Pixel 043 - Απρίλιος 1988

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.264
Σκανάρισμα: billy

Αριθμός σελίδων: 168

Μέγεθος Αρχείου: 43.7 ΜΒ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pixel 043 - Απρίλιος 1988

testing... testing
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pixel 043 - Απρίλιος 1988

Σκανάρισμα: billy

Αριθμός σελίδων: 168

Μέγεθος Αρχείου: 43.7 ΜΒ

 
Αλλο ένα τεύχος Pixel λοιπόν !!

Ας δούμε κάποια απο τα θέματα του...

- Κάλυψη της έκθεσης "Μηχανοργάνωση '88", αλλά και της Cebit '88.

- Είδηση για τα επερχόμενα ελληνικά προγράμματα και παιχνίδια της Acocsoft.

- Δύο άρθρα που θα βοηθήσουν όσους αρέσκονται στο... "σκάλισμα": "Κατάδυση στο directory του Amstrad", και "Disk Peek": Ενα πρόγραμμα-μόνιτορ για pc drives.

- Ερωτηματολόγιο και κουπόνι εισιτηρίων για το 4ο Γκραν-Πρι !!

- Στην στήλη "arcade" έχουμε παρουσίαση των δημοφιλών Operation Wolf & Guerrilla War. To πρώτο γνώρισε μεγάλες δόξες

και ως conversion στα αγαπημένα μας home μηχανήματα, ενώ το δεύτερο ήταν μάλλον μέτριο προς κακό σαν μεταφορά (δυστυχώς, μιά και ήταν ένας πολλά υποσχόμενος τίτλος). Κρίμα για τον Τσε και τον Φιντέλ λοιπόν.

- Να περάσουμε στις παρουσιάσεις των παιχνιδιών για τα home μηχανήματα όμως, όπου υπάρχει πολύ "ψωμί":

* Firefly, απο την Special FX της Ocean. Ενα πολύ καλό και "πολύπλευρο" shoot 'em up, με "gimmick" τις σφαίρες που σας προστατεύουν, τις οποίες χρησιμοποιείτε ταυτόχρονα και για να πυροβολείτε !! Το Firefly είναι απο τα παιχνίδια που θα ήθελα πολύ να δω και σε amstrad -έστω και ως 1:1 speccy conversion- διότι είναι μία απο τις φορές που η έκδοση του spectrum είναι πραγματικά φοβερή !! (έτσι δεν είναι Captain Cal ? ;) )

* 500cc Grand Prix: Το καλό εκείνο racing game με τις μοτοσυκλέτες.

* Dan Dare 2 - H εκδίκηση του Mekon: Aυτή τη φορά ελέγχετε τον Dan πάνω σε μία διαστημική "μοτοσυκλέτα" (η οποία κινείται πολύ ομαλά, μεταδίδοντας μία αρκετά καλή "αίσθηση" στα controls), για να εξοντώσετε τους Supertreens που ετοιμάζει ο Mekon. Oι πίστες του παιχνιδιού είναι αρκετά "δαιδαλώδεις" - όπως και στο πρώτο μέρος άλλωστε.

* Arkanoid 2. Eδώ ό,τι και να πούμε θα είναι λίγο. Το παιχνιδάκι βελτιώνει την φόρμουλα του πρώτου μέρους σε ορισμένα σημεία, και σε γενικές γραμμές είναι κορυφαίο στις home εκδόσεις του.

* Enduro Racer: Αλλο ένα racing με μηχανές. Η έκδοση του ST δείχνει όμορφη (αν και δεν την έχω παίξει καθώς και ούτε την CBM έκδοση). Πάντως στον amstrad δεν μου άρεσαν τα γραφικά (γνωστό το γιατί, νομίζω :diablotin: ), αν και η κίνηση ήταν καλή.

* Action Force: ή ελληνιστί, "Δύναμη Κρούσης" (ασφαλώς θα θυμάστε το ομότιτλο κόμικ, με τις περιπέτειες της ομάδας GI Joe). Δεν πρόκειται για κάτι το εξαιρετικό πάντως.

- Εχουμε και PC game reviews όμως, όπου βλέπουμε ορισμένους ήδη γνωστούς απο τα οκτάμπιτα μηχανήματα τίτλους, να κάνουν τώρα την DOSoεμφάνισή τους. Μέσα σε αυτά είναι και το Wizball - ένα παιχνίδι που καταφέρνει να ξεχωρίσει, όχι λόγω των γραφικών του (τα χρώματα της CGA μόνο ρίγη συγκίνησης δεν προκαλούν) ή του gameplay του (στον C64 ήταν καλύτερο), αλλά λόγω του... ήχου του (και δεν μιλάμε για κάρτες ήχου φυσικά !!)

Πράγματι, οι προγραμματιστές κατάφεραν να κάνουν το ταπεινό speakerάκι του PC να "τραγουδήσει" !!

Δεν θα ξεχάσω την πρώτη φορά που άκουσα το εισαγωγικό κομμάτι με την φωνή που έλεγε "WIZBALL" στο pc ενός φίλου μου. Παιχνίδια με τέτοια ηχητική επένδυση ήταν λίγα στο pc, δυστυχώς. (το Mach 3, το Space Racer, το Skweek, το Panza Kick Boxing και ορισμένα ακόμη, ήταν μερικά απο αυτά).

- Special Review: DUNGEON MASTER

Rpg-ορόσημο του ST, που έκανε αρκετό κόσμο να χάσει τον ύπνο του - μαζί και τον Β-Τ, ο οποίος κάνει εδώ μία αναλυτική παρουσίαση, προσφέροντας και ορισμένα tips σαν "επιδόρπιο". :thumbup:

Το Dungeon Master είναι σίγουρα ένα απο τα καλύτερα και αντιπροσωπευτικότερα δείγματα του είδους, και μπορεί ακόμα και σήμερα να "καθηλώσει" όποιον αποφασίσει να ασχοληθεί μαζί του.

- Τέλος, έχουμε δύο πολύ ωραία διηγήματα: "Super Graphics" απο τον Δημήτρη Γαζήλα (για γέλια μέχρι δακρύων), και "Αντίσταση", απο τον "πολύ" Σάιρους Μόκους.

Enjoy !! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Those we are about to download, we salute you!!!!!!!! :worship: :worship:

Billy χίλιες χιλιάδες ευχαριστώ. :D

Χαίρομαι που η παλιά φρουρά του GRM, όπως τη γνώρισα και μέσα από αυτή το γνώρισα και το αγάπησα, δίνει το παρών και επαναδραστηριοποιείται.

Να είστε πάντα καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :beerz: :beerz:
 
Xαχα !! Να 'σαι καλά βρε Pooky !! :D

To σκάναρα προχτές πολύ-πολύ βιαστικά σε ένα μικρό "κενό" που είχα, γιατί ακολουθούσε απίστευτο τρέξιμο τις επόμενες μέρες στη δουλειά - αλλά ευτυχώς πρόλαβα !!

"Χαλάλι" του, που λένε !! :D
 
Άλλο ένα διαμάντι στην ψηφιακή μας βιβλιοθήκη! Μπράβο billy!!!! Α ρε PIXEL αθάνατο!!!
 
Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά!
 
Η φωτο του Σαραβάκου με την cult κόμμωση είναι όλα τα euro! :D
 
Να σα καλα billy - εξαιρετικο τευχος !!
 
διότι είναι μία απο τις φορές που η έκδοση του spectrum είναι πραγματικά φοβερή !! (έτσι δεν είναι Captain Cal ? )
Ναί - Ναί. Και βρήκα και την έκδοση για c64;).
 
Αψογος !! - στον C64 είναι ελαφρώς καλύτερο. :thumbup:

Aυθεντικό το βρήκες;
 
Ευχαριστούμε billy!!!

Η κίνησή σου μου δίνει κίνητρο, γιατί έχω τεμπελιάσει κι εγώ τελευταία... ;)
 
To τεύχος αυτό με έκανε να ονειρεύομαι 16bito μηχάνημα μόνο και μόνο για να καταφέρω να παίξω το πρώτο blockbuster RPG ever. Πραγματικά ευδαίμονες όσοι είχαν ST την εποχή που πρωτοβγήκε. Στο Dungeon Master οφείλω την μετέπειτα ενασχόλησή μου με τα RPGs (μια και τα Ultima από γραφικά δεν ενθουσιάζαν ιδιαίτερα) καθώς και ότι σταδιακά με την πάροδο του χρόνου μεταμορφώθηκα σε κακoμούτσουνο μάγο.

Εύγε billy. Aπό τα πολύ αγαπημένα μου issues.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bravo billy το τεύχος αυτό το είχα στην κυριολεξία ξεκοκκαλισει
 
Thanks billy !

Αρχηγός,όπως πάντα..... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα