PCI to USB 2.0 card....

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Ειχα προ καιρου κανει το λαθος να αγορασω μια τετοια καρτουλα μαρκας Sunix απο το [edit] προκειμενου να εχω USB 2.0 στον ταπεινο μου PIII.....

Δε δουλεψε ποτε σωστα,και οπως διαπιστωσα απο συζητηση σε αλλο forum,το ιδιο συνεβη και με πολλους αλλους,κοινως η καρτα ειναι για πεταμα....

Προ ημερων πηρα μια αλλη της E-quip,αλλα ακομη δεν την εχω δοκιμασει.Το κακο ειναι οτι κι αυτη εχει VIA chipset,οπως ακριβως και η πατατοSunix και αυτο με βαζει σε ανησυχιες....

Μηπως εχει κανεις αυτη την καρτα (αλλα με αυτο το chipset καθως η E-quip τη βγαζει και με NEC chipset-γιατι αραγε..; ;) να μου πει αν του εχει δουλεψει σωστα η τελος παντων μια τετοια καρτα αλλης οποιασδηποτε εταιρειας που να δουλευει σωστα...;;;

Τhanks in advance....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δες εδώ

και βάλε όλα τα service packs, drivers , bios για να'χεις το κεφάλι σου ήσυχο
 
Οπως βλεπετε,η Sunix ειναι για πεταμα,οπως το λεει κι ο τυπος αυτος,πραγματικα δεν εχω βρει ΚΑΝΕΝΑΝ που να του δουλεψε αυτο το σκπυπιδι που πουλανε για καρτα...

Δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα και με την καινουργια ομως μαλλον!

Η Sunix εχει το VIA 6212 chipset,η καρτουλα που λεει ο τυπος οτι του δουλεψε αψογα εχει το VIA 6212L chipset,ενω η καινουργια που πηρα εγω το 6202..

Κακο αυτο.....

Asikamin,ολα αυτα που λες,περασμενα τα εχω,το θεμα ειναι καθαρα λειτουργικοτητας της καρτας....

Μαλλον θα τεθει υπο δοκιμη σημερα και θα δουμε....

Thanks παντως!!
 
Παρόμοια πλήρη αποτυχία είχα και εγώ με ένα καλώδιο USB to USB που είχα αγοράσει για σύνδεση 2 PC μεταξύ τους με σκοπό μεταφορά αρχείων. Τα XP απλώς αρνήθηκαν να το δουν σαν οτιδήποτε άλλο εκτός από "unknown device" ακόμα και με χρήση του driver για XP που έδινε ο κατασκευαστής. :rolleyes:

Και πριν ρωτήσει κανείς γιατί δεν βάζω μια κάρτα δικτύου των 10 ευρώ, το ένα είναι laptop πενταετίας και δυστυχώς δεν έχει LAN plug καθόλου.
 
Ειναι ανωμαλια αραγε το οτι ολη αυτη η αναζητηση για κατι -στην προκειμενη περιπτωση μια τετοια καρτα- που θα καταφερω να δουλεψει με τον PIII μου,καπου μου αρεσει...;;;
 
Όχι, ανωμαλία είναι να αντέχεις ακόμα να χρησιμοποιείς τον ίδιο τον P-III. :diablotin:

Sorry, εσύ ρώτησες! :angel2: :thumbup:
 
Λες.....;;;;;;

Δεν το ειχα σκεφτει αυτο....
 
Λοιπον εβαλα πριν λιγο την E-quip καρτουλα και δουλευει ΡΟ-ΛΟ-Ι....!!!

Συνεπως δεν εφταιγε η VIA και το chipset της,αλλα η Sunix με την σαβουροκαρτα της....

Τελος καλο,ολα καλα ομως...
 
Mαπα το καρπουζι τελικα και με αυτη την καρτα...!!

Τα ιδια με την Sunix,την παραταω την προσπαθεια για USB 2.0 σε PIII...

(τουλαχιστον οσον αφορα καρτες με VIA chipset....)
 
Πριν από 1,5 μήνα είπες ότι πάει ρολόι. Τι έγινε τώρα, χάλασε; :confused:
 
Πηγαινε,μεχρι που προσπαθησα να γραψω καποια ψιλομεγαλα (>500 mb) αρχεια σε εξωτερικο USB δισκο και τα αντεγραψε με ταχυτητα USB 2.0 μεν,αλλα εγιναν corrupted δε....

Αρα τζιφος δυστυχως ξανα.......
 
To πεισμα μου για να εχω USB 2.0 σε P-III ειναι τοσο μεγαλο,που εχει αρχισει η αναζητηση καρτας με NEC chipset...!!

Που θα παει,θα πετυχω καποια....!!!
 
manos426f είπε:
To πεισμα μου για να εχω USB 2.0 σε P-III ειναι τοσο μεγαλο,που εχει αρχισει η αναζητηση καρτας με NEC chipset...!!
Που θα παει,θα πετυχω καποια....!!!
1)

Motherboard = Asus CUV4X-ΕΑ =>

Chipset VIA VT82C694X Apollo Pro133A

αρα εχεις βάλει το Via registry Patch ????(προβληματα με raid controllers,audigy etc

http://tweakers.net/nieuws/20372/Performance-nieuwe-VIA-PCI-latency-patch-getest.html

http://techreport.com/onearticle.x/3303

[deadlink]

http://www.georgebreese.com/net/software/readmes/vlatency_v020b21_readme.HTM

2)

" Keep in mind that USB 2.0 cards require (2) additional IRQs and work best when installed in a PCI slot that does NOT share an IRQ with any other device. "

3) και αν δεν δουλεψουν 1) και 2) ειναι γιατι

"

DO NOT buy a VIA based PCI/USB card testing has proved them to be unreliable on systems with existing USB......."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
1)Motherboard = Asus CUV4X-ΕΑ =>

Chipset VIA VT82C694X Apollo Pro133A

αρα εχεις βάλει το Via registry Patch ????(προβληματα με raid controllers,audigy etc

http://tweakers.net/nieuws/20372/Performance-nieuwe-VIA-PCI-latency-patch-getest.html

http://techreport.com/onearticle.x/3303

[deadlink]

http://www.georgebreese.com/net/software/readmes/vlatency_v020b21_readme.HTM

2)

" Keep in mind that USB 2.0 cards require (2) additional IRQs and work best when installed in a PCI slot that does NOT share an IRQ with any other device. "

3) και αν δεν δουλεψουν 1) και 2) ειναι γιατι

"

DO NOT buy a VIA based PCI/USB card testing has proved them to be unreliable on systems with existing USB......."
Δεν εχω βαλει αυτο το VIA patch καθοτι εχω διαβασει οτι δημιουργει πιο πολλα προβληματα απο αυτα που υποθετικα λυνει...

Απο την αλλη,ειχα δοκιμασει τις καρτες σε τρεις διαφορετικες PCI θυρες,χωρις αποτελεσμα....

Τι να πω,μαλλον το 3) μου ακουγεται το πιο σωστο.......

Α ρε VIA,τοσα χρονια στα PC,ενα σωστο chipset δεν εβγαλες....!!!

**EDIT**

Κι ομως,ΜΑΛΛΟΝ βρηκα το λογο για τον οποιο ΔΕΝ δουλευουν οι καρτες με μια πιο προσεκτικη ματια στα links που εδωσες φιλε Nemo!

Λογω του οτι εχω SB Live! καρτα ηχου,δεσμευεται το ΙRQ 9,το οποιο ομως πρεπει να ειναι ελευθερο για να δουλεψουν σωστα αυτες οι καρτες...!!

Μπαινοντας στον Device Manager ειδα οτι οντως πανω στο IRQ 9 ηταν και η SB Live! και ο VIA USB Universal Host Controller....

H πλακα ειναι οτι χτες εδωσα και τις δυο καρτες σε ενα παιδι να τις δοκιμασει,με τη συμφωνια οτι αν του δουλευαν (σε P-III με Intel chipset) θα τις αγοραζε και θα τις κραταγε...!!

Βεβαια,απο την αλλη,δε θελω να βγαλω την καρτα ηχου μια και το CMI8738 κυκλωμα ηχου που διαθετει η μητρικη ειναι [edit].....

(εκει να δειτε τι ειχα τραβηξει μεχρι να δουλεψει τελικα η καρτα ηχου....!!!)

Eλα ομως που σε Win XP δε μπορεις και να αλλαξεις τα IRQ λογω ACPI...!!

Επισης απ'οτι ειδα,καρτες με NEC chipset ΔΕΝ συνεργαζονται σωστα με μητρικες που εχουν VIA chipset.....

TA NEYΡΑ ΜΟΥ...!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα κι εγώ μια PCI με 4+1 θύρες USB 2.0 με VIA chipset και είχα πρόβλημα κυρίως με τον εξωτερικό σκληρό, όπου όταν μετέφερα μεγάλο όγκο δεδομένων, κολλούσε ο σκληρός και έπρεπε να τον αποσυνδέσω για να λειτουργήσει.

Τελικά πήρα μία κάρτα με NEC chipset επίσης 4+1 και δουλεύει ρολόι!

Μέχρι και dual layer δισκάκι με ταινία έκαψα από τον σκληρό συνδεδεμένο στην κάρτα.

Το chipset της μητρικής μου είναι το Apollo Pro 133A. ;)
 
θα σας πω που είναι ένα από τα προβλήματα με αυτές τις κάρτες.

ζεσταίνεται παραπολυ (βάλτε δάχτυλο και θα δείτε τι εννοώ) το chip του κοντρόλερ με αποτέλσμα να κάνει τρελα να κολλάει η να δημιουργεί χαλασμένα αρχεία.

εγώ είχα φτιάξει μια αυτοσχέδια ψήκτρα και δε κολλούσε πουθενά,τ

ο πρόβλημα όμως ήταν ότι ποτε δεν έβλεπα μεγάλες ταχύτητες όπως έπρεπε,λίγο πιο πάνω από USB1.. ,έτσι μετακόμισα σε motherboard με USB2.0 και ξένοιασα στο κύριος PC μου.

τα υπόλοιπα PCia μου δουλεύουν με USB1 και απλά κάνω λίγο υπομονή,και οι κάρτες κάθονται στο ράφι....
 
Κι εγω φιλε Anemos,σταματησα να ασχολουμαι πλεον με την ολη αυτη υποθεση και κανω οτι κανω οποτε χρειαστει με USB 1.1....

Σπαστικα αργο μεν,σιγουρο δε......
 
H NEC που πήρα πάντως, δουλεύει και σταθερά και γρήγορα.

Η VIA δούλευε μόνο γρήγορα...
 
Κοιτα να δεις που με ψηνεις τωρα παλι.....

Για πες μαρκα,τιμη και απο που την αγορασες......
 
Πίσω
Μπλουζα