Pier Solar: Καινούργιο game για MegaDrive

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
10
Και να μια ακόμα απόδειξη ότι το MegaDrive είναι ακόμα ζωντανό σε αντίθεση με κάποιο άλλο ψωφίμι :D

Μετά το Beggar Prince και το Legend of Wukong, φοβερά RPG που κυκλοφόρησαν το 2007 και 2008 αντίστοιχα και μπορούν ακόμα να αγοραστούν από κάποιο ενδιαφερόμενο εδώ ....

κυκλοφορεί άμεσα (σε 1-2 μήνες το πολύ) ένα ακόμη διαμάντι.

Πρόκειται για ένα ακόμα RPG με όνομα Pier Solar το οποίο έρχεται σε ένα 1 x 64MEG Pier Solar game cartridge (8ΜΒ χωρητικότητας, τέρας για τα δεδομένα του MegaDrive).

Τα γραφικά του είναι πανέμορφα ενώ για τους τυχερούς κατόχους του MegaCD, το cartridge συνοδεύεται και από ένα CD με audio tracks για να συνοδεύουν το κυρίως παιχνίδι.

To παιχνίδι διαθέτει 100% highly optimized Z80 ASM Music and Sound Engine.

Η τιμή του είναι 35$ μαζί με τα μεταφορικά και η πληρωμή (preorder για την ώρα) μπορεί να γίνει και με PayPal.

Αρκετά με τα λόγια, ας μιλήσουν οι εικόνες....

http://www.piersolar.com/index.php









 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαίνεται πολύ δυνατό, πρέπει να το βάλω στα υπόψιν.

35$ (27 ευρώ για όποιον βαριέται να μετατρέψει) για το συγκεκριμένο πακέτο ακούγεται πολύ λογικό κόστος άλλωστε.
 
Εγώ πάντως το πήρα ήδη :D

Μου θυμίζει πολύ το Golden Sun στο GBA.
 
Τι λέτε ρε παιδιά....?? Κυκλοφορούν ακόμα παιχνίδια για το MegaDrive. Πολύ καλό το νέο αυτό. Αλλά και οι εικόνες του παιχνιδιού δείχνουν ότι φαίνεται για ένα καταπληκτικό παιχνίδι.
 
Αν κάποιος ενδιαφέρεται, να πω ότι υπάρχει downloadable demo στην ιστοσελίδα του παιχνιδιού που μπορεί να παιχτεί με emulator (Kega, GENS). To τελείωσα το demo και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό....

To παιχνίδι θα είναι το μεγαλύτερο σε Mb που έχει βγεί ποτέ σε cartridge (8Mb) και θα είναι ειδικά προστατευμένο ώστε ακόμα και αν το cart γίνει dump με κάποιο τρόπο (που και από το dumping λένε ότι είναι προστατευμένο) να είναι αδύνατο να παιχτεί η ROM σε emulator.

Οπότε όσοι περιμένουν να κατεβάσουν τη rom μαλλον θα μείνουν με τη χαρά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι λες και δεν θα βρουν τρόπο.......

Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει.

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.......
 
Pooky είπε:
Ναι λες και δεν θα βρουν τρόπο.......
Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει.

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.......
Μπα, θυμίζω ότι και το Beggar Prince πχ ήταν προστατευμένο και δεν το έχω δει ποτέ να κυκλοφοράει στα συνήθη warez-άδικα.

Ευτυχώς φυσικά, το βρίσκω απόλυτα ανήθικο να κλέβονται προσπάθειες μικρών ανεξάρτητων developers, ειδικά όταν η αρχική τιμή είναι ήδη πολύ εντάξει.

Μακάρι και αυτό να μην σπάσει, τουλάχιστον για 1-2 χρόνια.
 
Pooky είπε:
Ναι λες και δεν θα βρουν τρόπο.......
Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει.

Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.......
Δε νομίζω να υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση για να ασχοληθεί κανείς να το σπάσει. Άσε που μάλλον δε θα το έχουν κάνει και εύκολο...

Επίσης οι emulators δεν θα μπορούν να το παίζουν εκτός και αν τροποποιηθούν ειδικά γι'αυτό το παιχνίδι. Αυτό γιατί η MegaDrive υποστήριζε μέχρι ενός μεγέθους carts, αυτό το cart είναι πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας και για να λειτουργεί χρησιμοποιεί τεχνική memory switching...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταίο βίντεο που κυλοφορεί

 
Το έχω παραγγείλει και γω. Αν μη τι άλλο, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να στηρίζουμε τέτοιες κινήσεις, ιδιαιτέρως όταν γίνεται και καλή δουλειά από τους παραγωγούς.

Παράγγειλα την ιαπωνική συσκευασία, επειδή νομίζω ότι τα ιαπωνικά θα είναι πιο όμορφα. Κυκλοφορεί επίσης σε αμερικάνικη και ευρωπαϊκή συσκευασία. Αυτό που αλλάζει είναι τα χρώματα στο κουτί, και οι γλώσσες στο μάνυαλ και το οπισθόφυλλο. Το παιχνίδι είναι ακριβώς το ίδιο και στις 3 περιπτώσεις.
 
Αυτό που δεν έχω καταλάβει βρε namida όμως, είναι ότι υποτίθεται ότι έχουμε μπεί ήδη στον τελευταίο μήνα που έχουν διορία σύμφωνα με τα λεγόμενά τους να κάνουν release το παιχνίδι, και αυτοί στα news ακόμα γράφουν προσθήκες που έκαναν.... μα καλά πότε θα φτιαχτούν τα cartridges...
 
Πω πω ! Νομίζω πως το παιχνίδι μπορεί να χτυπηθεί στα ίσια με τα παιχνίδια , όχι απλά του Mega Drive , αλλά με τα του Mega CD ! Άραγε αν το έφτιαχνανα βασισμένο την τεχνική υποδομή του Mega Drive + Mega CD + 32X , τι να προέκυπτε ; ! ! !

Και η μουσική σκίζει !
 
Απο οτι διαβασα στην σελιδα η ευρωπαικη εκδοση εξαντληθηκε και τα ταχυδρομησανε ηδη.

ξερει κανεις κατι?
 
Ναι, έτσι γράφουν στα νέα τους.

http://www.piersolar.com/pier-solar-news.php

Ωστόσο είναι ακόμα διαθέσιμες οι USA/Japanese εκδόσεις για pre-order οπότε δεν έγινε και τίποτα φοβερό. Το παιχνίδι θα είναι έτσι και αλλιώς σχεδιασμένο να λειτουργεί σε όλα τα configurations και region-free, οπότε το μόνο που ουσιαστικά αλλάζει είναι το artwork. Δηλαδή αν το κουτί και το cartridge θα μοιάζει με Ευρωπαικό ή Αμερικάνικο ή Γιαπωνέζικο. Τουλάχιστον έτσι είχα διαβάσει παλιότερα.
 
Αν καταφέρουμε να το αγοράσουμε...αυτή την στιγμή δεν είναι διαθέσιμο.
 
Νομίζω πως δεν γίνεται να το αγοράσεις πλέον. Όλες οι κόπιες έχουν προπαραγγελθεί εδώ και καιρό. Εγώ τη δικιά μου την παρήγγειλα περίπου 1,5 χρόνο πριν.
 
Εμενα θα μου ερθει μαλλον την αλλη βδομαδα^^ Θα ξαναδωσουνε κοπιες αλλα αργοτερα.
 
Μου ηρθε το Pier Solar σημερα! Θα βαλω φωτογραφιες αργοτερα ^^
 
Πίσω
Μπλουζα