PC ή Κονσόλα;

maxcomgr

Retro Member
Joined
8 Νοέ 2007
Μηνύματα
112
Αντιδράσεις
1
Τελικά με αυτά τα παιχνίδια που βγαίνουν, τι συμφέρει να κάνεις;

Α)Να φτιάξεις ένα σύστημα με υδρόψυξη, διπλές sli κάρτες γραφικών, τον τελευταίο quade core επεξεργαστή, μνήμες κλπ. Που θα σου βγει κανά 3.000 και χώρια και το ρεύμα που θα καίει;

ή

Β)Να πάρεις ένα XBOX360 ή PS3, να δώσεις το πολύ κανένα 500 και να ησυχάσεις;

Προσωπικά εμένα με κόβει το ότι δεν μπορώ να παίξω στις κονσόλες τα fps με ποντίκι. Είμαι mouse-addicted.

Και μια απορία ακόμη, γιατί όταν θέλω να παίξω halo στο pc πρέπει να κάνω εγκατάσταση ενώ στο xbox παίζει κατευθείαν;
 
maxcomgr είπε:
Τελικά με αυτά τα παιχνίδια που βγαίνουν, τι συμφέρει να κάνεις;
Α)Να φτιάξεις ένα σύστημα με υδρόψυξη, διπλές sli κάρτες γραφικών, τον τελευταίο quade core επεξεργαστή, μνήμες κλπ. Που θα σου βγει κανά 3.000 και χώρια και το ρεύμα που θα καίει;
Δε νομίζεις ότι είναι λίγο ακραίο αυτό το setup? Πάρε ένα PC με 800? και τελείωσες.

maxcomgr είπε:
Β)Να πάρεις ένα XBOX360 ή PS3, να δώσεις το πολύ κανένα 500 και να ησυχάσεις;
Αμ δεν ησυχάζεις. Θες και μια HD τηλεόραση αλλιώς πάρε Wii. Βάλε και το φόρο 55? το χρόνο αν μιλάς για 360. Αα τα παιχνίδια στις κονσόλες είναι πανάκριβα.

maxcomgr είπε:
Προσωπικά εμένα με κόβει το ότι δεν μπορώ να παίξω στις κονσόλες τα fps με ποντίκι. Είμαι mouse-addicted.
Δεν είσαι ο μόνος. Όσο καλά και να μάθεις το pad, με το ποντίκι πάντα θα παίζεις καλύτερα. Για μένα FPS=PC και το λέω αυτό μετά από αρκετό κόπο εκμάθησης του Pad στο COD4 :)

maxcomgr είπε:
Και μια απορία ακόμη, γιατί όταν θέλω να παίξω halo στο pc πρέπει να κάνω εγκατάσταση ενώ στο xbox παίζει κατευθείαν;
Γιατί οι κονσόλες κάνουν streeming από το DVD που σημαίνει ότι διαβάζουν συνέχεια (και σου παίρνουν τα αυτιά αν τις έχεις κοντά). Τα PC διαβάζουν από τον δίσκο όποτε χρειαστεί και λόγω συνήθως μεγαλύτερης μνήμης κάνουν και περισσότερο buffering.

Αν είσαι του FPS γνώμη μου είναι δώσε μια 800άρα σε PC. Κόβω το thread να πηγαίνει προς flame, ελπίζω να διαψευσθώ.
 
Προαιωνιο ερωτημα...:biglaugh:

Αν θες το PC μονο για παιχνιδια,ρωτα τους κατοχους gaming PC + nextgen κονσολας, οπως π.χ τον Shock,σε ποια πλατφορμα παιζουν περισοτερες ωρες αυτη τη περιοδο...

Αυτο μαλλον θα απαντησει το ερωτημα σου ;)
 
Πάρε μια κονσόλα να ησυχάσεις. Ούτε αναβαθμίσεις , ούτε DX10.1.2333 ούτε τίποτα. Το PC θα σου τρώει χρήματα κάθε χρόνο , η κονσόλα μια φορά στα 4.

