PC Master

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Μια και παραμενω αναγνωστης του PC Master απο το τευχος 42 και μετα,(αλλωστε ειναι το μακροβιοτερο εντυπο που εγω προσωπικα αγοραζω,απο τα 13 μου χρονια εως σημερα με μια ενδιαμεση παυση,οπου βρηκα ομως εκεινα τα τευχη),θα ηθελα να κανουμε μια συζητηση εδω,για οποιον ενδιαφερεται βεβαια,πανω στο περιοδικο αυτο που περασε απο τα χερια ολων μας η τουλαχιστον των περισσοτερων εχω την εντυπωση,αν και το thread δεν κολλαει αμεσα με τα retro περιδικα,μια και το περιοδικο ειναι σε κυκλοφορια ακομη.......

Ποια η αποψη σας λοιπον για το εν λογω περιοδικο ολα αυτα τα χρονια,αλλα και πως σας φαινεται στη σημερινη του μορφη το PC Master...;

Εμενα προσωπικα,σε γενικες γραμμες δεν με εχει απογοητευσει ολα αυτα τα χρονια,διοτι παντα ειχε συντακτες που γνωριζαν σε μεγαλο βαθμο το αντικειμενο αυτου για το οποιο γραφανε,ατομα με μερακι και ορεξη....

Περα απο τον Αντρεα-Παρασκευα Τσουρινακη,τον τελευταιο των Μοικανων απο την παλια εκεινη φρουρα και πραγματικη κολωνα του εντυπου αυτου για μενα,υπαρχουν ατομα και σημερα που δειχνουν οτι αξιζουν να γραφουν στο περιοδικο αυτο που,αν μη τι αλλο,κουβαλα μια ιστορια πολλων χρονων,οπως ο Νοτης Χαλκιδης,ο Γιαννης Μαργετης,ο Χαρης Κλαδης,ο Γιαννης Μοσχονας,ο Αντρεας Εμνερ -αλλα ο Γιαννης Πατρικος βεβαια-,και αλλοι που σιγουρα ξεχνω τωρα....

Οπωσδηποτε υπαρχουν και αστοχες,κατα τη γνωμη μου,επιλογες ολα αυτα τα χρονια,οπως οι νεοτερες με την εντελως ακομψη σακουλα που περικλειει μεσα της καθε τευχος,την αφαιρεση της θηκης που συνοδευε το DVD-δωρο του εκαστοτε τευχους,αλλα και το νεο υφος των reviews που ξενιζει αρκετα αλλα και,παλι προσωπικα μιλωντας,δειχνει καπως αδειες τις σελιδες των reviews....

Η τιμη του περιοδικου στα 6,80 ευρω ειναι,αν οχι υψηλη,στο οριο του αποδεκτου και πρεπει να μεινει εκει,καθοτι μια νεα ενδεχομενη αυξηση θα ενοχλουσε πολλους πιστευω,αναμεσα σε αυτους κι εμενα ομολογω....

Απο κει και περα,δε μπορω να παραγνωρισω οτι μεσω του περιοδικου εχουν προσφερθει κατα καιρους τοσα και τοσα εξοχα games,με τα Syberia 1-2,Jack Orlando,Broken Sword II,Soldier of Fortune,Unreal,Commandos,Larry 7,Deus Ex αλλα και Gabriel Knight 2,Wanted:A wild Western adventure (στο PC Master Gold ομως) να ειναι τα πρωτα που μου ερχονται κατα νου....

Γενικοτερα,θα ελεγα οτι το PC Master διατηρει μια ποιοτητα στην υλη του,εχει τασεις ανανεωσης,- εστω και με τα οποια πιθανα λαθη επιφερουν αυτες-,''ακουει'' τις τασεις του αγοραστικου κοινου του και τελικα αποτελει μια ευχαριστη παρεα καθε μηνα.....

Σ.Σ Αν οι mods/admins θεωρουν το παρον thread μια,κατα καποιο τροπο,διαφημιση του συγκεκριμενου εντυπου μπορουν ασφαλως να προβουν σε διαγραφη του,αν και καμια τετοια προθεση δεν υφισταται απο μεριας μου.....
 
Το PC Master για μένα αρχίζει και τελειώνει πλέον στον Τσουρινάκη. Ο άνθρωπος έχει τρομερή γνωση του αντικειμένου και όλες του οι κουβέντες είναι τεκμηριωμένες και, κατ'εμέ στην συντριπτική πλειοψηφία τους, σωστές. Τα δε reviews των adventures που κάνει, αν έχουν καλή βαθμολογία, με οδηγούν σε τυφλές αγορές χωρίς δεύτερη σκέψη (και δεν θυμάμαι να έχω απογοητευτεί ποτέ).

