Pixel 037 - Oκτώβριος 1987

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.768
...φαίνεται ότι αυτό είναι ένα απο τα αγαπημένα τεύχη για πολύ κόσμο !! (και για τον Ambu, λόγω Σταρ Τρεκ :D ).

Τεύχος 37 λοιπόν, και έχουμε και λέμε:

- Κάντε μία αναγνωσούλα στο αποκλειστικό ρεπορτάζ για "τα νέα της Amstrad" όπου ξεκινάει το γνωστό ανησυχητικό φαινόμενο του "ανταγωνισμού του εαυτού της" στην αγορά των home micros. H αρχή της αντίστροφης μέτρησης...;

- Ευθυμογράφημα απο τον (γνωστό και μη εξαιρεταίο) Γιωργάκη Κυπαρίσση.

- Αφιέρωμα στην αγορά των home micros της Θεσσαλονίκης (θα το απολαύσει ιδιαίτερα ο akmakas, και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ-παύλα-κάτοικοι της συμπρωτεύουσας :D ).

- Test του QL Plus D Special με την ελληνική rom, απο τον Αυγουστίνο Τσιριμώκο.

- Αφιέρωμα σε μερικούς απο τους δημοφιλέστερους sound samplers των home micros, απο τον όπως πάντα φοβερό, Αντώνη Λεκόπουλο.

- Ιδιοκατασκευή: Προγραμματιζόμενο joystick interface, για Spectrum. Oι (τότε) εκκολαπτόμενοι ηλεκτρονικοί, τρίβουν τα χέρια τους...

- Στις επεμβάσεις του μήνα, η περιβόητη επέμβαση του B-T για το Bomb Jack 2, με την εξαγωγή της δισκέττας (αθάνατο ελληνικό δαιμόνιο...).

- Στα arcades, έχουμε παρουσίαση των Double Dragon & Psycho Soldier. Για το πρώτο δεν χρειάζονται πολλά λόγια μια και κυριολεκτικά μεγάλωσε μία ολόκληρη γενιά gamers στα beat'em up παιχνίδια, και προετοίμασε το έδαφος για τους μετέπειτα "γίγαντες", με αρχηγό το Final Fight. Οι δύο κυριότερες βελτιώσεις του D.D. έναντι του Renegade, ήταν φυσικά το 2-player mode, αλλά και η ικανότητα να μαζεύεις και να χρησιμποιείς διάφορα αντικείμενα ως όπλα.

Στο Psycho Soldier της SNK, η γνωστή (και αγαπημένη του Αντώνη) Athena, τα βάζει για ακόμα μία φορά με δαίμονες απο άλλη διάσταση. Το "κλού" (ή καλύτερα το "gimmick") του παιχνιδιού είναι οι τέσσερις psycho balls που την περιτριγυρίζουν (μετέπειτα "σήμα κατατεθέν" της, όπως και η μουσικούλα απο το τραγουδάκι της). Kαι αν τυχόν τα βρείτε δύσκολα (τι "αν" δηλαδή...), κάποιος φίλος σας μπορεί να βοηθήσει ως 2nd player, χειρίζοντας τον Sie Kensou.

- Games Reviews, και Renegade. Eνα παιχνιδι θρύλος, βασισμένο σε δημοφιλές arcade της Technos, κατάλληλα "δυτικοποιημένο" απο την Taito ώστε αντί για σχολικές συμμορίες, να έχουμε συμμορίες των δρόμων. Ιδιαίτερα αγαπητό στους Amstrad users, μιά και η έκδοσή αυτή, ήταν απλά υπέροχη - πληρέστερη του C64 -και- στον ήχο. Μία αναφορά πρέπει να γίνει και στην έκδοση του "πολύ" Spectrum 128, η οποία περιλαμβάνει επιπλέον και την μουσική της 4ης πίστας (ίδια με το arcade), αλλά και την λαβή για το πέταγμα του αντιπάλου.

