PC gaming VS Console gaming XII

Saulot

RetroNuts!
Joined
14 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.789
Αντιδράσεις
199
Παρολο που υπάρχουν ατομα που παίζουν fps (COD, MW2) σε κονσόλες, δεν ξερουμε αν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με ενα PC player αν παίζαν εναντια. Οσο υπάρχουν FPS και Strategy το PC gaming δεν πεθαίνει.
 
Saulot είπε:
Παρολο που υπάρχουν ατομα που παίζουν fps (COD, MW2) σε κονσόλες, δεν ξερουμε αν μπορούν να τα βγάλουν πέρα με ενα PC player αν παίζαν εναντια. Οσο υπάρχουν FPS και Strategy το PC gaming δεν πεθαίνει.
Αυτές τις μέρες έπαιξα το Dragon Age Origin σε pc αλλά το δοκίμασα και στο 360. Καμία σχέση, στο 360 βαλτώνει, κολλάει, είναι μια πατάτα και μισή. Αποτυχία.

Τώρα παίζω το DIRT II και σε pc και σε 360. Σε 360 το παιχνίδι είναι άψογο ΕΚΤΟΣ από το frame rate που κινείται το πολύ στα 25 fps. Αλλά στο pc το παιχνίδι είναι κατά πολύ ανώτερο και σε feeling και σε κίνηση. Τώρα, η κάρτα γραφικών που έχω στο pc μου από την άλλη κοστίζει παραπάνω από ένα elite 360, οπότε για κάποιο που δεν έχει τη δυνατότητα να ασχοληθεί με pc gaming το 360 είναι μια καλή, χλιαρή πάντα, λύση.
 
Το Dragon Age Origins παίζει full στην 4890 μου χωρίς γκρίνιες οπότε δεν χρειάζεσαι καρτα με κόστος XBOX για να δείς την διαφορά.
 
εγώ έχω παρατήσει σχεδόν το pc gaming. (έχω έναν c2d E8600 + GTX260 216cores ~1.5-2 χρόνια τώρα) Στα fps (strategy δεν ασχολούμαι) το pc κερδίζει χαλαρά - και μόνο τον χειρισμό να λάβουμε υπ'όψιν - και στα γραφικά όπως είναι φυσικό δεν μπορείς να συγκρίνεις μηχάνημα του 2005 με μηχάνημα του 2009.

Εκεί που κερδίζουν οι κονσόλες είναι το software. Στο pc πχ, ΠΟΤΕ δεν θα παίξω το Bayonetta, δεν θα παίξω το Banzo Kazzoie , δεν θα παίξω το Uncharted2 (παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό πρόσφατα)

Οπότε από ένα σημείο και μετά πολύ απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Ναι μεν μερικά παιχνίδια είναι καλύτερα στο pc, άλλα στις κονσόλες και άλλα είναι το ίδιο.

Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο διότι πολύ απλά για εμένα παίζει μεγαλύτερο ρόλο το software που υπάρχει διαθέσιμο...

Έχω τον κουμπάρο μου με Ι7 που παίζει τα πάντα full σε 1920*1200 και χαίρεται... δεν μπορεί όμως να καταλάβει αυτό που λέω γιατί το πάει συγκριτικά με βάση τις δυνατότητες των μηχανημάτων, ώσπου τον έφερα σπίτι και του έδειξα το Bayonetta στο 360 και του λέω: ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΣΤΟ ΥΠΕΡ-PC ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ; Στα καπάκια του έβαλα το Mushihime-sama Futari , που είναι ένα 2D shmup (στα arcades τρέχει σε έναν 133mhz SH4) και τον ξαναρώτησα: ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΣΤΟ ΥΠΕΡ-PC;

... οπότε και δεν μου ξαναέκανε τέτοια κουβέντα ΛΟΛ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πια οι διαφορές έχουν μειωθεί πάρα πολύ σε σημείο που να είναι ελάχιστες. Δεν μιλάω τεχνικά, αλλά σε στυλ παιχνιδιού. Τα πιο πολλά παιχνίδια βγαίνουν και σε κονσόλες και στο PC.

Οι διαφορές είναι:

Οι κονσόλες έχουν περισσότερα action games (action, action/adventure, fighting, κτλ).

Οι κονσόλες έχουν JRPGs, ενώ τα PC ελάχιστα.

Οι κονσόλες έχουν πολλά περισσότερα party games.

Τα PCs έχουν strategy games, ενώ οι κονσόλες ελάχιστα.

Τα PCs έχουν simulations (βέβαια πολύ λιγότερα από ότι παλιότερα).

Τα PCs έχουν adventure games.

Τα PCs έχουν MMOs.

Επίσης στα PCs υπάρχει και η indie σκηνή και η modding community.

Αυτή η "ενοποίηση" συμβαίνει από την εποχή του PS1 και μετά (δηλαδή από το '95 και έπειτα) που μπορεί να χαρακτηριστεί η "σύγχρονη εποχή του gaming".

Πιο πριν, το PC gaming και το Console gaming ήταν τελείως διαφορετικά πράγματα και έβρισκες ελάχιστο "overlap". Άλλου είδους παιχνίδια έπαιζες στο ένα format και άλλα στο άλλο.
 
εγω μετα Amiga εποχης ημουν υπερ των PC με κλειστα ματια,μεχρι που πηρα το Dreamcast και με πηγε στο Dark side οπως playstation 2 :D , και να πω την αληθεια εχω βαρεθει τα installs,ρυθμισεις,κ.τ.λ.π, την γλυκα να βαζεις οτι παιχνιδι θελεις ανα πασα στιγμη να παιξεις, ο PC δεν το εχει.
 
Leon,το είπες πολύ σωστά,οι κονσόλες ΧΑΣΑΝΕ το software που είχανε και τις διαφοροποιούσε από τα PCs.

Τώρα είναι ένα μάτσο αποτυχημένα,απρόσωπα,PC rip-offs,εκτός του Wii,που δικαίως είναι εκεί που είναι και οι άλλοι το βλέπουν με τα κυάλια...
 
manos426f είπε:
Leon,το είπες πολύ σωστά,οι κονσόλες ΧΑΣΑΝΕ το software που είχανε και τις διαφοροποιούσε από τα PCs.
Τώρα είναι ένα μάτσο αποτυχημένα,απρόσωπα,PC rip-offs,εκτός του Wii,που δικαίως είναι εκεί που είναι και οι άλλοι το βλέπουν με τα κυάλια...
λάθος μεγάλο, να κάνω μια τεράστια λίστα από παιχνίδια X360/PS3 που ποτέ δεν θα δούμε σε άλλο format;

Μην υπερβάλλουμε κιόλας , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το 60% της παρούσας "βιβλιοθήκης παιχνιδιών" για X360/PS3 δεν θα βγει αλλού, από εκεί και πέρα οι εταιρίες ανάπτυξης software κάνουν μια επένδυση φτιάχνοντας ένα παιχνίδι και προσπαθούν να έχουν μεγαλύτερο target group, γι'αυτό και οι μεταφορές (μερικές φορές πολύ κακές κιόλας) μεταξύ μηχανημάτων.

Αυτό δεν γινόταν παλιά συχνά , διότι πολύ απλά τα pc δεν ήταν τόσο δυνατά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να κάνεις,φυσικά,αλλά να κάνεις και μία με όλα εκείνα που κυκλοφορούν και σε PC,όντας απλά πολύ καλύτερα... ;)
 
ωραία, ας παίξουμε το ανούσιο παιχνιδάκι, για απάντησε μου ΠΟΙΟ pc παιχνίδι είναι καλύτερο αντίστοιχα από τα: Bayonetta, Uncharted 2, HALO 3, Crackdown, Brutal Legend - ακόμα και από τα παλιότερα Banzo Kazzooie nuts and bolts, Kameo, Blue Dragon , Ninety Nine Nights, Battle Fantasia, Tales of Vesperia, Ninja Gaiden 2, King of Fighters XII, Dead Rising, Onechambara Bikini Samurai Squad κτλ κτλ

Περιμένω απάντηση.

edit: επίσης θέλω να μάθω εάν το 2005-2006 (που το Χ360 είχε ~400ευρώ) , ΠΟΣΟ ΕΙΧΕ ένα αντίστοιχων δυνατοτήτων pc, και επίσης σήμερα ΣΕ ΠΟΙΟ pc 180ευρώ μπορείς να παίξεις όλα αυτά τα "καλύτερα" παιχνίδια που θα μου απαντήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
λάθος μεγάλο, να κάνω μια τεράστια λίστα από παιχνίδια X360/PS3 που ποτέ δεν θα δούμε σε άλλο format; Μην υπερβάλλουμε κιόλας , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το 60% της παρούσας "βιβλιοθήκης παιχνιδιών" για X360/PS3 δεν θα βγει αλλού, από εκεί και πέρα οι εταιρίες ανάπτυξης software κάνουν μια επένδυση φτιάχνοντας ένα παιχνίδι και προσπαθούν να έχουν μεγαλύτερο target group, γι'αυτό και οι μεταφορές (μερικές φορές πολύ κακές κιόλας) μεταξύ μηχανημάτων.

Αυτό δεν γινόταν παλιά συχνά , διότι πολύ απλά τα pc δεν ήταν τόσο δυνατά.
Καμία σχέση. Την εν λόγω λίστα την έχω φτιάξει ήδη, και όπως θα δεις δεν είναι και τόσο μεγάλη. Φυσικά έχω αρκετό καιρό να την ανανεώσω (6 μήνες) αλλά δεν έχουν βγει και τόσο πολλοί console exclusive τίτλοι από τότε. Λείπουν μόνο τα πολύ μέτρια ως τελείως κακά παιχνίδια, αλλά τα περισσότερα από δαύτα (όχι ότι αξίζει να ασχοληθείς έτσι και αλλιώς) είναι τελείως multiplatform (βγαίνουν από Spectrum μέχρι...Cray).
 
keropi είπε:
ωραία, ας παίξουμε το ανούσιο παιχνιδάκι, για απάντησε μου ΠΟΙΟ pc παιχνίδι είναι καλύτερο αντίστοιχα από τα: Bayonetta, Uncharted 2, HALO 3, Crackdown, Brutal Legend - ακόμα και από τα παλιότερα Banzo Kazzooie nuts and bolts, Kameo, Blue Dragon , Ninety Nine Nights, Battle Fantasia, Tales of Vesperia, Ninja Gaiden 2, King of Fighters XII, Dead Rising, Onechambara Bikini Samurai Squad κτλ κτλΠεριμένω απάντηση.
Mέτρησα 15 τίτλους,αν δε κάνω λάθος.Πολλά δε τα ξέρω καν,αλλά αν λες ότι είναι κορυφαίοι κονσολικοί τίτλοι,δεν έχω λόγω να σε αμφισβητήσω.

Να θυμηθούμε όμως και πόσοι τίτλοι εποχής Μega Drive/Super Nes υπήρχαν αντίστοιχα; :)

σ.σ Από το Halo 3,πολλά είναι καλύτερα,αλίμονο !! :)
 
manos426f είπε:
Leon,το είπες πολύ σωστά,οι κονσόλες ΧΑΣΑΝΕ το software που είχανε και τις διαφοροποιούσε από τα PCs.
Α και μιας και το ανέφερες θα πω το εξής. Θεωρώ ότι η πενταετία '90-'94 ήταν η καλύτερη για το PC gaming, γιατί όχι μόνο προσέφερε κάτι τελείως διαφορετικό από τις κονσόλες, αλλά εκεί δημιουργήθηκαν και τα genres τα οποία εν συνεχεία κυριάρχησαν τόσο στις κονσόλες όσο και στα PC. O λόγος; Κυρίως το 3D, στο οποίο τα PC υπερτερούσαν που μετά έγινε στάνταρ.

Μάλλον πρέπει να ξεκινήσω ένα topic για αυτό το θέμα κάποια στιγμή. :)
 
πάμε πάλι από την αρχή , για να καταλάβετε την σχετικότητα του "καλύτερου παιχνιδομηχανήματος"

http://www.youtube.com/watch?v=eiFyMVblhRw

http://www.youtube.com/watch?v=YAtwPLtQjno

http://www.youtube.com/watch?v=0y8F0dQM1DI

Για εμένα δηλαδή που γουστάρω με 1000 τέτοια παιχνίδια, ποιά νομίζετε είναι η καλύτερη πλατφόρμα , τα pc; Και για ποιό λόγο; Θα τα δω ποτέ εκεί;

Εγώ φίλοι μου τα έχω όλα, και 360, και ps3 και wii (που είναι τα τελευταίας γεννιάς μηχανάκια) και κάτω από την τηλεόρασή μου υπάρχουν όλα στημένα, από megadrive/snes ως τα πολύ πρόσφατα. Και δόξα το θεό από το 1991 παίζω σε pc και κονσόλες (ψάχτε threads μου με εικόνες από την συλλογή μου για pc games)

Το θέμα είναι ότι για να κρίνεις σωστά και να μπορείς να καυχιέσαι ότι είσαι αντικειμενικός (όσο γίνεται γιατί πάντα το προσωπικό γούστο του καθενός μπαίνει στη μέση) πρέπει να τα έχεις δει ΟΛΑ.

Ακόμα και τώρα με "τις λίγες αποκλειστικότητες" όπως λέτε (που διαφωνώ πλήρως αλλά δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ παραπάνω ούτε και να τσεκάρω λίστες άλλων) δυστυχώς ούτε τα pc φτάνουν τις κονσόλες , ούτε οι κονσόλες το pc.

Εκεί που θέλω να καταλήξω (γιατί στο τέλος θα τα μπερδέψω ΛΟΛ) είναι ότι καλύτερο μηχάνημα είναι αυτό που σου προσφέρει την διασκέδαση που θέλεις. Όπως στο 360 μου δεν θα παίξω strategy πχ και στο pc δεν θα παίξω το καινούριο castlevania. Είναι πολύ απλό. Άρα για τον κύριο ΑΒΓ το pc είναι καλύτερο γιατί θα παίξει το Starcaft2 έτσι και για μένα το 360 είναι καλύτερο γιατί θα παίξω το castlevania.

Πάντα είναι το software που αρέσει στον καθένα και τίποτα παραπάνω. Σύγκριση θα γίνεται και θα μετράει όταν ΟΛΑ τα παιχνίδια υπάρχουν στο 100% του αριθμού τους παντού και όταν συγκρίνουμε τα μηχανήματα την χρονική στιγμή που βγαίνουν και τα δυο. Το να λέμε ότι το Dragons Age Origin με μια 4890 κάρτα (που είναι 2 γεννιές καλύτερη από αυτή του 360 πχ) τρέχει πολύ καλύτερα είναι και αυτονόητο και ανούσιο.
 
Μα δεν είπε κανείς το αντίθετο. Απλά αυτά περί 60% που έγραφες δεν ισχύουν. Φυσικά υπάρχουν ακόμα διαφορές μεταξύ PC και κονσολών αλλά είναι πλέον ελάχιστες σε σχέση με το παρελθόν. Με ένα γρήγορο τσεκάρισμα βλέπω ότι γύρω στο 15-20% των παιχνιδιών του 360 ή του PS3 δεν υπάρχουν για PC. Αν το πάρουμε ανάποδα, τα PC exclusives είναι πολύ λιγότερα. ΦΥΣΙΚΑ κάποια από αυτά τα παιχνίδια πρέπει να τα έχεις αν σου αρέσει το genre, οπότε η αγορά του κατάλληλου format είναι επιτακτική.

Και φυσικά δεν μπορείς ούτε να πεις, "εντάξει πήρα 360 και PC (πχ) και καθάρισα". Uncharted 2 και LBP (πχ) πως θα τα παίξεις;

Η διαφορά είναι ότι παλιά δεν υπήρχε ποτέ (ή τέλος πάντων πολύ σπάνια) περίπτωση να δούμε ένα παιχνίδι σαν το Devil May Cry στο PC ή να δούμε ένα παιχνίδι σαν το Civilization σε κονσόλα. Αυτές οι "αλλαξοκ..." ξεκινούν από την PS1 era και μετά. Και όσο πάει αυτή η τάση αυξάνεται.
 
To στεναχωρο με το PC gaming ειναι οτι υφισταται-εξαρταται-κρεμεται απο τη χρηση ενος control σχηματος που λεγεται ποντικι! Ολο το οικοδομημα στηριζεται στην 25χρονη αυτη λυση!

Πατεριτσες του PC gaming αποτελουν τα MMORG και τα Strategy.

Oι AA action τιτλοι εχουν μεταναστευσει εδω και καιρο στα PC...

Γινεται μια προσπαθεια νεκραναστασης με την κονσολοποιηση των PC (Live, xbox pads στα TPS αντι ποντικιου κτλ) αλλα δεν βλεπω καποαι εξελιξη. Ποσοι action τιτλοι της προκοπης ειναι PC exclusives φετος? Πανω απο τρεις?

Τα PC ειχαν μια χρυση εποχη 95-99 που περασε ανεπιστρεπτι. Tην νοσταλγουμε ολοι μας αφου ηταν ενα χρονικο παραθυρο που η ανοιχτη αρχιτεκτονικη καταφερε πληγμα στη κλειστη (κονσολες, 8/16bit υπολογιστες).

Μαλιστα η PC gaming μπιζνα δεν εκμεταλευτηκε την προσπαθεια επιστροφης των adventures που εγινε αυτη τη χρονια. Οι χαμηλες πωλησεις οδηγησαν στο κονσολιασμα ακομα και αυτου του PC προγεφυρωματος.

Με 180 ευρακια και χωρις install παιζεις ολους τους τελευταιους ΑΑ τιτλους. Priceless
 
Κάτσε Wally γιατί δεν μας τα λες καλά. Και τα gamepad και τα ποντίκια είναι "πανάρχαιες εφευρέσεις". Να θεωρείς το ποντίκι κατώτερο του gamepad δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Για κάποια πράγματα είναι καλύτερο το mouse/keyboard, για άλλα το joypad, για άλλα το τιμόνι, για άλλα το joystick. Gamepads τα PC έχουν εκ παλαιότατων χρόνων, άρα δεν είναι θέμα. Ιδίως όταν διαβάζω κάποιους PC reviewers να παραπονιούνται ότι το παιχνίδι Χ δεν παίζει με mouse/keyboard μου τη δίνει στα νεύρα. Τόσα λεφτά έχεις δώσει για το gaming ring τα 20-30 ευρώ για να πάρεις pad σε μαράνανε; Εκτός βέβαια αν είναι κανένα shooter όπου εκεί το mouse/keyboard είναι καλύτερο και είναι αδιανόητο να μην υποστηρίζεται. Στο 360 από την άλλη FPS ή strategy με mouse/keyboard ΔΕΝ μπορείς να παίξεις. Κάτσε πάλευε με το pad. :)

Tώρα για κάτι online, Live κτλ...Χαχαχαχα! Έλα παππού να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου. Τι άλλο θα ακούσουμε!

Για το θέμα κόστους και εγκατάστασης, άστο δεν παίζει. Οι τιμές στα PC games είναι πολύ χαμηλότερες. Κάνεις απόσβεση πάρα πολύ γρήγορα. Ακόμα και αν είσαι LeChuck στο PC παίζεις online ενώ στην κονσόλα, κρίμα...Την εγκατάσταση την κάνεις μια φορά και τελείωσες. Μετά παίζεις αμέσως. Στην κονσόλα περίμενε να φορτώσει κάθε φορά και συνεχώς.

Και στο κάτω κάτω της γραφής το γεγονός ότι πλέον τα PC δεν έχουν τόσους exclusive τίτλους και ακολουθούν τον πολύ αργό κύκλο των κονσολών είναι καλό για την τσέπη μας. Δεν χρειάζονται πλέον αναβαθμίσεις κάθε λίγο και λιγάκι. Με ένα μέτριο μηχάνημα παίζεις καλύτερα από κονσόλα (αφού τα παιχνίδια βγαίνουν με γνώμονα console hardware 4ετίας και βάλε).

Που είναι το πρόβλημα; Στα κολλημένα μυαλά των PC gamers, οι οποίοι παίζουν τις ίδιες αηδίες. Αν δεν είναι FPS, RTS ή ΜΜΟRPG δεν το αγγίζουν. Πριν κάποιο καιρό, πχ. βγήκε το Raiden III για PC. Έδωσε κανείς σημασία; Ε που να ξαναβγεί shmup άμα δεν πουλάει. Παλιά η Sega έβγαζε τα VF στο PC, όπου ήταν και η καλύτερη έκδοση που μπορούσες να έχεις στο σπίτι. Οι reviewers δεν έδωσαν καμία σημασία, ούτε το κοινό. Ε γιαυτό δεν βλέπουμε τόσα action παιχνίδια στο PC (πόσο μάλλον exclusives).

Αν το κοινό των PC gamers ξεκόλλαγε λίγο, δεν θα υπήρχε καν αυτό το 20% των παιχνιδιών που δεν βγαίνουν για PC και των genres που δεν "εκπροσωπούνται" επαρκώς. Προσπάθειες είχαν γίνει πολλές στο παρελθόν (εδώ μέχρι και Final Fantasy είδαμε στο PC), αλλά άμα το κοινό δεν υπάρχει...
 
180? και 49? (ΜΟ) ο τιτλος και συνολο χ τίτλοι.

1000? και 19? (ΜΟ) ο τιτλος και χ επι 100 τίτλοι +emulation, Multimedia, online capabilities.

Χμμμ παω για το 2.

Καλό το Wii (το πρωτιμώ απο το XBOX) αλλα gamer χωρίς PC δεν πάει
 
Πίσω
Μπλουζα