PCI Express κάρτα για SATA δίσκους.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Λόγω του ότι έχω βαρεθεί να ψάχνω δεδομένα από δω και από κει σε 5 διαφορετικούς υπολογιστές (βάλτε και τα φορητά μέσα) και να χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τον πατέρα, αποφάσισα να στήσω ένα κεντρικό μηχάνημα σαν file server που θα έχει άπαντα τα δεδομένα μου.

-Δισκογραφίες.

-Roms και emulators (εδώ γίνεται το έλα να δεις.... )

-Ταινίες.

-Isos διαφόρων παιχνιδιών (από όλες τις κονσόλες, pc και ου το καθεξής)

Για το λόγο αυτό θα στήσω ένα μηχάνημα που θα φτάνει τα 20terra για να ξενοιάζω μια και καλή.

Η υλοποίηση θα γίνει με 2tb δίσκους Χ 10, 1 DVD-R, 1 X blue ray-R, 1 X ssd για το λειτουργικό.

Χρειάζομαι δηλαδή 13 SATA ports για σύνδεση όλων των δίσκων.

Αν έχετε υπόψη σας ξεχωριστή SATA κάρτα σε PCI-E για τη σύνδεση των επιπλέον δίσκων θα ήθελα τη πολύτιμη, όπως πάντα γνώμη σας. Αν μπορεί η κάρτα να είναι εις διπλούν, ακόμα καλύτερα. :)

Επιπλέον, όσοι έχετε ασχοληθεί με το θέμα, θα ήθελα να μου προτείνετε σύνθεση, δηλαδή κουτί, επεξεργαστή, mobo, τροφοδοτικό κυρίως για την υλοποίηση του project.

Το κουτί θα πρέπει να παίρνει όλους τους δίσκους εσωτερικά. Οι δίσκοι που θα μπουν είναι green 2 tb WD. Από Seagate είμαι καμένος, ευχαριστώ δεν θα πάρω. :(

Σκέψη για raid: mirroring ανά δύο δίσκους. Η χωρητικότητα θα πέσει στα μισά, αλλά με ενδιαφέρει η ασφάλεια πάνω από όλα. Είναι εφικτό τέτοιο πολλαπλό raid;
 
Εγω είχα χρησιμοποιήσει κάποιες κάρτες της Promise σε PCI όμως. Και πάλι όμως πρόσφεραν 4 ports η μία.

Δεν πας καλύτερα σε λύση NAS. Πολλοί μου φαίνονται οι δίσκοι για να τα βάλεις σε ένα κουτί!!!
 
Ποιος...το λίνουξ, windows home server.

Στον σέρβερ μου έχω αυτήν http://www.siliconimage.com/products/product.aspx?pid=28

2 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας και δεν έχω κανένα παράπονο, θυσιάζεις βέβαια το sataII αλλά κομμάτια να γίνει, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρεπει να αντιμετωπισεις πολλα σοβαρα προβληματα, αλλα το βασικοτερο ΙΜΗΟ ειναι να διατηρησεις την θερμοκρασια μεσα στο κουτι σε φυσιολογικα επιπεδα. Γινεται, αλλα αναποφευκτα το αποτελεσμα θα ειναι θορυβωδες. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=I57-_dm3j90]Πολυ, πολυ θορυβωδες.

Απο κει και περα.

Board: gigabyte με intel chipset (μην διανοηθεις nforce ή amd chipset κλπ, απλα δεν προκειται να δουλεψει σωστα μολις τερματισεις το pci ή/και το pci express bus και αυτο θα το κανεις συστηματικα), κατι που να εχει οσο περισσοτερα sata ports και pci express slots γινεται.

Τροφοδοτικο: enermax, δεν εχει σημασια τα watt, και με 525w θα εισαι βασιλιας.

CPU: δεν εχει σημασια, κατι με μικρη καταναλωση.

Mνημη: και 2gb φτανουν.

Software: το linux (λεγε με ubuntu) ειναι μονοδρομος. Εφοσων πας σε linux, δεν εχει σημασια τι extra controllers θα χρησιμοποιησεις. Μακρια απο jmicron (απλα δεν δουλευουν), και θα σου προτεινα να αποφυγεις και τους φτηνοτερους silicon image. Εμενα μ'αρεσουν οι adaptec, δεν ειναι και οτι φτηνοτερο, αλλα αγοραζεις την ησυχια σου. Οσο για raid levels, εγω θα ελεγα ενα raid6 θα σε καλυψει. Δεν εχει νοημα να πας σε ssd για το λειτουργικο, και μια CF 8gb με εναν adapter αρκει.

Κουτι: θα πρεπει να ειναι μεγαλο και να εχει χωρο για απειρους ανεμιστηρες. Ξεχασε τα τα blueray κλπ. Αυτα ειναι για το κυριως pc και οχι για τον fileserver. Συμπαθητικο ειναι αυτο: CM 690 II Advanced. Δεχεται 11 ανεμιστηρες. Θα τους χρειαστεις. Το ενσωματομενο sata docking station θα το βρεις μπροστα σου.

Γενικα για τον fileserver ισχυει η πολυ βασικη αρχη: KISS. Οσο ποιο μπλεγμενο ειναι, τοσο πιο πολλα πραγματα μπορουν να πανε στραβα και τοσο μεγαλυτερες ειναι οι πιθανοτητες για σοβαρη (διαβασε: ολικη) απωλεια δεδομενων. Μην ξεχνας: θα χανεις δισκους σχετικα συχνα. Το μηχανημα θα πρεπει να ειναι σε καποια ευκολα προσβασιμη θεση (δηλ. οχι στο παταρι! ) και θα πρεπει να μπορεις να βρισκεις και να αντικαθιστας δισκους μεσα απο το κουτι οσο πιο ευκολα γινεται. Ολα αυτα ακουγονται πιο ευκολα απ'οτι πραγματικα ειναι. Εννοειται UPS και καλο UPS μαλιστα. APC Smart και τιποτα λιγοτερο. Επισης τι παιζει με το δικτυο σου; Χωρις gigabit ethernet δεν κανεις τιποτα, γιατι 16ΤΒ θελουν μερικους αιωνες για να μεταφερεις με 100mb/sec!!!

Αν δεν εχεις ξαναασχοληθει με το αθλημα, θα σου προτεινα να ξεκινησεις με ποιο ρεαλιστικους στοχους. Τελος το raid δεν ειναι λυση backup. Οτι εχεις στο raid και δεν θες να το χασεις θα πρεπει να το εχεις και αλλου (offline και κατα προτιμησh off site!).

Τελος να σου πω τι κανω εγω. Εχω αγορασει 2-3 sata docking stations και εχω τα παντα γραμμενα εις διπλουν σε δισκους. Εχω ενα καλο index με το whereisit. Εχω το πρωτο αντιγραφο απο καθε δισκο σε ραφια κοντα στον υπολογιστη και το δευτερο σε αλλο χωρο. Οταν χρειαστω κατι, συμβουλευομαι το whereisit, βρισκω που ειναι, καρφωνω τον δισκο σε ενα διαθεσιμο dock και εφυγα. Ετσι εχω το απολυτα χαμηλοτερο κοστος, backup, καλη διαθεσιμοτητα και τεραστια ευελιξια.
 
Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές.

Να πάρουμε μερικά από την αρχή.

1). Θόρυβος - ψύξη.

Από εδώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, έχω ενδελεχώς και επί σειρά ετών μελετήσει το άθλημα. Με ανεμιστήρες χαμηλών στροφών και, ίσως, συνδεσμολογία στα 5 ή 7 volts κάνεις θαύματα. Ειδικά με τους green WD HDDs που ήδη τους δουλεύω. Ενδεικτικά αναφέρω ότι τις μέρες του καύσωνα με ένα μικρό 80άρη ανεμιστήρα στα 5 volts ένας 750 green WD έφτασε max 38 βαθμούς, τη στιγμή που το main HDD από πάνω του μάλιστα χτύπαγε 45άρια. Και ο green έκανε access όλη την ώρα, δεν ήταν απλά idle. Οπότε με Coolermaster HDD cages και τον ανεμιστήρα τους σε χαμηλές στροφές είναι τζετ. Κάθε cage παίρνει 4 δίσκους.

2). Κουτί. Σκέφτομαι το coolermaster HAF 932 που έχει μεγάλους ανεμιστήρες όπου και θα μειωθούν και άλλο οι στροφές τους.

