[Oscar Press] Γούντυ ο Τρυποκάρυδος (1979)

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Άλλος ένας αγαπημένος ήρωας καρτούν γίνεται κόμικ.

Ξεκίνησε να κυκλοφορεί στην Ελλάδα το 1979, από τις εκδόσεις Oscar Press,Χρυσ. Παπαχρύσανθου ΑΕ.

Γουντυ τρυποκαρυδος 1 DINO.jpg

Γουντυ τρυποκαρυδος 2 DINO.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρελα με την σειρα και οχι τοσο με το κομικ.

Αν δεν κανω λαθος την βαζει το Αλτερ τα σαββατοκυριακα,οσοι πιστοι......το ξερετε..... :D

Dino παλι με βαζεις σε μπελαδες ,το απογευματακι θα σου δειξω και μερικα δικα μου....
icon10.gif


[Εδω βαλτε τον χαρακτηριστικο ηχο του Γουντυ] ,

δεν μου βγαινει με λεξεις
.
icon10.gif
 
Χε χε... Ρίξε πράμα! :D

The more the better!!!
 
Δυο εξωφυλλακια ,ενα απο το '79 και ενα απο το '82. :)

 

 


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γουντυ τρυποκαρυδος Aardvark.jpg

Ο Γουντυ απο τα αγαπημενα μας τηλεοπτικα καρτουν μας συντροφευσε και σε εντυπη μορφη.

Ακολουθησε την μοδα της εποχης που ηθελε οτι παιζοταν στην TV να ακολουθουσε τον δρομο στα περιπτερα,παραδειγματα ηταν η Καντυ,ο Σπορτ Μπιλυ,η Ομαδα G,η Μαγια με τον Μπιλυ καθως και η Χαϊντι.

Ολα τα παραπανω τα διαβασαμε σε Κομικ!

Αφορμη για αυτο σταθηκε το post #20.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γερνάμε μου φαίνεται... :D

[edit] Μεταφερθηκε! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lol Dino ,το search θελει τονους και δεν το βρηκε.

Γουντοτρυποκαρυδικος και εσυ επρεπε να το θυμαμαι.
 
Μπράβο παιδιά, κάνατε πολύ καλά και "επαναφέρατε" το θέμα μετά από καιρό [κάτι για το οποίο .... είμαι κι εγώ λίγο "υπεύθυνος", χε χε χε] .....

Αλλά θα αρχίσω το ποστ μου λίγο .... ανάποδα / offtopic κλπ κλπ ....

Ας πούμε ότι είσαι ... ακροατής των Iron Maiden [!!!!] και ... αγοράζεις, όλος χαρά, τον καινούριο δίσκο που έβγαλαν !!! Όταν, όμως, τον βάζεις να παίξει ... μένεις άναυδος !!! Αντί για σκληρές κιθάρες, δυναμικά επικά τραγούδια κλπ ακούς .... τραγούδια ενορχηστρωμένα με φλάουτα, βιολιά, ακορντεόν κλπ κλπ κλπ !!!! Τι θα κάνεις σαν ακροατής, δεν θα "ξενερώσεις" ???? Εγώ, τουλάχιστον, ναι .... Και ... δεν αποκλείεται αυτός ο .... "υποτιθέμενος" δίσκος των Maiden να είναι μια χαρά : με ωραία τραγούδια, με τις νέες ενορχηστρώσεις τους να τούς "έχουνε κάτσει" κλπ κλπ .... Έλα, όμως, που τους Maiden τους θέλεις [θέλουμε] αλλιώς !!!

Ε, λοιπόν, όταν στις αρχές των 80ς βγήκαν τα πρώτα τεύχη με κόμικς του Γούντι του Τρυποκάρυδου, κάπως έτσι νιώσαμε !!! Ο Γούντι, που ξέραμε από τα καρτούνς στην τηλεόραση, ήταν ένα σκανταλιάρικο, ζωηρό πτηνό που .... δεν άφηνε τίποτα όρθιο στο διάβα του !!! Επίσης ... τάκα τάκα τάκα με το ράμφος του, τάραζε όλον τον κόσμο στις τσιμπιές [ιδίως στα κεφάλια] !!! Και αυτός ο "τρελιάρης" Γούντι ήταν που μάς προσέφερε άφθονο γέλιο !!!

Όταν, όμως, ανοίξαμε το περιοδικό με τα κόμικς ... ο ενθουσιασμός μας έπεσε κατακόρυφα !!! Εκεί αντικρίσαμε έναν Γούντι ήρεμο, ήπιο, μετρημένο .... Συμπρωταγωνιστούσαν και τα ανιψάκια του, η Σκλήθρα [τρυποκαρυδίτσα με καστανά μαλλιά που τα έκανε "αλογοουρά"] και ο Κομποκέφαλος !!! Ο Γούντι συμπεριφερόταν και στα δύο γλυκύτατα ανιψάκια του με περισσή στοργή !!! Και δυστυχώς ... στις ιστορίες του δεν έδινε ούτε μία τσιμπιά με το ράμφος του !!!

Είπαμε : "ε, δεν μπορεί, στο επόμενο τεύχος θα δούμε τον Γούντι που ξέρουμε, αυτόν που στην tv μάς έκανε να ξεκαρδιζόμαστε σα γέλια" !!! Όμως ... ούτε στο επόμενο, ούτε στο μεθεπόμενο άλλαξε κάτι ... Ο Γούντι που διαβάζαμε δεν είχε καμία σχέση με τον Γούντι της tv .... Έτσι, το περιοδικό δεν κυκλοφόρησε πολλά τεύχη και, αν δεν κάνω λάθος, σύντομα σταμάτησε η κυκλοφορία του [ίσως να κάνω λάθος, αν κάποιος γνωρίζει ή θυμάται περισσότερα, φυσικά με διορθώνει] ....
 
Ειναι γεγονος οτι τα κομικς που βασιζονται σε ηρωες καρτούν διαδραματίζονται σε διαφορετικό... continuity και ποντάρουν πιο πολύ στο όνομα παρά στην "ούσια".

Το ιδιο έχω να πω πχ για τον Μικυ (ο οποίος είναι κατι σαν ιδιωτικός ντετέκτιβ στο Ιταλικό κόμικ!) ή για τον Μπαγκς Μπάνυ, που στα κομικς δεν ειχαν καμια σχεση με τις ταινιούλες.

Εδώ που τα λέμε, τα 10λεπτα καρτούν εκείνης της Χρυσής Εποχής έχουν ένα συγκεκριμένο πνεύμα, ρυθμό, ταχύτητα και δυναμική που δεν μπορεί να αποτυπωθεί 'στο χαρτί'. Φαντάζεσαι ένα κόμικ που σε κάθε τεύχος ο Γούντυ θα έκανε φάρσες και θα έδινε τσιμπιές; Βαρετό.

Αντιθέτως το χαρτί πρέπει να υπάρξει καποιου αλλου ειδους υποθεση ενω οι χαρακτηρες πρεπει να εχουν χαρακτηρα.

Τωρα θα μου πεις, ισως περασαν απο το ενα ακρο στο αλλο
 
Το πρώτο τεύχος, μεταγενέστερης περιόδου:

Γουντυ τρυποκαρυδος new Edimas DINO.jpg

Το περιοδικό μεγαλώνει σε μέγεθος και γίνεται μηνιαίο. Επίσης αλλάζει και το λογότυπο.

Δυστυχώς δεν γράφει ημερομηνία, παρά μόνο "Εκδόσεις EDIMAS".

Γενικά γίνεται ένας ψιλοχαμός με τις εκδόσεις αυτού του περιοδικού.

Οποιος ασχολείται, βρίσκει διάφορα τεύχη, διαφόρων περιόδων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε αντίθεση με τη σειρά, θεωρώ το έντυπο, μια αποτυχία!

Για την ακρίβεια, τα μόνα επιτυχημένα εντυπα ήταν η Κάντυ και φυσικά οι ήρωες του Ντίσνευ! Άντε, να πούμε και ο Ποπάυ
 
Δυστυχώς δεν πρόλαβα πολλά κομμάτια του συγκεκριμένου κόμικ καθώς μάλλον σταμάτησε νωρίς λόγω περιορισμένης (προφανώς) δημοτικότητας και μικρών πωλήσεων. Τον προτιμώ στο καρτούν όπως και να έχει.
 
Και εγώ συμπαθούσα το κινούμενο σχέδιο. Από το κόμικ πρέπει να είχα πάρει κανένα δυο άλμπουμ μόνο αλλά δεν μου άρεσε. Νομίζω ότι όπως και στο Μπακς Μπάνι το πνεύμα της σειράς δεν μπορούσε να αποτυπωθεί στο χαρτί
 
johnny19818 είπε:
Δυστυχώς δεν πρόλαβα πολλά κομμάτια του συγκεκριμένου κόμικ καθώς μάλλον σταμάτησε νωρίς λόγω περιορισμένης (προφανώς) δημοτικότητας και μικρών πωλήσεων. Τον προτιμώ στο καρτούν όπως και να έχει.
Σαφώς και υπάρχουν καρτούν τα οποία είναι μακράν καλύτερα στο "γυαλί" απ' ότι στο χαρτί. Μια ακόμη περίπτωση είναι και ο Γούντυ ο τρυποκάρυδος. Ωστόσο έχουν υπάρξει πολλές εκδόσεις του περιοδικού ξεκινώντας στα τέλη της δεκαετίας του 70 (1979 από την Osacr Press του Παπαχρύσανθου) και συνεχίζοντας τη δεκαετία του 80 (6 εκδόσεις!!!) . Η τελευταία έκδοση ήταν το 1998 από την εκδοτική ΑΛΦΑ-ΜΙ. Τα τεύχη του ίσως δεν είναι εύκολο να βρεθούν αλλά πιστεύω πως είναι φθηνά μιας και δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση.

Ζήτημα να έχω 1-2 τεύχη από τα παιδικά μου χρόνια καθώς δεν μου ήταν ιδιαίτερα αγαπητός χαρακτήρας στα κόμικ όσο σαν καρτούν!!!
 
Αν και δεν θυμάμαι το κόμικ αυτό, ο Γούντυ ο Τρυποκάρυδος είναι ένας από τους αγαπημένους μου ήρωες κινουμένων σχεδίων.

Πότε σταμάτησε να κυκλοφορεί το περιοδικό;
 
Εξώφυλλα από τα δικά μου τεύχη.

23.jpg

24.jpg

25.jpg

31.jpg

32.jpg

b01.jpg

t3.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα