PC-Engine: Wonderboy in MonsterLand μεταφρασμένο στα Ελληνικά !!!!

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
μόλις το κατέβασα, δεν ήξερα ότι υπήρχε....

BikkurimanWorldJTGre-001.png
BikkurimanWorldJTGre-002.png


BikkurimanWorldJTGre-003.png
BikkurimanWorldJTGre-004.png
 
βρήκα άλλο ένα , το Keith Courage in Alpha Zones , μοιάζει με το Wonderboy...

KeithCourageinAlphaZonesUTGre-002.png
KeithCourageinAlphaZonesUTGre-001.png


KeithCourageinAlphaZonesUTGre-003.png
KeithCourageinAlphaZonesUTGre-005.png
 
Καταπληκτικο οπως καταπληκτικο ειναι και το Wonderboy αλλα μερικα πραματα μου αρεσουν αυθεντικα. :)
 
Εμ βεβαια αμα καθεται ο Vag και κανει τον εμπορα - δεν μαθαινει κανεις οτι ειναι μεταξυ των 2 - 3 teams που μεταφραζουν ρετρο παιχνιδια στα Ελληνικα...
 
Το WB in monsterland στην PC Engine είναι μακράν ότι πιο κοντινό στο arcade.

Την Ελληνική έκδοση την έχω τιμήσει δεόντως, το έχω τερματήσει σε emulator στο GP2X, υπάρχει εδώ και μερικά χρόνια όμως...
 
Το πρώτο wonder boy είναι πειραγμένο. Δεν είναι τα αυθεντικά sprite του παιχνιδιού.
 
Δεν είναι πειραγμένο, απλά έτσι είχε κυκλοφορήσει στην pcengine.
 
Σωστός ο kapamaru!

Gtsamour τελείωσες το wonderboy; Και έπερνα όρκο οτι είναι απάνθρωπο!
 
Είναι απάνθρωπο δε λές τίποτα...

Είχα τελειώσει και χειρότερα παιχνίδια, όπως το Cobra Command στο κανονικό arcade. Είχε μαζευτεί το μαγαζί από πάνω και κοίταγε.
 
Ελληνας Κροισος με δικο του Νησι και πολλα πολλα εικοσαρικα για σκοτωμα..με 8 γραμματα..:biglaugh:
 
Το WB in MonsterLand το τερματίζω ακόμα και σήμερα με ένα "εικοσάρικο" :p

Δεν είναι απάνθρωπο , πρέπει απλώς να το ξέρεις όλο απ'έξω :biglaugh:
 
Δεν εισαι ομως ο μονος με 8 γραμματα :)
 
C'est moi!!!!

Όλα είναι απάνθρωπα μέχρι τελικά να τα νικήσεις και να τα τερματίζεις με ένα εικοσάρικο.

Και εγώ το Cobra Command με ένα εικοσάρικο το τελείωνα, το θέμα είναι ποσα έχεις ρίξει συνολικά βέβαια.... :D

telamonas.stokos είπε:
Εμ βεβαια αμα καθεται ο Vag και κανει τον εμπορα - δεν μαθαινει κανεις οτι ειναι μεταξυ των 2 - 3 teams που μεταφραζουν ρετρο παιχνιδια στα Ελληνικα...
Συγγνώμη κιόλας (πάει καιρός βέβαια) αλλά επειδή εγώ ήμουν στο translation team του Grim Fandango, δεν θυμάμαι τον Vag...

Εκτός και αν είχε άλλο nickname oπότε πάσο...

http://el.wikipedia.org/wiki/Grim_Fandango

"The Greek Grim Fandango Translation Team, αποτελείται από 5 μέλη με τα ψευδώνυμα: Manuel, Vrok, Praetorian, gtsamour και Lewton."

O Vrok είναι ο Vag?
 
telamonas.stokos είπε:
Εμ βεβαια αμα καθεται ο Vag και κανει τον εμπορα - δεν μαθαινει κανεις οτι ειναι μεταξυ των 2 - 3 teams που μεταφραζουν ρετρο παιχνιδια στα Ελληνικα...
Συγγνώμη κιόλας (πάει καιρός βέβαια) αλλά επειδή εγώ ήμουν στο translation team του Grim Fandango, δεν θυμάμαι τον Vag...

Εκτός και αν είχε άλλο nickname...
 
telamonas.stokos είπε:
Εμ βεβαια αμα καθεται ο Vag ..............δεν μαθαινει κανεις οτι ειναι μεταξυ των 2 - 3 teams που μεταφραζουν ρετρο παιχνιδια στα Ελληνικα...
gtsamour είπε:
Συγγνώμη κιόλας (πάει καιρός βέβαια) αλλά επειδή εγώ ήμουν στο translation team του Grim Fandango, δεν θυμάμαι τον Vag...

Εκτός και αν είχε άλλο nickname oπότε πάσο...

http://el.wikipedia.org/wiki/Grim_Fandango

"The Greek Grim Fandango Translation Team, αποτελείται από 5 μέλη με τα ψευδώνυμα: Manuel, Vrok, Praetorian, gtsamour και Lewton."

O Vrok είναι ο Vag?
:rolleyes:

Οχι αλλα προφανως στελεχωνει μια απο τις υπολοιπες 1-2 απο τις απο τις συνολικα 2-3 ομαδες translation teams που αναφερει ο Telamonas ...

Ποιο πανω :rolleyes:εχει link με τις ως τωρα δουλιες της Greekroms και του Vag ...
 
Πω πω, έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα κατά σύμπτωση (από το Google), δεν το είχα διαβάσει.

Έχει πολύ πλάκα, ιδίως το τελευταίο σχόλιο του gtsamour. Τελευταία ασχολήθηκα (2-3 μέρες) και πάλι με rom hacking (δείτε το θέμα "Δίαιτα" στο mame.gr).

Παρεμπιπτόντως, το Wonderboy in Monsterland ήταν η πρώτη μου μετάφραση και κάποια στιγμή είχα βγάλει και δεύτερο update (με φανταστική Ελληνική title screen). Για PC Engine έχω μεταφράσει και άλλα: Klax, Puzznic, Shanghai.
 
Ναι το είχα δει πριν μερικά χρόνια από τότε που άνοιξε το Greek Roms.

Καλή δουλειά!
 
Φίλη Μαρία,τα greeklish απαγορεύονται εδώ,διόρθωσε το post σου σε παρακαλώ...
 
Πίσω
Μπλουζα