Ακόμα έχουμε το πραγματικά πολύ καλό Exolon του Raffaele Cecco (που αργότερα μας έδωσε μεταξύ άλλων και τα εξαίσια Cybernoid, Stormlord, κλπ), το εξαιρετικό αλλά δύσκολο shoot'em up Slap Fight (διαβάστε για την έκδοση του Spectrum :D ), αλλά και το φοβερό Two on Two GBA Champioship Basketball (ένα απο τα πιό αγαπημένα παιχνίδια ενός φίλου μου, ο οποίος δεν το πρόλαβε μεν στα 8-bit, αλλά λάτρεψε την Amiga version... τουλάχιστον μέχρι την κυκλοφορία του TV Sports Basketball !!).

- Kαι περνάμε στο Special Review, όπου έχουμε το Σταρ Τρεκ - Rebel Universe. Δύσκολο να γράψεις κάτι εδώ, που να μην το έχει καλύψει ο Αντώνης, μιά και πράγματι μιλάμε για ένα εξαιρετικό παιχνίδι - μίγμα action και adventure (με ψήγματα RPG) με πολλαπλές λύσεις, που όμως θα σας βάλει κατ'ευθείαν "στα βαθιά" (...αχ, εκείνα τα άτιμα τα catastrophe pods...).

Πάντως, ακόμα και όσοι δεν αρέσκονται σε τέτοιου είδους παιχνίδια, αξίζει τουλάχιστον να το παλέψουν λίγο, αν μη τι άλλο, επειδή βασίζεται στην υπέροχη αυτή σειρά που όλοι παρακολουθούσαμε τότε στην ΕΡΤ-2, απο την οποία έχουμε πολλές αξέχαστες αναμνήσεις.
 
Να δουλευε και το link... τι καλά που θα ήταν!
 
...μέχρι να κάνει ο Aeon τα μαγικά του, τσέκαρε αυτό το post, για backup link...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thx! got it! :)
 
To link διορθώθηκε (κεκτημένη ταχύτητα). Να προσθέσω ότι το τεύχος περιείχε και έναν αναλυτικότατο χάρτη του Saboteur 2 (πάντα μου την έσπαγε ότι η Durell δεν είχε συμπεριλάβει το φλογοβόλο στην έκδοση για C64!).
 
...έκανα μία προσπάθεια και τον σκάναρα.

Το αποτέλεσμα όπως ήδη θα διαπιστώσατε δεν είναι και το καλύτερο, αλλά δεν μου είχε ξανατύχει τέτοιο "περίεργο" περιστατικό "συρραφής" τεσσάρων σελίδων μαζί...

Eίχα και έναν φίλο - φανατικό Saboteurόβιο (και Amstrad user σαν και του λόγου μου), ο οποίος μου είχε προτείνει το εξής εξωφρενικό:

Επειδή ήξερε ότι αγόραζα φανατικά το Πίξελ, με παρότρυνε (το ίδιο έκανε και με άλλα παιδιά) να κόψουμε και να στείλουμε τα κουπόνια του Top-10 απο όλα τα Πίξελ που είχαμε αγοράσει, έτσι ώστε να πάρει παραπάνω ψήφους το Saboteur 2 και να βγεί πρώτο !!

...μιλάμε για πολύ τρέλλα !! :D
 
Το τευχος αυτο πραγματικα μου ειναι πολυ αγαπημενο και σημαντικο για τρεις λογους.....

Πρωτον..εχει αφιερωμα στα καταστηματα της θεσσαλονικης...χε χε

Για αλλη μια φορα δακρυσα βλεποντας τα μαγαζια στα οποια πηγαινα μικρος

και χαζευα τα micro οπως και το κεντρο υπολογιστων θεσσαλονικης

που αγορασα τον spectrum+με 6 original κασσετες.

Δευτερον γιατι εχει ενα πολυ σημαντικο test...Tον QL plus D

με τους Ελληνικους χαρακτηρες στα κουμπια και την αναβαθμισμενη Rom με τα Ελληνικα!!

Αυτο τον υπολογιστη απεκτησα προσφατα και ειμαι υπερηφανος!! :D

Και τριτον εχει το special review του startrek φυσικα...χε χε
 
Ερώτησις!

Στο review του Double Dragon ρε παιδιά, ξέρει κανείς ποιο είναι αυτό το "Night Mission", που αναφέρει ο Αντώνης;

Εγώ ποτέ δεν το είχα δει, ενώ δεν υπάρχει και στο MAME.

Για διαφωτίστε λίγο, μας ξέφυγε παιχνίδι δεκαετίας 80 και είναι unemulated;
 
...πολύ καλή παρατήρηση, μπράβο acpr !!

To παιχνιδάκι, ούτε εγώ δεν μπόρεσα να το ανακαλύψω μετά απο ένα πρόχειρο ψάξιμο, oπότε εναποθέτουμε τις ελπίδες μας στους MAME gurus του forum.

Ελπίζω το όνομα του παιχνιδιού (Night Mission) και της εταιρίας (Taito) να τα θυμόταν σωστά ο Αντώνης όταν έγραφε το review, ώστε να μην ψάχνουμε τελείως στα τυφλά...

Επίσης "παίζει" πάντα και η πιθανότητα το τίτλος αυτός να ανήκει σε κάποιο arcade παιχνίδι που έχει ήδη εξομοιωθεί στον MAME, αλλά απλά να αποτελεί "κλώνο" με αλλαγμένο όνομα (λόγω region, για παράδειγμα), o οποίος όμως δεν είναι γνωστός επειδή δεν έχει βρεθεί ή δεν έχει γίνει dump - ή κάτι παρόμοιο.

Μακάρι να βρεθεί πάντως, διότι ψήνομαι σοβαρά να παίξω !!
 
Η πιθανότητα να μην θυμόταν σωστά, είναι μεγάλη...

...αν λάβουμε υπόψη και την άγνοια που δήλωνε, στο ίδιο τεύχος, σχετικά με το Renegade, αφού δεν το γνώριζε, ως coin-op μηχάνημα...

Ψάχνουμε χονδρικά λοιπόν, για παιχνίδι:

1) Της Taito ( ; )

2) Scrolling beat-em-up (σίγουρα)

3) Με έτος κυκλοφορίας, 1987 και κάτω (πάλι σίγουρα)

Πόσα να υπήρχαν; :confused: Το Kung-Fu Master κυκλοφόρησε το 1984 και ήταν το πρώτο του είδους.

Προγενέστερο (ακριβώς όμως στο ίδιο στυλ), ήταν μόνο το Renegade...

Αλλά και τα υπόλοιπα, που φέρνουν πιο πολύ στο Kung-Fu Master, είναι μετρημένα στα δάχτυλα!

Να ήταν το Knuckle Joe, του 1985;
 
Μου άρεσε ιδιαίτερα το Special Review, όπου ο Λεκόπουλος είχε παρουσιάσει το Star Trek για Atari ST. Δυστυχώς εκείνη την εποχή είχα ακόμα το c64, οπότε δεν μπόρεσα να το παίξω ποτέ. Το είχα ξεχάσει μάλιστα μετά απο τόσα χρόνια!!
 
Aυτο το Pixel εχει την τιμη να ειναι το πρωτο που αγορασα.
 
divined είπε:
Μου άρεσε ιδιαίτερα το Special Review, όπου ο Λεκόπουλος είχε παρουσιάσει το Star Trek για Atari ST. Δυστυχώς εκείνη την εποχή είχα ακόμα το c64, οπότε δεν μπόρεσα να το παίξω ποτέ. Το είχα ξεχάσει μάλιστα μετά απο τόσα χρόνια!!
Είχε βγεί και σε C64 αγαπητέ φίλε. ;) (αν και όχι με αυτά τα γραφικά βέβαια...)

Το παιχνίδι το είχα παίξει κυρίως στον XT ενός συμμαθητή μου (δυστυχώς, δεν είχε EGA, και το είδα αναγκαστικά σε CGA...).

Aardvark είπε:
Aυτο το Pixel εχει την τιμη να ειναι το πρωτο που αγορασα.
Είναι *όντως* ένα απο τα πιό αγαπημένα τεύχη (για πολύ κόσμο) !!

Να ένας ακόμα λόγος. :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα