Pink Floyd

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
pinkfloyddr0.jpg


Σημείο αναφοράς για χιλιάδες συγκροτήματα και ανθρώπους στον χώρο της μουσικής. Η δημιουργία και το ξεκίνημα της μπάντας έγινε το 1966 με τους...

Syd Barrett - Lead Guitar & Vocals


Roger Waters - Bass Guitar & Vocals



Richard Wright - Organ & Piano



Nick Mason - Drums


Στα μέσα του 60 οι Floyd όπως ήταν αναμενόμενο παρασυρόμενοι από τη εποχή τους , δημιούργησαν τραγούδια που θύμιζαν επιτυχίες των beatles, όπως το


See Emily Play
, Arnold layne , Apples and Oranges....Προς το τέλος της δεκαετίας του 60 ο Syd barret αποχώρησε από την μπάντα, αφήνοντας την πρωτιά σε ένα νέο μέλος,τον David Gilmour ο οποίος έδειξε πολύ ικανός σε όλους τους τομείς..

sydpeelsl1.jpg


Η δεκαετία του 70 τους βρήκε να Ασχολούνται κυρίως με τον ηλεκτρονικό ψυχεδελικό ήχο κάτι καινούριο για τότε.Ακολουθούν μεγάλες δουλειές όπως το The dark side of the moon 1973 , Το Whish you were here 1975 , Animals 1977 , και στα τέλη του 70 , έχουμε ένα επικό άλμπουμ που τους έκανε παγκοσμίως πασίγνωστους το οποίο έγινε και θέμα ταινίας και δεν είναι άλλο από το The Wall 1979

pinkfloydthewallfr2.jpg
….Από εκεί και πέρα ακολούθησαν ακόμα ποιο ώριμα άλμπουμ , όπως τα The final cut 1982 , A momentary lapse of reason 1987 , και ίσως το καλύτερο Live που έκαναν ποτέ…Το Delicate sound of thunder από το 1987…Όλα τα live τους διακρίνονταν για τα τερατώδη και απίστευτα οπτικά εφέ και τον πολύ καλά μελετημένο ήχο…Τα περισσότερα τραγούδια τους ήταν συνοδευόμενα από άκρως ψαγμένα και σκηνοθετημένα Video clips, και σε συνδυασμό με τα τελείως ποιοτικά εξώφυλλα των δίσκων , δικαίως οι Ping Floyd αναγνωρίστηκαν από όλες τις μάζες των μουσικόφιλων σαν το ποιοτικότερο ίσως συγκρότημα!

highhopes2zg0.jpg
pfsfchighhopesoe9.jpg
200pxpinkfloydwishyouwereheresinglekn1.png


Το τελευταίο τους άλμπουμ ήρθε το 1994 με το γνωστό Division bell το οποίο και αυτό ήταν εκπληκτικό….Ακολούθησε ένα ακόμη live από τον τελευταίο τους δίσκο το Pulse όπου άρχισε και να φαίνεται η κούραση στα πρόσωπα τους , λόγο της σχετικά μεγάλης τους ηλικίας…Τελευταίες εμφανίσεις τους έχουμε στα live του G8 όπου και εκεί φυσικά ο εντυπωσιασμός και η ποιότητα κατέχουν τον πρώτο λόγο.

Οι Pink Floyd καταξιώθηκαν στο χώρο της Rock σαν ένα από τα ποιο εγκεφαλικά,διαχρονικά και ποιοτικά συγκροτήματα που θα είναι σημείο αναφοράς στους νεότερους και θα αποτελούν σε όσους τους παλαιότερους μια ξεχωριστή μπάντα μια άλλης..διαφορετικής διάστασης...


Pink Floyd Discography


The Piper at the Gates of Dawn (May 1967)

A Saucerful of Secrets (June 1968)

More (Original Soundtrack Album) (July 1969)

Ummagumma (October 1969)

Zabriskie Point (Original Soundtrack Album) (January 1970)

Atom Heart Mother (October 1970)

Relics (May 1971)

Meddle (November 1971)

Obscured by Clouds (Music from the film 'The Valley') (June 1972)

Dark Side of the Moon (March 1973)

A Nice Pair (April 1973)

Wish You Were Here (September 1975)

Animals (January 1977)

The Wall (November 1979)

A Collection of Great Dance Songs (November 1981)

The Final Cut (March 1983)

Works (November 1983)

A Momentary Lapse of Reason (September 1987)

Live - Delicate Sound of Thunder (November 1988)

Shine on (8CD Boxed Set) (November 1992)

The Division Bell (April 1994)

PULSE (June 1995)

Zabriskie Point (Original Soundtrack Album) - Deluxe Edition (September 1997)
 
Highhopes και wish you were here τα αγαπημένα μου...
 
Μα και τα δύο είναι ύμνοι...είναι δυνατόν να μην σε αρέσουν?

Αλήθεια το video clip από το high hopes το έχεις δει ποτέ?
 
Δεν το έχω δει! Ωραίο είναι akma?
 
Απλά απίστευτο...πληκτρολόγησε στο youre tube high hopes και θα καταλάβεις για τι video μιλάμε!
 
Αλλος ενας floyd fan στη λιστα.Οτι και να πω ειναι λιγο.Πολυ απλα ενοργανη ποιηση.Ανατριχιαζω οταν θυμαμαι πως στην τρυφερη ηλικια των 10 χρονων εκανα σκοποβολη με οτιδηποτε εβρισκα πανω στη θηκη του cd dark side of the moon με αποτελεσμα να το φυλαω σημερα ως κορη οφθαλμου με τους κρατηρες στα διαφορα σημεια.Επισης ειχα την τυχη να γνωρισω ατομο (ελληνα) ο οποιος ειχε συνεργαστει μαζι τους στο ummagumma οντας μουσικος ο ιδιος.Μουχει πει καποιες ιστοριες που ισως επαναφερω στη μνημη μου καποια στιγμη και θα τις μοιραστω εδω.Μουχε πει οτι ειχαν αρκετες επιρροες στη μουσικη τους απο βυζαντινη μουσικη με αποκορυφωμα το ακολουθο κουφο σκηνικο: ειχαν συναντηθει καποια στιγμη στη Σαντορινη και περνουσαν εξω απο ενα εκκλησακι οπου γινοταν μνημοσυνο. Ακουγοντας τη μελωδια της ψαλμωδιας (λιγο μπρρ...) τους εκατσε καλα στο αυτι και ζητησαν στο γνωστο μου να τους το μεταφραση σε παρτιτουρα.Καποιες νοτες απο αυτη η ολη τη μελωδια (αγνωστο) την ενσωματωσαν αργοτερα σε κομματι τους (επισης αγνωστο σε μενα ποιο)

ΥΓ:κλεινοντας το γιγαντοτεραστιο μου ποστ μπορει να μου υπενθυμισει καποιος ποιος απολους εχει σπιτι στην ελλαδα και που;
 
Έμεινα κάγκελο Pirovatis!!!Πρέπει να μας πείς ότι θυμάσαι!!!Για το αν έχει καποιος σπίτι στην Ελλάδα νομίζω από πληροφορίες

πως έχει ο Gilmour σπίτι σε κάποιο νησί χωρίς να είμαι σίγουρος….Φαντάζεσαι να έχεις κάποιο σπίτι εκεί και να ανταλλάσετε απόψεις περί μουσικής….Λιποθυμώ!!!!Welcome to the floyd club σειρά!!
 
Ολα καλα στο ποστ σου τι τοθελες αυτο το σειρα στο τελος;;

Παρουσιαζομαι 6/11 Ροδοπολη Σερρων κι εχω ξενερωσει τα ΜΑΛΑ!!!

α, εννοειται συμβουλες, χιντς,τιπς,βυσμς ολα ευπροσδεκτα :) :) :) ;)
 
akmakas έγραψες πάλι!!! Πράγματι καλλιτέχνες με όλη τη σημασία της λέξης. Ειδικά το videoclip του Highhopes είναι ένας πίνακας ζωγραφικής απαράμιλλης ομορφιάς.:lotsofolove:
 
Ακριβώς...Πολύ σωστή η διατύπωση σου!

Και δεν είναι μόνο το hight hopes αλλά και πολλά ακόμα!
 
o gilmour εχει σπιτι στη ροδο
 
Νομίζω ότι ένα μέλος των Pink Floyd είχε παντρευτεί μια Ελληνίδα; Ο N. Mason νομίζω.

Ή μήπως κάνω λάθος;
 
Μια παλαβιαρα...ολοι κανουν λαθη :D
 
Ελληνίδες rulez! κάνω άνετα το ίδιο λάθος!

την είχα δει πριν χρόνια να δίνει interview, έχει ένα χρυσό δίσκο των pink floyd!
 
Τι να πρωτοπεί καείς γι αυτή τη μπάντα!

Βέβαια ο δίσκος που τους απογείωσε πραγματικά ήταν το The Dark Side of the Moon (χωρίς να θελω να υποτιμήσω τους υπόλοιπους).

Μια και μιλάμε για το Dark Side of The Moon, θα έχετε ακούσει κάποιες φωνές (πχ στο Brain Damage/Eclipse). Αυτές είναι φωνές των υπαλλήλων των Abbey Road Studios, τους οποίους ο Roger Waters τους είχε ρωτήσει κάποιες ερωτήσεις (πχ υπάρχει σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού ;) και είχε ηχογραφήσει τις αυθομητες απαντήσεις τους!

Μάλιστα στο τέλος του δίσκου ή φωνή που λέει "There is no Dark Side of The Moon ,really. As a matter of fact it's all dark" είναι του θυρωρού των studios!
 
Είμαι fan, ακουώ απο μικρό παιδί. έχω πολλούς δίσκους αλλά και cd.

Τώρα, τι να πώ, δεν ξέρω..

Είναι μεγάλη groupάρα, μία απο τις μεγαλύτερες.

ίσως η μεγαλύτερη ?

Μου φαίνεται πως η μουσική τους έχει παίξει έναν ρόλο στην διαμόρφωση της προσωπικότητας μου,

πολύ σημαντικότερο απότι άλλες μπάντες και άλλες μουσικές του χθές.

Το Ummagumma άκουσα πρώτη φορά. Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση και ήμουν και μικρός. Τότε αποφάσισα να φύγω απο το σπίτι και να ζήσω σαν ψυχεδελικός χίππυς. Αλλά δεν μ'άφησε η μάνα μου. :biglaugh::biglaugh:
 
ωραια ηταν η συναυλια που ειχαν δωσει στη πομπηια ,την ειχε δειξει η τηλεοραση πολυ παλια και μου εκανε εντυπωση,σχετικα προσφατα τη ξαναειδα στο youtube
 
Πίσω
Μπλουζα