[Parker] Ο θρύλος του Ζαγκορ (1993)

NOTISTHOM

RetroN00b
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
3
[edit] Μεταφορα των post σε αυτονομο θεμα απο το [MB] Hero Quest [edit]

 

 


[edit] Greeklish [edit]
....τηλεοπτικα δειτε το

Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟΥ ΖΑΓΚΟΡ_tv spot 1993 ΝΙΚΟΣ ΑΠΕΡΓΗΣ (ΦΩΝΗ)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω ρε παιδιά είχα αγοράσει από μικρό παιδάκι που ήμουνα(συγκινηση :p ) τον θρύλο του Ζαγκόρ και τον είχα στην ντουλάπα μου στην αθήνα μαζί με το επιτραπέζιο Το Παιχνίδι της Ζωής.Και τα 2 δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση (κουτι ψιλοδιαλυμένο) αλλά δεν είχα χάσει τίποτα, παιζόντουσαν δηλαδή άνετα.Και ενώ τα είχα αφήσει εκεί για κάτι χρόνια (επειδή σπουδάζω εκτός Αθηνών),φέτος τα Χριστούγεννα το θυμήθηκα με τους φίλους μου που το παίζαμε και πιο μικροί και αποφάσισα να δω αν ισχύει ακόμα για να το στήσουμε.Και προς μεγάλη μου λύπη έλειπαν τα πάντα.Φυσικά ο δράστης ήταν η μάνα μου,που τα πέταξε με την δικαιολογία "αφού ήταν διαλυμένα και αυτά τα παίζατε μικρά που ήσασταν"!!!!Και το τραγικό είναι οτι δεν πάει καιρός που τα ξεφορτώθηκε!

Το μόνο που διασώθηκε ήταν τα οι φιγούρες(τέρατα,ήρωες και ο θρυλικός Ζαγκόρ-όχι η φωνούλα του ομως :( :().

Αλήθεια το "παιχνίδι της ζωής" το είχε κανένας??

Άσχετο, τελικά καταλήξαμε να παίξουμε Munchkin,ωραίο παιχνίδι ρόλων με κάρτες,έχει πολύ γέλιο,δοκιμάστε το!!

Έτσι για πληροφορία από τα χέρια της μάνας μου έχουνε φύγει ακόμα ενα Atari 2600 και ένα Megadrive!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mόλις σημερα βρήκα την Ελληνική έκδοση από τον ΘΡΥΛΟ ΤΟΥ ΖΑΓΚΟΡ ολοκαινουργιο στο κουτί του..! Κι εκει που ψηνομουν να το πάρω γιατι το ζηλευα μικρός αλλά δεν μου το είχαν πάρει...μου κοτσάρει ο καταστηματάρχης την τιμή των 20 ευρώ..και μου φάνηκαν πολλά για ένα επιτραπέζιο..!! :( Προτίμησα κάτι El Greco παιχνίδια που βρήκα..!! :)

Kαι μιας και το αναφέραμε...ορίστε και το τηλεοπτικό σποτάκι...


Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟΥ ΖΑΓΚΟΡ_tv spot 1993 ΝΙΚΟΣ ΑΠΕΡΓΗΣ (ΦΩΝΗ)


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spot για το Θρύλο του Ζαγκόρ!

Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟΥ ΖΑΓΚΟΡ_tv spot 1993 ΝΙΚΟΣ ΑΠΕΡΓΗΣ (ΦΩΝΗ)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Θρύλος Του Ζαγκόρ , (Τραγούδι με τους Ελληνικούς ήχους+Unboxing) The Rebal-x

O Θρύλος Του Ζαγκόρ,

Με Αυθεντικούς ήχους ηχογραφημένους κατευθείαν απο την Ελληνική έκδοση

Σπάνιο Ηλεκτρονικό Επιτραπέζιο Παιχνίδι Δράσης και Φαντασίας, 1993

"Το Τραγούδι", Μουσική, Μίξη : The Rebal-X ,

Unboxing , παρουσίαση, Μόνο για Retromaniax τύπους :)

Ελπίζουμε να σας αρέσει

ΤΕΚΝΟΠΑΝΚ - Ο Θρύλος Του Ζαγκόρ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω το ειχα αυτο το παιχνιδι " Θρυλος του Ζαγκορ" καποτε, αλλα ημουν μικρος και το κατεστρεψα...

[edited]αγγελια[/edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μολις απεκτησα και εγω τον δικο μου θρυλο του ζαγκορ.. καλα θα τανε να ξερα και να παιζω... χαχα ποιος εχει ορεξη να βοηθεισει??? :) μηπως και βγαλω ακρη!!
 
Galoob είπε:
μολις απεκτησα και εγω τον δικο μου θρυλο του ζαγκορ.. καλα θα τανε να ξερα και να παιζω... χαχα ποιος εχει ορεξη να βοηθεισει??? :) μηπως και βγαλω ακρη!!
Σου λειπουν οι οδηγιες; Σε καθε περιπτωση, σχεδον απαραιτητη κρινεται μια επισκεψη στο boardgamegeek
 
Getta Robo είπε:
Σου λειπουν οι οδηγιες; Σε καθε περιπτωση, σχεδον απαραιτητη κρινεται μια επισκεψη στο boardgamegeek
οχι το παιχνιδι ηταν ολοκαινουριο εχω τα παντα η λογικη μαλλον και η εμπειρια σε τετοιου ειδους παιχνιδια μου λειπει getter robo! :Ρ
 
επικο παιχνιδι ο θρυλος του ζαγκορ με εχω φωτογραφια χριστουγεννα κατω απο το δεντρο να κραταω το κουτι του τι κολημα!

ειχε πλακα ειδικα οταν πεταγοτανε νευριασμενος νανε κρυβεσε απο τα τερατα μου δειλε γουεαχα ενα πραμα σαν εμετος χα χα

ειχα κ το dragon game system αυτο ητανε τεραστιο σε εκταση πολυ μαρεσε κ αυτο κ φυσικα ολα τα επιτραπεζια hero quest,ghost castle,o θυσαυρος των ινκας κ πολλα

αλλα τα ειχανε φιλοι κ παιζαμε δυστηχως εχω να τα παιξω κ γενικα να τα δω ολα παρα πολλα χρονια σιγουρα πανω απο 15 χρονια

τα 90ς ητανε η χαρα των βιντεογκειμς κ των επιτραπεζιων κ γενικα οσοι ητανε παιδια εφηβοι στα 90ς περασαν τελεια χρονια με αφθονα παιχνιδια
 
Ρε παιδιά μια ερώτηση γιατί τον "Θρύλο του Ζαγκορ" το οποίο δεν το έχω. Πίσω από το όνομα του παιχνιδιού κρύβεται όντως κάποιος θρύλος? Αν ναι ποιος είναι και τι λέει? Γράφει τίποτα στο manual σχετικά με κάποιον θρύλο?

EDIT: Κύριε Διαχειριστά!!! Μήπως είναι καλύτερα να μεταφέρετε το post μου εδώ?? Βιάστηκα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gremlinakos είπε:
Ρε παιδιά μια ερώτηση γιατί τον "Θρύλο του Ζαγκορ" το οποίο δεν το έχω. Πίσω από το όνομα του παιχνιδιού κρύβεται όντως κάποιος θρύλος? Αν ναι ποιος είναι και τι λέει? Γράφει τίποτα στο manual σχετικά με κάποιον θρύλο?
Δεν ειμαι σιγουρος αν ψαχνεις αυτο, αλλα το επιτραπεζειο στη πραγματικοτητα εχει βασιστει σε νουβελα επικης φαντασιας. Περισσοτερα μπορεις να διαβασεις εδω:

https://en.wikipedia.org/wiki/Legend_of_Zagor
 
Απ΄ότι βλέπω είναι ένα βιβλίο για RPG pen end paper παιχνίδι!! Κυκλοφόρησε το 1993 παράλληλα με το επιτραπέζιο και έγινε μια επανέκδοση το 2004. Αν είχε κυκλοφορήσει στα ελληνικά, οι περισσότεροι θα το γνωρίζαμε πιστεύω!!
 