Τώρα όσον αφορά το επίπεδο του υπόλοιπου εντύπου (πέραν του εν λόγω συντάκτη), παρουσιάζει κάθετη πτώση τον τελευταίο καιρό και μου δίνει πλέον την αίσθηση οτι απευθύνεται σε άτομα μικρής ηλικίας και όχι σε "ώριμους" gamers. Και είναι λογικό, καθώς οι ηλικίες που το αγοράζουν κατα κόρον πρέπει να είναι 12-22 χρονών, οπότε προφανώς καλά κάνει και ικανοποιεί το κοινό του. Πάντως αυτή η έμπνευση με την σακούλα και την αφαίρεση του DVD case ήταν φοβερή κίνηση ( αααπαραααδεκτον ....). Τουλάχιστον με το case είχες λόγο να αγοράσεις το περιοδικό , μόνο και μόνο για να βάλεις το παιχνιδάκι (adventuraκι κατα προτίμηση) στο ράφι. Τώρα τον χαρτόνινο φάκελο τι να τον κάνεις; Λέω εγω τώρα ....

Να δώσουμε κι εναν πόντο στην στήλη Retro Nostalgia πάντως, καθώς κάνει αφιερώματα σε παλιές εταιρίες ;)
 
Συμφωνω με τον keeper - δεν δουλευει πια οπως παλιοτερα το περιοδικο και ο Τσουρινακης ισως θα πρεπε απο πολλου να εχει αφησει τη θεση που κατεχει και να βγαλει κανα δικο του εντυπο.

Στη στηλη Retro Nostalgia θα εβαζα πολλους ποντους λογω του οτι ειναι μια μικρη οαση στη κατρακυλα του περιοδικου και επειδη ο Νοτης ειναι Nintendo FanBoy και πολυ καλο παιδι. Με την ευκαιρια καλη αρχη στο Στρατευμα να κανει και (γρηγορα) καλος πολιτης.
 
Συμφωνω με τον keeper - δεν δουλευει πια οπως παλιοτερα το περιοδικο και ο Τσουρινακης ισως θα πρεπε απο πολλου να εχει αφησει τη θεση που κατεχει και να βγαλει κανα δικο του εντυπο.

Στη στηλη Retro Nostalgia θα εβαζα πολλους ποντους λογω του οτι ειναι μια μικρη οαση στη κατρακυλα του περιοδικου και επειδη ο Νοτης ειναι Nintendo FanBoy και πολυ καλο παιδι. Με την ευκαιρια καλη αρχη στο Στρατευμα να κανει και (γρηγορα) καλος πολιτης.
 
!!

Παιδιά,

χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση και έτσι..απο το τωρινό PC MASTER GOLD, γίνεται ενα καταπληκτικό αφιέρωμα στην Ιστορία των adventures που θα συνεχίσει και στα επόμενα τεύχη...και φυσικά είναι του Τσουρινάκη
 
Πες μου οτι έχει και κανα καλο adventurακι δώρο ....

EDIT: Μπήκα και είδα. Δίνει το remake του Pirates!!! Όσοι δεν το έχετε δει χάνετε. Ειναι πιστό αντίγραφο του κλασσικού και έχει ακριβώς την ίδια αίσθηση (εκτος των γραφικών βεβαίως-βεβαίως) :thumbup:
 
!!

xe xe....βασικά έχει το PIRATES του SID MAYERS, το καινούργιο...παιχνιδάρα άλλα όχι adventure
 
Adventure εχει καιρό να δώσει πλάκα-πλακα ...
 
πλακα πλάκα ναι!

telamonas.stokos είπε:
Στη στηλη Retro Nostalgia θα εβαζα πολλους ποντους λογω του οτι ειναι μια μικρη οαση στη κατρακυλα του περιοδικου και επειδη ο Νοτης ειναι Nintendo FanBoy και πολυ καλο παιδι. Με την ευκαιρια καλη αρχη στο Στρατευμα να κανει και (γρηγορα) καλος πολιτης.
Συμφωνώ και γω φίλτατε telamona...είναι και μέλος του retromaniax..πως θα μπορούσε να μην είναι αλλωστε :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα με δυσαρεστει που εκει στην compupress εξακολουθουν να βλεπουν μονο το δεντρο (δηλαδη το PC MASTER GOLD) και να χανουν το δασος (PC MASTER)...

Τετοια αφιερωματα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να ειναι στο μηνιαιο PC MASTER που πλεον ειναι φανερο οτι περνα μια φαση κρισης υλης και ποιοτητας ....

Εκτος αν νομιζουν οτι ολα πανε καλα και αναλωνουν τον Τσουρινακη στην ενισχυση (και) του GOLD....

Τι να πω,δε ξερω,μου θυμιζει ομως αυτο που λεει σοφα ο λαος περι δυο καρπουζιων σε μια μασχαλη...!!
 
!!

Η πλάκα είναι Μάνο πως εγώ δεν το αγοράζω το gold..Αυτή την φορά έτυχε και το πήρα (λόγω του Pirates :) ) και ούτε καν το δίαφήμισε το αφιέρωμα στο εξώφυλλο!!! το είδα μέσα καθώς ξεφύλιζα το περιοδικό..και μένα μου φάνηκε απίστευτο που ένα τέτοιο αφιέρωμα βρίκεται εκεί και όχι στο μηνιαίο PC MASTER...και μάλιστα δεν διαφημίζεται κιολας
 
thamonas,επειδη εμενα το pirates δεν με ενδιαφερει,θα μπορουσες να μου πεις το αφιερωμα -στο περιπου- πως ειναι...;;

Εννοω,αναφερεται χρονολογικα στην εξελιξη των adventures o Τσουρινακης,η κανει αναφορες κατ' εταιρεια και στις κυκλoφοριες της;

Σε γενικες γραμμες,το βρηκες καλο το αφιερωμα;
 
!!

βασικά κάνει και τα δύο..κάνει μια αναδρομή στο χώρο των adventures, πότε ΄βγήκε το πρώτο κ.λ.π και αναλύει και τις εταιρείες χρονολογίκα...μου άρεσε πολύ..θα συνεχιστεί και στα επόμενα τεύχη γιατί είναι μεγάλο αφιέρωμα
 
...η άποψη του keeper βρίσκει και εμένα σύμφωνο. Απο την στιγμή που τα άλλα "ιερά τέρατα" του περιοδικού (Πατρίκος, Κράτσας) έπαψαν να αρθρογραφούν, ο Τσουρινάκης είναι ο μόνος που διαβάζεται με ενδιαφέρον απο τους παλιούς αμετανόητους αναγνώστες του περιοδικού, που "έχουν δεί πολλά τα μάτια τους"....

Οσο για το αφιέρωμα στα δύο τελευταία Gold, είναι ό,τι θα περιμένατε απο έναν άνθρωπο με τις γνώσεις του Αντρέα, και ό,τι και να πούμε είναι φυσικά πολύ λίγο. Μιλάμε για ένα άτομο που έχουν περάσει απο τα χέρια του (και αφήνει να εννοηθεί ότι τα έχει ακόμα) γύρω στα 900 adventures - και αυτά μόνο για τον spectrum. Αλλο επίπεδο κύριοι !!

Προσωπικά χάρηκα πολύ βλέποντας πολλά γνωστά ονόματα adventures στο αφιέρωμα, αλλά εκεί που νομίζεις πως ξέρεις κάποια λίγα πράγματα, ο Αντρέας έχει πάντα τον τρόπο να σε ξαφνιάζει. Σε κάποιο σημείο διάβασα πως "δεν γίνεται να συζητάμε για text adventures και να αγνοούμε την εκπληκτική Ket τριλογία (...) ή να μην ξέρουμε την ιστορία του Valkyrie 17".

Πραγματικά ένιωσα μηδαμινός και τιποτένιος, μιά και δεν είχα συναντήσει ποτέ τους τίτλους αυτούς (όπως και διάφορους άλλους στους οποίους γίνεται αναφορά) αν και ξεκίνησα και εγώ, όπως και οι περισσότεροι απο εμάς άλλωστε, με τα παραδοσιακά text adventures.

[[ Σαν ρετρο-ανάμνηση αναφέρω ότι το πρώτο που είδα (στον spectrum ενός γνωστού μου) ήταν το Hobbit, το οποίο τότε με το παιδικό μου μυαλό το απέρριψα ως "μάπα", διότι οι γνώσεις μου στα αγγλικά ήταν σχεδόν μηδενικές και δεν καταλάβαινα τίποτα !! (και για να διαβάσω το βιβλίο, ούτε λόγος έτσι; ). Λίγα χρόνια αργότερα που βελτίωσα ελαφρώς τα αγγλικά μου, πήρα απο το amstrado-κατάστημα της Ελένης Κουνάνη, το Mindshadow, που μου το πρότειναν ως καλό introductory-level adventure, και το οποίο ήταν το πρώτο που τελείωσα χωρίς καμία απολύτως βοήθεια (ξένο τύπο δεν διάβαζα και η στήλη του Αντρέα δεν είχε ξεκινήσει ακόμα). ]]

Υπάρχουν διάσπαρτες πολλές ακόμα ενδιαφέρουσες "ανέκδοτες" λεπτομέρειες στο αφιέρωμα αυτό. Σας δίνω ένα μικρό παράδειγμα: Θυμάστε την μανία που είχε ο Αντρέας να ονομάζει κατά καιρούς "Αγγελική" διάφορους γυναικείους χαρακτήρες σε παιχνίδια (π.χ. στο Eye of the Beholder, κλπ); Εχουμε πλέον μία πληροφορία που μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι επρόκειτο κατά πάσα πιθανότητα για την τότε φιλενάδα του !! (όχι ότι δεν το είχαμε υποψιαστεί βέβαια... :biglaugh: ).

Οπως καταλάβατε, το αφιέρωμα αυτό δεν είναι σαν τα διάφορα αφιερώματα που θυμίζουν αντιγραφές απο wikipedia τα οποία βλέπουμε κατά καιρούς απο άλλους συντάκτες, απλά και μόνο διότι ο άνθρωπος αυτός είναι απο μόνος του τέρας γνώσεων πάνω στο αντικείμενό του (τα adventures), πράγμα που γίνεται άμεσα αντιληπτό απο τις εμπειρίες του και τον τρόπο που γράφει (και περιγράφει) γενικότερα.

[[...εδώ βάζω τελεία, διότι σε λίγο θα με κατηγορήσουν ότι χρηματίζομαι (κοινώς, "τα παίρνω") απο τον Τσουρινάκη... :D ]].
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάστε την μανία που είχε ο Αντρέας να ονομάζει κατά καιρούς "Αγγελική" διάφορους γυναικείους χαρακτήρες σε παιχνίδια (π.χ. στο Eye of the Beholder, κλπ); Εχουμε πλέον μία πληροφορία που μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι επρόκειτο κατά πάσα πιθανότητα για την τότε φιλενάδα του !!
H κουτσομπολιστικη ομαδα του GRM θα το επιβεβαιωσει εντος της επομενης εβδομαδος...

Περα απο τη πλακα δεν εχει εγκαταλειφθει η προσπαθεια της "προσελκυσης" του mr Αντρεα στο φορουμακι μας...
 
billy,πολυ ενδιαφερον το post σου..!!!
 
Wally, Manos, μόλις διαβάσετε το αφιέρωμα, περιμένω και τα δικά σας σχόλια !! :)
 
billy είπε:
...η άποψη του keeper βρίσκει και εμένα σύμφωνο. Απο την στιγμή που τα άλλα "ιερά τέρατα" του περιοδικού (Πατρίκος, Κράτσας) έπαψαν να αρθρογραφούν, ο Τσουρινάκης είναι ο μόνος που διαβάζεται με ενδιαφέρον απο τους παλιούς αμετανόητους αναγνώστες του περιοδικού, που "έχουν δεί πολλά τα μάτια τους"....
....Οσο για το αφιέρωμα στα δύο τελευταία Gold, είναι ό,τι θα περιμένατε απο έναν άνθρωπο με τις γνώσεις του Αντρέα, και ό,τι και να πούμε είναι φυσικά πολύ λίγο. Μιλάμε για ένα άτομο που έχουν περάσει απο τα χέρια του (και αφήνει να εννοηθεί ότι τα έχει ακόμα) γύρω στα 900 adventures - και αυτά μόνο για τον spectrum. Αλλο επίπεδο κύριοι !!

[[...εδώ βάζω τελεία, διότι σε λίγο θα με κατηγορήσουν ότι χρηματίζομαι (κοινώς, "τα παίρνω") απο τον Τσουρινάκη... :D ]].
Ωχ...

Με έστειλες αδιάβαστη...

Μετά από 6 χρόνια απουσίας από την Compupress όλα έχουν αλλάξει και όλα ίδια είναι...

Δηλαδή... οι παραπάνω δε γράφουν πιά;;;;;;
 
Τo PCM απέκτησε εδώ και λίγο καιρό νέο αρχισυντάκτη. Πρόκειται για τον Χρήστο “Kuv” Κουβόπουλο τέως αρχισυντάκτη του CGM.

Δεν γνωρίζω(αν και υποψιάζομαι) το τωρινό επίπεδο των δύο εντύπων, πάντως είναι τα δύο κυρίαρχα περιοδικά του χώρου οπότε σίγουρα πρόκειται για μια πολύ ηχηρή μεταγραφή.
 
Πίσω
Μπλουζα