PC vs Console Gaming - Kατα Ιωάννη, Ψαλμος 11, Στιχος 35

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
[Η συζητηση μετεφερεται εδω. Αφορμη για την κουβεντα η δηλωση του Carmack "We do not see the PC as the leading platform for games" που παρατεθηκε εδω ]

Προς τα εκεί φυσάει ο άνεμος. Πέρασε η εποχή του pc. Μόνο για συγκεκριμένα (niche) genres, θα παραμείνει το leading platform.

Στα MMO, καλά κρατεί.
 
Ακριβώς. Μονο RTS παιχνίδια τύπου Ages of Empires αξίζει να παίζεις σε ενα PC. Με τα 360/PS3 έχω ξεχάσει τί θα πει αναβάθμιση στο πισί.
 
Rygar είπε:
Με τα 360/PS3 έχω ξεχάσει τί θα πει αναβάθμιση στο πισί.
Έχεις μάθει πάντως πολύ καλά τα software updates που κρατάνε ώρες. :p

Και εντελώς ενημερωτικά, τα PC πλέον δεν χρειάζονται τις διαρκείς αναβαθμίσεις που θέλανε κάποτε, με μηχάνημα 3ετίας ξεφτιλίζεις άνετα τα PS3/360 σε απόδοση.
 
Οσοι έχουν πρόβλημα με το χρόνο που χρειάζονται τα Updates, είναι απλώς καμμένοι. Αρρωστοι! Δεν έχουν κατι πιο σοβαρό να ασχοληθούν περα από την κονσόλα τους. Τον ίδιο χρόνο δε θέλουν και τα windows updates;; Τεσπα, η ουσία είναι ότι με μια κονσόλα που ο χρόνος λειτουργίας της στην αγορά είναι περίπου 5 χρόνια, γλυτώνεις χρήμα αν παίζεις μονο παιχνίδια ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ άρρωστος με τα γραφικά. Οποιος, τουλάχιστον Ελληνας μεσα σε τετοιες δύσκολες εποχές, τα σκάει καθε 7μηνο για αναβαθμίσεις στο πισί του, τί να πω......
 
Ε καλά και εσύ το πήγες στα άκρα. Κάθε 7 μήνες; Αυτό δε γινόταν ούτε και τη χρυσή εποχή των PCs!

Για τι κάρτα γραφικών μιλάμε; Των 30ε? Εδώ και 3-4 χρόνια έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα. Είναι τόσο πολύ ισχυρές οι κάρτες γραφικών που πλέον την διαφορά την κάνουν στις υψηλές αναλύσεις, στα πολλαπλά levels AA και άλλα τέτοια. Αν εσύ δε τα χρειάζεσαι όλα αυτά, που προφανώς αφού σου φτάνει μια κονσόλα δεν τα χρειάζεσαι, δεν υπάρχει κάνας λόγος να αναβαθμίσεις.

Μιλάει κάποιος που έχει κονσόλες και PC τετραετίας :)
 
Εγω βλεπω την πληρη στροφη της βιομηχανιας gaming προς τις κονσολες, ως φυσικη διορθωση. To gaming γεννηθηκε σε κλειστα συστηματα και εκει πρεπει να μεινει.

Τα PC ειχαν τη χρυση 5ετια 1996-2001 αλλα η ανοιχτη τους αρχιτεκτονικη και το legacy που κουβαλανε, δεν τους επετρεψε να γινουν leading πλατφορμες.

Τα MMO και τα RTS ειναι καταδικασμενα να παραμεινουν στα PC (ευτυχως)
 
Κλασσική συζήτηση. Αναμένω μερικά κορυφαία replies, ήδη γελάω με ορισμένα :p .

Κατά την γνώμη μου, ο καθένας παίρνει ότι γουστάρει, τα PC δεν είναι κονσόλες, είναι κάτι πολύ περισσότερο από κονσόλες. Τυχαίνει να τα καταφέρνουν εξίσου καλά αν όχι καλύτερα από τις κονσόλες στον τομέα του gaming, πράγμα για το οποίο οι κονσόλες φτιάχτηκαν!!! Οι κονσόλες έχουν παιχνίδια που κατα κόρον τα PC δεν έχουν, αλλά βέβαια συμβαίνει και το ανάποδο. Παιχνίδια Strategy (και όχι μόνο RTS) δύσκολα βλέπουν οι κονσόλες ας πούμε.
 
Δε θα υπάρξουν ποτέ adventures για τις κονσόλες. Και παιχνίδια σαν το Beast Within δε θα ξαναβγούν.
 
Alucard είπε:
Δε θα υπάρξουν ποτέ adventures για τις κονσόλες. Και παιχνίδια σαν το Beast Within δε θα ξαναβγούν.
Χμμ θυμαμαι να παιζω κατι discworld στον Saturn ,κατι monkey island στο Mega CD και κατι remakes στο 360-ps3. :D
 
Why not???

Σωστός ο Aardvark!
 