Όσον αφορά παιχνίδια, αν πας για γνήσια βρίσκεις στο ebay 35-50 ευρώ μαξιμουμ. Αν πας για modded, τα γνωστα ;)

Όσον αφορά τον χειρισμό , ήμουν mouse addicted κι εγινα Pad Addicted. Είναι ωραία φάση ο καναπές και ως γνωστόν καναπες + ποντίκι = No go. Το καλύτερο πάντως είναι να δοκιμασεις να παιξεις κανα 3ωρο σε κανα φίλο να δείς αν συνηθίζεις (πράγμα που πιστευω 100% οτι θα γίνει).

Ά, και με τα χρήματα που θα γλιτώσεις απο το PC πάρε μια HD τηλεόραση :biglaugh: :biglaugh:
 
maxcomgr είπε:
Το PS3 με τις τιμές των παιχνιδιών, αν παίζεις αρκετά παιχνίδια σύντομα θα σου κοστίσει όσο 4 servers με 2 CPU ο καθένας και συστοιχία 4 SCSI δίσκων έκαστος , με 8GB RAm , 32άρες οθόνες κτλ.

80? - 90? το παιχνίδι , όπως και να το κάνουμε είναι πολλά ...
 
Τελικά με βλέπω για κανένα xbox 360, μόλις ανακάλυψα πως να προσθέσω mouse και keyboard.

http://gizmodo.com/gadgets/gadgets/xcm-brings-pcstyle-gaming-to-your-360-217332.php

Έτσι για την ιστορία είχα και ps2 και xbox, αλλά μετά από 1 μήνα χρήσης τα έδωσα διότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ GAMEPAD με τίποτα.
 
Για gaming κονσολα και μονο ειδικα με τις καινουργιες που κανουν οτι κολπακι θες και keyboard και mouse παιρνουν και internet (ps3 μονο ) .

Το pc εχει χιλιαδυο πραγματα προς το παρον που δεν κανουν οι κονσολες αλλα ολο και μειωνονται .

Υπομο0νη. :D
 
Πάντως αν και έχω αρκετά καλό PC, (πέρσι μου πήρε 1200 ευρώ να το φτιάξω, και τρέχει τα πάντα σε 1280x1024, πλήν Crysis σε High & Ultra High), το 360 θα το αγοράσω φέτος, και μάλιστα θα το έχω στο ίδιο monitor με το PC. (Δεν αλλάζω την FQ85 της Sony με τίποτα.:biglaugh:) Το ερώτημα είναι ποια games θέλεις να παίζεις. Αν θες στρατηγικής, adventure, εξομειωτές, και ψάχνεσαι με indy και freeware games, τότε το PC είναι μονόδρομος. Αν θες sports, και racing πας κονσόλες. Οι κοινές κατηγορίες όπως τα RPG και τα FPS, ειδικά αυτά πού είναι multiplatform, ακολούθα τα γούστα σου και το πορτοφόλι σου.:biglaugh::biglaugh: Όσο για τα FPS στις κονσόλες έχουν την λειτουργία lock enemy, που δουλεύει μια χαρά. Η ουσιώδης διαφορά, κονσόλας - PC, είναι ότι στην κονσόλα βάζεις το παιχνίδι και κουτσά στραβά το παίζεις.(γιατί τώρα τελευταία, αρχίσαν τις χαζομάρες και με τις κονσόλες). Στο PC πρέπει να ασχοληθείς λίγο παραπάνω. Installation, patching, κλπ. It's up to you (Ή η τσάπα του γιού, ως προσ το ελληνικότερον :biglaugh::biglaugh:). Για ότι θες πάντως εδώ είμαστε. :D
 
Ψιλοαπλα ειναι τα πραγματα νομιζω....

