Photoplay-like παιχνίδι

ASiC

RetroMaNiaC
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
648
Αντιδράσεις
79
Θυμάμαι τα "παλιά" χρόνια, στο ουφάδικο της γειτονιάς μου, ένα παιχνίδι που ήταν σαν το γνωστό σε όλους photoplay, μόνο που δεν είχε touchscreen (ο χειρισμός του γινόταν απο 4 buttons). Το τούβλο στο κεφάλι το έφαγα όταν ένα πρωί είπαμε με τον κολλητό να κάνουμε κοπάνα απο το σχολείο και να παμε για φραπεδάκι και ουφο. Ο άνθρωπος που είχε το μαγαζί, δεν είχε προλάβει ν' ανοίξει όλα τα μηχανήματα και καθώς περιμέναμε να μας φέρει τους καφέδες, πατάω το "ON" στο "photoplay" και τι βλεπω στην οθόνη... Το logo της Amiga CD32 και το βελάκι του workbench!!! Κόντεψα να πέσω απο το σκαμπώ! Και ήθελα να ρωτήσω εδώ: υπάρχει κανένας που έχει περισσότερες πληροφορίες γι' αυτό το παιχνίδι;! Να προσθέσω οτί ήταν στα ελληνικά και είχε και minigames πέρα απο τις ερωτήσεις (βρες τις διαφορές, πόσα πχ. παράθυρα έχει η εικόνα κλπ).
 
δωσε περισσοτερες λεπτωμέριες .....
 
Μακάρι να θυμόμουνα... Τα μόνα που μου εχουν μείνει είναι η boot screen, το βελάκι (το οποίο όταν γυρνούσες κυκλικά το joystick, ανέβαινε στην οθόνη κατα τη διάρκεια του boot), οτι είχε και χαζές ερωτήσεις του στυλ "τι κάνουν τα κορίτσια της φωτογραφίας; σωστή απάντηση: που να ξέρω!!!" και τα mini games.
 
Χμμ, μετά απο σχετική έρευνα, ανακάλυψα οτι το coin-op cd32 σύστημα ονομάζεται Cubo CD32 και το παιχνίδι "Laser Quiz". Τώρα το που θα βρεθεί, είναι μια άλλη ιστορία... Πιστεύω οτι είναι ένα απο τα πιο σπάνια κομμάτια...
 
Πωπω, το θυμάμαι, πριν πολλά χρόνια το έπαιζα στο χωριό μου στις Σέρρες... Πράγματι ορισμένες από τις απαντήσεις στις ερωτήσεις ήταν απίστευτα εκνευριστικές! Επίσης, θυμάμαι πως τα 4 κουμπιά χρησιμοποιούνταν μόνο στα παιχνίδια ερωτήσεων. Για παιχνίδια τύπου π.χ. "βρες τις διαφορές" είχε κανονικό touch screen. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε και παιχνίδι διαφορών με φωτογραφίες που θα έβρισκε κανείς στο Penthouse :p
 
Υπάρχει στο ΜΑΜΕ και λειτουργεί ικανοποιητικά, για όσους θέλουν να τα δουν εν δράσει.

Δυστυχώς τα κουίζ που είναι emulated στο ΜΑΜΕ είναι στα Ιταλικά και τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι άθλια. Αν βέβαια γουστάρετε retro pr0n, κάτι θα βρείτε να σας αρέσει στην βιβλιοθήκη του. :p

Από την άλλη, επειδή βλέπω και αναφορά ότι υπήρχε και Γαλλική εκδοχή του κουίζ και φαντάζομαι ότι εσείς παίζατε την Αγγλική, αν κάποιος κάνει ανασκαφή και βρει το Αγγλικό CD σε κανά χωριό, μπορεί να γίνει γνωστός στην παγκόσμια κοινότητα του emulation στέλνοντας το για dump. :)
 
Maddog είπε:
φαντάζομαι ότι εσείς παίζατε την Αγγλική, αν κάποιος κάνει ανασκαφή και βρει το Αγγλικό CD σε κανά χωριό, μπορεί να γίνει γνωστός στην παγκόσμια κοινότητα του emulation στέλνοντας το για dump. :)
Κι όμως, παίζαμε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ! Εδώ σε θέλω μάστορα!
 
Τελικά το δαιμόνιο της φυλής δεν έχει όρια... :D
 
ναι ειναι το laser quiz greece το εχω το cd και το μηχανημα,που λεγετε cubo cd32,που στην ουσια ειναι μια amiga με εναν ανταπτορα για jamma.

[EDITED: copyright notice!] παντος με μοχλο που το εβαλα δεν περνει τα κερματα!...
 
mob είπε:
ναι ειναι το laser quiz greece το εχω το cd και το μηχανημα,που λεγετε cubo cd32,που στην ουσια ειναι μια amiga με εναν ανταπτορα για jamma.αν καποιος 8ελει το cd μπορω να του το κανω μια κοπια,αλλα παντος με μοχλο που το εβαλα δεν περνει τα κερματα!...
[EDITED: Καντε οτι θελετε ΕΚΤΟΣ του RetroManiaX - η διακινηση copyrighted υλικου απαγορευεται εδω μεσα]

Πέρα απο τη πλάκα, η έκδοση αυτή πρέπει να γίνει οπωσδήποτε dump να μη χαθεί! Ελπίζω να έχεις πάρει ήδη 2-3 backups, έτσι;
 
mob είπε:
ναι ειναι το laser quiz greece το εχω το cd και το μηχανημα,που λεγετε cubo cd32,που στην ουσια ειναι μια amiga με εναν ανταπτορα για jamma.παντος με μοχλο που το εβαλα δεν περνει τα κερματα!...
Holy m*****ing cow! Αυτό είναι βόμβα μεγατόνων.

[EDITED: Καντε οτι θελετε ΕΚΤΟΣ του RetroManiaX - η διακινηση copyrighted υλικου απαγορευεται εδω μεσα] Νομίζω ότι είναι μια μοναδική ευκαιρία να σταλεί dump με ένα παιχνίδι που μιλάει Ελληνικά στο MAME.
 
[EDITED: Καντε οτι θελετε ΕΚΤΟΣ του RetroManiaX - η διακινηση copyrighted υλικου απαγορευεται εδω μεσα]
 
mob είπε:
ναι ειναι το laser quiz greece το εχω το cd και το μηχανημα,που λεγετε cubo cd32,που στην ουσια ειναι μια amiga με εναν ανταπτορα για jamma.αν καποιος 8ελει το cd μπορω να του το κανω μια κοπια,αλλα παντος με μοχλο που το εβαλα δεν περνει τα κερματα!...
http://www.amigahistory.co.uk/bundles/cubocd32.html

Ο κερματοδέκτης ρυθμίζεται με τα Left/Right του joypad (μπορεί να είναι και τα shoulder). Έχεις και π.μ
 
πως γινεται να το στειλω για dump??

πρεπει να στειλω το original cd???
 
Σου έστειλα οδηγίες προς ναυτιλομένους. ;)
 
ναι το ελαβα,thanks..
 
Reporting : Το παιχνίδι λειτουργεί άψογα σε κανονικό cd32 με original cd32 gamepad. Το κέρμα είναι το shoulder ενώ τα A-B-C-D buttons είναι τα τέσσερα χρωματιστά του cd32 με άλλη διάταξη. Τα δύο κάτω είναι A-B και τα δύο πάνω C-D. Άν δέν έχετε cd32 δέν χρειάζεται να περιμένετε το ΜΑΜΕ, λειτουργεί κανονικότατα και στον Winuae :)
 
Πίσω
Μπλουζα