Eχω και Diablo kaι Warcraft 2 για το psx ,τa παιζω και στο ps3 και ερχεται και το D3 για τις Next gen. :D


A kaι το Commandos 2 για το PS2.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλω trouble-free gaming κι ας έχουν τα παιχνίδια λίγες σκιές λιγότερες...

Κι όταν λέω trouble free, εννοώ, ρίξτε μια ματιά στη στήλη trouble shooter του PC Master κάθε μήνα και θα καταλάβετε...
 
Προσωπικα πλεον δεν μπορω να παιξω παιχνιδι σε κατω απο 32" οθονη,μου φαινεται πισωγυρισμα!
 
Κλασικη μαχη pc με κονσολες.Το θεμα ειναι οτι παντα οτι οι pc gamers ζηλευαν πολλα παιχνιδια που υπηρχαν στης κονσολες οπως και το αντιστροφο βεβαια.Δεν υπαρχουν mario,sonic,zelda,dragon quest,donkey kong και αλλα πολλα στο pc(δεν βαζω μεσα τους emulators)οπως και δεν υπαρχουν στης κονσολες πολλα διαμαντια και παιχνιδαρες που υπαρχουν στο pc.Και μιλαω εγω που ειμαι πορωμενος και φανατικος μεχρι αηδιας με της κονσολες.Oπως αναφερεται και παραπανω σε καποιο μηνυμα οι εποχες εχουν αλαξει δεν χρειαζεται καθε λιγο και λιγακι αναβαθμηση απλα για να παιξεις ενα παιχνιδι οπως γεινοταν παλια και δεν το επιτρεπουν και τα σημερινα οικονομικα δεδομενα.Για παραδειγμα στο δευτερο pc που εχω που αποτελειται απο τον επεξεργαστη intel core 2duo T9300 2,5gh,2gb μνημη ram και την καρτα γραφικων gigabyte geforce gtx550ti gv-n550oc-1gi oveclock 1gb pci-e δεν υπαρχει παιχνιδι που να μην μπορω να το παιξω.Φυσικα σε πολλα παιχνιδια χρειαζεται υποχωρησεις δεν γεινεται να παιζονται με ολα στο full αλλα σε γενικες γραμμες παιζω τα παντα αξιοπρεπως.Πρωσοπικα παντως ειμαι υπερ των κονσολων.
 
Στο παιχνιδι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ υποχωρησεις! Δικαιουσαι και πρεπει σπιτι σου να παιζεις αυτο που εφταξε και επαιξε, οπως το εφτιαξε και το επαιζε, ο εκαστοτε developer.

Το user experience οφειλει να ειναι κοινο μεταξυ προγραμματιστη και τελικου χρηστη!
 
Wally είπε:
Στο παιχνιδι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ υποχωρησεις! Δικαιουσαι και πρεπει σπιτι σου να παιζεις αυτο που εφταξε και επαιξε, οπως το εφτιαξε και το επαιζε, ο εκαστοτε developer.
Το user experience οφειλει να ειναι κοινο μεταξυ προγραμματιστη και τελικου χρηστη!
Συμφωνω απολυτα.
 
Αυτο ισχυει στις κονσόλες. Στα pcs παίζεις με τις δυνατότητες που έχει ο υπολογιστής σου. Ένα σημερινό άντε τριετίας σύστημα είναι πολυ πιο δυνατό απο μια κονσόλα. Οι υποχωρήσεις που θα κανείς είναι ότι δε θα παίξεις με 16ΑΑ και πάνω απο 2.5Κ ανάλυση.

Αν αυτές είναι υποχωρήσεις, στις κονσόλες που κατεβαίνουν στις 600 γραμμές στις γρήγορες σεκανς τι είναι; Το κάθε σύστημα έχει τα καλα του και τα άσχημα του. Και εμένα μου αρέσει να παίζω forza στη κονσόλα κι αυτο γιατι μόνο εκεί υπάρχει το συγκεκριμένο παιχνίδι. αν θέλω να παίξω grid εννοείται και θα πάω στο pc! Το ίδιο και στα fps φυσικά
 
Κι εγώ παλιότερα προτιμούσα τις κονσόλες από τα PC. Έπαιρνες μία και είσουν οκ για τα επόμενα 4-5 χρόνια, χωρίς να έχεις τις αναβαθμίσεις στο κεφάλι σου και ταυτόχρονα έβλεπες τα γραφικά να βελτιώνονται καθώς οι developers μάθαιναν καλύτερα το hardware. Aυτό δεν συμβαίνει ποτέ με τα PCs λόγω του ότι βγαίνει συνέχεια νέο hardware και ποτέ κανείς δεν έχει το ίδιο setup για να επικεντρωθούν οι developers. Tα παιχνίδια δεν είχαν τόσα bugs και πάντα ήταν εύκολα στην χρήση, απλά βάζεις την κασέτα/cd/dvd και παίζεις χωρίς πολλά πολλά, αραχτός στον καναπέ και όχι καρφωμένος σε μία καρέκλα, δίπλα σε ένα monitor.