Adventures+RPG's+Strategies+FPS με συμβιβασμους=PC

FPS με ολα maximum detail+Fighting games+RPG's=Κονσολα

Τις αλλες κατηγοριες (π.χ sports games) δεν τις ανεφερα διοτι δεν θεωρω οτι ειναι πρωτη προτεραιοτητα σχεδον κανενος gamer,ενω τα ΜΜΟRG's δε θελω ουτε να τα ακουω... :D

Απο κει και περα,μπαινουν οι προσωπικοι "περιορισμοι" του καθενος (π.χ κι εγω,πλην PES2008 το pad δεν το ακουμπαω..) στην ολη υποθεση....

@ shock

Αυτο το threadακι οντως μπορει να καταληξει η του υψους η του βαθους,παντα απο εμας εξαρταται... :)
 
Και PC και κονσόλες.

Ξεκίνα από Dreamcast, Cube, handhelds και προχώρα σε 360.

Πάρε και ένα καλό pc με 800 ευρώ max και ξεμπέρδεψες.

SLI και λοιπά aliens και δεν συμφέρουν και δεν θα δεις τίποτε το αξιοπρόσεκτο, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις.
 
Το PC των 3.000 ευρω παντως,δε θα σταματησω ποτε να λεω οτι δεν αποτελει καθολου,μα καθολου ωριμη αγορα....

Εαν καποιος ειναι υπερ των μτχ (οπως η αφεντια μου),με 800 ευρω φτιαχνει ενα πραγματικα αξιολογοτατο PC.Δε ξερω αν ψαχνεστε με τα μτχ,αλλα καθημερινα υπαρχουν ευκαιριες για καθε πορτοφολι.Οι τρελαμενοι πιτσιρικαδες που θελουν να εχουν ο,τι πιο state-of-the-art διαθετει η αγορα,συχνα ειναι οι καλυτεροι πωλητες....

Και μη μου πει καποιος οτι τον θα χαλαγε ενας C2D 6750 1333FSB,που ειδα οτι πουληθηκε 105 ευρω προχθες...!

Eαν για καποιο λογο δεν ειναι υπερ των μτχ,παλι το ποσο ειναι αρκετο για ενα δυνατο μηχανακι,που θα χρειαστει απλα καποια λεφτα ξανα νωριτερα απο το μτχ των ιδιων χρηματων....
 
manos426f είπε:
Ψιλοαπλα ειναι τα πραγματα νομιζω....

Τις αλλες κατηγοριες (π.χ sports games) δεν τις ανεφερα διοτι δεν θεωρω οτι ειναι πρωτη προτεραιοτητα σχεδον κανενος gamer

Κι όμως Μάνο...κι όμως υπάρχει κι αυτή η συνομοταξία :)

Επί του θέματος, η γνώμη μου είναι ότι πλέον το gaming είναι πολύ πιο απολαυστικό σε κονσόλα. Η μόνη κατηγορία για την οποία αξίζει ακόμα να ρίχνεις λεφτά στο pc είναι τα strategy, κι αυτό γιατί παίζουν χωρίς αντίπαλο εκεί. Για τα fps δεν έχω γνώμη γιατί δε μου αρέσουν.
 
Και τα adventures παιζουν -οσο παιζουν- χωρις αντιπαλο στα PC...
 
Για τα 360 έχω ακούσει ότι είναι αναλώσιμα ...

Ειδικά αν τα "πειράξεις¨, οπότε χάνεις εγγύηση , πρέπει να αγοράζεις 2-3 το χρόνο.

Αληθεύει;
 
Τα strategy δεν τα αγγίζω. Δεν μου αρέσουν. Αλλά όπως και τα strategy έτσι και τα FPS (το παλιό μου παρατσούκλι ήταν Sir Fragalot από το frag-a-lot), απαιτούν το Ρατατούη για να παίξουν αξιολογα και όπως πρέπει.

Επειδή τυγχάνω να κατέχω 12 κονσόλες (επί το πλείστον φορητές και retro) και 3 pc αυτή τη στιγμή, μπορώ να μιλώ με βεβαιότητα ότι μόνο μια κατηγορία δεν φτάνει.

