Outrun

φυσικο ηταν να υποφερει η μετατροπη στους home micros.το arcade board που το ετρεχε ηταν εξωπραγματικο για την εποχη.στο μονο που εφταιγε η εταιρια ηταν που αποφασισε να το μεταφερει στους υπολογιστες.επρεπε να το αφησει στην ησυχια του.και στον c-64 που το ειχα ηταν ψιλοαθλιο απο οσο θυμαμαι
 
Ένα από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια! Το Outrun ανήκει σε μια ιδιαίτερη κατηγορία racing games που θα μπορούσε να ονομαστεί εκδρομική!!! :D

Εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένος από τα γραφικά του ST μου, αλλά ακόμα και από αυτά του Spectrum!!! :cool:

Ομολογώ ότι δεν το είχα παίξει στον θρυλικό Amstrad αλλά βρε παιδιά εμένα μου αρέσει όπως εδώ το βλέπω.... :precry: και γραφικάρες βλέπω και ο ήχος σκοτώνει!!! :flower:

Συνέχισε την καλή δουλειά Stan!! :thumbup:
 
Και εγώ πάντως το είχα αγαπήσει απο τα "Ηλεκτρονικά" και δυστυχώς, όπως λέει και ο Stanfromgreece έχανε πάααρα πολύ στη μετάφορα του για τα home micros.
 
Μάλλον για εμάς που το είχαμε παίξει στα ηλεκτρονικά η απογοήτευση ήταν μεγαλύτερη... ελπίζαμε να δούμε κάτι καλύτερο... Αν δεν το είχαμε δεί ποτέ στα ηλεκτρονικά, μπορεί να το θεωρούσαμε και καλύτερο!

Λοιπόν... επειδή το έψαξα λίγο παραπάνω... αυτό που φαίνεται στο βιντεάκι είναι η 128Κ έκδοση του παιχνιδιού. Εγώ, όπως τουλάχιστον και οι περισσότεροι φίλοι μου μάλλον πρέπει να είχαμε την 64Κ έκδοση! Στο παρακάτω βιντεάκι θα δείτε το παιχνίδι όπως το έπαιζα εγώ... στην μούγκα δηλαδή!

[video=youtube;MYGCti-t5co]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη η κριτικη σου Stan :thumbup:

Να προσθεσω μονο 2 πραγματα - δεν υπηρχε 64 και 128 εκδοση του παιχνιδιου - απλα μπορουσες με επιλογη μεσα απο το παιχνιδι να το "παιξεις" ειτε με ηχο (ναι αυτο το μπιπ του spin) ειτε με τη μουσικη. Στην πρωτοτυπη δε συσκευασια του παιχνιδιου υπηρχε και κασσετα ηχου με τη μουσικη απο το arcade. Εβαζες δηλαδη αν ηθελες το παιχνιδι να παιζει με το μπιπ (απο το spin) και επαιζε απο το stereo σου η original arcade music. Μεγαααλη εμπειρια.....

H "αλλη" εκδοση για Amstrad ηταν αυτη του GX4000 που ειχε πραγματι καμποσες διαφορες απο την "αισχρη" των απλων CPC.
 
Μου θυμίζει το lotus gia pc dos...μόνο που τα γραφικά ηταν αρκετα καλύτερα !!!
 
Telamonas.stokos είπε:
H "αλλη" εκδοση για Amstrad ηταν αυτη του GX4000 που ειχε πραγματι καμποσες διαφορες απο την "αισχρη" των απλων CPC.
Telamonas, δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ στο εμπόριο OutRun για το GX-4000. Με ένα googl-ισμα μπορείς να το επιβεβαιώσεις εύκολα. Και η DigitPress στο "Rumor Mill" το έχει: http://www.digitpress.com/DP/cmf/listing.cmf?system=2226

Οπότε μην ρίχνεις νερό στον φημό-μυλο (κατά το ξυνόμηλο lol). :D

Και μια μικρή διόρθωση στο review: στην arcade έκδοση υπήρχαν 5 διαφορετικά endings, από τα οποία το φιλάκι της ξανθιάς ήταν μόνο το ένα.
 
Ποια ήταν αυτή η επιλογή...

...ρε συ Telamonas, βοήθεια, έχω σπάσει το πληκτρολόγιο, για να την βρω!

Βέβαια κι εγώ, με τη σειρά μου, πίστευα, μέχρι και σήμερα, ότι το παιχνίδι, ήταν μουγκό! Κι έλεγα κι εγώ, μέχρι κι ο Spectrum, να έχει μουσική κι ο Amstrad, τίποτις; Ντροπής πράγματα...

Telamonas.stokos είπε:
μπορουσες με επιλογη μεσα απο το παιχνιδι να το "παιξεις" ειτε με ηχο (ναι αυτο το μπιπ του spin) ειτε με τη μουσικη.
 
το turbo outrun πάντως είχ την πλάκα του στο cpc. Αυτό δεν το είχα
 
Κλασικό και ανάλαφρο παιχνιδάκι, ότι πρέπει για να ξεσκάσεις και συμφωνώ απόλυτα με το χαρακτηρισμό του Turrican "εκδρομικό"...

Στον ST μου ήταν μια χαρά και καθώς το ξαναφόρτωσα και το έπαιξα, μπορώ να πω οτι είναι και πολύ γρήγορο!

Μπράβο Stanfromgreece! Έτσι! Θέλουμε reviews με attitude!
 
Οσο αφορα τα παλια συστηματα, στο PCEngine ειναι απολαυση...

Φυσικα οι καλυτερες εκδοσεις ειναι του Saturn καθως κι αυτη που περιεχεται στο Shenmue2 (λειπει η Testarossa ομως)...
 
Προφανως δεν ειναι η βδομαδα μου αυτη. Η αρχη εγινε εδω και να δω ποτε θα το ψαξω...

Λοιπον γενικα γραφω απο μνημης - θυμαμαι στα περιοδικα της εποχης την ανακοινωση της κυκλοφοριας του Outrun για GX, φυσικα δεν θυμαμαι καποιο cancel αλλα εννοειται οτι δεν το εψαξα και πολυ. Παροτι καμποσοι reviewers του Outrun για CPC αναφερουν και την εκδοση του GX δεν εχω κατι χειροπιαστο για να το υποστηριξω.

Οσο για την εκδοση του outrun στο CPC με τη μουσικη - ετσι το θυμαμαι ετσι το εγραψα - δεν μπορω να βρω δυστυχως τους φιλους που παιζαμε μαζι το 87.

Προς το παρον αποδεχομαι τον τιτλο του FUDer της βδομαδας, ζητω συγνωμη και το βουλωνω.
 
Στην περίπτωση του Zx spectrum , μουσική είχε μόνο η 128k version αν θυμάμαι καλά!
 
Δεν το είχα ποτέ στον 6128. Οντως Stan απαίσιο, και μπράβο που έκανες αρνητικό review. Οχι να λέμε και του στραβού το δίκιο. Από την άλλη, το arcade το είχα παίξει χωρίς καμπίνα, με τα υπόλοιπα χειριστήρια όμως ώς είχαν (τιμονι/γκαζι/φρενο/ταχύτητες) και πρέπει να ομολογήσω ότι είχα ξοδεψει μια περιουσία...
 
Τελ επιτελους πιαστηκες να κανεις λαθος,παραδεξου το....... :D

Εδω υπενθυμιζω εχει επιπλεον πληροφοριες για το παιχνιδι μας.

subscribed.gif
"Οutrun 2 xbox port"
 
Έεεελα τώρα! Δεν νομίζω ότι ήταν τόσο χάλια στον Amstrad (ειδικά με τη μεγέθυνση των αυτοκινήτων καθώς τα πλησιάζεις, τί περίμενες, hardware zooming?). Οκ, όχι ότι μπορούσε ποτέ να φτάσει το στάνταρ του arcade, αλλά εγώ το απόλαυσα...

Από μουσική επιβεβαιώνω ότι δεν είχε ούτε νότα, ΑΛΛΑ!!!! το παιχνίδι ερχόταν μαζί με μία κασέτα ήχου η οποία περιείχε το soundtrack από το ηλεκτρονικό, οπότε την έβαζες να παίζει και... ταξίδευες! Άλλα της...
 
Έεεελα τώρα! Δεν νομίζω ότι ήταν τόσο χάλια στον Amstrad (ειδικά με τη μεγέθυνση των αυτοκινήτων καθώς τα πλησιάζεις, τί περίμενες, hardware zooming?). Οκ, όχι ότι μπορούσε ποτέ να φτάσει το στάνταρ του arcade, αλλά εγώ το απόλαυσα...

Από μουσική επιβεβαιώνω ότι δεν είχε ούτε νότα, ΑΛΛΑ!!!! όντως το παιχνίδι ερχόταν μαζί με μία κασέτα ήχου η οποία περιείχε το soundtrack από το ηλεκτρονικό, οπότε την έβαζες να παίζει και... ταξίδευες! Πιο hi-fi δεν γινόταν! Άλλα της...

Την έχω ακόμα την κασετούλα, η ποιότητα του ήχου είναι αρκετά καλή.
 
Φίλε Gryzor... το χάλια δέν πήγαινε στην ποιότητα των γραφικών που έρχονταν από το βάθος... αλλά στο πού βρίσκονταν αυτά τα άτιμα τα sprites! ειδικά πάνω σε στροφή δεν ήξερες από που θα σου έρθει αφού εκεί που το έβλεπες δεξιά ξαφνικά βρισκόταν αριστερά! Μερικά αυτοκίνητα έρχονταν ακόμα και έξω από τα περιθόρια του δρόμου!!!
 
Σε αυτό δεν έχεις άδικο, γέλασα διαβάζοντας την περιγραφή σου!

Από την άλλη, θυμάμαι ότι, αν και σωστό, τότε δεν με επηρρέαζε καθόλου... άλλες εποχές, άλλα ήθη!
 
Πίσω
Μπλουζα