Όμως...

Όλα αυτά πλέον δεν μετράνε κατά την άποψή μου. Καθώς έχω γίνει "εξπέρ" στα PC μπορώ να εκμεταλλευτώ δυνατότητες και ελευθερίες που οι κονσόλες δεν προσφέρουν, τουλάχιστον όχι αν δεν τις "τσιπάρεις", όπως modding και emulators. Δεν λέω, είναι καλό να παίζεις ένα game όπως το σκέφτηκε ο developer αλλά είναι επίσης καλό να έχεις την επιλογή να παίξεις ένα game όπως το σκέφτηκε και ένας user ή mod community που είχε καλύτερες ιδέες από τον developer, πχ, το Οblivion με τα διάφορα mods ήταν πολύ καλύτερο από το original.

Το θέμα με τα bugs δεν ισχύει πλέον για τις κονσόλες αφού βλέπω όλο και περισσότερα buggy παιχνίδια σε αυτές. Και πολλές φορές, λόγω του ότι δεν μπορείς να επέμβεις, πρέπει να "ζήσεις" με αυτά. Στα PC όμως, ακόμα και αν δεν βγει κάποιο official patch, πολλές φορές βγαίνουν community patches που διορθώνουν αρκετά από τα bugs που αφήνουν οι developers.

Ακόμα και το θέμα του "αραχτός στον καναπέ" λύνεται εύκολα. Απλά συνδέεις το PC με την τεράστια τηλεόραση, βάζεις και ένα USB XBOX360 pad και τέλος. Εγώ έτσι ευχαριστήθηκα παιχνίδια όπως Dead Space 2 και Portal 2. Aραχτός στον καναπέ και με πολύ καλύτερα γραφικά και επιπλέον 60 fps/sec και όχι 30...

Και μιας και έθιξα το θέμα του frame rate, προσωπικά δεν μπορώ να παίξω FPS και Racing games αν δεν τρέχουν στα 60 fps. Ετσι, προτιμώ να παίξω το Colin McRae πχ στο ακριβότερο PC παρά στην κονσόλα με 30 fps και σε αυτήν την περίπτωση μάλλον στο PC τρέχει το παιχνίδι όπως το ήθελαν οι developers ενώ στην κονσόλα απλά αναγκάστηκαν να το "μειώσουν".

Αλλά o κυριότερος λόγος που θα παρατήσω τελείως τις κονσόλες και θα ασχοληθώ με τα PC είναι το mainstream/casual gaming. Παρόλο που και τα PC έχουν γίνει mainstream αφού όλοι έχουν πλέον, το PC gaming απευθύνεται ακόμα στους gamers κυρίως, αφού ακόμα δεν έχουν φτάσει την ευκολία χρήσης των κονσολών (οπότε την ευκολία χρήσης δεν θα πρέπει να την θεωρουμε πλεονέκτημα πια, οι πιο έμπειροι users). Ετσι οι mainstreamers ασχολούνται με το Facebook και τα παιχνιδάκια του και αφήνουν εμάς τους πιο έμπειρους να κάνουμε install και να σετάρουμε πιο "ψαγμένα" παιχνίδια. Στις κονσόλες όμως γίνεται ο χαμός. Τα πραγματικά "hardcore games" όπως το Deus Ex και Dark Souls (και όχι τα Halo/CoD/Gears of War κλπ, τα οποία πλην του χειρισμού έχουν πιο casual content και από το Wii Party) είναι λίγα και τον κύριο λόγο έχουν τα παιχνίδια που είναι πολύ εύκολα, απλοϊκά, χαζά και σε πιάνουν από το χεράκι μέχρι τον τερματισμό.

Υπάρχει και το θέμα του ποια είδη παιχνιδιών προτιμάς να παίζεις. Εμένα πχ μου αρέσουν πολύ και τα strategy. Στο PC μπορώ να παίξω εκατοντάδες τίτλους που υπάρχουν και από παλιά και στην τελική, τα γραφικά δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο εδώ. Τώρα πχ παίζω το Dungeon Keeper 2 το οποίο ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε παιχνίδι έχω παίξει στις κονσόλες φέτος. Ασε που στα PC δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου Jrpgs ή είναι πολύ σπάνια, οπότε κάθε φορά που πάω να διαλέξω ένα παιχνίδι, δεν πέφτει το μάτι μου σε κακόγουστα box art κακόγουστων παιχνιδιών με κακόγουστους emo χαρακτήρες και ενοχλητικές λολίτες (που έχουν sexy outfit αλλά αθώο στιλάκι και βλέμμα) να σκοτώνουν τεράστια μυθικά τέρατα και δράκους (κάποια παιδοφιλική φαντασίωση που κρατάει χρόνια ίσως?)... Ναι, σε κάθε post που βρίσκω ευκαιρία να κράξω τα jrpgs θα το κάνω, μουαχαχα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα