Phoenix 01 - Οκτώβριος 2008

DINO είπε:
Σενάριο επιστημονικής φαντασίας:
Το βλέπουν στο PC MASTER (με τη βήθεια του Olorin), και αντί να το συμπεριλάβουν στο DVD, το τυπώνουν και διανέμεται δωρεάν με το περιοδικό! :D
Μόνο για κανένα δίμηνο και μετά κυκλοφορεί ανεξάρτητο :sure:
 
To πιο εύκολο θα ήταν να γίνει η δουλειά στο Lulu.com, όπως το Amstrad Action 117. Τότε δεν έχει αρχικά κόστη κι επαφίεται στον πατριωτισμό μας, ο οποίος όμως θα πρέπει να είναι μεγάλος, μια που θα βγει στα ?20+...
 
Για κάποιον διεστραμμένο λόγο, μου φαίνεται Καλή Ιδέα!

Έριξα μια γρήγορη ματιά και αν τα βγάζει σωστά το online calculator που έχουν, βγαίνουν τα εξής:

Α4 Color Paperback, 75 σελίδες, 50 αντίτυπα.

Είτε Perfect Bound (=ράχη), είτε Saddle Stitch (=μεταλλικοί συνδετήρες) το κόστος φαίνεται να είναι το ίδιο.

$717 συνολικά, $14.34 ανά μονάδα (=10,44 ευρώ με σημερινή ισοτιμία)

Με τιμή σε ευρώ μας κλέβουν σκανδαλωδώς, 734/14.68 αντίστοιχα.

Αν μπορούμε να πληρώσουμε σε δολλάρια και δεν υπάρχουν επιπλέον κρυφά κοστολόγια, (φαίνεται να...) είναι εφικτό να φτιαχτούνε 50 αντίτυπα και να πουληθούν στα 15 ευρώ έκαστον, αφήνοντας και περιθώριο κέρδους. Κόστος που εγώ προσωπικά θα πλήρωνα προς τιμήν των παιδιών που κάνανε τόσο ποιοτική δουλειά και υλοποιήσανε ένα τόσο φιλόδοξο όραμα. Αξίζει τουλάχιστον το πρώτο τεύχος να υπάρξει και σε υλική μορφή. Δεν υπάρχουν άλλοι 49 πραγματικά ενδιαφερόμενοι;

Θα μπορούσε ακόμα καλύτερα να γίνει με μορφή pre-order, δηλαδή όσοι ενδιαφέρονται να προκαταβάλλουν το κόστος, οπότε θα υπάρχει ελάχιστο ρίσκο στην υπόθεση για όλους τους εμπλεκόμενους.


@Shock:
άντε, από το πουθενά θα γίνεις και μεγαλοεκδότης. :D
 
Εγώ πάντως ρώτησα ένα φιλαράκι που δουλέυει σε τυπογραφείο να μου πεί και θα δείξει...όπως και να έχει το τυπωμένο δεν έχει καμία σχέση με το ψηφιακό!Μου την σπάει η τεχνολογία! :eek:
 
Παιδια το ολο project-ακι εχει στηθει ωστε σε καποια φαση,αν το επιτρεψουν οι συνθηκες να βγει και εκτυπωμενο.

Δεν εχει φτιαχτει σε Acrobat Writer,Word κτλ που χρησιμοποιουνται κατα κορον στα online "εντυπα".

Ειναι φτιαγμενο με επαγγελματικο προγραμμα σελιδοποιησης.

Εξου και καποιες λεπτομερειες που ξεφυγαν στη αρχη.Δεν ειχε κανεις πρωτερες γνωσεις προγραμματων DTP.
 
Επειδή το ψάξαμε από πριν, εγώ που ρώτησα σε εταιρία που κάνει παντός είδους εκτυπώσεις (μεγάλη στο χώρο), για 50 αντίτυπα με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα πριν βγήκε (κρατηθείτε) 42 Ευρώ το τεύχος...

Βασικά, όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός των αντιτύπων, τόσο πιο φτηνό βγαίνει...
 
Aν :what: βρίσκονταν 150 άτομα που να το ήθελαν τυπωμένο και εξασφαλίζαμε τρεις διαφημισούλες για το οπισθόφυλλο και τα εσώφυλλα... τσάμπα θα το τυπώναμε...

Θα έβγαιναν και καμιά 50 ακόμη κομμάτια για να τα πουλήσουμε σε γνωστούς μας... :cool:

Και μετά θα θέλατε λογίστρια για να αναλάβει τα οικονομικολογιστικά! Να αρχίσω να χαίρομαι από τώρα για την προτίμησή σας στο άτομό μου :cheers: ή να το αφήσω για άλλη χρονιά;;; :D
 
Πλάκα-πλάκα δείτε τα στατιστικά του περιοδικού όπως φαίνονται από τα downloads

# Hits KBytes URL

1 301 0.02% 5236412 12.71% files/Phoenix_Issue1_October2008.pdf[

2 241 0.01% 5078336 12.33% files/Phoenix_Issue1_October2008_singlepage.pdf

3 220 0.01% 4116372 9.99% files/Phoenix_Issue1_Octomber2008.pdf

Συνολικά 762 downloads ως τώρα!
 
Δηλαδή περισσότερα κι από κάποιο τεύχος του PIXEL; :D
 
Manos426f, και 260 τευχη να βγαλεις εκτος (λογω ισως του retouch και του διπλου που ιδια ατομα μπορει να κατεβασαν) και παλι 500 τευχη (εντελως χονδρικα) "κατεβασμενα" ειναι το καλυτερο χειροκροτημα στην προσπαθεια που καταβαλαμε.

Δεν ξερω αλλα κατι μου λεει οτι η εκτυπωσιμη εκδοση δεν ειναι απιαστο ονειρο τελικα. Μηπως θα πρεπει να σκεφτουμε το ενδεχομενο "συνδρομης" ωστε να δουμε το ενδιαφερον του κοινου και αν τελικα εχει υποσταση η εκτυπωσιμη εκδοση ωστε να δουμε τον Φοινικα να ανασυρεται μεσα απο τις pdf σταχτες στον αερα του illustration? (Και στον αερα εκτεθειμενο απο το κρεμασμα απο το μανταλακι σε περιπτερο!)?

Wally, θυμαμαι το σχολιο που εκανες για το ZX Magazine που δυστηχως το βγαζουν στα Ισπανικα. Κατι μου λεει οτι αυτοι οι μαγκες θα λενε κατι αναλογο και για το δικο μας!
 
Γιατι δεν βάζουμε ένα poll του τύπου :

Θέλετε το Phoenix σε έντυπη μορφή ?

ΝΑΙ - ΟΧΙ

ή

Πόσα θα πληρώνατε για το περιοδικό μας σε έντυπη μορφή ?

(από κάτω ενδεικτικές τιμές από 1 - 1000 Ευρώ ;-) )
 
Θεωρώ την πρόταση του Maddog, πολύ καλή και οικονομική, αν οι αριθμοί βγαίνουν έτσι...

Η τιμή 10 - 15 Ευρώ max είναι πολύ καλή!
 
Αφού διάβασα όσα ήθελα να διαβάσω από το περιοδικό επιστρέφω να σχολιάσω. Έχει γίνει από τις καλύτερες δουλειές που έχουν περάσει από τα μάτια μου στον ηλεκτρονικό τύπο. Συγχαρητήρια σ' όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. Ωστόσο υπάρχουν δυο σημεία που θα έπρεπε να δοθεί περισσότερη προσοχή και αυτά είναι η εύκολη ανάγνωση (αναφέρομαι στην πρώτη έκδοση του) όπου σε ανάλυση 1280 χ 1024 τα γράμματα ήταν κάπως μικρά στο 100% και δεν χώραγε στην οθόνη. Το δεύτερο ήταν κάποια σχόλια στο editorial θα μπορούσαν να λείπανε. Κοιτάμε μπροστά, όχι στο πλάι....

υ.γ. το χρονικό της amiga πολύ αναμένουμε την συνέχεια...
 
DINO είπε:
Θεωρώ την πρόταση του Maddog, πολύ καλή και οικονομική, αν οι αριθμοί βγαίνουν έτσι...
Η τιμή 10 - 15 Ευρώ max είναι πολύ καλή!
Για να είμαστε σωστοί, η πρόταση για το lulu.com ήταν του Gryzor!

Εγώ απλά έριξα μια ματιά στο online calculator για να πάρω μια στοιχειώδη ιδέα του κόστους και πόσταρα τις τιμές που μου έβγαλε, μαζί με 1-2 δικές μου ιδέες. Αν σκοπεύουμε να το ψάξουμε σοβαρά, θα πρέπει κάποιος πιο "κοντινός" στο project να κάτσει να μελετήσει το θέμα αναλυτικά. Υπάρχουν ακόμα αρκετά ερωτήματα να απαντηθούν (πχ κόστος αποστολής, αν μπορούμε να πληρώσουμε σε δολλάρια αντί για ευρώ και αρκετά ακόμα)
 
Να'σαι καλά Maddog, ούτε που πρόσεξα το 'λάθος' - μεταξύ μας τώρα... :D

Πάντως το poll για το αν θέλουμε ή όχι δεν θεωρώ ότι μπορεί να δέιξει κάτι αρκετό για να αναληφθεί η δέσμευση. Είναι πολύ εύκολο να πεις 'ναι,', καθόλου εύκολο το να δώσεις τα χρήματα...
 
@Gryzor: :worship:

Ελπίζω αυτό να διορθώνει λίγο την κατάσταση...

Για κάποιο λόγο, δεν κατάλαβα οτι ο Maddog αναφερόταν στο lulu... :wait2:
 
Σιγά ρε παιδιά :D
 
το lulu ειναι καλη περιπτωση,το εχω ξανακουσει.

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω προλαβει να διαβασω ακομη το περιοδικο,οποτε ισως να μη χρειαζοταν να πω το εξης,αλλα βαση του περιοδικου και του wiki ,μηπως να κανατε μηπως κατι σαν αυτο για ολη τη δουλεια που γινεται?:

http://creativecommons.org/about/

νομιζω καποτε ειχε γινει θεμα για καποιο αρθρο μελους που ειχε δημοσιευτει clopyright σε αλλο φορουμ- tracker.

βεβαια επαναλαμβανω οτι ακομη δεν εχω πληρη γνωση του τι εχει γινει ,οποτε αν λεω κατι ακυρο ,sorry.
 
Αυτα με τις αδειες και λοιπα "δε τα κατεω"

Ο Αντωνης σιγουρα θα το μελετησει.Thanx!
 
Πίσω
Μπλουζα