[PANINI] Heidi /Χάιντι (1978)

Lord_Makro

RetroMaNiaC
Joined
21 Ιουλ 2009
Μηνύματα
642
Αντιδράσεις
206
HEIDI !

Έχει γίνει κι άλλες φορές αναφορά στο άλμπουμ αυτό από τις αρχές της δεκαετίας του '80 αλλά δεν υπήρχε ξεχωριστό θέμα, οπότε είπα να το ξεκινήσω :)

attachment.php


Βασισμένο στην ομώνυμη σειρά που παρακολουθούσαμε φανατικά όλα τα παιδιά τότε στην ΕΡΤ, το άλμπουμ αυτό ήταν από τα μεγάλυτερα της εποχής με 400 αυτοκόλλητα.

Το πρωτότυπο Ιταλικό χρονολογείται από το 1978, εδώ όμως κυκλοφόρησε μερικά χρόνια αργότερα, μάλλον 1983. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι το ιταλικό άλμπουμ ήταν σαφώς κατώτερο από το ελληνικό !! πράγμα που διαπίστωσα πριν λίγες μέρες που το έπιασα στα χέρια μου! Μικρότερο μέγεθος, και χωρίς πρόσθετη εικονογράφηση, όπως θα δείτε και στις παρακάτω φωτογραφίες...

attachment.php


attachment.php
 
Χρηστο νομιζω το ελληνικο ειναι η του 80 ή του 81.

Η Ιταλικη εκδοση που πηρες, εχει ακριβως τα ιδια χαρτακια με το ελληνικο?

Δηλαδη μπορει καποιος να τα ξεκολλησει απο το Ιταλικο για να τα κολλησει στο ελληνικο?

Εγω εχω μονο το ελληνικο, με 211/400 χαρτακια μεσα.

Σε αλλα αλμπουμ ειναι η τρελα μου εμενα ομως!! ;)

Υ.Γ. Σου επεσε στο πολυμπριζο, προσεξε μη σου παρει καμια φωτια το Ιταλικο αλμπουμ, ειναι και φρεσκο!! ΧΑΧΑΧΑ!!:biglaugh::tongue:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yeap,απο τα αλμπουμ που θυμαμαι να συμπληρωνω,το αυτο,τα smurfs ,τους Dukes και τον Iπποτη. :thumbup:
 
Aardvark είπε:
Yeap,απο τα αλμπουμ που θυμαμαι να συμπληρωνω,το αυτο,τα smurfs ,τους Dukes και τον Iπποτη. :thumbup:
Πράγματι... Θα προσθέσω το Prehistoric Animals και το Marco Polo...

Ωραίος Λόρδε! :thumbup:
 
Καλοριζικο Χρησταρα!!! :thumbup:
 
Χρήστο, σε καλή μεριά φίλε...!!!

Εμένα μού λείπουν γύρω στα 150 από τα 400 συνολικά της ελληνικής έκδοσης...

Αγαπημένο και πανέμορφο...!!! :)
 
Σας ευχαριστώ όλους, πρόκειται για ένα από τα αγαπημένα μου άλμπουμ που θυμάμαι ότι είχα μικρός :)

Το ιταλικό έχει ακριβώς τα ίδια αυτοκόλλητα (και με την ίδια σειρά - προσοχή όμως βγήκε και άλλο διαφορετικό μετά το 2000)

Το ελληνικό όντως είναι του 1981, έτσι γράφει στο εξώφυλλο. Δεν είναι μόνο το μέγεθος διαφορετικό, αν προσέξετε καλά τα εξώφυλλα θα δείτε ότι γενικά είναι καλύτερα σχεδιασμένο. Ίσως βασίστηκε σε κάποια άλλη ξένη έκδοση, όπως τη γερμανική - γράφει και οδηγίες στα γερμανικά πίσω. Πάντως το ιταλικό είναι σαφώς κατώτερο ποιοτικά!

Το ελληνικό που έχω περιέχει μόνο 83 αυτοκόλλητα, οπότε αγόρασα το καινούριο με σκοπό να το... κατακρεουργήσω. Είναι όλες οι εικόνες των παιδικών μου χρόνων εκεί (100% συμπληρωμένο) αλλά θέλω να το βλέπω στα ελληνικά!

Πρόσφατα απέκτησα τη σχετική εμπειρία με τους "Κυρίαρχους του σύμπαντος" αλλά η πρώτη απόπειρα δείχνει ότι θα είναι δύσκολα τα πράγματα. Ακόμα και η "παντοδύναμη" βενζίνη δεν μπορεί να αφαιρέσει εύκολα τα αυτοκόλλητα και χωρίς φθορές στο συγκεκριμένο άλμπουμ. Δεν βοηθάει και το ότι η διάταξή τους ειναι τέτοια που όλα σχεδόν τα αυτοκόλλητα έχουν κι άλλο ακριβώς πίσω τους στο ίδιο φύλλο...

Αυτά για την ώρα, πάω να κολλήσω!

Υ.Γ. Viking... δεν θα πέταγα ποτέ το άλμπουμ πάνω στο πολύμπριζο, το γραφείο είναι τζαμένιο :D :D
 
Από τα άλμπουμ που συμπλήρωσα με καθυστέρηση 30 χρόνων χάρη στο ebay...

αν και δεν έχω κολλήσει όλα τα αυτοκόλλητα ακόμη, οπότε τυπικά δεν το έχω συμπληρώσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο που με χαλαει στο Ιταλικο, ειναι τα μαγουλακια της Χάιδως, που ειναι τοσο εντονα κοκκινα και ειναι σαν κλοουν!! Χαχα!!

Χρηστο, πρωτον, σε θαυμαζω για την υπομονη και την "τεχνη του χειρουργειου με βενζινη" που κατεχεις!!

Και δευτερον, συγχαρητηρια για το τζαμενιο γραφειο, αλλιως θα ειχαμε τρεχαματα μαλλον!! :p
 
Αντε, ωραια..αφου εγινε η αρχη, μια χαρα σε βλεπω! :)

Υ.Γ. χαιρομαι να βλεπω θεματα με αλμπουμ και χαρτακια!!

Υ.Γ.2: ενα πουλακι μου ειπε οτι το ζιπέλαιο ειναι πιο καλο για "επεμβασεις", δοκιμασε το, εγω τα βαριεμαι ολα αυτα, τα αφηνω ως εχουν.. ;)
 
Κοίτα, το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι πολύ δύσκολη περίπτωση γιατί όλα τα αυτοκόλλητα στο ιταλικό είναι ακριβώς αντικρυστά κολλημένα, με αποτέλεσμα να μην έχεις από που να ξεκινήσεις και πώς να τα χειριστείς. Ήδη έχω καταστρέψει κάποια αυτοκόλλητα...
 
Πίσω
Μπλουζα