Τα θυμάμαι σαν τώρα τα πρωινά των ΣΚ να τα διαφημίζουν και τα 2 παιχνίδια αλλά δεν απέκτησα ποτέ κανένα. Ερώτηση. Επειδή σχεδόν πάντα στις διαφημίσεις έβλεπα 2 τουλάχιστον παιδιά να παίζουν με αυτά τα παιχνίδια, γενικά δεν μπορούσε να παίξει κάποιος μόνος του. Ακούγεται αστείο αλλά έχω απορία.
 
johnny19818 είπε:
Ερώτηση. Επειδή σχεδόν πάντα στις διαφημίσεις έβλεπα 2 τουλάχιστον παιδιά να παίζουν με αυτά τα παιχνίδια, γενικά δεν μπορούσε να παίξει κάποιος μόνος του. Ακούγεται αστείο αλλά έχω απορία.
Στην πλειοψηφια τους σχεδον ολα τα επιτραπεζια,δινουν ελαχιστους παιχτες...2 ατομα!

Τωρα αν υπαρχουν καποια που να παιζονται απο ενα παιχτη,πιθανολογω να ειναι ελαχιστα

και τα συγκεκριμενα δεν νομιζω να ειναι μεσα. ;)
 
Στην τότε εποχή υπήρχαν παιχνίδια που παίζονταν με 1 άτομο όπως ο Θρύλος του Ζαγκόρ αλλά ήταν μετρημένα στα δάχτυλα!! Ο λόγος πχ που ο Ζαγκόρ μπορεί να παιχτεί με ένα άτομο είναι η ηλεκτρονική του υποστήριξη!! Στα σύγχρονα πια επιτραπέζια μπορείς να βρεις πολλά που παίζονται solo. Είναι τα λεγόμενα παιχνίδια συνεργασίας όπου οι παίχτες παίζουν όλοι μαζί σαν ομάδα με αντίπαλο το ίδιο το παιχνίδι!!
 
Επειδη μεχρι τωρα εχουμε δει μονο βιντεακια απο το παιγνιον,μερικες φωτο για κοζαρισμα... :D

Ελληνικη εκδοση

fetch


fetch


Αγγλικη εκδοση

fetch


fetch


Οι φιγουρες του παιχνιδιου

 


Ηρωες


fetch


Zagor και ΣΙΑ

fetch


πηγη φωτο: Board Game Geek & ebay
 
Μεγάλο απωθημένο το συγκεκριμένο παιχνίδι,δεν κατόρθωσα ποτέ να το αγοράσω μικρός,ενώ είχα τα Hero Quest και Dragon Game System.
 
Το είχα κι εγώ. Οι ήρωες είναι ο μάγος, ο νάνος, ο βάρβαρος και ο πολεμιστής. Μπορούσε να παίξει και ένας παίκτης αλλά το Hero Quest είχε μεγαλύτερη ποικιλία αποστολών.
 
Παιδιά καλησπέρα, μολις χθες παρέλαβα ως δώρο αυτο το επιτραπέζιο απο ξάδερφο αλλα με καποιες ελλείψεις, μου λείπουν τα εξης:
1) H καρτέλα του νάνου
2) H καρτέλα του πολεμιστή
3) Οδηγίες / στήσιμο παιχνιδιού
Εαν καποιος τα διαθέτει θα ηθελα να μου στείλει φωτογραφίες απο αυτα ή ακομα καλύτερα σκαναρισμένα!
 
Πίσω
Μπλουζα