Εδώ έχουμε και pc για παλιά παιχνίδια...........
 
Karnov είπε:
Για τα 360 έχω ακούσει ότι είναι αναλώσιμα ...Ειδικά αν τα "πειράξεις¨, οπότε χάνεις εγγύηση , πρέπει να αγοράζεις 2-3 το χρόνο.

Αληθεύει;
Γκουχου, γκούχου

Για αυτό κάποιοι έχουν δύο. Η μία πάντα θα ταξιδεύει Γερμανία-Ελλάδα, Ελλάδα-Γερμανία.

LOL
 
Αν κάτσεις να αγοράσεις pc με τα specs που ζητάνε τα σημερινά παιχνίδια, θα δώσεις γύρω από 1200 ?. (Για να παίζεις σε high quality)

Εγώ στο laptop μου που είναι και από 1/1 2007 (c2duo 2.00Ghz,2Gb Ram,Vga 7600 256mb), το crysis το έπαιζα στα 1024χ868 σε low γραφικά.

Εγώ κανονικά έπαιζα FPS, Adventure, Strategy και Simulators.

Αλλά λόγο χρόνου τώρα κατάντησα να παίζω κλεφτά κανένα FPS για καμία ωρίτσα μόνο και αν.

Άρα τα Χριστούγεννα με βλέπω με κανένα xbox 360.

Πάντως σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
Αν εχεις φραγκα $$$ και υπομονη, χωσου για PC-για το απολυτο αποτελεσμα. Aν θες την λυση πακετο "μια κι εξω" χωσου κονσολα.

Και οταν μιλαμε για κονσολα , εννοουμε ΧΒΟΧ360 αυστηρα.

Δεν θα ξαναεφευρω τον τροχο, επαναλαμβανοντας οσα πολυ σωστα εγραψαν οι φιλοι παραπανω.

Its up to you...Eχεις βρει το κρυμενο χρυσο των γερμανων (WWII) ?

Eχεις καποιον να σε δεσει στο καταρτι (Οδυσσεας style) για να μην το σπασεις οταν αρχισει τα κολληματα? PC

Aν γουσταρεις μια λυση Εβαπορε, στην ανεση του σαλονιου σου, ποτουρες και φιλους γυρω γυρω ΧΒΟΧ360.
 
!!

Βασικά αν θεωρείς τον εαυτό σου GAMER, δεν μπορείς να ικανοποιηθείς με κονσόλα..οπότε PC και πάλι PC..αν έχεις φτιάξει κατάσταση με ωραίο μονιτοράκι, με ωραία πολυθρόνα να αράζεις, και έχεις στήσει και lan με άλλον έναν υπολογιστή, αυτό κύριοι είναι gaming experience...Θα συμφωνήσω με τον Μάνο για τα adventures, RPGS, strategies και κάθε είδους simulator (από football manager μέχρι SIM city clones)..δεν γίνονται να παιχτούν στις κονσόλες...πως να το κάνουμε δηλαδή!!:biglaugh:

άσε που όλες οι κονσόλες γίνονται emulators κάποια στιγμή στο PC..παίζω παιχνιδάκια του πρώτου playstation και είναι πολύ καλύτερη φάση έτσι...

Δεν απαξιώνω τις κονσόλες...είναι ωράια φάση να παίζεις αθλητικά παιχνίδια (Pro, NBA live, Athens 2004, ραλάκια, ξυλίκια,) μόνο και μόνο για το διπλό ή τετραπλό παιχνίδι αλλά και πάλι άν θέλεις να βάλεις patchakia, να βάλεις mod για να προσθέσεις τα σωστά ονόματα κ.λ.π είναι πολύ πιο πολύ μανούρα και συνήθως δεν βγαίνουν κιόλας για κονσόλες...

Το τέλειο είναι να έχεις στην κατοχή σου και τα 2..αλλά άν ήταν να διαλέξω θα επέλεγα PC...
 
Πίσω
Μπλουζα