και κάπου όπου δε θα μπορώ ν' απαντήσω μεν, αλλά φροντίζουν και μου μεταφέρουν τα -συνήθως δυσάρεστα- νέα δε!)...

Δε θα έδινα βαρύτητα τόσο στα Notifications, γιατί το OSX το θεωρώ έξυπνο λειτουργικό σύστημα, που δε χρειάζεται να με ζαλίζει κάθε τρεις και λίγο!

Εδώ, θα πρέπει ν' αναφέρω ένα πολύ χαρακτηριστικό συμβάν: Κάποια στιγμή που ήμουν σε άλλο δωμάτιο & κάποιος μου μιλούσε στο iChat, το Mac μου άρχισε να φωνάζει "iChat requires your attention!" Οκ, μπορεί να σας φανεί χαζό, αλλά συγκλονίστηκα! Πήγα στο δωμάτιό μου, δίπλα στο μηχάνημα και κοιτούσα το iChat icon να χοροπηδάει πάνω κάτω στο dock (και πιθανότατα με κρεμασμένο σαγόνι & ένα απίστευτα χαζό ύφος! :) )

Κοντολογίς, η απορία μου έγκειται στο πόσο πιο προηγμένο να γίνει το Notification system? Να δεχτώ ότι στο iOS ήταν όντως κακό & επιδεχόταν τεράστιας βελτίωσης (πράγμα που έγινε), αλλά εδώ δε νομίζω ότι είχε πρόβλημα, για να το αλλάξουν!

(Άσχετο: Γενικά, αυτό το θεματάκι να μου μιλάνε οι υπολογιστές μου, το βρίσκω τέλειο! :D )

Γυρνάω στο θέμα του Gatekeeper, γιατί εδώ έχει "ζουμί" η υπόθεση! Αν άρχισε η Apple να μπαίνει στη διαδικασία να νοιάζεται για τον κακό χαμό και τα viruses, τότε προφανώς μιλάμε και γι' αύξηση του αγοραστικού κοινού & κατ' επέκτασιν των χρηστών. Δηλαδή πλέον, μιλάμε για ένα μερίδιο της αγοράς, που είναι εν δυνάμει υποψήφια "θύματα" κενών ασφαλείας ή / και viruses.

Δε μπορώ στην παρούσα φάση να εξηγήσω καλύτερα τον συλλογισμό μου, αλλά μάλλον κατάλαβες τι θέλω να πω! ;)

Τώρα κατά πόσο είναι καλό για τους προγραμματιστές, αυτό είναι ένα θέμα! Δεδομένου ότι η ίδια η Apple έχει ορίσει πολύ αυστηρές προδιαγραφές ως προς το τι επιτρέπεται να κυκλοφορήσει μέσω app store, έχουμε το τρομερό πλεονέκτημα ότι μας διασφαλίζει - στον αντίποδα όμως, έχουμε και το τρομερό μειονέκτημα να χάνουμε εφαρμογές - διαμάντια, γιατί απέτυχαν οι προγραμματιστές να συμμορφωθούν με τα πρότυπα, που η ίδια έθεσε και που όμως δε μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες όλων των χρηστών - παρά μόνο την συντριπτική πλειοψηφία. Αν θυμάσαι, είχαμε ξανά αυτήν την κουβέντα, για το iMame4all! Θυμάσαι την απάντησή μου, φαντάζομαι! :D

Όσο για το αγοράζω μια φορά & χρησιμοποιώ παντού, μ' αρέσει απίστευτα σαν ιδέα (φαντάζομαι όλους μας! ;) )

Έτσι αγοράζω για το iPad, το iPhone, το iPod Touch & το Mac! Όλα, πληρώνοντας μια φορά! Και ναι, είναι εξαιρετικότατες οι τιμές! Με αφορμή τη μαμά-Apple έγινα νόμιμη με τα παιχνίδια!

Κατακλείδα: Κι εγώ το περιμένω! Αγαπάω νέο λιονταράκι! :flower:

noxrider είπε:
Υ.Γ.Με συγκίνησες παλιοκόριτσο που άνοιξες Mac thread,well done! :flower:
Είπα να σε κάνω ένα δωράκι, αφού είσαι μακριά και δεν μπορούμε να τα πούμε από κοντά! :flower:
 
Τα "παράνομα" (με πολλά εισαγωγικά) προγράμματα θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν κανονικά, δεν πρόκειται ποτέ να κοπεί η δυνατότητα να τρέχεις ότι γουστάρεις, απ' όπου γουστάρεις. Ο Gatekeeper είναι εκεί για να σταματήσει τους αρχάριους χρήστες από το να εκτελέσουν κάποιο πρόγραμμα που κατέβασαν από το Internet χωρίς να ξέρουν "τι καπνό φουμάρει". Φυσικά και θέλει να προωθήσει το δικό της Appstore ενημερώνοντας σε για πιθανά κενά ασφαλείας.

Η ερώτηση κλειδί πάλι όμως είναι:

Αν το ίδιο πρόγραμμα το δίνει ο προγραμματιστής μέσα από το AppStore και έξω από το AppStore ποιο θα προτιμήσεις; Εγώ και 20% φθηνότερο να είναι "έξω" θα πάω από το AppStore μόνο και μόνο για το "family license", τα auto updates, auto install σε άλλους υπολογιστές κλπ.

Οι προγραμματιστές το ξέρουν γι' αυτό και σκοτώνονται "μέσα", γι' αυτό και η Microsoft έχει βάλει πρωταρχικό στόχο το σωστό Marketplace στα Windows 8 κλπ.

Τώρα η τιμή του αν είμαστε ακόμα στο ευρώ, μάλλον θα 'ναι η ίδια με του Lion δηλαδή εικοσι κάτι ευρώ. Σε δραχμές θα σας γελάσω, αναμένω και εγώ την ισοτιμία.

Βλέπω το OS 11 να είναι ενιαίο με το iOS τουλάχιστον στο iPad. 2-3 χρόνια ακόμα.
 
Ωραία. 25 περίπου ευρώ και δυνατότητα να μπει σε όσα μηχανήματα διαθέτουμε (5 τον μέγιστο αριθμό αν δεν κάνω λάθος; ) είναι πολύ καλά. Όσο για το unification εκτός από το λειτουργικό, μήπως είναι και οιωνός του τι θα επακολουθήσει στα επόμενα χρόνια αναφορικά με το hardware; Μπορεί να είναι ένα δείγμα ότι η Χ86 αρχιτεκτονική στους υπολογιστές της apple πάει προς το χρονοντούλαπο της ιστορίας;

Θα δείξει κι εδώ.
 
Shock είπε:
Τα "παράνομα" (με πολλά εισαγωγικά) προγράμματα θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν κανονικά, δεν πρόκειται ποτέ να κοπεί η δυνατότητα να τρέχεις ότι γουστάρεις, απ' όπου γουστάρεις. Ο Gatekeeper είναι εκεί για να σταματήσει τους αρχάριους χρήστες από το να εκτελέσουν κάποιο πρόγραμμα που κατέβασαν από το Internet χωρίς να ξέρουν "τι καπνό φουμάρει". Φυσικά και θέλει να προωθήσει το δικό της Appstore ενημερώνοντας σε για πιθανά κενά ασφαλείας.
Καλά, αυτό ξαναπέστο! Εννοείται ότι τα "παράνομα" πάντα θα υπάρχουν, γιατί εξυπηρετούν συμφέροντα. Μεγάλη κουβέντα θ' ανοίξουμε όμως!...

Όσο για το Gatekeeper, είχα την εντύπωση ότι η Unix φιλοσοφία είναι αρκετή. Προφανώς τελικά δεν είναι... Θα δείξει.

Shock είπε:
Η ερώτηση κλειδί πάλι όμως είναι:Αν το ίδιο πρόγραμμα το δίνει ο προγραμματιστής μέσα από το AppStore και έξω από το AppStore ποιο θα προτιμήσεις; Εγώ και 20% φθηνότερο να είναι "έξω" θα πάω από το AppStore μόνο και μόνο για το "family license", τα auto updates, auto install σε άλλους υπολογιστές κλπ.

Οι προγραμματιστές το ξέρουν γι' αυτό και σκοτώνονται "μέσα", γι' αυτό και η Microsoft έχει βάλει πρωταρχικό στόχο το σωστό Marketplace στα Windows 8 κλπ.
Και αυτό ξαναπέστο! Ποιος δε θέλει όλα τα υπέροχα καλούδια που περιγράφεις μέσω appstore? Εγώ μετά βίας θυμάμαι ν' αλλάξω iOS, σιγά μην κυνηγάω και τα updates με το κυάλι! :)

Όσο για το Marketplace των Windows 8, φλέγομαι από περιέργεια να το δω! Μέχρι τότε, είναι το λιγότερο άδικο να εκφέρω γνώμη.

Shock είπε:
Τώρα η τιμή του αν είμαστε ακόμα στο ευρώ, μάλλον θα 'ναι η ίδια με του Lion δηλαδή εικοσι κάτι ευρώ. Σε δραχμές θα σας γελάσω, αναμένω και εγώ την ισοτιμία. Βλέπω το OS 11 να είναι ενιαίο με το iOS τουλάχιστον στο iPad. 2-3 χρόνια ακόμα.
Μην ξύνεις πληγές! Άσε το πονεμένο θέμα του euro, να πάμε στο iOS!

iOS 11 λες? :) Γιατί όχι! Αν μπορεί να μου προσφέρει την απόλυτη φορητότητα, π.χ. να τελειώνει ένα task στο Mac & να ενημερώνομαι στο iPhone, ουδώλως θα χαλαστώ, ακόμα κι αν το πούνε "Κήτσος 4711"!

Εγώ ακόμα δεν ξέρω τι όνομα να του δώσω! Αλλά ότι βαδίζουμε εκεί που λες, είναι το μόνο σίγουρο - με μαθηματική ακρίβεια.

pooky(1) είπε:
Ωραία. 25 περίπου ευρώ και δυνατότητα να μπει σε όσα μηχανήματα διαθέτουμε (5 τον μέγιστο αριθμό αν δεν κάνω λάθος; ) είναι πολύ καλά. Όσο για το unification εκτός από το λειτουργικό, μήπως είναι και οιωνός του τι θα επακολουθήσει στα επόμενα χρόνια αναφορικά με το hardware; Μπορεί να είναι ένα δείγμα ότι η Χ86 αρχιτεκτονική στους υπολογιστές της apple πάει προς το χρονοντούλαπο της ιστορίας;
Θα δείξει κι εδώ.
Γενικά αγαπάω την Apple, γιατί βλέπει και το θέμα του κόστους! 25 EUR για αναβάθμιση O/S (όταν έχω παράδειγμα που για upgrade άλλου O/S το κόστος βγήκε κοντά στο τριπλάσιο), είναι ένα ποσό που το δίνει ο καθένας προκειμένου να είναι νόμιμος και να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Να είμαστε καλά, θα περιμένω να δω τις εξελίξεις! The future is yet to come! ;)
 
Περιμένω τη κλασσική εβδομάδα "των παθών" (για να μη γίνω εγώ παθών) και το αγοράζω την επόμενη Τετάρτη. Φυσικά περιμένω και feedback από early adopters.
 
pooky(1) είπε:
Περιμένω τη κλασσική εβδομάδα "των παθών" (για να μη γίνω εγώ παθών) και το αγοράζω την επόμενη Τετάρτη. Φυσικά περιμένω και feedback από early adopters.
:headbangdude:Mac ρε,Mac!Γουστάρουμε τρελά υπερεκτιμημένα ποζεράδικα πανακρίβου μηχανήματα (because we can afford them) :headbangdude:
 
noxrider είπε:
:headbangdude:Mac ρε,Mac!Γουστάρουμε τρελά υπερεκτιμημένα ποζεράδικα πανακρίβου μηχανήματα (because we can afford them) :headbangdude:
Έεεεεεεεετσιιιιιιιιι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και γιατί είναι πανέμορφα και γιατί είναι μαγεία. Και άσε τους άλλους να λένε!!!!!!!!!

MACRULEZZZZZZZ!!!!!!!!!!
 
Πρώτες πληροφορίες από συνδρομές μου στο ΥΤ λένε επικά σχόλια. Επίτηδες δεν φορτίζω την prepaid γιατί, όσο και αν δεν μπορώ να περιμένω, πρέπει!!!!!!!

Χα χα χα!!!!!
 
Εχει ερθει και Ελλαδα? Αν το τσιμπησει κανεις, ας μας κανει μια ενδελεχη παρουσιαση. Να δουμε τι ετοπιμασαν οι μηλαρακηδες.

Edit:Ουπς διαβασα οτι ειναι στο Applestore ως upgrade και με ιδιαιτερα χαμηλη τιμη. Διαβαζω ομως οτι ολοι ειναι επιφυλακτικοι λογω της βραχειας περιοδου beta.
 
Πίσω
Μπλουζα