3). Mobo - επεξεργαστής - κάρτα γραφικών - τροφοδοτικό.

Το pc αυτό θα είναι και το main pc μου παράλληλα. Τα υπόλοιπα πουλήθηκαν ή θα πουληθούν εντός των επόμενων ημερών, μόνο ο iMac μου φτάνει. Θα παραμείνει και ένα κατεβαστήρι Celeron 1,7 απλά για τα torrents, και θα πέφτουν όλα στο μεγάλο μηχάνημα. Όπως καταλαβαίνετε θα λειτουργήσει και σαν game machine, κάτι που δεν το υπολόγιζα το απόγευμα που άνοιγα το thread. Γι' αυτό το λόγο θα μπει και η 5870 που έχει μείνει από το προηγούμενο 9550 που έφυγε σήμερα. (Να μου πείτε γιατί δεν το κράτησα αυτό; Γιατί προτιμώ ολική αναβάθμιση όταν γίνεται) Σαν gaming machine (pc) ξεμπερδεύω για όσο πάει, άλλωστε εγκαταλείπω σταδιακά το gaming στο pc. Περισσότερο για exclusives τύπου Diablo III κλπ.

Όπως είναι φανερό, η επιλογή επεξεργαστή αρκετά δυνατού είναι μονόδρομος.

Το μηχάνημα δεν θα λειτουργεί 24/7, δεν υπάρχει λόγος.

4). Λειτουργικό. Λόγω χρήσης δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί linux. Θα μπουν 7 ultimate ( με κανονικότατη άδεια χρήσης) .

5). Δίκτυο. Κατανοητά τα σχόλια, δεν έχω πρόβλημα από ταχύτητες.

Θα σκεφτώ για τις κάρτες, δεν με απασχολεί σε καμία περίπτωση αν είναι SATA ή SΑTA II, άλλωστε με τους green WD δεν υπάρχει λόγος πιστεύω.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις, θέλει μεγάλη μελέτη το πράγμα!!!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φίλε pooky(1) , MAKPYA AΠΟ TOYΣ GREEN ΔΙΣΚΟΥΣ WD.

Πήρα έναν τέτοιο με 64ΜΒ cache και το μετάνιωσα. Ένα μόνο θα σου πώ: όταν το μηχάνημα έπεφτε σε sleep mode, όταν ξυπνούσε ο δίσκος ήταν ΑΠΩΝ , έτρωγα μπλε οθόνη , restart και αν δεν έκανες power-off ο δίσκος έμενε φάντασμα. Όλα αυτά σε win7pro/64 και δεν είμαι και ο μόνος παθών... κλασσικά φυσικά από το support της WD (μέχρι και τηλέφωνο με πήρανε) δεν πήρα καμοία απάντηση. Λύση έδωσε ένα Hotfix ειδικό για αυτό το πρόβλημα αλλά από επιδόσεις ο δίσκος είναι άστα να πάνε....
 
Πάντως εγω θα πρότεινα να αναθεωρήσεις για την χρήση του fileserver ως game machine. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Βάλε ένα linux στον fileserver και άσε τον σε μία γωνία. Θα έχει που θα έχει τόσους δίσκους, είναι ανάγκη να του ανεβάζει και τη θερμοκρασία η 5870.

Εγώ πάντως έχω ένα fileserver/router Linux ως κεντρικό gateway στο Internet. Βέβαια εγώ έχω μόνο 4 δίσκους σε 2 συστοιχίες RAID 1.
 
Συμφωνώ με divined.

Μια δουλειά καλύτερα. Fileserver ΚΑΙ gaming pc δεν πάνε μαζί και όχι επειδή θα μαλώσουν. Δεν είναι αποδοτικό και υπάρχει και μεγαλύτερος κίνδυνος για τα δεδομένα σου. 'Η φτιάξε ένα deticated NAS ή στίσε ένα gaming pc και κάνε δουλειά όπως ο freaktmp με τα docking stations.
 
@Keropi: Δεν έχω πρόβλημα με τους WD, αν και, δεν αφήνω ποτέ το μηχάνημα σε sleep mode. Ή θα λειτουργεί συνεχώς, ή θα είναι σβηστό και με το πολύμπριζο στο off. Τώρα εναλλακτική λύση, τι θα πρότεινες;

@Divined: Συζητούσα πριν λίγο ακριβώς αυτό το θέμα με δυο φίλους. Οι απόψεις είναι χωρισμένες στα δύο. Ο ένας μου είπε ακριβώς το ίδιο με σένα, ο άλλος μου πρότεινε να έχει το μηχάνημα διττό ρόλο. Προσπαθώ να κρατήσω λίγα μηχανήματα μια και με φάγανε οι Mac..... Πάντως και οι δύο μου πρότειναν λιγότερους δίσκους, όχι περισσότερους από 6 στο μηχάνημα, με ιδανικό αριθμό τους 4 + 1 για λειτουργικό.

Blue-Ray το ξεχνάμε. DVD-R θα μπει για παν ενδεχόμενο πάντως.

Θα το σκεφτώ πολύ προσεκτικά. Έχω ψιλομπλεχτεί και νόμιζα ότι ήταν απλή απόφαση.....
 
Συμφωνω 100% με τον divined, θα παθεις μεγαλη ζημια αν το κανεις οπως λες. Ειπαμε KISS. Και εγω εχω μια downloadιερα ubuntu με ενα δισκο σκετο για το incoming (για να μην δουλευει συνεχεια το raid) και ενα μικρο raid5 με 3 750αρηδες και εναν ακομα hotspare (αν το εφτιαχνα σημερα θα εκανα raid6, αλλα τοτε δεν ηταν ακομα ωριμος ο driver), το οποιο προσφερει προσωρινη αποθηκευση μεχρι να μαζευτουν αρκετα για το αλλο συστημα που σου περιεγραψα. Αυτο το μηχανημα δουλευει 24/7 με αυτη την συνθεση εδω και 4 χρονια με μηδενικη απωλεια δεδομενων και uptime 99.99%.

Σχετικα με τα οσα ειπες:

Αλλο ενας δισκος και αλλο 12 δισκοι μαζι. Μεσα σε μερικα λεπτα θα ανεβασουν τετοιες θερμοκρασιες που δεν θα αγγιζονται (εχε προχειρα τα γαντια κουζινας!). Ξεχασε την περιπτωση να βαλεις silent fans. Θα γινει meltdown.

Τα windows ειναι εντελως ακαταλληλα για fileserver και ειδικα για software raid. Και ψευτοhardware raid με φτηνους controller θα σκαει κατι καθε πεντε λεπτα.

Η ολη ουσια του fileserver ειναι να ειναι προσβασιμα τα δεδομενα παντα στιγμαια. Αν τρεχεις ενα παιχνιδι και παει καποιος να δει μια ταινια απο τον server θα αρχισουν τα σπασιματα. Αν καθε φορα που θες να δεις κατι θα πρεπει να τρεχεις να αναψεις τον υπολογιστη, σωθηκες. Και τελος σκεφτηκες τι θα γινει με το ταυτοχρονο spin up 10 δισκων; Ποσες φορες θα αναψεις το μηχανημα μεχρι να μην σηκωθει εγκαιρως ενας απο τους δισκους και μετα θα πρεπει να κανεις ενα πολυωρο rebuild...

Ολα αυτα που λες και οσα ειπα και εγω τα ειχα κανει (και παθει) ο ιδιος και τα εχω δει σε φιλους και πελατες (ειμαι τεχνικος Η/Υ) σε διαφορες περιπτωσεις τα τελευταια 7-8 χρονια. Πας με μαθηματικη ακριβεια για μεγαλη ζημια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) , το να μην μπαίνει σε sleep mode ο δίσκος και να δουλεύει στα χαζά 24/7 δεν είναι και ότι καλύτερο... τώρα μπορεί αυτό το spin-down να δουλεύει σωστά και όχι το ολικό sleep του pc, δεν ξέρω... εγώ πάντως μια φορά απογοητεύτηκα με αυτό το κουλό!

Θα σου πρότεινα Seagate που δε σου αρέσουν, αλλά τώρα σου προτείνω HITACHI :)

Να έχεις υπ'οψιν σου ότι οι Green 1+ΤΒ είναι "advanced format" και υποστηρίζονται native από vista/OSX και πάνω , σε παλιότερα λειτουργικά θέλουν allignment...
 
Εχεις σκεφτεί ποσο ρεύμα θέλουν 10 σκληροί δίσκοι?

Καλή και πρακτική η ιδέα σου.. αλλα εγω θα το ξανασκεφτόμουνα.
 
Οπότε freak λες να αφήσω ένα μηχάνημα για gaming με ένα μικρό δίσκο, και ένα άλλο για file server μέχρι 4 δίσκους το πολύ; Στον αριθμό των δίσκων συμπεριλαμβάνω και το δίσκο του λειτουργικού. Με την ίδια λογική κάνω άνετα τη δουλειά μου και με τις ενσωματωμένες SΑΤΑ θύρες της μητρικής και τους επιπλέον δίσκους τους βάζω σε dock, αποθήκευση και off line storage.

Σαν λειτουργικό να βάλω Ubuntu ή κάποια άλλη διανομή;

Οπότε πάω για λύση downloader pc = file server = 24/7 και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Fistikis είπε:
Εχεις σκεφτεί ποσο ρεύμα θέλουν 10 σκληροί δίσκοι?Καλή και πρακτική η ιδέα σου.. αλλα εγω θα το ξανασκεφτόμουνα.
@fistikis: Ένας green καταναλώνει το πολύ 5 watts σε seek mode. Οπότε στην χειρότερη μια 50άρα την ώρα, περίπου 1200 watt σε 24/7 λειτουργία ΑΝ λειτουργούν εντατικά όλη την ώρα, πράγμα που δεν γίνεται με τη καμία.

-------edit-------

5,4 σε full seek mode και 2,8 σε idle mode για green WD.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Οπότε freak λες να αφήσω ένα μηχάνημα για gaming με ένα μικρό δίσκο, και ένα άλλο για file server μέχρι 4 δίσκους το πολύ; Στον αριθμό των δίσκων συμπεριλαμβάνω και το δίσκο του λειτουργικού. Με την ίδια λογική κάνω άνετα τη δουλειά μου και με τις ενσωματωμένες SΑΤΑ θύρες της μητρικής και τους επιπλέον δίσκους τους βάζω σε dock, αποθήκευση και off line storage.
Σαν λειτουργικό να βάλω Ubuntu ή κάποια άλλη διανομή;

Οπότε πάω για λύση downloader pc = file server = 24/7 και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Freenas ή windows home server το ubuntu τι να το κάνεις.
 
pooky(1) είπε:
Οπότε freak λες να αφήσω ένα μηχάνημα για gaming με ένα μικρό δίσκο, και ένα άλλο για file server μέχρι 4 δίσκους το πολύ; Στον αριθμό των δίσκων συμπεριλαμβάνω και το δίσκο του λειτουργικού. Με την ίδια λογική κάνω άνετα τη δουλειά μου και με τις ενσωματωμένες SΑΤΑ θύρες της μητρικής και τους επιπλέον δίσκους τους βάζω σε dock, αποθήκευση και off line storage.
Μπορείς να βάλεις και τους 4 sata για storage, και το λειτουργικό το εγκαθιστάς σε μια CF με έναν IDE -> CF αντάπτορα (λογικά θα έχει 1 IDE θύρα το mobo). Γλυτώνεις επιπλέον IDE σκληρό, γλυτώνεις και επιπλέον θερμότητα από έναν μηχανικό δίσκο, έχεις και μεγαλύτερη ασφάλεια από το να χτυπήσει ο δίσκος του λειτουργικού + χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας.
 
extreme_media_server1-small.jpg
 
Ξεχώρισε τα τσανάκια σου pooky.

ενα μηχάνημα fileserver-NAS και αλλο για gaming
 
42 δίσκους μέτρησα στο θηρίο από πάνω......

Saulot ναι, έχεις δίκιο, αυτή είναι η conventional way. Δεν την ακολουθώ και συχνά....

Τελικά έχουμε ως εξής:

-Κουτί: HAF 932. Με εξτρά ψύξη και φυσικά, modded όσο δεν παίρνει.

-Mobo: gigabyte 890 FXA socket AM3.

-CPU: AMD PHENOM II 6 core 1075 (1075 έρχεται σε λίγες μέρες) ή ο 1090Τ black edition ανάλογα με τη διαφορά τιμής. Δεν θα overclockαριστεί πάντως.

-Ram: 8 giga DDR-III με τη μικρότερη δυνατή τάση τροφοδοσίας. (Δεν κάνω overclocking, δεν με τράβηξε ποτέ το άθλημα)

-Κάρτα γραφικών: μια 8600 silent με παθητικό σύστημα ψύξης.

-HDDs: WD 2 terra, θα δω αν είναι green ή black. Αν βρω τους αντίστοιχους green της Hitachi πάντως, θα τους προτιμήσω. Η χωρητικότητα δεν αλλάζει.

-Κάρτα SATA: Αναμένω, διαβάζω κατεβατά από άλλους παλαβούς.

-Τροφοδοτικό: Coolermaster 1000 ή Corsair από 850 και πάνω, οτιδήποτε, δηλαδή, έχει 5+ χρόνια εγγύησης. Από τα Coolermaster έχω βγει ασπροπρόσωπος, δεν μπορείτε να φανταστείτε με τι έχω φορτώσει το 520άρη και πάει 24/7 χωρίς κιχ....

Λειτουργικό: Θα παίξει. Κι εδώ παρακολουθώ ομηρικές "μάχες" ανάμεσα σε τρελούς.....

Αν το όλο εγχείρημα δεν μου κάτσει, θα μπει πάνω η 5870, θα γίνει gaming rig.....

Ακόμα πάντως, έχω κολλήσει με τη λύση το μηχάνημα να κάνει τα πάντα.....
 
Στη δουλειά μου εχω μαθει ενα πράγμα: ο καθε σερβερ κανει ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, και τίποτε αλλο. Και εχουμε γυρω στους 100 σερβερς. Δε μπορείς να παίζεις και να τον έχεις και file server. Παει αυτό. Αυτό ειναι ΑΡΧΗ. Από κει ξεκιναμε. Μετα, ο file server σερβιρει αρχεία, αρα δε θελουμε cpu γρηγορη, ουτε πολλή μνήμη. Σιγουρα όμως θελουμε server λειτουργικό, αλλα επειδή ειναι ακριβό εάν εχει το όνομα Windows, η λύση ειναι ενα λινουξάκι. Οσον αφορά τα 20ΤΒ, ειναι παρα πολλά για να υλοποιηθούν στο σπίτι με καστομιές. Ενα fiber optic storage της ΙΒΜ που αγοράσαμε πρόσφατα με 16 δίσκους SAS 1ΤΒ εκαστος, κόστισε περίπου 20 χιλιάρικα ΜΟΝΟ του, χωρίς το σερβερ (και δε φτάσαμε τα 20ΤΒ!!). Επίσης, επειδή το σκέφτεσαι για raid, με τόσους δίσκους, το πιο φτηνό raid ειναι το raid 5, γιατί θα έχεις 20 δίσκους+αλλους 1-2 για hot spare, αλλα θα πληρώσεις εξτρά για τον(τους) κοντρολλερ αφου θα πρέπει να υποστηρίζουν RAID5. Αν θες να κανεις Mirror θες 20+20=40 δίσκους!!!!!!

Πρόταση: Αναθεώρησε λίγο τα δεδομένα που έχεις, ΕΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΘΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, μήπως κατι απ΄αυτά σου είναι άχρηστο και θες να το έχεις απλά για να λες ότι το έχεις (όλοι το εχουμε κανει). Εγώ το σκέφτομαι για ενα nas Netgear readynas duo με 2 δίσκους των 2ΤΒ σε Raid 1, με χαμηλό κόστος βεβαια σε σχέση μ'αυτά που ζητάς.

Οσον αφορά τα υπολοιπα, ψύξη, μοντελα δίσκων, μητρικές κλπ κλπ ειναι δευτερεύοντα κατ'εμε αφου πρώτα πρέπει να λύσεις το θεμα των δίσκων. Παντως αμα το πας σε κατι τετοιο, ή πας σε μια έτοιμη λύση, ή παρε controllers της Adaptec, τίποτε αλλο. Τουλάχιστον, μην παίρνεις δυνατό πισί για να παίζεις κιόλας για να μειώσεις και το κόστος. Α, θα θες τεράστιο τροφοδοτικό και σίγουρα ενα δυνατό UPS!

Αυτα. Ξανασκέψου το για τη χωρητικότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα